Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2016., 16:56   #1
Efilizam

Efilizam je termin koji je izmislio Gary Mosher,filozof sa jutjuba poznat kao inmendham,obrnuvsi englesku rec za zivot ''life'' naopacke,kao aluziju na suprotnost zivljenja,na bezivot,nepostojanje.Efilizam kao filozofski koncept je korak dalje od pesimisticnog antinatalizma,stava da ne treba na svet donositi nova bica (radjati) jer zivot osim sto je besmislen,je pun patnje,nepravde i besmislene borbe,ali da oni koji su zivi trebaju da rade na tome da sto vise smanje patnju,a ne nuzno samoubistva i istrebljema.Efilizam je ideja da sav zivot treba da nestane,patnja se nece na drugi nacin izbrisati i ostalo je gubjenje vremena.Sav zivot je produkt haoticnog procesa punog smrti,bolest u surovoj prirodi koja je kao takva neinteligentno dizajnirana.Efilisti zagovaraju samoubistvo i masovnu eutanaziju kao aktivan nacin da se tragedija zavrsi i patnja i nepravednost zivota svede na 0.Da li ovde ima ljudi koji su efilisti (osim mene) i sta mislite o ovakom razmisljanju? Da li je logicna konsekvenca ateistickog pogleda na svet i samim tim stava da ne postoji heppy end,da ce sve sto vidimo nestati zauvek?
DavMla is offline  
Old 16.02.2016., 20:26   #2
Ako ti sebe smatraš izvorom zla onda riješi samog sebe, ja bome sebe neću
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 18.02.2016., 15:18   #3
...valjda ovo nije najava za samoubistvo, ili još gore poticaj
__________________
Kosmos, štasmos, đesmos?!.
Shizzona is offline  
Old 19.02.2016., 13:52   #4
Za informaciju vasu cisto,mesaju se nekakav totalni nihilizam sa efilizmom.Nihilizam u svom punom obliku je stav da nista nema nikakvog smisla,ali cesto se nihilisti trude se da uprkos tome pronadju zadovoljstva u zivotu.A efilizam je stav da jedino smrt ima smisla,jer je zivot groteskna uzasna nepostena pojava,a i samo postojanje je jedna katastrofa i promasaj.Medjutim ovo nije potencijalno opasan stav koji vodi ka terorizmu i masovnim ubistvima,kako neke neznalice zele da ga prikazu.Ne moze efilista da izadje na ulicu i zapocne masakr zbog svoje filozofije,jer ce tako uvecati kolicinu patnje i pojacati je medju ljudima koji bi bili bliski zrtvama,a nece sve istrebiti.Znaci kad bi mogao sav zivot da unisti,to bi i uradio svaki efilista,a da ubije samo neke,ne jer onda se kolicina patnje povecava i jaca.U istoriji filozofije je Majnlender jedino koliko znam otvoreno zastupao takav stav promocije smrti i samoubistva.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 14:51   #5
Narano da život sam po sebi nema smisao. Kao i sve ostalo.
Jer smisao je osobina koju ljudi (subjektivno) pridaju stvarima, djelatnostima, pojavama...

Koliko sam skužio, ljudima je cilj postić sreću (eudaimoniu) u životu. A sve ostalo su samo sredstva za postizanje tog cilja.
Pare, obitelj, religija, droge, itd su samo različiti načini za postizanje tog cilja. To ne znači da će ga se i postić.
Različite ljude različite stvari čine sretnima, pa shodno tome i čine različite stvari. No cilj im je svima isti, a to je postizanje sreće.

Ako čovjek ne nađe neki smisao u svom životu, onda mu je jedini izlaz samoubojstvo.
Naravno da time ne postiže neku sreću, ali se rješava nesreće i patnje (matematički gledano, povećao je svoju sreću; odnosno alternativa je bila inferiorna opcija).
Fora kod smrti je ta što nakon nje nema ničega. Nema briga, nema promišljanja, nema patnje ni straha. Indiferentnost.
Jedino na što je ta smrt mogla utjecati su ostali živi ljudi, koju ju mogu doživljavat kao nešto negativno.

Po meni treba ljude pustit da rade što hoće, osim djece (u smislu da ne rade djecu samo tako, i u smislu da se djecu ne pusti da rade što hoće), dokle god to ne šteti drugima. Naravno, granica je mutna i teško odrediva, što je velika poteškoća.
Stvar je zapravo jako komplicirana, pogotovo u praksi. Nisam siguran postoji li uopće dovoljno dobro rješenje za tako nešto.

Prema psihologiji, sreća je više kao derivacija nego kao integral. link
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 19.02.2016., 15:19   #6
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Narano da život sam po sebi nema smisao. Kao i sve ostalo.
Jer smisao je osobina koju ljudi (subjektivno) pridaju stvarima, djelatnostima, pojavama...

Koliko sam skužio, ljudima je cilj postić sreću (eudaimoniu) u životu. A sve ostalo su samo sredstva za postizanje tog cilja.
Pare, obitelj, religija, droge, itd su samo različiti načini za postizanje tog cilja. To ne znači da će ga se i postić.
Različite ljude različite stvari čine sretnima, pa shodno tome i čine različite stvari. No cilj im je svima isti, a to je postizanje sreće.

Ako čovjek ne nađe neki smisao u svom životu, onda mu je jedini izlaz samoubojstvo.
Naravno da time ne postiže neku sreću, ali se rješava nesreće i patnje (matematički gledano, povećao je svoju sreću; odnosno alternativa je bila inferiorna opcija).
Fora kod smrti je ta što nakon nje nema ničega. Nema briga, nema promišljanja, nema patnje ni straha. Indiferentnost.
Jedino na što je ta smrt mogla utjecati su ostali živi ljudi, koju ju mogu doživljavat kao nešto negativno.

Po meni treba ljude pustit da rade što hoće, osim djece (u smislu da ne rade djecu samo tako, i u smislu da se djecu ne pusti da rade što hoće), dokle god to ne šteti drugima. Naravno, granica je mutna i teško odrediva, što je velika poteškoća.
Stvar je zapravo jako komplicirana, pogotovo u praksi. Nisam siguran postoji li uopće dovoljno dobro rješenje za tako nešto.

Prema psihologiji, sreća je više kao derivacija nego kao integral. link
Ne sve ostalo,smrt ima smisla.Zivot je tragicna okrutna i nepostena pojava u kojoj dominira patnja,monstruozni promasaj.Idealno bi bilo da sav zivot odmah nestane i da se oslobodimo tog balasta i patnja svede na nulu i nepravda.Decu uopste ne treba donositi nikako na svet,to je katastrofa,produzetak patnje,nove tragedije,nastavice se patnja svake vrste,a posto postoji patnje sve je nebitno,sreca je iluzija,nije trajna,a patnja s obzirom da postoji,svaku lepotu zivljenja ponistava.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 15:25   #7
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne sve ostalo,smrt ima smisla.Zivot je tragicna okrutna i nepostena pojava u kojoj dominira patnja,monstruozni promasaj.Idealno bi bilo da sav zivot odmah nestane i da se oslobodimo tog balasta i patnja svede na nulu i nepravda.Decu uopste ne treba donositi nikako na svet,to je katastrofa,produzetak patnje,nove tragedije,nastavice se patnja svake vrste,a posto postoji patnje sve je nebitno,sreca je iluzija,nije trajna,a patnja s obzirom da postoji,svaku lepotu zivljenja ponistava.
Postoji patnja, a postoji i izlaz iz patnje - smrt lažnoga ja.
Patnja ne poništava ljepotu življenja.
Tvoj je izbor hoćeš li imati djecu ili nećeš.
Ali taj izbor je načinjen na pogrešnoj filozofiji.
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 15:26   #8
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Narano da život sam po sebi nema smisao. Kao i sve ostalo.
Jer smisao je osobina koju ljudi (subjektivno) pridaju stvarima, djelatnostima, pojavama...

Koliko sam skužio, ljudima je cilj postić sreću (eudaimoniu) u životu. A sve ostalo su samo sredstva za postizanje tog cilja.

Pare, obitelj, religija, droge, itd su samo različiti načini za postizanje tog cilja. To ne znači da će ga se i postić.
Različite ljude različite stvari čine sretnima, pa shodno tome i čine različite stvari. No cilj im je svima isti, a to je postizanje sreće.
Cilj većine ljudi jest dokidanje bola koliko i iskustvo sreće.
Privremena sreća ovisi o vanjskim okolnostima, a trajna sreća je ukorijenjena iznutra.
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 16:08   #9
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne sve ostalo,smrt ima smisla.
Ne, nego ti misliš da ima. A ako ti misliš da smrt ima smisla, onda za tebe smrt i ima smisla. Što ne znači da i za druge vrijedi tako, niti da je zbilja tako.

Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Cilj većine ljudi jest dokidanje bola koliko i iskustvo sreće.
Privremena sreća ovisi o vanjskim okolnostima, a trajna sreća je ukorijenjena iznutra.
Tako je.

Samo nekima je problem "razviti" sreću.
Hedonizam dovodi do ugode, no rijetko i do prave sreće.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 19.02.2016., 16:47   #10
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ne, nego ti misliš da ima. A ako ti misliš da smrt ima smisla, onda za tebe smrt i ima smisla. Što ne znači da i za druge vrijedi tako, niti da je zbilja tako.



Tako je.

Samo nekima je problem "razviti" sreću.
Hedonizam dovodi do ugode, no rijetko i do prave sreće.
Slusaj,smrt realno ima smisla definitivno jer ponistava prokletstvo zivota
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 16:49   #11
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Slusaj,smrt realno ima smisla definitivno jer ponistava prokletstvo zivota
A ti moraš definirati zašto bi život bio prokletstvo.
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 16:59   #12
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
A ti moraš definirati zašto bi život bio prokletstvo.
Zato sto je neposten,pun patnje,besmislene borbe i srece koja se kod ljudi na kraju pretvara u tugu,zato sto je jednostavno opterecenje i konacno ja verujem da postoji i metafizicka pozadina zbog kojeg bi zivot mogli nazvati prokletstvom.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 17:10   #13
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Zato sto je neposten,pun patnje,besmislene borbe i srece koja se kod ljudi na kraju pretvara u tugu,zato sto je jednostavno opterecenje i konacno ja verujem da postoji i metafizicka pozadina zbog kojeg bi zivot mogli nazvati prokletstvom.
Nazivati život prokletstvom, implicira da on takav ne bi trebao biti.
Ti ga tako vidiš iz svog kuta gledanja i to nazivaš objektivnim.
Gdje ti vidiš borbu i patnju, netko drugi vidi mir.
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 17:35   #14
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Zato sto je neposten,pun patnje,besmislene borbe i srece koja se kod ljudi na kraju pretvara u tugu,zato sto je jednostavno opterecenje i konacno ja verujem da postoji i metafizicka pozadina zbog kojeg bi zivot mogli nazvati prokletstvom.
Metaforička, alegorijska.
Što opet znači to da je i smrt tek metaforički spas.

Zapitaj se ko ti je zgadio život...ako baš ti nisi taj koji ga sam sebi zgadio!
Šabović Adis is offline  
Old 19.02.2016., 17:41   #15
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne sve ostalo,smrt ima smisla.Zivot je tragicna okrutna i nepostena pojava u kojoj dominira patnja,monstruozni promasaj.
nije, nema kontreksta ni reference po kojoj bi to bio, stvari jesu, sranje se dešava, nema tu pošteno pa da bude nepošteno, generalno nema cilja pa da ga se promašuje, patnja nije ni bitna u cjeloj priči, niko nikog ništa ne pita u tom smislu, sve se to naprosto dešava

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Idealno bi bilo da sav zivot odmah nestane i da se oslobodimo tog balasta i patnja svede na nulu i nepravda.Decu uopste ne treba donositi nikako na svet,to je katastrofa,produzetak patnje,nove tragedije,nastavice se patnja svake vrste,a posto postoji patnje sve je nebitno,sreca je iluzija,nije trajna,a patnja s obzirom da postoji,svaku lepotu zivljenja ponistava.
patnja je u tom kontekstu potpuno nebitna, to je samo još jedna pojavnost u pojavnosti, pravda u svemu tome nema značenje, 'ljepota življenja' su nekakvi njuejđ marketinški trikovi

naprosti si ljut pa se neurotično fiksiraš na neke sebi bitne šeme poimanja, al to sve nema nikakvog logičnog značenja, to je samo sentiment

razumljivo je da je čovjek ljut i razočaran, več samim time što je živ, ali to sve ne dovodi do ikakvog pozitivnog rezultata, to je samo dizanje grintavosti na razinu nekakve intelektualizacije, umjesto toga treba naprosto prihvatiti apsurd, prihvačanje i pomirenje su jako bitne stvari u životu

smrt ima smisla koliko i bilošta drugo, ubiti se je teže nego ljudi večinom misle, ono, opčenito stvari su u biti puno gore nego se tebi sada čine
kor-im is offline  
Old 19.02.2016., 17:50   #16
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
nije, nema kontreksta ni reference po kojoj bi to bio, stvari jesu, sranje se dešava, nema tu pošteno pa da bude nepošteno, generalno nema cilja pa da ga se promašuje, patnja nije ni bitna u cjeloj priči, niko nikog ništa ne pita u tom smislu, sve se to naprosto dešava



patnja je u tom kontekstu potpuno nebitna, to je samo još jedna pojavnost u pojavnosti, pravda u svemu tome nema značenje, 'ljepota življenja' su nekakvi njuejđ marketinški trikovi

naprosti si ljut pa se neurotično fiksiraš na neke sebi bitne šeme poimanja, al to sve nema nikakvog logičnog značenja, to je samo sentiment

razumljivo je da je čovjek ljut i razočaran, več samim time što je živ, ali to sve ne dovodi do ikakvog pozitivnog rezultata, to je samo dizanje grintavosti na razinu nekakve intelektualizacije, umjesto toga treba naprosto prihvatiti apsurd, prihvačanje i pomirenje su jako bitne stvari u životu

smrt ima smisla koliko i bilošta drugo, ubiti se je teže nego ljudi večinom misle, ono, opčenito stvari su u biti puno gore nego se tebi sada čine
Ali jeste.Dakle okrutnost prema zivotu u prirodi je evidentna.Patnja zivotinja i njihova borba do smrti,katastrofe prirodne,bolesti smrtonosne,koje stalno pogadjaju i decu,dosta njih svaki dan u svetu oboli od raka,psihickih bolesti i defomriteti nisu retkost i druge anomalije.Zasto da ti ljudi prolaze kroz patnju,a drugi ne,to nije fer.Nije fer da zivot prema nekome bude okrutan,a prema drugom ne toliko,zato sav zivot treba da nestane i zato je on monstruozna groteskna pojava.Patnja ubija zelju za zivotom,zasto da patnja postoji.Patnja mora da se izbrise smrcu i to je cilj efilizma jer po efilizmu,sve je nista a udobnost (ne uzivanje) udobnost je sve.Sveopsta udobnost je nemoguca dok postoji nepravda,a zivot je nepravedan i blokira sveopstu udobnost koja bi proizilazila iz pravednosti prema svakome,kada bi svima bilo isto i zato zivot kao pojavu sa punim pravom treba mrzeti.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 18:00   #17
ali frende to je sve skup nekih vrjednosno-moralnih sudova, ovako generalno to ništa ne znači i nema korelaciju sa ičim realnim, osim toga prilično je autistično sve u svemu
kor-im is offline  
Old 19.02.2016., 18:18   #18
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ali jeste.Dakle okrutnost prema zivotu u prirodi je evidentna.Patnja zivotinja i njihova borba do smrti,katastrofe prirodne,bolesti smrtonosne,koje stalno pogadjaju i decu,dosta njih svaki dan u svetu oboli od raka,psihickih bolesti i defomriteti nisu retkost i druge anomalije.Zasto da ti ljudi prolaze kroz patnju,a drugi ne,to nije fer.Nije fer da zivot prema nekome bude okrutan,a prema drugom ne toliko,zato sav zivot treba da nestane i zato je on monstruozna groteskna pojava.Patnja ubija zelju za zivotom,zasto da patnja postoji.Patnja mora da se izbrise smrcu i to je cilj efilizma jer po efilizmu,sve je nista a udobnost (ne uzivanje) udobnost je sve.Sveopsta udobnost je nemoguca dok postoji nepravda,a zivot je nepravedan i blokira sveopstu udobnost koja bi proizilazila iz pravednosti prema svakome,kada bi svima bilo isto i zato zivot kao pojavu sa punim pravom treba mrzeti.
Ako život nema smisla, onda ni tvoja negativna reakcija na život nema smisla.
Ti to sve vidiš iz svog nihilističkog mentalnog sklopa, što te sprečava da vidiš cjelinu.
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 20:28   #19
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ali frende to je sve skup nekih vrjednosno-moralnih sudova, ovako generalno to ništa ne znači i nema korelaciju sa ičim realnim, osim toga prilično je autistično sve u svemu
Ali ima sa nama.Mi percipiramo ovaj svet,mi poprimamo iskustva o ovom svetu,preko nase svesti i nasih osecanja,zato je ono sto se nama desava kljucno,a posto je patnja svuda i posto se desava i posto postoji,zasto onda da postoji zivot,koji je kao takav neposten,okrutan a osim toga i besmislen?
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 20:30   #20
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ako život nema smisla, onda ni tvoja negativna reakcija na život nema smisla.
Ti to sve vidiš iz svog nihilističkog mentalnog sklopa, što te sprečava da vidiš cjelinu.
Nihilizam je blag za mene i nije mi to dovoljno negativan odnos prema zivotu.Ja ne tvrdim samo da zivot nema smisla,vec da je zivot tragicni monstruozni promasaj,groteskna pojava vredna mrznje.
DavMla is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.