Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2016., 23:42   #41
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Što je točno neetično u sklapanju dlanova?
Kako sto ? Zar ne znas da je sve to od vraga.
Prava etika se zasniva na recima dobrog tatice, koji je buduci malo nervozan, pobio (zamalo) cijelo covjecanstvo i instituciji koju je osnovao njegov sin,
a koja moze da se podici inkvizicijom, ratovima i skrivanjem pedofila iz vlastitih redova. I nevidjenim bogatstvom (duhovnim naravno).
Ako ti to nije jasno, obrati se svom lokalnom inkvizatoru, da ti ocisti i spasi dusu.
Quote:
pronadjna kaže:
Prelako se predaješ.
...
Ta nije ovo borba da se (ne)predajem.
Beljki i ja se forumski vec dugo znamo, cenim njegovo misljenje (sa nekima se cak i slazem, iako se ne slazem ), tako da je sve ok.
Osim toga moja iskustva su moja iskustva i njima ne treba potvrda forumasa (ionako su dosta od toga sto ovde pisem moja stara iskustva).
"Duhovnost" se (za sada) ne moze tretirati znanstveno (barem ne onako strogo, objektivno=spolja, znanstveno). A i cinjenica je da duhovnjaci naginju raznoraznom fantaziranju. Posebno kada pocnu da se frljaju znanstvenim terminima.
Inace, ako te tema vise interesuje, pogledaj knjigu "Etericko tijelo" od Arthur E. Powell, ili "Subtle Body" od David V. Tansley.

PS
Dodjose mi jos par misli glede sugestibilnosti, koja se spominjala.
Postoji vise znanstvenih studija o uticaju placebo efekta.
Zakljucak vecine njih je da placebo deluje. Znaci li to (delimicno poboljsanje zdravstvenog stanja na pr.) da je to prevara i nesto nerealno, buduci su efekti dobijeni sugestijom, upotrebom supstanci bez lekovitih osobina ?

Poznato je da je koncentrisanjem paznje moguce napraviti razliku u temperaturi i od nekoliko stupnjeva izmedju nekih delova tela (na pr. izmedju leve i desne ruke), ili odredjenim predstavama uticati na ubrzanje/usporenje rada srca, kao i na mozdane talase vezbanjem meditacije/molitve.
Da li to znaci da je izmerena razlika u toplini, promene ritma srca, frekvencije mozdanih valova, zapravo iluzorna, buduci proizvedena subjektivnim umisljajem objekta istrazivanja ?

Ako na pr. umislim da mogu u izvesnoj meri kontrolisati pranu i na taj nacin umanjim, ili sprecim bol, da li sam objektivno smanjio bol, ili sam samo umislio da sam ga smanjio ?

Zadnje uređivanje Dragan : 11.12.2016. at 00:19.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 06:47   #42
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Što je točno neetično u sklapanju dlanova?
Bas


Quote:
Prelako se predaješ. Da se Fleming strogo pridržavao laboratorijskih uvjeta, tko zna koliko bi još trebalo do penicilina.
Non sequitur
Da penicilin nije znansveno utvrdjen Fleming bi bio odbacen

Svasta su ljudi krozpovijest medicine valjali i nagadjali, prezivjelo je ono sto se moglo potvrditi a ne sve sto je nekom palo na pamet ili sto je isprobao.

Rigoroznost eksperimenata se ne odnosi na kreativne faze dolaska do ideja, namjerno ili slucajno, vec na njihovo provjeravanje, dokazivanje i prezentianje potom. Nakon te slucajnosti sam Fleming je dosta dodatno eksperimentiraoi provjravao, potom drugi nakon njega prije nego sto je doslo do koristenja u medicini i masovne proizvodnje.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 06:49   #43
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
Ma on samo previše kritički razmišlja što se tiče duhovnosti za sad mu budizam najviše štima to jest da sve što postoj ima temelj u ne postojanosti ničega zanima me koji će drugi duhovni pravac odabrati kad mu dosadi postojanje svega u ne postojanju ničega mislim da treba biti uporan sa budizmom da spozna da u ništavilu kojeg je buddha opisao ipak ima nešto.
Budizam je i sam pun ezotericnih energija (posebno tantricki) i svakakvih budalastih sujevjerja.

Buda nije opisivao nikakvo nistavilo, a nesto u nistavilu je besmisleni oksimoron.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 06:54   #44
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ako na pr. umislim da mogu u izvesnoj meri kontrolisati pranu i na taj nacin umanjim, ili sprecim bol, da li sam objektivno smanjio bol, ili sam samo umislio da sam ga smanjio ?
To je vrlo zgodno pitanje. Po nekim istrazivanjima se radi o disocijaciji, aparati biljeze postojanje fizickog protoka boli neuroloski sustavom, ali ga osoba nije svjesna. Slicno kao sto znas ne biti svjestan odakleneka plavica jer si razmisljao o drugim stvarima kad si se lupio pa nisi primjetio ni osjetio u datom trenutku.

Recimo ako zelis postici efekt topline u ruci on se u principu postize opustanjem krvozilnog sustava na fizioloskoj razini. Da bi to trigerirao mozes koristiti gomilu orudja. Netko tko je taktilan mze dozvati u misao fizickisjecaj topline. Netko tko je vizualan zamisljati vatru ili neki drugi izvor topline. Moze samisliti i pranu. To ne znaci da postoji stvarno niti vatra niti praa, sve su samo simboli za trigeriranje nekih reakcija kroz asocijacije koje im pridajemo.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 11:35   #45
Budizam dopušta sve što um zamisli, a da se ne veže za to, kad postigne stanje apsolutne slobode, (ono ''stvari po sebi' ali na više nivou 'oslobađanje od nazovi malog ega') to je oslobođenje. (i postojanje, nije nihilizam materijalista)
Sinkretizam je svud prisutan (i dokaz da je informacija sklona raspadanu i gubljenju smisla, to su zakoni svemira ili fizika), poanta je u metodi dolaska do cilja, a ona može biti doslovno svakakva. Dakle to objašnjava Tibetance, šamanobudiste u principu.
Stara duhovnost je jednostavno mrtva. (moj zaključak, iskustvo)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 14:28   #46
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Što je točno neetično u sklapanju dlanova?



kako se moze vidjeti gore, govorilo se o sugestiji od strane trece osobe, ne nuzno da osoba sama radi ovo ili ono (poradi ovog ili onog experimenta).


a time se takvi cesto i bave zapravo- hipnozama ove ili one vrste. ili pak samo-hipnozi jel. u etickom smislu krajnje upitno je bilo to prvo. a ovaj tu na temi sugerira nesto jel, poradi kao experimenta. pored toga pisalo se i o tome kako su to tehike na razini cirkusanta/hipnotista jel.


OK?
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 14:56   #47
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post


..komentar, ako i je sugestija, bitno da te to puni, energetski, mislim da je to poanta (svih) duhovih doživljaja pa i navedenij vještina ili medicina.
polazi se od toga nije svaka 'energija' ista (mi to malo drukcije nazivamo ustvari, ali eto) i da tvoje etericko tijelo je zapravo tvoja zastita, ne nesto cime se moze ili treba manipulirati na ovaj ili onaj nacin (pogotovo neces dati bilokakvom de facto sharlatanu mozda, da to radi)


mada zanimljivo je to da samo dvije osobe tu su sugestiju prepoznali onim sto jeste.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 15:02   #48
Sugestija je prirodan mehanizam, vezan uz socializaciju, procese ucenja itd.

Kad smo kod toga i ako ces na nju gledati kao na zloupotrebu svaki vjerski ritual poput mise, svaka vjerska indoktrinacija, price i mitovi poput Biblijskih - sve je to hipnoza.

Trnovi i balvani u ocima i to

No nije tema ovdje, drzimo se etericnog tijela bez spamanja (pseudo)etikom.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 18:15   #49
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
polazi se od toga nije svaka 'energija' ista (mi to malo drukcije nazivamo ustvari, ali eto) i da tvoje etericko tijelo je zapravo tvoja zastita, ne nesto cime se moze ili treba manipulirati na ovaj ili onaj nacin (pogotovo neces dati bilokakvom de facto sharlatanu mozda, da to radi)


mada zanimljivo je to da samo dvije osobe tu su sugestiju prepoznali onim sto jeste.
Mislim da je to ono što psihologija naziva 'flow'.

Radi se o duhovnom stanju da se razumijemo, ako je intezivno...dok psiha je uvijek na ego fokusirana, to baš i nije potpuna motivacija.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 20:07   #50
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Mi iz jiu jitse smo jedno vrime trenirali sa ekipom iz Aikida u istoj dvorani.
Meni Aikido izgleda presmjesno Jedna stvar je bacit "curicu" koja suradjuje sa tobom, a skroz druga stvar je radit za nekom mrgom koja ti pruza otpor.

Nas trener (ljubicasti pojas) je jedanput sparira sa crnim pojasem iz Aikida i razbaca ga je ko budalu.
Za one koji hoce da se biju bolji je real aikido by Ljubomir Vracarevic.

Za ostale preporucujem ki aikido by Koichi Tohei, koji je vise u duhu osnivaca Morihei Ueshibe; cudnog i ratobornog cicice, koji je bio jos jedan od onih koji umisljaju i izmisljaju:
"I set my mind on budo when I was about 15 and visited teachers of swordmanship and jujitsu in various provinces. I mastered the secrets of the old traditions each within a few months. But there was no one to instruct me in the essence of budo – the only thing that could satisfy my mind. So I knocked on the gates of various religions but I couldn`t get any concrete answers.

Then in the spring of 1925 when I was taking a walk in the garden I felt that the universe suddenly quaked and that a golden spirit sprang up from the ground, veiled my body and changed my body into a golden one. At the same time my mind and body became light. I was able to understand the whispering of the birds, and was clearly aware of the mind of God, the creator of this universe. At that moment I was enlightened. The source of Budo is God`s love. The spirit of loving protection for all beings. Endless tears of joy streamed down my cheeks.

Since that time I have grown to feel that the whole earth is my house and the sun, moon and the stars are all my own things. I had become free from all desire, not only for position, fame and property, but also to be strong. I understood, budo is not felling the opponent by our force, nor it is a tool to lead the world into destruction with arms. True budo is to accept the spirit of the universe, keep the peace of the world, correctly produce, protect and cultivate all things in nature and assimilate and utilize it in our own mind and body
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 20:26   #51
Jos neke od pojava, koje se mogu objasnjavati tokom "energije" (ili pak sugestijom/hipnozom/cisto fizickim utjecajima).
Kada se neko povredi, onda postoji tendencija da se stavi ruka na povredjeno mesto, bilo uz propratno trljanje, ili bez njega (majke cesto i poljube povredjeno mesto, ili duvaju na njega).
Jos jedan predlog za vezbu - ako vas boli neki deo tela, pokusajte da se kratko koncentrisete na predeo u oblasti grudi, secajuci se (ako vec niste trenutno u tom stanju) osecaja kada ste bili zaljubljeni, ili osecaja ljubavi (kako cete to postici nije bitno). Kada i ako, dobijete taj osecaj, ili osetite "energiju", trnce, "mravce"... pokusajte da usmerite tu "energiju" u deo tela koji vas boli.
Sa pranom je donekle kao i sa elektricitetom, moze da se skupi na odredjeno mesto u telu, a praznjenje nastaje najcesce na "spicastim" mestima poput vrhova prstiju, na izvesnim "energetskim" centrima kao sto su spolni organi, a dobar deo ide i kroz pricu, na usta (zato i postoji vezba cutanja, mauna),
na oci (otuda nekad utisak da nas neko posmatra, ili dodiruje pogledom)...

Beljki, sta kaze tvoj ljubimac Ramakrishna, glede "energija" ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 20:32   #52
Malo je zabrijao, stas
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 08:03   #53
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Za one koji hoce da se biju bolji je real aikido by Ljubomir Vracarevic.



Nije stvar u tome hoce li se netko tuci ili ne, vec efektivnost tehnika ako dodje do toga. A aikido u tom pogledu ne stoji bas dobro


Btw, ja mislin da neke energije u duhovnosti postoje, kao i "etericko" tijelo.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 12:55   #54
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post



Nije stvar u tome hoce li se netko tuci ili ne, vec efektivnost tehnika
A Šaolin ? (ima i duhovnu stranu obuke, danas manejviše ne, ali nekoć da)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 15:53   #55
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Jos neke od pojava, koje se mogu objasnjavati tokom "energije" (ili pak sugestijom/hipnozom/cisto fizickim utjecajima).
Kada se neko povredi, onda postoji tendencija da se stavi ruka na povredjeno mesto, bilo uz propratno trljanje, ili bez njega (majke cesto i poljube povredjeno mesto, ili duvaju na njega).
Jos jedan predlog za vezbu - ako vas boli neki deo tela, pokusajte da se kratko koncentrisete na predeo u oblasti grudi, secajuci se (ako vec niste trenutno u tom stanju) osecaja kada ste bili zaljubljeni, ili osecaja ljubavi (kako cete to postici nije bitno). Kada i ako, dobijete taj osecaj, ili osetite "energiju", trnce, "mravce"... pokusajte da usmerite tu "energiju" u deo tela koji vas boli.
Ja sam, zapravo, otkrila da upravo suprotno više pomaže. Mislim, ne kažem sad da nisu i drugi, ali ovo sam otkrila slučajno. Koncentrirala bih se na određeni dio tijela koji boli, ali u boli nisam mogla isprazniti misli i bol se samo pojačavala. Onda sam se počela, kad me nešto zaboli, koncentriravati na onaj dio tijela u kojem je u tom trenutku najveći osjećaj ugode. I tako premještala svoju pažnju ako bi taj osjećaj ugode nestao na drugi dio tijela. I bol bi postupno nestajala. Tako sam to izvježbala da mogu raditi u hodu. I ugodni trnci kad bi bol nestala i osjećaj zatvaranja tog energetskog omotača. Preporučljivo i kod nesanice. Uvijek se probudim u položaju u kojem sam zaspala jer na taj način opuštam tijelo, ne po redu kako to ide u joga nidri, nego po stupnju ugode u određenom dijelu tijela.

Quote:
Sa pranom je donekle kao i sa elektricitetom, moze da se skupi na odredjeno mesto u telu, a praznjenje nastaje najcesce na "spicastim" mestima poput vrhova prstiju, na izvesnim "energetskim" centrima kao sto su spolni organi, a dobar deo ide i kroz pricu, na usta (zato i postoji vezba cutanja, mauna),
na oci (otuda nekad utisak da nas neko posmatra, ili dodiruje pogledom).
Mislim da kroz oči najviše.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 17:08   #56
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
A Šaolin ? (ima i duhovnu stranu obuke, danas manejviše ne, ali nekoć da)
Koliko san ima prilike vidit, treninzi su im brutalni i ne virujen da je parada ko Aikido.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 18:49   #57
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Koliko san ima prilike vidit, treninzi su im brutalni i ne virujen da je parada ko Aikido.
Kako objašnjavaš ono kad lik leži na kopljima, šilastim pravim, a ne probiju ga ?

E sad koliko je parada, japanac je to složio ili izmislio...naravno malo poznam i prezentacija zaista izgleda kao nekakva predstava..a i karate tako izgleda.
već sam spomenuo Seagala, ono iz filmova je vjerodostojni prikaz tehnike do neke mjere.

Fora je u tome da su japanci uvezli duhovnost od kineza, pa tako i ki odnosno chi...ili zen.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 21:46   #58
I sam kazes ... ne znas koliko je toga istina, a koliko "magija".
Moguce je da uslijed cjelozivotnog treninga njihovo tijelo se privikne na ekstremne napore. Tesko je rec.


A Seagal u borilackim krugovima je fejk.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 09:12   #59
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Koliko san ima prilike vidit, treninzi su im brutalni i ne virujen da je parada ko Aikido.
što je onda Bruce Lee točno trenirao, osim što je glumio u filmovima?
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 09:18   #60
izvorno wing tsun, kasnije mjesaviny svega i vlastiti stil, rana verzija mma.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.