Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2017., 14:31   #1
novi oblik treniranja strogoće na sitnoj ribi

i dok se Fižuliću oprašta ogoman dug
dok Gazda radi ogromne dugove bez penala
dok Gazdin vanbračni sin vodi financije države i nitko ne postavlja pitanje frapantne fizičke sličnosti između njih dvojice i samim time ogromnog sukoba interesa
dok usred Superkonzuma u Radničkoj imamo restoran u kojem kupci jedu svježe pripremljenu hranu (npr. u Interšparu je Gastro odijel izvan prostora supermarketa, ovdje su stolovi unutar polica s artiklima)
dok inspekcije gaze po malim firmama i zatvaraju ih te drakonski kažnjavaju zbog raznoraznih gluposti (npr. imaš aparat za gašenje požara ali nemaš pored njega naljepnicu - a to je jako bitno jer je eto aparat jako mali a naljepnica jako velika pa u slučaju požara ljudi neće pogledom tražit apart nego naljepnicu )
inspekcije su krenule u novu hajku:
znači nije samo bitno da imaš legalan Microsoft Office ( s čime se slažem, nisam pristalica piratskih programa), nego i razne programe koje nakon probnog roka više ne možeš samo tako deinstalirati, a i ne znaš da je ilegalno negdje u mračnim kutevima memorije imati davno instaliran i zaboravljen probni antivirusni program kojeg ne koristiš već godinama
e pa nećeš lopove, plaćaj državi

ako mislite da se zezam, evo teksta sa stanice Hrvatske Obrtničke Komore:
http://www.hok.hr/press/novosti/insp...alnog_softvera
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 14:44   #2
Mene zanima, što ako je računalo enkriptirano?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 14:48   #3
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
i dok se Fižuliću oprašta ogoman dug
dok Gazda radi ogromne dugove bez penala
dok Gazdin vanbračni sin vodi financije države i nitko ne postavlja pitanje frapantne fizičke sličnosti između njih dvojice i samim time ogromnog sukoba interesa
dok usred Superkonzuma u Radničkoj imamo restoran u kojem kupci jedu svježe pripremljenu hranu (npr. u Interšparu je Gastro odijel izvan prostora supermarketa, ovdje su stolovi unutar polica s artiklima)
dok inspekcije gaze po malim firmama i zatvaraju ih te drakonski kažnjavaju zbog raznoraznih gluposti (npr. imaš aparat za gašenje požara ali nemaš pored njega naljepnicu - a to je jako bitno jer je eto aparat jako mali a naljepnica jako velika pa u slučaju požara ljudi neće pogledom tražit apart nego naljepnicu )
inspekcije su krenule u novu hajku:
znači nije samo bitno da imaš legalan Microsoft Office ( s čime se slažem, nisam pristalica piratskih programa), nego i razne programe koje nakon probnog roka više ne možeš samo tako deinstalirati, a i ne znaš da je ilegalno negdje u mračnim kutevima memorije imati davno instaliran i zaboravljen probni antivirusni program kojeg ne koristiš već godinama
e pa nećeš lopove, plaćaj državi

ako mislite da se zezam, evo teksta sa stanice Hrvatske Obrtničke Komore:
http://www.hok.hr/press/novosti/insp...alnog_softvera
naplaćujemo 100 kuna + PDV pregled računala, odnosno deinstalaciju svega za što nemate važeću licencu i instalaciju besplatnih zamjenskih programskih rješenja.
i što je problem?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 14:49   #4
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Mene zanima, što ako je računalo enkriptirano?
dužan si inspekciji otključati/dekriptirati sadržaj.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:14   #5
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
naplaćujemo 100 kuna + PDV pregled računala, odnosno deinstalaciju svega za što nemate važeću licencu i instalaciju besplatnih zamjenskih programskih rješenja.
i što je problem?
osim što si ovo iskoristio kao svoju reklamu?

problem je u tome što se inspekcija bavi glupostima, totalno nebitnim stvarima koje nikog ne oštećuju. ne govorimo o softveru koji se svakodnevno koristi nego o nekim nebitnim sporednim programima koji su godinama neaktivni
i TO je bitno
TO se treba kažnjavati
totalno bacanje radnog vremena jednog inspektora (čija paća ide iz proračuna, znači mi ga plaćamo da provodi zakon na glupostima) umjesto da se bavi stvarnim problemima i lovi ozbiljne muljatore koji zaista oštećuju državu

koji je smisao ovoga?
taj da je lakše punit proračun ovakvim iživljavanjem na malim obrtima nego kontrolom rada velikih igrača
ili onih koji godinama imaju prijavljene minimalne prihode, a nekretnina po par komada na svakom članu obitelji....

to je isto kao kad prometna policija stane na dnu neke nizbrdice i onda lovi zbog prebrze vožnje a svi na nizbrdici krenu malo brže
i oni su svoju kvotu ispunili, statistika je zadovoljena
a zaista opasni vozači i dalje divljaju po cestama
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:31   #6
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
osim što si ovo iskoristio kao svoju reklamu?

problem je u tome što se inspekcija bavi glupostima, totalno nebitnim stvarima koje nikog ne oštećuju. ne govorimo o softveru koji se svakodnevno koristi nego o nekim nebitnim sporednim programima koji su godinama neaktivni
i TO je bitno
TO se treba kažnjavati
totalno bacanje radnog vremena jednog inspektora (čija paća ide iz proračuna, znači mi ga plaćamo da provodi zakon na glupostima) umjesto da se bavi stvarnim problemima i lovi ozbiljne muljatore koji zaista oštećuju državu

koji je smisao ovoga?
taj da je lakše punit proračun ovakvim iživljavanjem na malim obrtima nego kontrolom rada velikih igrača
ili onih koji godinama imaju prijavljene minimalne prihode, a nekretnina po par komada na svakom članu obitelji....

to je isto kao kad prometna policija stane na dnu neke nizbrdice i onda lovi zbog prebrze vožnje a svi na nizbrdici krenu malo brže
i oni su svoju kvotu ispunili, statistika je zadovoljena
a zaista opasni vozači i dalje divljaju po cestama
ja se s tobom slažem, no, ne slažu se tvorci tog software-a.
ukinuo bih ja i zamp, recimo, no ne da severina.
hgk ili obrtničku...

__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:43   #7
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
ja se s tobom slažem, no, ne slažu se tvorci tog software-a.
ukinuo bih ja i zamp, recimo, no ne da severina.
hgk ili obrtničku...

ali to nije za kažnjavanje, nego za upozorenje

kad sam kupovala laptop otišla sam u dućan s informatičkom opremom, kupila računalo i Office i još jedan specijalni program koji mi treba za posao, račun čuvam baš zbog inspekcije
i mislim da bi svi trebali tako

ali nekakav sporedni program koji se može besplatno skinuti za probu a nakon toga proizvođač izuzetno otežava brisanje istog - da li je zaista nužno da se za to odmah piše kazna?
ja mislim da nije i da se inspektori ne bi uopće trebali bavit s time

tek kad je HOK reagirao sad se razmišlja o tome da ne lupaju odmah kazne nego prvo upozorenje
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:43   #8
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
dužan si inspekciji otključati/dekriptirati sadržaj.
Gdje to piše ( zakon, pravilnik, uredba )?

Zaboravio sam šifru.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:48   #9
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Gdje to piše ( zakon, pravilnik, uredba )?

Zaboravio sam šifru.
dužan si omogućiti uvid u poslovno računalo, kao i svu pisanu dokumentaciju koju zatraže. ne možeš zaboraviti šifru, jer bi to bilo jednako kao da ne vodiš poslovne knjige ili ih vodiš na svahiliju.

piše negdje u nekom zakonu, ima na guglu. i ne, ne navijam za njih, samo kažem kako je.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:54   #10
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
ali to nije za kažnjavanje, nego za upozorenje

kad sam kupovala laptop otišla sam u dućan s informatičkom opremom, kupila računalo i Office i još jedan specijalni program koji mi treba za posao, račun čuvam baš zbog inspekcije
i mislim da bi svi trebali tako

ali nekakav sporedni program koji se može besplatno skinuti za probu a nakon toga proizvođač izuzetno otežava brisanje istog - da li je zaista nužno da se za to odmah piše kazna?
ja mislim da nije i da se inspektori ne bi uopće trebali bavit s time

tek kad je HOK reagirao sad se razmišlja o tome da ne lupaju odmah kazne nego prvo upozorenje
kažem ti, ljudi koji su takve programe pisali, male firme, se pitaju zašto su oni manje vrijedni od microsofta zbog kojeg se lupaju kazne a licence za korištenje su im jednako ograničavajuće.
btw, nisi kupila office, kupila si pravo korištenja. licence nitko ne čita, to ti je ono gdje kad scrolaš piše slažeš li se s uvjetima korištenja i ti klikneš da.
mnogi besplatni programi, poput adobe readera, također imaju licence koje ne dozvoljavalu upotrebu na poslovnim računalima.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 08:25   #11
Yeah, što se tiče licenca dosta često bude free licenca, al ne commercal free licenca..
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 09:14   #12
Evo novi primjer:
Zavod za statistiku šalje nama u firmu već treći puta u zadnjih 9mj upitnike na koje moramo ispunjavati koji su toliki da se ostane i po 2,5h na ispunjavanju, a u slučaju da ne želimo ispuniti i vratiti im podliježemo novčanoj kazni...

Znači umjesto da radimo svoj posao za koji smo plaćeni mi ispunjavamo upitnike koje nam uhljebi šalju i to još pod prijetnjom novčane kazne
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:28   #13
Ček nije mi nešto jasno ovdje:

znači u pitanju su programi u trial verziji? Koji nakon nekog vremenskog perioda prestanu biti besplatni i korisnik, da bi ih koristio, mora kupiti program?
Problem nastaje u tome kada ga korisnik ne kupi, ali taj program i dalje obitava na računali.
I onda dođe inspekcija, pronađe te programe i kazni korisnika?

Jesam dobro shvatio?

Ako jesam, ne razumijem kako netko može koristiti program nakon trial perioda?
Koliko znam, program se tada zaključa i postane beskoristan. Što se točno kažnjava onda?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 12:52   #14
Kažnjava se da bi se kaznilo, da bi se nečime punilo proračun, da inspekcije opravdaju svoje postojanje, da inspektori ispune kvotu kazni koju moraju ispuniti - "ne mičem se dok ti nešto ne pronađem" stav.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit

Zadnje uređivanje JKD01 : 20.01.2017. at 13:58. Reason: typo
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:16   #15
Opametit ce se valjda tek kad netko popije metak u celo.


Poslano sa mog EVA-L09 koristeći Tapatalk
janick gers is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 15:57   #16
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
dužan si inspekciji otključati/dekriptirati sadržaj.
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Ček nije mi nešto jasno ovdje:

znači u pitanju su programi u trial verziji? Koji nakon nekog vremenskog perioda prestanu biti besplatni i korisnik, da bi ih koristio, mora kupiti program?
Problem nastaje u tome kada ga korisnik ne kupi, ali taj program i dalje obitava na računali.
I onda dođe inspekcija, pronađe te programe i kazni korisnika?

Jesam dobro shvatio?

Ako jesam, ne razumijem kako netko može koristiti program nakon trial perioda?
Koliko znam, program se tada zaključa i postane beskoristan. Što se točno kažnjava onda?
WinRAR npr. možeš i dalje koristiti kad mu istekne probno razdoblje, ali ti svaki put kaže da ga kupiš. Dakle, besplatan je i dalje i možeš ga koristiti, samo ti svako put iskoči prozor za kupnju. E, to tvrtke ne smiju.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 16:10   #17
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
WinRAR npr. možeš i dalje koristiti kad mu istekne probno razdoblje, ali ti svaki put kaže da ga kupiš. Dakle, besplatan je i dalje i možeš ga koristiti, samo ti svako put iskoči prozor za kupnju. E, to tvrtke ne smiju.
Pa ako ti kaže da ga kupiš, a dopušta ti i dalje da ga koristiš, ne radi li se tu onda o nekakvoj donaciji, odnosno o dobrovoljnom prilogu?

Stvarno ne kužim... Po meni eto konkretno taj WinRAR ni po čemu nije ilegalan niti nakon isteka trial perioda. U svakom slučaju da bi bio ilegalan ako bi se odnekud s neta skidali "seriali", "crackovi" i što već sve ne. Ali tome nije uopće tako u ovom primjeru o kojem govorimo.
Dakle softwareu je istekla licenca i nisi ga dužan kupiti. Gdje piše da si ga dužan deinstalirati?

Svašta. Stvarno debilana na žešći način
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 16:26   #18
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Pa ako ti kaže da ga kupiš, a dopušta ti i dalje da ga koristiš, ne radi li se tu onda o nekakvoj donaciji, odnosno o dobrovoljnom prilogu?

Stvarno ne kužim... Po meni eto konkretno taj WinRAR ni po čemu nije ilegalan niti nakon isteka trial perioda. U svakom slučaju da bi bio ilegalan ako bi se odnekud s neta skidali "seriali", "crackovi" i što već sve ne. Ali tome nije uopće tako u ovom primjeru o kojem govorimo.
Dakle softwareu je istekla licenca i nisi ga dužan kupiti. Gdje piše da si ga dužan deinstalirati?

Svašta. Stvarno debilana na žešći način
U Uvjetima korištenja koje nikada nisi pročitao, a uvijek si stisnuo "OK" kada se instalirao program.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 17:19   #19
Zakon opet pišu neki stručnjaci? Zašto bi Winrar nakon probnog roka bio ilegalan? "Stručnjaci" očito ne znaju što znači ilegalan softver
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 18:41   #20
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Zakon opet pišu neki stručnjaci? Zašto bi Winrar nakon probnog roka bio ilegalan? "Stručnjaci" očito ne znaju što znači ilegalan softver
Mislim da je jasno na sto se misli. Ovdje je EULA
http://www.winrar-edu.com/dl/EULA.pdf

[quote]
If you do not agree with the terms of this license you must
remove RAR/WinRAR files from your storage devices and cease to
use the product.]
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.