Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2016., 15:06   #41
Quote:
powe kaže: Pogledaj post
Ma naši ljudi nemaju pojma šta je domaće a šta nije. Tu mislin na 80 % ljudi.

Pošto san radija u poljoprivredi 3 sezone i prodava na štandu svoje proizvode.

Ljudi jednostavno ne znaju razliku izmedju uvozne pome i domaće, previše gledaju estetiku a premalo kvalitetu jer jednostavno ne znaju. Npr. domaća breskva može bit malo udrena sa strane ali ljudi žele slikarski narctanu stranu breskvu. U okusu i svježini razlika je ogromna.

Kako smo financijski nepismen narod tako je ista stvar i ode.

Čast iznimkama. Iako dosta ljudi kad proba domaću pomu se vrati po nju, isto tako i za ostale proizvode te tako dobijes stalne kupce.

Npr. na domaće crno grožđe dolazi i osa i pčela a bome na talijansko neće jer je polivano sa svin i svacin. Pogledajte liti razliku na grožđu di idu pčele a di ne.

Problem je šta se puno toga prodaje pod domaće a domaće nije.
Ja ću ti reć da sam jeo u Americi najbolju pomu (pomidor, rajčicu) u životu. Bolja nego ikada iti jedna izašla iz mog vrta. 100% je GMO. Al baš me briga, najbolja je što sam je ikada jeo, a i sigurno je zdravsteno ispravnija od naših "domaćih" iz Kaštela i Žrnovnice prskanih tko zna s čime.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 17:03   #42
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Naše maslinovo ulje ne kupujem ni pod prijetnjom oružjem, jer se prodaje u bočicama i po cijeni parfema a ništa bolje nije od certificiranog uvoznog, a najčešće je ono domaće (mala proizvodnja) ulje zapravo obično smeće od ulja koje po kemijskim analizama ne bi smjelo biti korišteno za ljudsku ishranu. Rađeno od oksidiranih crnih maslina i prepuno kiselina.
Pretjeruješ i obmanjuješ ljude.
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 17:38   #43
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Znaci svima su puna usta domace proizvodnje,eko proizvoda,ali kad se spomene cijena....onda odjednom nastaje tisina.

Recimo mi imamo 150 stabala maslina....ove godine imamo oko 1000L ulja....s obzirom da je to kao i proteklih 20 godina....odlicno ulje uvik se mucimo sa prodajom...istina je da u tih 20 godina nije uvik bila godina dobra kao ova,recimo prosla godina imali smo samo 100L ulja....

Nasi ljudi rade kupuju smece ulje po trgovackim centrima,koje placaju 30kn....A ne zele domace ulje.....od 60,70kn....pa nadalje(ovisi o godini).... A tim istim ljudima su puna usta,kako zdravlje nema cijenu,a onda se truju proizvodima iz trgovackih centara.i

Njekoliko godina sam proveo kao prodavac na lokalnoj gradskoj pijaci(pazar,trznica)...tako da sam vrlo dobro upoznao mentalitet nasih kupaca,ne samo kroz kupnju ulja nego i ostalih domacih hrvatskih proizvoda.

Recimo sanjarim o otvorenom uzgoju peradi i jaja,Ali ta jaja iz otvorenog uzgoja nemogu bit ispod 2-3kn...Ali kad vecini kazes tu cijenu,kazu ti da si lud, ima on jaja iz poljske....sve u svemu hrvati su sami sebi najveci neprijatelji
Mit on našoj kvalitetnoj hrani je samo to, mit. Maslinovo ulje je ogledni primjer. Ima i kvalitetnijih, a jeftinijih maslinovih ulja iz uvoza. Redovito u Italiji kupujem grčko maslinovo ulje i za red veličine je bolje od svih hrvatskih koje sam koristio.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 17:54   #44
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ja ću ti reć da sam jeo u Americi najbolju pomu (pomidor, rajčicu) u životu. Bolja nego ikada iti jedna izašla iz mog vrta. 100% je GMO. Al baš me briga, najbolja je što sam je ikada jeo, a i sigurno je zdravsteno ispravnija od naših "domaćih" iz Kaštela i Žrnovnice prskanih tko zna s čime.
Vjerojatno bas i nije...

These GM tomatoes, however, did not meet their expectations. Although they were approved in the US and several other countries, tomatoes with delayed ripening have disappeared from the market after peaking in 1998. At this point, no genetically modified tomatoes are being grown commercially in North America or in Europe.

http://www.gmo-compass.org/eng/groce..._tomatoes.html
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 18:11   #45
[QUOTE]
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post
Ako nisi znao postoji industrijska "eko ili bio" proizvodnja

Naime, da bi neka tvrtka mogla proizvoditi "eko" i "bio" proizvode, mora imati određene certifikate ovisno o tipu proizvoda.
Nadzor i certifikaciju mora imati svaki eko proizvođač da bi na svoj proizvod staviti eko-markicu, od najmanje do najvećeg
Quote:
Dakle čak i tvrtke sa stotinama metara conveyor-a, robota i ostalih raznih uređaja u industrijskoj proizvodnji ako imaju potreban certifikat, mogu proizvoditi eko proizvod.
Za svaki eko proizvod propisana je procedura Pravilnikom o eko proizvodnji, koja se zaštitna sredstva smiju upotrijebiti i koja oprema i strojevi.
No to je i dalje ekološka proizvodnja a to što je večeg obima i organizirana, ne znači da je industrijska.


Quote:
Teško je biti 100% siguran, ali meni je eko proizvodnji najbliže ono što mogu vidjeti na koji se način proizvodi, npr od nekog seljaka poznanika.
100% sigurnost u praksi ne postoji .
Neznam kako ne vjeruješ certifikatu a vjeruješ seljaku poznaniku da je njegova proizvodnja eko iako nema nadzor ni certifikaciju.
Neznam , možda sjediš na njegovoj njivi od ubiranja sjemena, sadnje do ubiranja proizvoda a ni neznaš što se smije a što nesmije upotrebljevati u eko proizvodnji, jer nisi za to stručno osposobljen niti imaš licencu za obavljanje nadzora ili certifikacije.

Pa niej eko proizvodnja kad ti seljak kaže da je domače a kokice hrani koncentratom kojim se hrane i kokoši u velikim peradarnicima.

Najnoviji primjer koliko je domaće eko, ti je primjer poriluka sa Kvatrića u kojem je 135 puta više pesticida od dozvoljenog i to za običnu a ne eko proizvodnju.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 18:21   #46
Za početak, svaka poljoprivredna proizvodnja je ekološka jer svaka biljka ima odrđene ekološke uvjete uzgoja (zemlja, svjetlo, zrak, voda i temperatura). Prema tome, naziv eko proizvod je posve netočan.

Ispravnije je reći ili napisati uz/na proizvodu da je iz bio ili organskog uzgoja.

Quote:
Recimo sanjarim o otvorenom uzgoju peradi i jaja,Ali ta jaja iz otvorenog uzgoja nemogu bit ispod 2-3kn...Ali kad vecini kazes tu cijenu,kazu ti da si lud, ima on jaja iz poljske....sve u svemu hrvati su sami sebi najveci neprijatelji
Uz ovakve snove stvarno smo sami sebi najveći neprijatelji.

Jasno da će ti većina kupaca reći da si lud jer takva jaja trebala bi biti jeftinija jer kokoši se same hrane i prihranjuješ ih prirodnom hranom, ne kupuješ industrisjku.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 18:39   #47
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post

Nadzor i certifikaciju mora imati svaki eko proizvođač da bi na svoj proizvod staviti eko-markicu, od najmanje do najvećeg
Pa to sam i napisao...

Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Za svaki eko proizvod propisana je procedura Pravilnikom o eko proizvodnji, koja se zaštitna sredstva smiju upotrijebiti i koja oprema i strojevi.
No to je i dalje ekološka proizvodnja a to što je večeg obima i organizirana, ne znači da je industrijska.
Mislim da ne znaš što znači riječ industrijska proizvodnja.

Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
100% sigurnost u praksi ne postoji .
Neznam kako ne vjeruješ certifikatu a vjeruješ seljaku poznaniku da je njegova proizvodnja eko iako nema nadzor ni certifikaciju.
Neznam , možda sjediš na njegovoj njivi od ubiranja sjemena, sadnje do ubiranja proizvoda a ni neznaš što se smije a što nesmije upotrebljevati u eko proizvodnji, jer nisi za to stručno osposobljen niti imaš licencu za obavljanje nadzora ili certifikacije.

Pa niej eko proizvodnja kad ti seljak kaže da je domače a kokice hrani koncentratom kojim se hrane i kokoši u velikim peradarnicima.
Za razliku od tebe, radim u velikoj proizvodnoj firmi koja ima i "bio" asortiman. Nisam napisao da ne vjerujem certifikatu (mi ih imamo 5-6), niti negativno pisao o industrijskoj proizvodnji, ali taj "bio" đir na kraju služi kao marketing. I zato neću plaćati više za taj proizvod. A što se tiče povjerenja, mora da ti je jako ružno živjeti u svijetu gdje nikom ne vjeruješ.
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:07   #48
Posljednjih godina su poljoprivredne subvencije za eko proizvodnju poprilično izdašne. I sad ja gledam oko sebe novopečene ratare "ekologe", nijedan nije utero kombajn u njivu, štoviše, te njive su poodavno zaorane da se ne vidi ruglo (il nedaj bože kakve inspekcije).

Što ćeš, papir sve trpi, bogme i porezni obveznici!
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:17   #49
joj nemojte mi spominjati eko proizvodnju u Rvackoj jer odmah se sjetim Željka Mavrovića i njegove eko proizvodnje... nažalost moja je firma tada usko surađivala s njegovom
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:19   #50
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
joj nemojte mi spominjati eko proizvodnju u Rvackoj jer odmah se sjetim Željka Mavrovića i njegove eko proizvodnje... nažalost moja je firma tada usko surađivala s njegovom
Što je bilo s tim? Za njegovog vremena sjećam se crnog kruha mase 1200g. Cijena je bila 9kn i vrijedio je svake lipe. Taj kruh više ne vidim nigdje.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:39   #51
e, tih 9kn kuna ga je i pokopalo jer ne možeš uzgojiti organske žitarice i ispeći organski kruh od 1200g po toj cijeni...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:45   #52
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
e, tih 9kn kuna ga je i pokopalo jer ne možeš uzgojiti organske žitarice i ispeći organski kruh od 1200g po toj cijeni...
Kakav shit sad kupujemo, njegovog kruha se sjećam sa nostalgijom. Šteta. Vrhunska kvaliteta i količina. S druge strane zanima me tko peče kruh za Lidl jer su im pekarski proizvodi super.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:59   #53
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Posljednjih godina su poljoprivredne subvencije za eko proizvodnju poprilično izdašne. I sad ja gledam oko sebe novopečene ratare "ekologe", nijedan nije utero kombajn u njivu, štoviše, te njive su poodavno zaorane da se ne vidi ruglo (il nedaj bože kakve inspekcije).

Što ćeš, papir sve trpi, bogme i porezni obveznici!
Pola ledina drzi ko ekoloske livade, pola posadis ekoloski orah i jebe ti se vise za otkupnu cijenu psenice ili jabuke
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 21:58   #54
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Za početak, svaka poljoprivredna proizvodnja je ekološka jer svaka biljka ima odrđene ekološke uvjete uzgoja (zemlja, svjetlo, zrak, voda i temperatura). Prema tome, naziv eko proizvod je posve netočan.

Ispravnije je reći ili napisati uz/na proizvodu da je iz bio ili organskog uzgoja.


Eko je krivo a bio ili organic je ispravno? Nego može biti nebio(loška) ili anorganska proizvodnja hrane...?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 23:04   #55
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Kakav shit sad kupujemo, njegovog kruha se sjećam sa nostalgijom. Šteta. Vrhunska kvaliteta i količina. S druge strane zanima me tko peče kruh za Lidl jer su im pekarski proizvodi super.
Eh da je bila kvaliteta ne bih dao ruku u vatru jer smo usko s njima surađivali, pa tako čuješ svašta od radnika koji su tamo radili... zato sam i rekao odmah mi padne on na pamet kad netko spomene eko proizvodnja u Hr

Za Lidl/Kaufland stiže smrznuto iz jedne velike njemačke pekare(većinom) i ovdje peku u dućanima... čista kemija su im pekarski proizvodi + prodaju ih u totalno nehigijenskim uvjetima gdje desetine kupaca dira te proizvode i samostalno se poslužuju
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 03:56   #56
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
... čista kemija su im pekarski proizvodi + prodaju ih u totalno nehigijenskim uvjetima gdje desetine kupaca dira te proizvode i samostalno se poslužuju
čista kemija u odnosu na što?
na mlinara/šiptar/dubravicu?

Osim ak ne radiš sam doma sve je to isto sranje.

Sistem posluživanja je odvratan
al i dalje ponekad nešto kupim...
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 09:54   #57
Domaća proizvodnja? Što je to?

Jel to Podravkin grašak iz Mađarske? Ledovo smrznuto ( je zdravo povrće ) iz Nizozemske, Belgije, Austrije? Koji kurac "naša proizvodnja" uopće proizvodi?

Pivac sve svoje proizvode izgleda "proizvodi" u Poljskoj......itd itd.......



Ne branim naše seljake koji podvaljujući neko smeće pokolebaju potrošače pa im ( opravdano ) ne vjeruju........ali ako se ikad poremeti svjetski lanac proizvodnje pola hrvata će krepati što od gladi što od nemogućnosti da si kupe hranu..........

Davnih dana ( prije 9 godina ) sam na poslovnom zahebavao raju ( pišući nick Cuko13 ) i uvjeravajući ih da će vrlo skoro kupovati najgore smeće od hrane na svijetu zahvaljujući precijenjenoj kuni i eto proročanstvo se ostvaruje........

Ili da to kažem riječima Slavka Kulića od prije pet godina: hrana koju jedemo je jestiva, pitanje je koliko je hranjiva......

Ali bez da vam uljepšavam situaciju, moram vam reći - najebali ste.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 09:57   #58
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Ali bez da vam uljepšavam situaciju, moram vam reći - najebali ste.......
Pa što ti jedeš?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 11:15   #59
ja bi bila spremna dati i duplo i troduplo više za ono za što bi bila sigurna da je prava hrana. ali, osim u rijetkim slučajevima, teško je uvjeriti se u porijeklo i način proizvodnje, pa sam ipak sklonija kupovati u trgovini. razlog je smiješan, ali nekako mi se čini da je hrana u trgovinama ipak prošla kakvu takvu kontrolu (ne uvijek, ne na sve, ne sasvim pouzdanu, ali kakvu takvu da), a to znači da mogu biti, recimo, sigurna da je tretirana u količinama koje su (navodno) dopustive i nisu (aha!) štetne.
hrana koju se može kupiti na placu obično i ne prolazi te provjere, a sudeći po stupnju znanja i mentalitetu malih poljoprivrednika sklona sam vjerovati da bi ta hrana mogla biti i zagađenija. jer, ako u uputstvima pise pet kapi ili tri grama ili dva mililitra, obično to mjerenje bude odokativno, uvijek ide malo u plus, jer "bolje je malo više, sigurnije je da će djelovati", pa ta domaća, zdrava hrana lako može u sebi sadržavati tolio toga da ti jezik od čuda ko u crtiću ispadne kad vidiš rezultat analize
a da je sumnjivo vidi se već i golim okom. kad se traži pola kile češnjaka, a kumica od domaćeg zdravog češnjaka mora odvojiti dva češnja koja imaju oko pola kile, onda se zna koliko je sati. ili kad za jedan krastavac treba nosač koji će ga odnijeti doma, a od lista kelja se napravi navlaka za poplun za kinderbet. a sve je fino domaće, spremna je kumica oči iskopati onome koji kaže da mu tu nekaj ne štima
crna kraljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 11:29   #60
Rekoše sinoć na tv da samo 5% uvozne hrane prođe domaću provjeru, ostalo vjerujemo proizvođačima iz Poljske i odakle već dobavljamo.
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.