Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2010., 17:37   #2001
Quote:
STELA SHIBA kaže: Pogledaj post
Godišnji odmor članak 59. i 61. Zakona o radu,korištenje godišnjeg odmora članak 64. .. pravo je radnika da prije otkaza koristi godišnji odmor ...prijetiti se može , samo ne razumijem.... dobit ćete dva otkaza ? to su gluposti koje vam govori..ključno je kada ćete primiti odluku o otkazu i što piše u vezi otkaznog roka i godišnjeg odmora , onda se javite , jer ću tek onda viditi što je protuzakonito i kako je primjenio zakon....poslodavac određuje kada će se koristiti godišnji odmor ,ako niste u sustavu kolektivnog ugovora imate pravo koristiti jedan dan po vlastitoj želji čl.64.t.5
Koliko će radnika dobiti otkaz i radi čega ?!
Dakle ovako, firma ne propada (krivo sam interpretirala) već strani vlasnici zatvaraju hrvatsku podružnicu.
Ostala bi još administracija, do kraja godine, koja bi privela kraju zadnje uplate i isplate.
Neke od inženjera koji rade na projektu otpustili bi ranije, konkretno 30.3.
Međutim, tada nastupa otkazni rok otprilike do 30.4. jer projekt do kraja ožujka sigurno neće biti gotov, pa su ih još mislili iskoristiti u otkaznom roku.

Drugi dio inženjera dobit će otkaz kroz par dana, te im tada počinje otkazni rok. Jedan od njih je tražio godišnji nekoliko dana prije tog otkaza. I rekli su mu da ga ne može dobiti jer će mu u tom slučaju dati izvanredni otkaz, što nije dobro po njega.
A čim potpiše otkazni papir, više ne može dobiti godišnji.

Mene zanima je li ovo boldano u redu, i smiju li to?

E da, nema kolektivnog ugovora, svi se pozivaju na Zakon o radu.

Ostali inženjeri, kojima isti scenarij slijedi kroz 3 tjedna, pitaju se hoće li njima biti dano pravo na godišnji.

Zadnje uređivanje Suey : 05.03.2010. at 21:44. Reason: ispravljen caps lock
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 19:31   #2002
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Dakle ovako, firma ne propada (krivo sam interpretirala) već strani vlasnici zatvaraju hrvatsku podružnicu.
Ostala bi još administracija, do kraja godine, koja bi privela kraju zadnje uplate i isplate.
Neke od inženjera koji rade na projektu otpustili bi ranije, konkretno 30.3.
Međutim, tada nastupa otkazni rok otprilike do 30.4. jer projekt do kraja ožujka sigurno neće biti gotov, pa su ih još mislili iskoristiti u otkaznom roku.

Drugi dio inženjera dobit će otkaz kroz par dana, te im tada počinje otkazni rok. Jedan od njih je tražio godišnji nekoliko dana prije tog otkaza. I rekli su mu da ga NE MOŽE dobiti jer će mu u tom slučaju dati IZVANREDNI OTKAZ, što nije dobro po njega.
A čim potpiše otkazni papir, više ne može dobiti godišnji.

Mene zanima je li ovo boldano u redu, i smiju li to?

E da, nema kolektivnog ugovora, svi se pozivaju na Zakon o radu.

Ostali inženjeri, kojima isti scenarij slijedi kroz 3 tjedna, pitaju se hoće li njima biti dano pravo na godišnji.
1.Radnik ne može otići na godišnji odmor bez suglasnosti poslodavca.
2. Nije mi jasno zašto bi se koristili godišnji prije primitka odluke o otkazu.
3. Ponovo naglašavam a i tražili ste me odredbe Zakona o radu ..... bi bilo ili će dati godišnji ili će platiti štetu za neiskorišteni godišnji.
4. Izvanredni otkaz se daje radi izrazito teških povreda radnih obveza , a ako bi radnik otišao na godišnji bez odobrenja poslodavca,to bi bio neopravdani izostanak s posla.
5. Navodite dan prestanka radnog odnosa , pa ispada da svi imate otkazni rok 30 dana, on ovisi o trajanju ukupnog radnog staža kod poslodavca , pa što svi radite jednu godinu.
6. to znači da nećete dobiti niti otpremninu

dajte si prekontrolirajte radni staž, to vam je bitnije nego godišnji .......ako ga neće dati milom dati će sve što vam je uskratio u krajnjoj istanci po odluci suda...pitala sam koliko će radnika dobiti otkaz .. ukupno do kraja godine..... jer je to bitno ... ako je preko dvadeset mora raditi Program zbrinjavanja ......a taj mora biti usklađen sa zakonom jer mu ga kontrolira Područni ured za zapošljavanje...
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 19:38   #2003
Quote:
STELA SHIBA kaže: Pogledaj post
1.Radnik ne može otići na godišnji odmor bez suglasnosti poslodavca.
2. Nije mi jasno zašto bi se koristili godišnji prije primitka odluke o otkazu.
3. Ponovo naglašavam a i tražili ste me odredbe Zakona o radu ..... bi bilo ili će dati godišnji ili će platiti štetu za neiskorišteni godišnji.
4. Izvanredni otkaz se daje radi izrazito teških povreda radnih obveza , a ako bi radnik otišao na godišnji bez odobrenja poslodavca,to bi bio neopravdani izostanak s posla.
5. Navodite dan prestanka radnog odnosa , pa ispada da svi imate otkazni rok 30 dana, on ovisi o trajanju ukupnog radnog staža kod poslodavca , pa što svi radite jednu godinu.
6. to znači da nećete dobiti niti otpremninu

dajte si prekontrolirajte radni staž, to vam je bitnije nego godišnji .......ako ga neće dati milom dati će sve što vam je uskratio u krajnjoj istanci po odluci suda...pitala sam koliko će radnika dobiti otkaz .. ukupno do kraja godine..... jer je to bitno ... ako je preko dvadeset mora raditi Program zbrinjavanja ......a taj mora biti usklađen sa zakonom jer mu ga kontrolira Područni ured za zapošljavanje...
ne potpisuje se otkazni papir nego primitak Odluke o otkazu ugovora o radu , jer od dana primitka Odluke teče otkazni rok... ne mogu vjerovati da se time služe , pa tu su inženjeri visoko obrazovani ljudi, i njima prodaju maglu... u toj Odluci mora pisati koliko imaju dana godišnjeg odmora i da po isteku otkaznog roka + korištenja godišnjeg odmora prestaje radni odnos.Jeste shvatili , ključna je Odluka o otkazu na koju se možete žaliti .
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 19:54   #2004
Program zbrinjavanja je gotov, otkazni papir je zapravo Odluka o otkazu, pardon, moja formulacija je bila netočna.

Ali niste mi odgovorili na pitanje, možda je to zato što ja nisam bila dovoljno jasna?
Dakle, zanima me može li se, zakonski, godišnji uzeti tijekom otkaznog roka?

Dakle, ako netko 8.3. dobije Odluku o otkazu na kojoj pišu sva prava (prekovremeni, pravo na GO, otpremninu, itd..) - ima li pravo prije isteka otkaznog roka uzeti godišnji?
Poslodavac iz mog primjera ne želi dozvoliti da se godišnji uzima prije nego otkazni rok istekne do samog kraja, prijeti izvanrednim otkazom ukoliko to netko uopće pokuša zatražiti.

Nekim radnicima je stalo da dobiju i taj godišnji, nije važno zašto.

Nadam se da sam bila jasnija
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 20:43   #2005
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Program zbrinjavanja je gotov, otkazni papir je zapravo Odluka o otkazu, pardon, moja formulacija je bila netočna.

Ali niste mi odgovorili na pitanje, možda je to zato što ja nisam bila dovoljno jasna?
Dakle, zanima me može li se, zakonski, godišnji uzeti tijekom otkaznog roka?

Dakle, ako netko 8.3. dobije Odluku o otkazu na kojoj pišu sva prava (prekovremeni, pravo na GO, otpremninu, itd..) - ima li pravo prije isteka otkaznog roka uzeti godišnji?
Poslodavac iz mog primjera ne želi dozvoliti da se godišnji uzima prije nego otkazni rok istekne do samog kraja, prijeti izvanrednim otkazom ukoliko to netko uopće pokuša zatražiti.

Nekim radnicima je stalo da dobiju i taj godišnji, nije važno zašto.

Nadam se da sam bila jasnija
Ima pravo na svoj godišnji, i taj godišnji prekida tijek otkaznog roka. Ali ako mu poslodavac godišnji ne želi dati, mora mu ga platiti prema novom Zakonu o radu:

"Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Članak 61.

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se, sukladno odredbi članka 60. stavka 1. ovoga Zakona, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora."

Ukoliko mu radni odnos prestaje prije 1.7., ima pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora i poslodavac mu to mora platiti.

Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 59.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona, za svakih navršenih mjesec dana rada, u slučaju:

1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,

2) ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona,

3) ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.

(2) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz stavka 1. ovoga članka, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 20:57   #2006
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Program zbrinjavanja je gotov, otkazni papir je zapravo Odluka o otkazu, pardon, moja formulacija je bila netočna.

Ali niste mi odgovorili na pitanje, možda je to zato što ja nisam bila dovoljno jasna?
Dakle, zanima me može li se, zakonski, godišnji uzeti tijekom otkaznog roka?

Dakle, ako netko 8.3. dobije Odluku o otkazu na kojoj pišu sva prava (prekovremeni, pravo na GO, otpremninu, itd..) - ima li pravo prije isteka otkaznog roka uzeti godišnji?
Poslodavac iz mog primjera ne želi dozvoliti da se godišnji uzima prije nego otkazni rok istekne do samog kraja, prijeti izvanrednim otkazom ukoliko to netko uopće pokuša zatražiti.

Nekim radnicima je stalo da dobiju i taj godišnji, nije važno zašto.

Nadam se da sam bila jasnija
Ako je sačinjen Program zbrinjavanja onda u tom programu piše: uvodni dio radi čega se otkazuju ugovori o radu, i posebni- popis svih radnika s godinama rada, trajanjem otkaznog roka, visinom otpremnine u brutu i godišnjim odmorom. Čisto je svejedno kada će se koristiti godišnji odmor da li prije isteka otkaznog roka ili poslije ! NO, u Odluci o otkazu mora pisati " da će radnik po isteku otkaznog roka koristiti godišnji odmor za 2010. g. u trajanju (minimum je četiri tjedna ) , i da mu po korištenju godišnjeg odmora prestaje radni odnos kod poslodavca kao i sva prava i obveze u svezi rada." Može pisati stilski drugačije ali s ovim sadržajem . Preglupo je u opće da vaš poslodavac govori da će za traženje godišnjeg odmora dati izvanredni otkaz., takvu glupost već dugo nisam čula To govore stranci i plaše radnike , jer misle da kod nas mogu raditi što žele, a u svojoj državi bi za nedavanje godišnjeg odmora radnicima prije otkaza dobili plombu na vrata , veliku kaznu i zabranu rada par godina. Pročitajte što piše u Programu zbrinjavanja i Odlukam koje ćete dobiti, i ako nema prava na godišnji odmor odmah po primitku pišite poslodavacu zahtjev za zaštitu prava i tražite ga . Ako vam ne odgovori u roku od 15 dana , ali nemojte čekati zadnji dan, razgovarajte s njim i upozorite ga , i neda vam ga ,možete dignuti tužbu na sudu i to ćete dobiti, osim ako se s njim ne dogovorite u međuvremenu nešto drugo. Mislim da smo sada sve razjasnili....Kako bi se mogao uzeti godišnji za vrijeme otkaznog roka.. otkazni rok je otkazni rok , a godišnji je godišnji ....odnosno otkazni rok ne može u isto vrijem biti i godišnji

Zadnje uređivanje Suey : 05.03.2010. at 21:25. Reason: ispravljen caps lock
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 21:21   #2007
Quote:
STELA SHIBA kaže: Pogledaj post
Kako bi se mogao uzeti godišnji za vrijeme otkaznog roka.. otkazni rok je otkazni rok , a godišnji je godišnji ....odnosno otkazni rok ne može u isto vrijem biti i godišnji
@ STELA i Tinch, molim Vas da ne pišete caps lockom jer se isto smatra deranjem na Forumu.

Pa naravno da ne može, zato za vrijeme korištenja godišnjeg otkazni rok ne teče. To piše i u Zakonu o radu. Ne mora otkazni rok biti u jednom komadu, te može biti prekinut godišnjim. Dakle, ako je radniku otkazni rok počeo teći, isti će se prekinuti za vrijeme kojeg radnik koristi godišnji odmor, a nastavit će teći nakon što se radnik vrati s godišnjeg.

Kad istekne otkazni rok, radniku prestaje radni odnos, pa ne vidim kako bi radnik godišnji mogao koristiti poslije isteka otkaznog roka. Mora ga početi koristiti svakako prije isteka otkaznog roka.

Članak 113.

(1) Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu.

(2) Otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju prema posebnom propisu, privremene nesposobnosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, vršenja dužnosti građana u obrani te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu, određenim ovim ili drugim zakonom.

Zadnje uređivanje Suey : 05.03.2010. at 21:45.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 21:39   #2008
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
ima li pravo prije isteka otkaznog roka uzeti godišnji?
...
Jedan od njih je tražio godišnji nekoliko dana prije tog otkaza. I rekli su mu da ga ne može dobiti jer će mu u tom slučaju dati izvanredni otkaz, što nije dobro po njega.
...
Nadam se da sam bila jasnija
Jasno kao dan

Radnik godišnji odmor samo i može koristiti prije isteka otkaznog roka. Nakon isteka otkaznog roka prestaje mu radni odnos. No, poslodavac mu može reći da mu zbog organizacije posla nije u mogućnosti dati traženi godišnji, pa mu ga zato sukladno Zakonu mora platiti. Neka poslodavcu uloži zahtjev za zaštitu prava što je prije moguće, rok je 15 dana od dana kad je saznao da mu poslodavac ne želi dati godišnji (koliko sam shvatila, nije dobio pisanu odluku poslodavca o tome) - neka napiše kako je zatražio godišnji odmor (ne znam je li tražio usmeno ili pismeno), no da mu poslodavac isti ne želi omogućiti. Stoga poziva poslodavca još jednom da mu omogući pravo na korištenje godišnjeg odmora, te ga ujedno i upozorava da mu, ukoliko mu ne omogući korištenje godišnjeg odmora prije prestanka ugovora o radu, isti sukladno članku 61. Zakona o radu mora platiti. U protivnom će svoje pravo ostvarivati putem suda.

Vodite računa o tome da ako mu radni odnos prestaje prije 1.7. (prestaje mu kad istekne otkazni rok), ima pravo samo na razmjerni dio godišnjeg odmora. Razmjerni dio se računa ovako:broj dana punog godišnjeg odmora na koji bi radnik imao pravo se podijeli s 12 mjeseci, a dobiveni se broj onda pomnoži s brojem navršenih mjeseci provedenih na radu u kalendarskoj godini za koju ostvaruje pravo na godišnji. Pritom se najmanje polovina dana zaokružuje na cijeli dan.

Ovo svakako nije razlog za izvanredni otkaz, to ga samo zastrašuju.

Edit: Otkazni rok ovisi o neprekidnom trajanju radnog odnosa kod tog poslodavca. Dakle, otkazni rok iznosi mjesec dana za radnika koji je u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu. Zar su tamo svi u radnom odnosu u neprekinutom trajanju tek 1 godinu?

"Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 114.

(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine,

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu,

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine,

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina,

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina,

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života."

Ako su mu dali kraći otkazni rok, neka svakako traži otkazni rok koji mu pripada.

Zadnje uređivanje Suey : 05.03.2010. at 21:51.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 21:42   #2009
Sve je jasno, hvala vam puno
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 22:02   #2010
Nema na čemu, što god te zanima, slobodno me pitaj i na PM
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 22:14   #2011
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Molim Vas da ne pišete caps lockom jer se isto smatra deranjem na Forumu.

Pa naravno da ne može, zato za vrijeme korištenja godišnjeg otkazni rok ne teče. To piše i u Zakonu o radu. Ne mora otkazni rok biti u jednom komadu, te može biti prekinut godišnjim. Dakle, ako je radniku otkazni rok počeo teći, isti će se prekinuti za vrijeme kojeg radnik koristi godišnji odmor, a nastavit će teći nakon što se radnik vrati s godišnjeg.

Kad istekne otkazni rok, radniku prestaje radni odnos, pa ne vidim kako bi radnik godišnji mogao koristiti poslije isteka otkaznog roka. Mora ga početi koristiti svakako prije isteka otkaznog roka.

Članak 113.

(1) Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu.

(2) Otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju prema posebnom propisu, privremene nesposobnosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, vršenja dužnosti građana u obrani te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu, određenim ovim ili drugim zakonom.
Do sada sam izradila preko xxx programa zbrinjavanja,napisala odluka xxxxxx radnih sporova xxxxxx .. moja savjetovanja se odnose na redoviti otkaz ugovora o radu poslovno uvjetovan koji sukladno zakonu treba imati sve pravne elemente a u koje ulaze -korištenje godišnjeg odmora na temelju Odluke o redovitom otkazu ugovora o radu , godišnjeg odmora koji radnik nije iskoristio u cijelosti ili cjelokupnog godišnjeg odmor za tekuću godinu prije otkaza. Pravno ,odnosno na temelju stajališta i presuda sudova u radnim sporovima , općinskih , županijskih i Vrhovnog suda RH u Odluci o redovitom otkazu ugovora o radu nije nezakonito da li će radnik na temelju otkaza ugovora o radu koristiti prije godišnji odmor, a potom će mu teći otkazni rok , jer u većini slučajeva za vrijeme otkaznog roka radnici ne rade , kod kuće su , ili sklapaju sporazume o odricanju otkaznog roka što nije protuzakonito, dok je odricanje od godišnjeg odmora ništetno. Stoga sam potpuno pravno i zakonski dala savjetovanje ..... zahvaljujem na upozorenju .. ja sam malo starijeg profila pa nisam skužila da derem... možda je stvar u nečemu drugom .. postala sam dosadna .. zar ne ? teorija je jedno a praksa drugo ....

Zadnje uređivanje Suey : 05.03.2010. at 23:50. Reason: ispravljen caps
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 22:36   #2012
dobra večer...imam pitanje koje neznam dal pripada ovdje ali ako netko zna neka mi molim vas odgovori. moja prijateljica radi kao frizerka na ugovor do 1.6.ove godine,svaki puta joj je produživala ugovor na tri mjeseca i sada bi navodno trebala prijaviti ju za stalno,međutim rekla joj je da neće. no,nije bitno to nego joj se prijetila otkazom,a onda je došla i rekla joj da bolje ona sama da otkaz jer ako dobije otkaz da neće primati naknadu sa biroa.mene zanima jel to točno ? i kakva je to naknada sa biroa? ja mislim da je šefica max mulja..da li postoji nekakva bolja pozicija (ne znam kako da to nazovem) ako ona sama da otkaz za tu šeficu pa ju zato to traži ili šta? naravno da moja frendica neće da da otkaz...nego sada čeka i kao na iglama je.... eto nadam se da ste me razumili...hvala...
žilavkaSb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 23:48   #2013
Quote:
STELA SHIBA kaže: Pogledaj post
Do sada sam izradila preko xxx programa zbrinjavanja,napisala odluka xxxxxx radnih sporova xxxxxx .. moja savjetovanja se odnose na redoviti otkaz ugovora o radu poslovno uvjetovan koji sukladno zakonu treba imati sve pravne elemente a u koje ulaze -korištenje godišnjeg odmora na temelju Odluke o redovitom otkazu ugovora o radu , godišnjeg odmora koji radnik nije iskoristio u cijelosti ili cjelokupnog godišnjeg odmor za tekuću godinu prije otkaza. Pravno ,odnosno na temelju stajališta i presuda sudova u radnim sporovima , općinskih , županijskih i Vrhovnog suda RH u Odluci o redovitom otkazu ugovora o radu nije nezakonito da li će radnik na temelju otkaza ugovora o radu koristiti prije godišnji odmor, a potom će mu teći otkazni rok , jer u većini slučajeva za vrijeme otkaznog roka radnici ne rade , kod kuće su , ili sklapaju sporazume o odricanju otkaznog roka što nije protuzakonito, dok je odricanje od godišnjeg odmora ništetno. Stoga sam potpuno pravno i zakonski dala savjetovanje ..... zahvaljujem na upozorenju .. ja sam malo starijeg profila pa nisam skužila da derem... možda je stvar u nečemu drugom .. postala sam dosadna .. zar ne ? teorija je jedno a praksa drugo ....
Ne morate se opravdavati, napisala sam i ja xxx stvari, sudjelovala u svem i svačem, pišem i stručne članke, pa mogu valjda imati pravo na svoje mišljenje i tumačenje.

Samo tumačim Zakon o radu onako kako piše, a Vi ste napisali da se ne može godišnji koristiti kad otkazni rok počne teći, već prije i nakon otkaznog roka. Naime, može, ali se tada otkazni rok prekida.

Imam također, između ostalog, i iskustva u postupcima zbrinjavanja viška radnika te pratim i sudsku praksu, posebno Vs. Istina je da su u praksi radnici često kod kuće prije isteka otkaznog roka, odnosno ne rade na zahtjev poslodavca, prilikom čega im je poslodavac dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka. To je stoga što su utvrđeni viškom te poslodavac za njih niti nema posla koji bi im dao obzirom prije programa obično slijedi nova organizacija i sistematizacija kojom se ukidaju njihova radna mjesta ili su slijedom primjena kriterija, ako su radili na radnim mjestima gdje se smanjuje broj izvršitelja, imali najmanji broj bodova pa su ušli na listu viška. Pitanje je kako je ovaj poslodavac utvrdio program, što je naveo kao razlog, je li se savjetovao s radničkim vijećem ili sindikatom u ulozi radničkog vijeća, dakako ako ih uopće ima, te HZZ-om.

Točno je i da obično poslodavac omogući radnicima godišnji, odnosno bolje reći pošalje ih na godišnji i prije otkaznog roka, a kad utvrdi višak, izradi listu i najavi radnicima što ih čeka, pa su radnici kod kuće, na godišnjem, i čekaju otkaz.

No, u ovom konkretnom slučaju to nije omogućeno tom čovjeku o kojem priča Tinch, a očito se od njega traži i da odradi otkazni rok. Stoga je teoretski svakako moguće ono što sam napisala, da radnik koristi godišnji nakon što mu otkazni rok već počne teći, i tada se otkazi rok prekida. No, dakako, u ovom slučaju je to nerealno očekivati, i to sam također napisala da će se dogoditi, jer očito iz nekog razloga poslodavac još uvijek tog radnika treba da mu odradi tih mjesec dana otkaznog roka, pa mu sigurno godišnji neće dati. Ali mu ga zato prema novom Zakonu o radu mora platiti.

Osim toga, godišnji, a i bolovanje, te ostale okolnosti tipa porodiljni i sl., prekidaju otkazni rok koji nastavlja teći kad se vrate raditi. Zato poslodavci obično radnike kojima otkazuju kao tehnološkom višku stimuliraju boljom otpremninom pod uvjetom odricanja od otkaznog roka. Sigurno je da se radnik neće htjeti samo tako odreći svog otkaznog roka bez da nešto ne dobije zauzvrat. Naravno, odricanje je valjano nakon što je radniku otkaz dostavljen.

Nije stvar ni u čemu drugom - u pravilima piše da se caps lock ne smije koristiti, a za naglašavanje treba koristiti bold, upozorila sam i Tinch, a ne samo Vas, nemojte to shvaćati osobno.

Zadnje uređivanje Suey : 06.03.2010. at 00:07. Reason: ispravljen caps u quotanju
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 00:39   #2014
Talking

Quote:
STELA SHIBA kaže: Pogledaj post
Mislim da nas je sve više , pogledajte facebook..... pravila su drugačija od foruma....koliko grupa ,razmišljanja , povezivanja ....
Draga Stela Shiba, mislila sam da je sve manje nas koji radimo .... Poslaše mi danas iz uprave ustanove fotokopiju nekog novinskog članka koji je odgovor na ovo pitanje: "Učitelj radi u školi od 15. ožujka 2007. na određeno, jer nema odgovarajuću stručnu spremu, a škola ponavlja natječaj svakih pet mjeseci. Budući da, prema novom Zakonu o radu, rad na određeno vrijeme ne može trajati dulje od tri godine, mora li se s ovim učiteljem zasnovati radni odnos na noedređeno vrijeme?"
U odgovoru se pozivaju na 10. članak, stavak 2. i stavak 3. ZOR-a, ali navode i Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, članak 105. i 107. i da se na osnovi neispunjavanja uvjeta po ovom zakonu osoba ne može zaposliti na neodređeno, već da može raditi na određeno sve dok ustanova ne zaposli stručnu osobu!!! Isto su tako naveli da je Zakon o radu samo opći propis....
I što sada? Vrijedi li, uopće, Zakon o radu? Na što da se pozovem? Da nije za plakat, smijala bih se!
Rika M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 11:48   #2015
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Jasno kao dan

Radnik godišnji odmor samo i može koristiti prije isteka otkaznog roka. Nakon isteka otkaznog roka prestaje mu radni odnos. No, poslodavac mu može reći da mu zbog organizacije posla nije u mogućnosti dati traženi godišnji, pa mu ga zato sukladno Zakonu mora platiti. Neka poslodavcu uloži zahtjev za zaštitu prava što je prije moguće, rok je 15 dana od dana kad je saznao da mu poslodavac ne želi dati godišnji (koliko sam shvatila, nije dobio pisanu odluku poslodavca o tome) - neka napiše kako je zatražio godišnji odmor (ne znam je li tražio usmeno ili pismeno), no da mu poslodavac isti ne želi omogućiti. Stoga poziva poslodavca još jednom da mu omogući pravo na korištenje godišnjeg odmora, te ga ujedno i upozorava da mu, ukoliko mu ne omogući korištenje godišnjeg odmora prije prestanka ugovora o radu, isti sukladno članku 61. Zakona o radu mora platiti. U protivnom će svoje pravo ostvarivati putem suda.

Vodite računa o tome da ako mu radni odnos prestaje prije 1.7. (prestaje mu kad istekne otkazni rok), ima pravo samo na razmjerni dio godišnjeg odmora. Razmjerni dio se računa ovako:broj dana punog godišnjeg odmora na koji bi radnik imao pravo se podijeli s 12 mjeseci, a dobiveni se broj onda pomnoži s brojem navršenih mjeseci provedenih na radu u kalendarskoj godini za koju ostvaruje pravo na godišnji. Pritom se najmanje polovina dana zaokružuje na cijeli dan.

Ovo svakako nije razlog za izvanredni otkaz, to ga samo zastrašuju.

Edit: Otkazni rok ovisi o neprekidnom trajanju radnog odnosa kod tog poslodavca. Dakle, otkazni rok iznosi mjesec dana za radnika koji je u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu. Zar su tamo svi u radnom odnosu u neprekinutom trajanju tek 1 godinu?

"Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 114.

(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine,

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu,

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine,

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina,

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina,

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života."

Ako su mu dali kraći otkazni rok, neka svakako traži otkazni rok koji mu pripada.

"RADNIK SE NE MOŽE ODREĆI PRAVA NA GODIŠNJI ODMOR, A NIŠTETAN JE SPORAZUM O ISPLATI NAKNADE UMJESTO KORIŠTENJA GODIŠNJEG ODMORA , ako poslodavac sklopi takav sporazum s radnikom , odgovara za najteži prekršaj.....za najteži prekršaj odgovarat će poslodavac ako uskrati pravo na godišnji odmor , a radnik će ostvariti pravo na naknadu štete.... a o tome jedan od silnih toretičara radnog zakonodavstva i sudac znamo kojeg suda?! ŽELJKO POTOČNJAK i čl.12.Konvencije broj 132 MOR-a . A u praksi optužni prijedlozi inspekcije rada sukladno ZOR-u , i pravomoćne sudske presude " nije dao godišnji odmor radniku radi organizacijskih promijena" ako se to smatra ?... da može ...ako je zatvorio obrt i pokrenuo stečaj ili likvidaciju ili ako je prestao radni odnos suglasnošću obiju strana ili otkazom radnika .Dakle po vašem tumačenju ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA SE ULAŽE prije nego je poslodavac povrijedio radnikovo pravo iz radnog odnosa, može i to ali u ovom slučaju ne .. kada se primi Odluka o otkazu ugovora o radu vidjet će se, a to sam naglasila što je napisano ,i da li ima osnove za ulaganje pravnog lijeka. SAMO PRAVO na godišnji odmor je pravo koje je radnik stekao za vrijeme rada kod poslodavca i on ga je dužan priznati- jedino što će ga korititi u vrijeme otkaza. POSLODAVAC može tražiti od radnika radi nastupa izvanrednih okolnosti , a tu ide organizacijska promijena ako je takva mogućnost predviđena kolektivnim ugovorima, da se godišnjim odmorom koristi u drugom razdoblju nego što mu pripada pravo po Rasporedu, odnosno da prekine godišnji odmor , ali mu je dužan naknaditi štetu koja iz ovih okolnosti proizlazi i ništa više.. a u ovom slučaju to nisu navedene okolnosti... Toliko o godišnjem odmoru. Cijenim vaš rad i drago mi je da se bavite znanstvenim radom .. ja dugi niz godina samo sjedim po firmama i sudovima ., stoga vam ne zamjeram na vašem mišljenu... i ljudima citirate zakonske odredbe, ja to ne mogu .... jer moje stranke ništa od toga u pravilu ne razumiju a nije niti potrebno jer to moram znati ja .. i to više radim "opisno" da shvate bit problema a ne zakona .. sudovi sude ne prema subjektivnim nego objektivnim okolnostima ...... i pobijaju izvanredni otkaz ugovora o radu poslodavca XY kojeg je dao radniku nakon 45 dana "neopravdanog izostanka s rada"nije se nikome javio , nije bio na bolovanju ? jer je našao činjenice i dokaze, da ne širim, koje idu u prilog radniku,i potvrđena je presuda od višeg suda i Vrhovnog ....mislim da smo se razumjele , pozdrav S. H.
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 06.03.2010., 17:38   #2016
Quote:
Rika M. kaže: Pogledaj post
Draga Stela Shiba, mislila sam da je sve manje nas koji radimo .... Poslaše mi danas iz uprave ustanove fotokopiju nekog novinskog članka koji je odgovor na ovo pitanje: "Učitelj radi u školi od 15. ožujka 2007. na određeno, jer nema odgovarajuću stručnu spremu, a škola ponavlja natječaj svakih pet mjeseci. Budući da, prema novom Zakonu o radu, rad na određeno vrijeme ne može trajati dulje od tri godine, mora li se s ovim učiteljem zasnovati radni odnos na noedređeno vrijeme?"
U odgovoru se pozivaju na 10. članak, stavak 2. i stavak 3. ZOR-a, ali navode i Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, članak 105. i 107. i da se na osnovi neispunjavanja uvjeta po ovom zakonu osoba ne može zaposliti na neodređeno, već da može raditi na određeno sve dok ustanova ne zaposli stručnu osobu!!! Isto su tako naveli da je Zakon o radu samo opći propis....
I što sada? Vrijedi li, uopće, Zakon o radu? Na što da se pozovem? Da nije za plakat, smijala bih se!
Sve što ste naveli piše u tim "famoznim zakonima", a o pravnom karakteru zapošljavanja na neodređeno ili određeno vrijeme kao u vašem slučaju postoje brojne dvojbe , da li se primjenjuje Zakon o radu ili posebni zakon " o osnovnom školstvu" da ne citiram puni naziv.Pravna stajališta zauzima aktualna radnopravna praksa i upravnosudska, dakle redovni sudovi
općinski, županijski ,Vrhovni i Ustavni,te Upravni sud.
Ja sam vam dala smjernicu u smislu riješavanja vašeg problema kroz ustanovu , ravnatelja i Školski odbor na način da imate VSS i određeni profil zanimanja da radite na određeno vrijeme duže ,da ste bili i jeste zamjena za zanimanja -više njih, da vas kolektiv poznaje , da škola iskazuje potrebu za radnim mjestom koje ste naveli na neodređeno radno vrijeme , da već imate određeno radno iskustvo i da postoji mogućnost sklapnja ugovora o radu na neodređeno vrijeme sukladno "zakonu o osnovnom školstvu i... " Pravilniku o pedagoško psihološkom obrazovanju .... " te da ćete time osigurati svoju materijalnu egzistenciju kao i svoje obitelji obzirom da je vrlo teška situacija u svezi zapošljavanja.
Ravantelj škole je svemogući, ako želi to će učiniti, pa će tako i primiti na neodređeno učitelja, ali će mu dati rok da završi faks ako je pametan , a može se dogoditi da će raditi bez faksa do penzije. U ovom momentu Zakon o radu je supsidijarnog karaktera što god to značilo ? a čelična lady je javno rekla da traži da se odnosi na sve u Hrvatskoj ... pa čekamo, ali će prije toga morati uskladiti i druge zakonske propise o službenicima itd., ovaj važeći" o osnovnom školstvu ... " .No , predsjednik države je napomenuo da su nam propisi potpuno neusklađeni jer zakonodavni tvorci ne poznaju dobro nomenklaturu.. pa se u tim šumama snalazimo na kojekave načine.
Dajte mi recite da li znate koliko tajnica i tajnika u školstvu ima stručnu spremu i profil obrazovanja VSS - pravo ili VSŠ upravno pravo , pa imaju sklopljene ugovore o radu na neodređeno, a na burzi pravnika i upravnih pravnika koliko hoćete obzirom da je to uvjet za zasnivanje radnog odnosa. Moja kćerka radi u školstvu i do sada za 12. godina rad nije dobila niti jednom odluku o godišnjem odmoru u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom... i? a ravnatelj škole je završio nešto u BiH ali je pripadnik vladajuće ekipe.Ja sam do sada "gro" vrlo teških i delikatnih odnosa vezano za zapošljavnje i radne odnose riješila na temelju razgovora i dogovora pazeći da se ne povrijede osnovna načela koja iz tog odnosa proizlaze. Na ODREĐENO MOŽE koliko treba ! ali na NEODREĐENO NE MOŽE - ZAKON NEDA članak. 105, 107. .......i svi mašu s tumačenjima ...
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 23:33   #2017
Quote:
STELA SHIBA kaže: Pogledaj post
"RADNIK SE NE MOŽE ODREĆI PRAVA NA GODIŠNJI ODMOR, A NIŠTETAN JE SPORAZUM O ISPLATI NAKNADE UMJESTO KORIŠTENJA GODIŠNJEG ODMORA , ako poslodavac sklopi takav sporazum s radnikom , odgovara za najteži prekršaj.....za najteži prekršaj odgovarat će poslodavac ako uskrati pravo na godišnji odmor , a radnik će ostvariti pravo na naknadu štete.... a o tome jedan od silnih toretičara radnog zakonodavstva i sudac znamo kojeg suda?! ŽELJKO POTOČNJAK i čl.12.Konvencije broj 132 MOR-a . A u praksi optužni prijedlozi inspekcije rada sukladno ZOR-u , i pravomoćne sudske presude " nije dao godišnji odmor radniku radi organizacijskih promijena" ako se to smatra ?... da može ...ako je zatvorio obrt i pokrenuo stečaj ili likvidaciju ili ako je prestao radni odnos suglasnošću obiju strana ili otkazom radnika .Dakle po vašem tumačenju ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA SE ULAŽE prije nego je poslodavac povrijedio radnikovo pravo iz radnog odnosa, može i to ali u ovom slučaju ne .. kada se primi Odluka o otkazu ugovora o radu vidjet će se, a to sam naglasila što je napisano ,i da li ima osnove za ulaganje pravnog lijeka. SAMO PRAVO na godišnji odmor je pravo koje je radnik stekao za vrijeme rada kod poslodavca i on ga je dužan priznati- jedino što će ga korititi u vrijeme otkaza. POSLODAVAC može tražiti od radnika radi nastupa izvanrednih okolnosti , a tu ide organizacijska promijena ako je takva mogućnost predviđena kolektivnim ugovorima, da se godišnjim odmorom koristi u drugom razdoblju nego što mu pripada pravo po Rasporedu, odnosno da prekine godišnji odmor , ali mu je dužan naknaditi štetu koja iz ovih okolnosti proizlazi i ništa više.. a u ovom slučaju to nisu navedene okolnosti... Toliko o godišnjem odmoru. Cijenim vaš rad i drago mi je da se bavite znanstvenim radom .. ja dugi niz godina samo sjedim po firmama i sudovima ., stoga vam ne zamjeram na vašem mišljenu... i ljudima citirate zakonske odredbe, ja to ne mogu .... jer moje stranke ništa od toga u pravilu ne razumiju a nije niti potrebno jer to moram znati ja .. i to više radim "opisno" da shvate bit problema a ne zakona .. sudovi sude ne prema subjektivnim nego objektivnim okolnostima ...... i pobijaju izvanredni otkaz ugovora o radu poslodavca XY kojeg je dao radniku nakon 45 dana "neopravdanog izostanka s rada"nije se nikome javio , nije bio na bolovanju ? jer je našao činjenice i dokaze, da ne širim, koje idu u prilog radniku,i potvrđena je presuda od višeg suda i Vrhovnog ....mislim da smo se razumjele , pozdrav S. H.
Mislim da se nismo razumjele, a i dalje vičete na mene. Naime, velika slova se na forumima, chatovima i slično smatraju vikanjem, to su osnove ponašanja na internetu.

Naravno da znam tko je Željko Potočnjak, on mi je i bivši profesor

Radnik o kojem Ticnh priča se nije u ovom slučaju odrekao godišnjeg odmora, jer je tako nešto nedopušteno, a izgleda da ga je čak i zatražio, no ne znam kojim putem.

Ne znam jel Vam poznata nova odredba Zakona o radu, naime, prema novom Zakonu o radu u slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora. Znači, tu još sudske prakse nema obzirom se radi o novom Zakonu. Kako je radniku u ovom slučaju najavljeno da je višak i da je u programu, odnosno da će dobiti otkaz s danom tim i tim, jer u programu mora stajati i u kojem će roku poslodavac otkazati ugovore o radu, pa otprilike i zna da će mu radni odnos prestati tada i tada, slijedom toga je tražio korištenje godišnjeg odmora. Kažem, ako mu poslodavac ne želi taj godišnji dati, morat će mu ga sukladno Zakonu platiti. Naknada se određuje sukladno odredbi članka 60. stavka 1. Zakona, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.

Ako radnik još nije zatražio godišnji odmor, onda neka ga pisano traži, a tek ako mu poslodavac odgovori da mu godišnji odmor ne želi dati do isteka otkaznog roka, neka digne zahtjev za zaštitu prava. Uostalom, za potraživanja iz radnog odnosa zastara je 3 godine, pa naknadu može tražiti u tom roku. Ne mora u zahtjevu nužno stajati upozorenje na ovu odredbu Zakona, vidim da ste temeljem toga zaključili da bi radnik bio sporazuman da mu se to isplati. Ne, nego on svoj godišnji želi, traži od poslodavaca da mu ga omogući, te samo upozorava poslodavca da ukoliko mu poslodavac ne omogući korištenje godišnjeg do isteka otkaznog roka, postoji obveza prema Zakonu,a prema kojoj će mu godišnji morati platiti. Zahtjev može dignuti ako mu poslodavac povrijedi neko pravo iz radnog odnosa, a ovdje je u konkretnom slučaju riječ o godišnjem, pa ga može dignuti neovisno o otkazu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 01:02   #2018
Quote:
berluskoni kaže: Pogledaj post
stela opet ja sa svojim pitanjima ..
dal mogu ja kao obrtnik otvoriti firmu stim da je obrt u dugovanju i racun u blokadi...
Da, možeš otvoriti firmu i to nema veze s tvojim dugovanjima po obrtu, jer ti se dugovanja i ostalo vode na mtični broj, a ti za matični obrta imaš jedan (svoj osobni), a za firmu ćeš dobiti drugi.

I netočno je da za dugovanja firme ti odgovaraš sa tih 20.000 kuna potrebnih za polog, jer ti taj polog možeš u cijelosti dignuti nakon par dana ili iskoristit za plaćanje računa.

Quote:
žilavkaSb kaže: Pogledaj post
dobra večer...imam pitanje koje neznam dal pripada ovdje ali ako netko zna neka mi molim vas odgovori. moja prijateljica radi kao frizerka na ugovor do 1.6.ove godine,svaki puta joj je produživala ugovor na tri mjeseca i sada bi navodno trebala prijaviti ju za stalno,međutim rekla joj je da neće. no,nije bitno to nego joj se prijetila otkazom,a onda je došla i rekla joj da bolje ona sama da otkaz jer ako dobije otkaz da neće primati naknadu sa biroa.mene zanima jel to točno ? i kakva je to naknada sa biroa? ja mislim da je šefica max mulja..da li postoji nekakva bolja pozicija (ne znam kako da to nazovem) ako ona sama da otkaz za tu šeficu pa ju zato to traži ili šta? naravno da moja frendica neće da da otkaz...nego sada čeka i kao na iglama je.... eto nadam se da ste me razumili...hvala...
Neka nipošto ne daje otkaz, jer onda neće imati nikakvo pravo na naknadu i to njena šefica zna.
Šefica vjerovatno hoće nekog novog sa burze da bi iskoristila olakšice, ali ako joj uvali otkaz onda to baš i neće ići, pa ju zato pokušava tako izigrati.

Pravo na naknadu na burzi imaš isključivo u slučaju ako si dobio otkaz
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 11:13   #2019
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Mislim da se nismo razumjele, a i dalje vičete na mene. Naime, velika slova se na forumima, chatovima i slično smatraju vikanjem, to su osnove ponašanja na internetu.

Naravno da znam tko je Željko Potočnjak, on mi je i bivši profesor

Radnik o kojem Ticnh priča se nije u ovom slučaju odrekao godišnjeg odmora, jer je tako nešto nedopušteno, a izgleda da ga je čak i zatražio, no ne znam kojim putem.

Ne znam jel Vam poznata nova odredba Zakona o radu, naime, prema novom Zakonu o radu u slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora. Znači, tu još sudske prakse nema obzirom se radi o novom Zakonu. Kako je radniku u ovom slučaju najavljeno da je višak i da je u programu, odnosno da će dobiti otkaz s danom tim i tim, jer u programu mora stajati i u kojem će roku poslodavac otkazati ugovore o radu, pa otprilike i zna da će mu radni odnos prestati tada i tada, slijedom toga je tražio korištenje godišnjeg odmora. Kažem, ako mu poslodavac ne želi taj godišnji dati, morat će mu ga sukladno Zakonu platiti. Naknada se određuje sukladno odredbi članka 60. stavka 1. Zakona, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.

Ako radnik još nije zatražio godišnji odmor, onda neka ga pisano traži, a tek ako mu poslodavac odgovori da mu godišnji odmor ne želi dati do isteka otkaznog roka, neka digne zahtjev za zaštitu prava. Uostalom, za potraživanja iz radnog odnosa zastara je 3 godine, pa naknadu može tražiti u tom roku. Ne mora u zahtjevu nužno stajati upozorenje na ovu odredbu Zakona, vidim da ste temeljem toga zaključili da bi radnik bio sporazuman da mu se to isplati. Ne, nego on svoj godišnji želi, traži od poslodavaca da mu ga omogući, te samo upozorava poslodavca da ukoliko mu poslodavac ne omogući korištenje godišnjeg do isteka otkaznog roka, postoji obveza prema Zakonu,a prema kojoj će mu godišnji morati platiti. Zahtjev može dignuti ako mu poslodavac povrijedi neko pravo iz radnog odnosa, a ovdje je u konkretnom slučaju riječ o godišnjem, pa ga može dignuti neovisno o otkazu.
U vezi godšnjeg odmora. Zakon o radu je jedan šturi i nedosljedan zakon u kojemu ništa nije rugulirano kako treba i koji nekima zadaje briga jer ga previše čitaju a ništa ne mogu isčitati ..pa tako svu mudrost i znanje kupe iz radnih sporova ....
Suština prava na godišnji odmor nije u "plaćanju" nego u pravu da se produži radni odnos ako je otkazan ugovor o radu , jer se tima uvećava osnovica za mirovinski staž odnosno mirovinu .

Ako vam mogu napomenuti:Institut prava na godišnji odmor ne zastarijeva za 3 godine. Novčana potraživanja zastarijevaju u roku od 3. godine od dana prestanka radnog odnosa.
Pravo na godišnji odmor ne možete ostvariti odnosno "zastarijeva" ako poslodavcu ne uložite zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana od dana kada vam to pravo nije priznao, zato navodim da je za to pravo pravno relevantna odluka o otkazu, jer je ona jedan od dokaza u postupku ostvarenja tog prava u sudskom sporu koji se pokreće tužbom u roku .?.......to vi nadopunite , jer su to sve prekluzivni rokovi i nisu u nikakvoj pravnoj vezi sa zastarom od 3 godine. Stoga radnik mora paziti da mu ti rokovi ne proteknu jer gubi pravo na sudsku zaštitu.Potočnjak je samnom studirao ..h a.. ha. a što se novog Zakon o radu tiče , suci sude po njemu punom parom , kao i što inspekcija rada vrši nadzor u primjeni.. u vezi godišnjeg odmora i "plaćanja "sudimo već, po nazovi je novoj odredbi odavno jer smo bili dužni primjeniti Konvenciju MOR-a, samo je nismo ugradili u ZOR...

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Da, možeš otvoriti firmu i to nema veze s tvojim dugovanjima po obrtu, jer ti se dugovanja i ostalo vode na mtični broj, a ti za matični obrta imaš jedan (svoj osobni), a za firmu ćeš dobiti drugi.

I netočno je da za dugovanja firme ti odgovaraš sa tih 20.000 kuna potrebnih za polog, jer ti taj polog možeš u cijelosti dignuti nakon par dana ili iskoristit za plaćanje računa.

Dugovanja u obrtu su dugovanja fizičke osobe obrtnika i sva poslovna dokmentacija vodi se pod OIB fizičke osobe , trgovačko društvo je poslovni subjekt koji ma svoj OIB , i nije u nikakvoj pravnoj vezi s OIB -om direktora i vlasnika društva.
Što se tiče ovog drugog stavka , to je pravna formulacija iz Zakona o trgovačkim društvima i točna je .. tema je preširoka za forum .. ali samo kratko, nema veze što se polog podigne odmah po registraciju firme , taj polog je temeljni kapital i upisuje se u poslovne knjige ...
Mislim da bi bili najpametnije da odete u Ured za gospodarstvo i da se s njima posavjetujete jer oni izdaju Obrtnice .



Neka nipošto ne daje otkaz, jer onda neće imati nikakvo pravo na naknadu i to njena šefica zna.
Šefica vjerovatno hoće nekog novog sa burze da bi iskoristila olakšice, ali ako joj uvali otkaz onda to baš i neće ići, pa ju zato pokušava tako izigrati.

Pravo na naknadu na burzi imaš isključivo u slučaju ako si dobio otkaz
To je točno

Zadnje uređivanje Suey : 09.03.2010. at 22:13. Reason: maknut offtopic
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 23:40   #2020
Molim pomoć! Gdje nabaviti dokaz da ne postoje zakonske zapreke za zasnivanje radnog odnosa u školskoj ustanovi? Živim u Zagrebu.
Hvala!
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.