Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2016., 15:47   #41
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da li smo moralni jer je neko biće izvan nas odredilo što je moralno (što neki prihvate ili ne prihvate) ili bi se moral u nama razvio i bez da je ijedan strani entitet išta propisao kao moralne norme?
Moral mahom dolazi izvana, ako govorimo o usvajanju morala kod individue. Ako individua i ima neke kapacitete za moral koji ne bi dolazio izvana, a da se ne radi o isključivo generalnoj sposobnosti učenja, onda su ti kapaciteti prilično rudimentarni i doveli bi do razvoja nekakvog krnjeg morala temeljenog na idiosinkratičnom iskustvu individue sa svojom okolinom.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 15:53   #42
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Moral mahom dolazi izvana, ako govorimo o usvajanju morala kod individue. Ako individua i ima neke kapacitete za moral koji ne bi dolazio izvana, a da se ne radi o isključivo generalnoj sposobnosti učenja, onda su ti kapaciteti prilično rudimentarni i doveli bi do razvoja nekakvog krnjeg morala temeljenog na idiosinkratičnom iskustvu individue sa svojom okolinom.
Odlino rečeno! Nemam što dodat
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 10:22   #43
"Dvije stvari me ispunjavaju sve većim strahopoštovanjem i udivljenjem što ih više promišljam - zvjezdano nebo nada mnom i moralni zakon u meni."
Doll Fetish is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 16:42   #44
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
biće izvan nas znači biće koje nismo mi jebote led
Kakvo/koje biće koje nismo mi? Čovjek? Životinja?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 16:43   #45
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kakvo/koje biće koje nismo mi? Drugi čovjek? Životinja?
Pa recimo Biblija ili Kuran
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 16:45   #46
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa recimo Biblija ili Kuran
To su dvije zbirke priča.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.