Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2016., 14:16   #1
Koji pokazatelj najbolje prikazuje ekonomsko stanje neke zemlje, i kako doći do točnih podataka

Na koji način steći točan uvid u ekonomsko stanje neke zemlje?

GDP, PPP, Gini, HDI, Indeks jada, postotak stanovništva ispod granice siromaštva itd, itd......Koji je najtočniji pokazatelj?

I kako doći do točnih podataka? Primjer: podaci o GDP-u i PPP-u se jako razlikuju ovisno o izvoru iz kojeg dolaze. Kako saznati stvarno stanje?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 14:28   #2
Po meni, PPP - alfa i omega.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 14:45   #3
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Po meni, PPP - alfa i omega.
Da, mogu se složiti s time da je puno precizniji nego GDP.

Ali ima čudnovatih pojava u vezi s tim pokazateljem.

Npr, prema PPP jedna Venezuela uopće ne stoji loše. A prema vijestima koje dolaze iz te zemlje ispada da samo što se nisu raspali od silne neimaštine. Kako sad to?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 15:03   #4
"Vijesti" treba uzeti sa dozom rezerve.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 15:35   #5
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
"Vijesti" treba uzeti sa dozom rezerve.
Ma uzimam ja to s rezervom, naravno. Ali kad gledaš one fotografije raspadnutih bolnica, u kojima ljudi navodno umiru zbog kroničnog nedostatka lijekova, onda se zapitaš da li je taj PPP stvarno precizan pokazatelj pravog stanja.

No, ne radi se samo o Venezueli.

Ovo je rang lista zemalja, rangiranih prema PPP-u:

https://www.gfmag.com/global-data/ec...rest-countries

Evo što mi onako na prvi pogled bode oči:

1. Argentina - unatoč svim slomovima i bankrotima, ta zemlja još uvijek ima viši PPP od Hrvatske.

2. Ukrajina - imaju PPP od 8500 dolara, ali im je (prema wikipediji) GDP samo 2000 dolara! Pa koju su kemiju oni smislili kad im je PPP više od četiri puta veći od GDP-a? Da sam u penziji, odmah bi tamo odselio, i živio kao lord čak i sa našom jadnom penzijom.

3. Moldavija - PPP od 5100 dolara. A graniče s Rumunjskom, koja ima PPP od 20 400 dolara! I ne samo da graniče s Rumunjskom, Moldavija je bivša rumunjska pokrajina, koju je SSSR nakon Drugog svjetskog rata nasilno odcijepio od Rumunjske i proglasio republikom unutar SSSR-a. Nevjerojatno da ti Moldavci već odavno nisu dignuli revoluciju i ponovo se pripojili Rumunjskoj, koja ima deset puta više stanovnika i četiri puta veći PPP.

4. Vijetnam i Mijanmar (Burma) - vijetnamski PPP 6000 dolara, a mijanmarski PPP 5200 dolara. Što je čudno? Pa to što Vijetnam već dva desetljeća provodi agresivnu industrijalizaciju i razvojnu politiku po kineskom modelu, a Mijanmar tek sada pomalo izlazi iz višedesetljetne izolacije od ostatka svijeta. I od privrednih grana ima jedino poljoprivredu i nešto turizma u novije vrijeme. I još uvijek imaju čitave pokrajine pod vojnom okupacijom (svoje vlastite vojske). Nije li to premala razlika između te dvije zemlje?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 14:05   #6
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Na koji način steći točan uvid u ekonomsko stanje neke zemlje?

GDP, PPP, Gini, HDI, Indeks jada, postotak stanovništva ispod granice siromaštva itd, itd......Koji je najtočniji pokazatelj?

I kako doći do točnih podataka? Primjer: podaci o GDP-u i PPP-u se jako razlikuju ovisno o izvoru iz kojeg dolaze. Kako saznati stvarno stanje?
PPP i Gini

PPP je statisticki tocan podatak kojeg daju drzave.

Gini na vikiju:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ncome_equality

Je dobiven iz transakcijske statistike svjetske banke sto je poprilicno tocan podatak.

Po meni je najvazniji pokazatelj Gini. Generalno - svuda u svijetu di se crveni nema mirne nocne setnjice kam god te noge odnesu.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 14:28   #7
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post

Evo što mi onako na prvi pogled bode oči:

1. Argentina - unatoč svim slomovima i bankrotima, ta zemlja još uvijek ima viši PPP od Hrvatske.

2. Ukrajina - imaju PPP od 8500 dolara, ali im je (prema wikipediji) GDP samo 2000 dolara! Pa koju su kemiju oni smislili kad im je PPP više od četiri puta veći od GDP-a? Da sam u penziji, odmah bi tamo odselio, i živio kao lord čak i sa našom jadnom penzijom.

3. Moldavija - PPP od 5100 dolara. A graniče s Rumunjskom, koja ima PPP od 20 400 dolara! I ne samo da graniče s Rumunjskom, Moldavija je bivša rumunjska pokrajina, koju je SSSR nakon Drugog svjetskog rata nasilno odcijepio od Rumunjske i proglasio republikom unutar SSSR-a. Nevjerojatno da ti Moldavci već odavno nisu dignuli revoluciju i ponovo se pripojili Rumunjskoj, koja ima deset puta više stanovnika i četiri puta veći PPP.

4. Vijetnam i Mijanmar (Burma) - vijetnamski PPP 6000 dolara, a mijanmarski PPP 5200 dolara. Što je čudno? Pa to što Vijetnam već dva desetljeća provodi agresivnu industrijalizaciju i razvojnu politiku po kineskom modelu, a Mijanmar tek sada pomalo izlazi iz višedesetljetne izolacije od ostatka svijeta. I od privrednih grana ima jedino poljoprivredu i nešto turizma u novije vrijeme. I još uvijek imaju čitave pokrajine pod vojnom okupacijom (svoje vlastite vojske). Nije li to premala razlika između te dvije zemlje?
1) Recimo da je to Argentinski oblik populizma. Argentina nije siromasna po dafaultu.

2) Primjer: Belgija - vafl 2E, placa 2000E, bugarska vafl 0.2E placa 200E. I belgijanac i bugarin mogu kupit za placu 1000 vafla. Ergo PPP im je isti. Vamo GDP 44kE a vamo 4400.

3) Ma koja revolucija, dobili bi po tamburi.

4) "Kineski" model razvoja je ubojica Gini-ja. Meni zapravo nije jasno kako Vijetnam ima uopce toliki PPP. Primjer ti je kinez koji za 2 dolara dnevno pika cipove u ajfon koji stoji 1000 dolara. Dakle - za jedan ajfon on mora raditi 2 godine dok si jedan nijemac moze kupiti sva mjesecno. Dakle - zatvorenost po pitanju financijske slobode je po meni jednaka kao i zatvorenost po pitanju osobne...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 15:54   #8
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
........ Primjer ti je kinez koji za 2 dolara dnevno pika cipove u ajfon koji stoji 1000 dolara. Dakle - za jedan ajfon on mora raditi 2 godine dok si jedan nijemac moze kupiti sva mjesecno. ..............

I.
Primjer ti je sve samo ne točan.

Kinez ne "pika" čipove za 2$ dnevno, niti mora raditi 2 godine da kupi gejfon.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 18:35   #9
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
PPP i Gini

PPP je statisticki tocan podatak kojeg daju drzave.

Gini na vikiju:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ncome_equality

Je dobiven iz transakcijske statistike svjetske banke sto je poprilicno tocan podatak.

Po meni je najvazniji pokazatelj Gini. Generalno - svuda u svijetu di se crveni nema mirne nocne setnjice kam god te noge odnesu.

I.

čile,bolivija,peru,ekvador redovito šetao ili šetam po noći i to kamo me noge odnesu
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 22:58   #10
U jednoj Kini Mercedes prodaje više auta nego u Njemačkoj a ovaj da Kinezima treba dvije godine za gejfon
Tamo to ionako kupuju oni koji se žele preseravat (dakle vlasnici luksuznih auta i slični), jer ostali imaju na izbor gomilu vrhunskih kineskih androida boljih od gejfona.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 09:15   #11
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
U jednoj Kini Mercedes prodaje više auta nego u Njemačkoj a ovaj da Kinezima treba dvije godine za gejfon
Tamo to ionako kupuju oni koji se žele preseravat (dakle vlasnici luksuznih auta i slični), jer ostali imaju na izbor gomilu vrhunskih kineskih androida boljih od gejfona.
Al mi i dalje po starome
Nije nam dosta što nas je cijela Europa prestigla dok smo im se smijali pa sad radimo istu "grešku" sa Kinezima/Azijatima, onda kad skužimo da su nas i oni prešišali krećemo valjda na Afrikance?

OT
Stanje u društvu se dobro vidi kada obiđeš malo javnih prostora u nekoj državi, od kolodvora, preko bolnica, muzeja, edukacijskih ustanova i sl.

PPP je po meni jedan od boljih pokazatelja, iako je s njim problem što ne pokazuje koliku kupovnu moć imaš u inozemstvu....
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 10:13   #12
Najbolji pokazatelj stanja u zemlji bili bi :

1) Kolicina i smjer migracije stanovnistva
2) Prosjek godina osamostaljenja mladih
3) Priustivost stambenog prostora u odnosu na placu

Treba li googlati da se zna stanje u nas, ili se banana vidi izdaleka ?
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 15:16   #13
Još kad se podaci ne bi lažirali...
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 00:23   #14
Sva statistika (o kojem god podatku se radilo) je samo mrtvo slovo na papiru ako se ne stavlja u kontekst stvarnosti.

Ekonomija nije egzaktna znanost. Anomalije su vise pravilo nego izuzetak.
Tako da na tvoje pitanje nema jedinstvenog odgovora: ne postoji savrsena metoda.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 01:48   #15
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
PPP je po meni jedan od boljih pokazatelja, iako je s njim problem što ne pokazuje koliku kupovnu moć imaš u inozemstvu....
Kupovnu moć u inozemstvu bi trebao pokazati GDP.

Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Najbolji pokazatelj stanja u zemlji bili bi :

1) Kolicina i smjer migracije stanovnistva
2) Prosjek godina osamostaljenja mladih
3) Priustivost stambenog prostora u odnosu na placu

Treba li googlati da se zna stanje u nas, ili se banana vidi izdaleka ?
Nisam baš siguran da je točka br. 1 pouzdan pokazatelj. U npr. Poljskoj je ekonomsko stanje nakon ulaska u EU bilo bolje nego, recimo, 1991. Ali im je 1991. tržište rada zemalja EU bilo zatvoreno, pa je emigracije bilo manje nego 15 godina kasnije.

Po točki br. 2 bi ispalo da je Italija među najsiromašnijim zemljama u svijetu.

A po točki br. 3 da su prosječni Londončani siromašniji od prosječnih Zagrepčanaca.

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Još kad se podaci ne bi lažirali...
Zato se u naslovu teme i nalazi pitanje - kako doći do točnih podataka?

Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Sva statistika (o kojem god podatku se radilo) je samo mrtvo slovo na papiru ako se ne stavlja u kontekst stvarnosti.

Ekonomija nije egzaktna znanost. Anomalije su vise pravilo nego izuzetak.
Tako da na tvoje pitanje nema jedinstvenog odgovora: ne postoji savrsena metoda.
Znam da ne postoji savršena metoda. Mene zanima ona koja je najmanje nesavršena.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 09:12   #16
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
U jednoj Kini Mercedes prodaje više auta nego u Njemačkoj a ovaj da Kinezima treba dvije godine za gejfon
Tamo to ionako kupuju oni koji se žele preseravat (dakle vlasnici luksuznih auta i slični), jer ostali imaju na izbor gomilu vrhunskih kineskih androida boljih od gejfona.
Prouci definiciju Gini indeksa.

Dakako da ima ultrabogatasa. Dapace i inzenjeri, te visokoobrazovani im stoje bolje nego i na zapadu i kupovna moc im je super. Ali NKV sirotinja doslovno radi za smjestaj i dva topla obroka dnevno.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 23:04   #17
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Prouci definiciju Gini indeksa.

Dakako da ima ultrabogatasa. Dapace i inzenjeri, te visokoobrazovani im stoje bolje nego i na zapadu i kupovna moc im je super. Ali NKV sirotinja doslovno radi za smjestaj i dva topla obroka dnevno.

I.
Ima istine u ovome što si napisao. Ali za pravu usporedbu trebalo bi usporediti stanje kakvo je u Kini bilo prije Dengovih reformi s današnjim stanjem.

To što je sada raslojenost veća nego prije nema toliko negativnu konotaciju ukoliko su prije svi bili sirotinja koja je radila za smještaj i dva obroka dnevno.

A neka istraživanja sugeriraju da u Kini ipak postoji i srednji sloj, koji nije brojčano zanemariv.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:12   #18
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post

To što je sada raslojenost veća nego prije nema toliko negativnu konotaciju ukoliko su prije svi bili sirotinja koja je radila za smještaj i dva obroka dnevno.
Raslojenost je danas već samo iz jednostavnog razloga jer prije nitko ništa nije imao.

Kada je Deng Xiaopeng počeo sa reformama krajem 70-ih u manje od 30 godina je "izvukao" iz siromaštva preko 500 milijuna ljudi, to je populacija cijele EU.
Što smi napravili u zadnjih 30 godina osim sjebali što je ostalo za sjebati.

Obalni dio Kine danas ne živi ništa lošije nego "zapad", kako se ide prema unutrašnjosti tako pada standard.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 16:08   #19
Kroz svoje iskustvo pisanja par radova na sličnu tematiku, rekao bi ti pojednostavljeno:

1) BDP (gledano za PPP, makar ne bi nužno ignorirao niti običan zbog svega što su kolege našli kao iznimke)
2) Nezaposlenost-mislim da ovo ne treba posebno pojašnjavati. Što Grčkoj znači što imaju veće plaće od bilo koje Baltičke zemlje recimo, kad im je trećina radno sposobnih nezaposlena, a realno čak vjerojatno i polovica.
3) Inflacija-u slučaju divljih inflacija kao u Venezueli, pa se trenutno tamo živi ko u dnu dna Afrike. Ili imamo primjer Rumunjske koja ima galopirajuću inflaciju(preko 10%) pa radi toga i vrlo nisku nezaposlenost za ono što bi očekivali (ovo je bilo prije godinu i pol doduše, ne znam sad).
4) Prosječna plaća u toj zemlji-naravno troškovi života su uglavnom manji kod zemlji većih plaća, ali u pravilu rijetke su iznimke da zemlje gdje je prosječna plaća u četiri znamenke dolara/eura ujedno bude siromašna. Takva je trenutno Venezuela ako je istina što sam nedavno pročitao, ali ne tvrdim sa sigurnošću.

Još bi se dalo dalje o tome, ali ovo su meni 4 glavne. Nema šanse da možeš dati ocjenu o državi bez da promotriš najmanje 3 od ovih 4. Npr. dovoljno je pogledati BDP PPP Kube u usporedbi sa Srbijom i BiH, pa bez obzira na to što svi znamo da su ove 2 zemlje, da citiram uvaženog bivšeg premijera "ŠAKA JADA", to se ne da usporediti sa Kubom gdje im fali pola namirnica koje su nama pod normalne ili gdje im je prosječna plaća mjesečno par desetaka dolara, dok je u Srbiji/BiH naravno katastrofalna, ali ipak nekoliko stotina eura. Da me ne bi krivo shvatili, Kuba ima veći BDP ppp
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 17:19   #20
a opet ovo o venezueli nije istina, ali dobro
oni uopće trenutno ne žive tako loše, a za turiste je super jer je pivo u disku 8 centi
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.