Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2012., 10:15   #2301
Može li netko reći iskustva s pelet setovima? Centrometal i bosch?
Berni1974 is offline  
Old 26.09.2012., 11:54   #2302
Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
plastičnom pužu?misliš plastična prozirna cijev ta cijev bi trebala biti ćim ravnija znači bez velikih koljena(zavoja)
mislim da su ti peleti pre dugački(duži od cca5cm)pa ti se u zavoju prepreče i štopaju.živeli.
Dužina peleta 3,5cm, plastična prozirna cijev ima dobar pad prema plameniku, problem je kako sam uspjela vidjeti on baš zašteka u plameniku, kad pelet dođe do dole, do pelet plamenika jednostavno tamo ne povuče do one pepeljare,nego se počne skupljati u plastičnoj cijevi i nakon nekog vremena naravno izbaci E6-nestanak plamena.
Zvala sam ovlaštenog servisera, ne stigne ovaj tjedan doći tek sredina sljedećeg tjedna a nije baš ugodno u kući
No dobro, strpljenje,strpljenje
vivian8 is offline  
Old 26.09.2012., 14:05   #2303
Quote:
vivian8 kaže: Pogledaj post
Dužina peleta 3,5cm, plastična prozirna cijev ima dobar pad prema plameniku, problem je kako sam uspjela vidjeti on baš zašteka u plameniku, kad pelet dođe do dole, do pelet plamenika jednostavno tamo ne povuče do one pepeljare,nego se počne skupljati u plastičnoj cijevi i nakon nekog vremena naravno izbaci E6-nestanak plamena.
Zvala sam ovlaštenog servisera, ne stigne ovaj tjedan doći tek sredina sljedećeg tjedna a nije baš ugodno u kući
No dobro, strpljenje,strpljenje
to ti možeš riješit,
pročisti to prema dolje pažljivo.
stmat is offline  
Old 26.09.2012., 20:28   #2304
Quote:
vivian8 kaže: Pogledaj post
Dužina peleta 3,5cm, plastična prozirna cijev ima dobar pad prema plameniku, problem je kako sam uspjela vidjeti on baš zašteka u plameniku, kad pelet dođe do dole, do pelet plamenika jednostavno tamo ne povuče do one pepeljare,nego se počne skupljati u plastičnoj cijevi i nakon nekog vremena naravno izbaci E6-nestanak plamena.
Zvala sam ovlaštenog servisera, ne stigne ovaj tjedan doći tek sredina sljedećeg tjedna a nije baš ugodno u kući
No dobro, strpljenje,strpljenje
jednostavno tamo ne povuče?tam i nemože povuć jer ga nema kaj vuč,pužni transporter vuče pelete do vrha transportera(najvišeg djela plastične cijevi)i od tuda oni slobodnim padom padaju u plamenik odnosno pepeljaru.
još jednom otvoriti vrata i provjeriti dali je pepeljara dobro sjela i da nema kakva prepreka u kanalu do pepeljare.živeli.
Rak11 is offline  
Old 26.09.2012., 20:46   #2305
Vidim da je nerješena diskusija po pitanju akumulatora topline. Moje je mišljenje da isplativost njegove instalacije ovisi prije svega o vrsti i tipu kotla za pelete.
Držim da je kontraproduktivan primjerice za moj Viadrus 45, jer se on pali samo jednom godišnje i u svakom trenutku bilo kakvu potrebu potrošača dočeka zagrijanih 65 litara vode i 650 kilogrema gusa i šamota. Dakle sigurno njegova instalacija ne može pokriti trošak koji prouzroče tri elektromotora male snage ako sa faze pripravnosti, a koja se ponavlja svakih 20 minuta, prijeđu u fazu grijanja kad to potrošač zatraži.
Naravno da je trošak el. energije kod kotlova koji se pale svaki puta kad potrošač to zatraži neusporedivo veći. Pitanje je samo da li takav trošak može opravdati ugradnju akumulatora.
agt is offline  
Old 26.09.2012., 20:58   #2306
Buderus Bluline plus plamenik na pelete

Može li se na Buderusov ljevani kotao Bluline 39,5 kW napravljen samo za plamenik (kotao nema nikakvih vrata samo otvor za montažu plamenika) montirati plamenik na pelete?
Ako može, kolika bi bila orjentaciona cijena materijal + posao i kako bi se i koliko često treba čistiti kotao?
Kotao je spojeni na sistem centralnog grijanja i na njemu je plamenik na loživo ulje.
proba008 is offline  
Old 26.09.2012., 21:44   #2307
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Vidim da je nerješena diskusija po pitanju akumulatora topline. Moje je mišljenje da isplativost njegove instalacije ovisi prije svega o vrsti i tipu kotla za pelete.
Držim da je kontraproduktivan primjerice za moj Viadrus 45, jer se on pali samo jednom godišnje i u svakom trenutku bilo kakvu potrebu potrošača dočeka zagrijanih 65 litara vode i 650 kilogrema gusa i šamota. Dakle sigurno njegova instalacija ne može pokriti trošak koji prouzroče tri elektromotora male snage ako sa faze pripravnosti, a koja se ponavlja svakih 20 minuta, prijeđu u fazu grijanja kad to potrošač zatraži.
Naravno da je trošak el. energije kod kotlova koji se pale svaki puta kad potrošač to zatraži neusporedivo veći. Pitanje je samo da li takav trošak može opravdati ugradnju akumulatora.
kod ferollija radi se o grijaču od 300W. proces paljenja manje od 4 min,
to je mala potrošnja el. energije
stmat is offline  
Old 26.09.2012., 21:44   #2308
Quote:
proba008 kaže: Pogledaj post
Može li se na Buderusov ljevani kotao Bluline 39,5 kW napravljen samo za plamenik (kotao nema nikakvih vrata samo otvor za montažu plamenika) montirati plamenik na pelete?
Ako može, kolika bi bila orjentaciona cijena materijal + posao i kako bi se i koliko često treba čistiti kotao?
Kotao je spojeni na sistem centralnog grijanja i na njemu je plamenik na loživo ulje.
daj nam fotku tog kotla i otvora za plamenik
stmat is offline  
Old 26.09.2012., 22:19   #2309
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Vidim da je nerješena diskusija po pitanju akumulatora topline. Moje je mišljenje da isplativost njegove instalacije ovisi prije svega o vrsti i tipu kotla za pelete.
Držim da je kontraproduktivan primjerice za moj Viadrus 45, jer se on pali samo jednom godišnje i u svakom trenutku bilo kakvu potrebu potrošača dočeka zagrijanih 65 litara vode i 650 kilogrema gusa i šamota. Dakle sigurno njegova instalacija ne može pokriti trošak koji prouzroče tri elektromotora male snage ako sa faze pripravnosti, a koja se ponavlja svakih 20 minuta, prijeđu u fazu grijanja kad to potrošač zatraži.
Naravno da je trošak el. energije kod kotlova koji se pale svaki puta kad potrošač to zatraži neusporedivo veći. Pitanje je samo da li takav trošak može opravdati ugradnju akumulatora.
Nije suština u uštedi električne energije koji "pojedu" neki tamo motorčići, nego u tome da gorionik (kad radi) radi u najoptimalnijem režimu, pa kad akumulator napuni, onda se ugasi. To je kao razlika između gradske vožnje i vožnje na otvorenom putu i to tako da se (na otvorenom putu) motor "vrti" obrtajuma na kojima pruža najveći obrtni momenat.
zmajdin is offline  
Old 26.09.2012., 22:25   #2310
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
daj nam fotku tog kotla i otvora za plamenik
Moja greška, kotao nije Buderus nego Pensotti Blueline s 5 elemenata. Svi podaci o kotlu su na
http://www.pensotti-pna.com/Blueline%20Manual.pdf
Ponavljam pitanja:
Može li se na ovaj kotao montirati plamenik na pelete? Cijena? Čišćenje kotla?

Zadnje uređivanje proba008 : 26.09.2012. at 22:31.
proba008 is offline  
Old 26.09.2012., 22:55   #2311
Kad niko drugi neće, 'ajd da ja budem taj: gorionik može da se ugradi na isti način kao što je ugrađen onaj na naftu, cenim, s tim da će flanša izvesno morati da se prilagodi. Problem je, međutim, sa čišćenjem: nema druge nego da se jedared nedeljno, možda jedared u dve nedelje - zavisi koliko gorionik radi, da se gorinik skine, pepeo iz unutrašnjosti usisa, pa da se ponovo namontira. Nije to neki posao, ali hoće da dosadi. Možda mogu da se "nabudže" neka vrata? Majstori-bravari će eventualno znati odgovor.
zmajdin is offline  
Old 26.09.2012., 22:57   #2312
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
Nije suština u uštedi električne energije koji "pojedu" neki tamo motorčići, nego u tome da gorionik (kad radi) radi u najoptimalnijem režimu, pa kad akumulator napuni, onda se ugasi. To je kao razlika između gradske vožnje i vožnje na otvorenom putu i to tako da se (na otvorenom putu) motor "vrti" obrtajuma na kojima pruža najveći obrtni momenat.
upravo to,

samo je pitanje, npr. 850l ili 1000l više grijati da bi peć optimalno radila,
kolika je razlika u potrošnji peleta (novcu) između optimalo i neoptimalno
za domaćinstvo po meni neisplativo, za ogromne objekte (škole itd) isplativo.
stmat is offline  
Old 26.09.2012., 23:32   #2313
Zabluda je da mora se greje tih koliko već litara vode: sitem sa akumulatorom toplote će da radi kao da ga (akumulatora) nema, ako nema viška toplote: prosto, topla/vrela voda samo će kroz njega da prođe, pod uslovom da je povezan onako kako treba. Akumulator toplote samo prima višak energije koju kotao proizvodi, hajde da kažmo kad je ponuda veća od potražnje, a isporučuje je kad je potražnja veća od ponude, tačno ono što akumulator i treba da radi, nešto poput robnih rezervi - pune se u žetvi, a popunjavaju prazninu kad tajkunu "udare" cenu zbog, kao, manjka ponude. Naime, potreba za toplotnom energijom nije konstantna tokom dana - u podne je toplije nego ujutru ili uveče, a gorionik ima samo jednu snagu koja je u optimumu efikasnosti, kao motor sa unutrašnjim sagorevanjem na najvećem obrtnom momentu: akumulator toplote će preuzeti dnevni višak, a isporučiće ga uveče i/ili ujutro. Prosto, zar ne. Naravno, samo ako se poveže tako da može da radi onako kako se od njega očekuje. Naime, onako kako je povezano u "Heleninoj kotlovnici" ne bu radilo, cenim.

Zadnje uređivanje zmajdin : 26.09.2012. at 23:40.
zmajdin is offline  
Old 27.09.2012., 07:32   #2314
HELENINA kotlovnica kotao na pelet



Vidim da se debata o spremniku zahuktala i da ima oprečnih stavova , čak mišljenja da je nešto pogrešno spojeno, i da nebu radilo.

Pa da bi imali potpunu informaciju evo i lijevi dio slike , nažalost panoramski snimak izgleda grozno , a veselio sam se novoj igrački sa panoramom, šmrc.

Za početnike , da im skratim nedoumice , a za znalce ču biti dosadan.

Ono dolje desno je " Ladamat" pumpa kotla sa termostatskim ventilom koji podiže temperaturu polaznog voda , odnosno drži konstantnu temperaturu na izlazu iz kotla . Na forumu drvosjeća sam vrlo detaljno obradio funkciju ladamata i svih njegovih izvedenica pa zainteresirani uguglajte- ladamat forum - i odite na slike , dok ne skontam neku bolju varijantu to je najbolja tražilica.

Ono gore iznad njega su dva kruga grijanja,( u ovom slučaju grijanje stana i grijanje PTV ) vidljivo je da oba kruga uzimaju vrelu vodu i hladnu vodu iz horizontalne linije koja ode desno iznad vrata , ta vrata mi se ne sviđaju , ali u bosni kažu " Veži konja kako ti aga kaže , a ne kako ti misliš da treba ", i nije bilo šanse da ih zazidamo, zatvorimo , ili kroz prag provedemo hladnu vodu , o čemu sam pisao prije par dana .

Ovaj kotao nikad neće raditi na drva, pa mu ne treba termosifonska cirkulacija, iako taj kotao može trošiti drva, i prvotno je tu trebao biti CENTROMETALOV ponos Pel-Tec, nova generacija kotlova isključivo na pelet, ali sve se razvuklo i od proljeća nema kotla , a Helenu je trebalo grijati, uffffff.

Spremnik topline je spojen kao " slijepo crijevo " i doslovce se događa ono što je Zmajdin pisao u prethodnom postu , samo viškovi energiji odlaze u spremnik , a dokle god stanovi traže energiju ona prioritetno ide k njima. Kotao fura svoj film i radi satima na optimalnim parametrima i kad se stanovi , termostatski ventili počnu zatvarati tek tada počinje ozbiljno punjenje spremnika topline.

Stvar je programa , organizacije procesa , da se ujutro kad se upali plamenik prvo pripremi potrošna topla voda i to energijom iz spremnika ili iz kotla ili da se oba sustava zajedno iskoriste za sve i za grijanje stanova i za grijanje PTV.

Još nešto što možda nije ovdje dovoljno evoluirano ja taj spremnik doživljavam kao centralno mjesto gdje se svi viškovi energije akumulitaji.

Helena ima veliki zimski vrt, nije isključeno da jednog dana postavim izmjenjivać i toplinsku pumpu koja će hladiti zimski vrt, a grijati spremnik, na proljeće idu solarni kolektori, koji će puniti spremnik.

Sad kad su obje fotografije na netu volio bih bih konstruktivnu krutiku, ajmoooooo dečki pucajte penale.

Zadnje uređivanje ramzay : 27.09.2012. at 07:45.
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 08:28   #2315
Da li se negdje na internetu mogu pronaći podaci o tom kotlu (Pel-Tec), jer nisam našao na njihovim stranicama da ga spominju.
mkrizana is offline  
Old 27.09.2012., 09:07   #2316
... evo čitam ja cijeli forum, sve stranice da se informiram a ne da pišem napamet kaj mi vele, i tako dolazim do zaključka da je centrometal komplet kod nas najzastupljeniji i najprodavaniji, međutim nikako da vidim jasnu informaciju za snagu kotla koja je potrebna za određenu kvadraturu ili kubikažu prostora +-, ramzay-ovi postovi sa darkovom kotlovnicom govore o 14kw peći na 250m2, meni iliti kući mojih svekra i svekrive kaže da treba 25kw, ok poštujem ali majstor koji je bio kod njih kaže 50kw, znam da proračun koliko kw snage treba rade inžinjeri (tj. negdje sam to pročitala), svekar je rekao da trenutna njihova peć je stadler 60kw na lož ulje, međutim kako u kući nemaju termostat nego samo reguliraju temp vode na peći oni su zagrijavali vodu u toplijim danima na 35c a u hladinijim max 50c, (njihov razlog za to je da smanje potrošnju , a ja znam da je kod nas na našoj kući na plinskom bojleru narihtano na 65c (neznam dal to valja i koje je dobro iliti bolje).

Još jednom pitanje za kuću 180m2 prizemlje (grije se cca 120m2 jer odbija se garaža, kotlovnica i ulazni hodnik koj je skoro pa i ne griju), 180 m2 prvi kat (grije se cca 140m2 jer odbija se jedna soba koja se isto skoro pa i ne grije i dvije terase ) kat ima kamin otvoreni koj može grijati cca 60m2, potkrovlje se ne grije uopće ali će se jednog dana preurediti i grijati ali neće biti prostor veći od 80-100m2 jer će se raditi velike terase.

kuća nema fasadu gola je cigla, u potkrovlju su neke sobe izolirane iznutra stiroporom, a u potkrovlju je na pod položen stiropor da bi se smanjili gubitci topline kroz plafon, prozori su drveni sa izo staklom, neki su novi kvalitetniji a neki su stariji ali dobro predihtani.

Dana kad buju uređivali potkrovlje radi će i fasadu tak da buju smanjili taj gubitak topline.

Imaju ponudu od jednog majstora 50kw peć centrometal sa svime (kotao, pelet set, ekspanziona, pumpa, ventili, cijevi) tj. sve kaj treba kao da nemaju nikakvo grijanje jer očeju ostaviti peć na lož ulje ako slučajno rekne pelet da mogu se grijat na ložu (nemojte me niš pitat ali oni tak hoćeju, nek ih netko odgovori :-) )) cijena tog svega je 27500 kn bez ruku majstora, dali da uzmu to ili da potraže drugo mišljenje drugu ponudu, bolju povoljniju ili kaj već



Hvala, oprostite na dugom postu, ali kad pročitate svih 115 stranica imate kaj za napisat )))
lalalalala is offline  
Old 27.09.2012., 09:34   #2317
Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
jednostavno tamo ne povuče?tam i nemože povuć jer ga nema kaj vuč,pužni transporter vuče pelete do vrha transportera(najvišeg djela plastične cijevi)i od tuda oni slobodnim padom padaju u plamenik odnosno pepeljaru..
Krivo! Što misliš čemu služi puž u samom plameniku - najprije da ne dozvoli ulaz plamena u plastičnu cijev i spremnik!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 27.09.2012., 10:16   #2318
Quote:
mkrizana kaže: Pogledaj post
Da li se negdje na internetu mogu pronaći podaci o tom kotlu (Pel-Tec), jer nisam našao na njihovim stranicama da ga spominju.
Pel -Tec

Ne bi bilo fer s moje strane da ja napravim promociju tog kotla i da puknem fotke l informacije koje su dobivene klasičnim obaveštajnim radom , i analitičkim pristupom temi.

Poslije promocije tog kotla u Beogradu proljetos ja sam očekivao to rasno grlo kod mene u dvorištu odnosno u kotlovnici , ali ništa , onda sam očekivao da to vidim na sajmu energetike u Zagrebu , pa opet ništa. Mislim bio je izložen nekakav sanduk u tirkizno plavoj boji , i do njega drugi visoki sanduk , ali unutra prazno vjerojatno se boje da ih netko ne iskopira , ha ha .

Kotao je takozvane integralne gradnje , ne vire nikakvi breneri i crijeva van tih sanduka , već je sve unutra.

Presedan je da je Centrometal konačno stavio VBR , cijevni izmjenjivač sa turbulatorima , i konačno napravio kotao na pelet, jer sve ovo do sada su bili zastarjeli kotlovi na naftu ili ugljen koji su više srećom nego pameću radili dobro s peletima.

Ima modulirajući rad što znači da bez problema najmanji kotao od 12 kilovata radi i sa 4 kilovata .

Predviđena je ugradnja lambda sonde i svih onih kerefeka koje danas imate , između ostalog da preko mobitela možete mijenjati postavke kotla ili vidjeti koliko goriva još ima u spremniku.

Kotao svim svojim karakteristikama stoji uz rame sa frolingom , ili hergasnerom i ispunjava buduću euronormu, odnosno ono što zovemo Bundestag 2015 god.
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 10:18   #2319
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Krivo! Što misliš čemu služi puž u samom plameniku - najprije da ne dozvoli ulaz plamena u plastičnu cijev i spremnik!
koji puž , više mi ništa nije jasno ????
ramzay is offline  
Old 27.09.2012., 10:18   #2320
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
HELENINA kotlovnica kotao na pelet



Vidim da se debata o spremniku zahuktala i da ima oprečnih stavova , čak mišljenja da je nešto pogrešno spojeno, i da nebu radilo.

Pa da bi imali potpunu informaciju evo i lijevi dio slike , nažalost panoramski snimak izgleda grozno , a veselio sam se novoj igrački sa panoramom, šmrc.

Za početnike , da im skratim nedoumice , a za znalce ču biti dosadan.

Ono dolje desno je " Ladamat" pumpa kotla sa termostatskim ventilom koji podiže temperaturu polaznog voda , odnosno drži konstantnu temperaturu na izlazu iz kotla . Na forumu drvosjeća sam vrlo detaljno obradio funkciju ladamata i svih njegovih izvedenica pa zainteresirani uguglajte- ladamat forum - i odite na slike , dok ne skontam neku bolju varijantu to je najbolja tražilica.

Ono gore iznad njega su dva kruga grijanja,( u ovom slučaju grijanje stana i grijanje PTV ) vidljivo je da oba kruga uzimaju vrelu vodu i hladnu vodu iz horizontalne linije koja ode desno iznad vrata , ta vrata mi se ne sviđaju , ali u bosni kažu " Veži konja kako ti aga kaže , a ne kako ti misliš da treba ", i nije bilo šanse da ih zazidamo, zatvorimo , ili kroz prag provedemo hladnu vodu , o čemu sam pisao prije par dana .

Ovaj kotao nikad neće raditi na drva, pa mu ne treba termosifonska cirkulacija, iako taj kotao može trošiti drva, i prvotno je tu trebao biti CENTROMETALOV ponos Pel-Tec, nova generacija kotlova isključivo na pelet, ali sve se razvuklo i od proljeća nema kotla , a Helenu je trebalo grijati, uffffff.

Spremnik topline je spojen kao " slijepo crijevo " i doslovce se događa ono što je Zmajdin pisao u prethodnom postu , samo viškovi energiji odlaze u spremnik , a dokle god stanovi traže energiju ona prioritetno ide k njima. Kotao fura svoj film i radi satima na optimalnim parametrima i kad se stanovi , termostatski ventili počnu zatvarati tek tada počinje ozbiljno punjenje spremnika topline.


Stvar je programa , organizacije procesa , da se ujutro kad se upali plamenik prvo pripremi potrošna topla voda i to energijom iz spremnika ili iz kotla ili da se oba sustava zajedno iskoriste za sve i za grijanje stanova i za grijanje PTV.

Još nešto što možda nije ovdje dovoljno evoluirano ja taj spremnik doživljavam kao centralno mjesto gdje se svi viškovi energije akumulitaji.

Helena ima veliki zimski vrt, nije isključeno da jednog dana postavim izmjenjivać i toplinsku pumpu koja će hladiti zimski vrt, a grijati spremnik, na proljeće idu solarni kolektori, koji će puniti spremnik.

Sad kad su obje fotografije na netu volio bih bih konstruktivnu krutiku, ajmoooooo dečki pucajte penale.
pa evo ja bih počeo

o kakvim viškovima energije pričamo u pelet sustavu???
ako imamo ptv zagrijan, ako je prostor zagrijan, peć se gasi, toplina ostaje u peći lijepo izolirana i čeka ponovnu potrebu za paljenjem.
NEMA VIŠKA

ako želimo da nam plamenik radi optimalno u što dužim intervalima bez prekida (zmajadinova autocesta), onda grijanje i ptv mora uzimati topli medij iz akumulacije, a akumulacija je u tom slučaju kotao, znači osjetnik "kotla" ide u akumulaciju. Samo tako dobijamo duže razdoblje plamenika u optimalnim uvjetima, a pauza između rada plamenika zavisi od veličine akumulacije.
A postići optimalno bez miš ventila u krugu grijanja je teško, jer kad se pumpa upali u punom kapacitetu ode toplina prema radijatorima

potražit ću sheme sa prikazima osjetnika grijanja na pelete pa ću probat staviti tu.

Zadnje uređivanje stmat : 27.09.2012. at 10:29.
stmat is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.