Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2013., 18:44   #5661
Quote:
Eylul kaže: Pogledaj post
Evo neka moja lista stvari koje treba doživjeti u Istanbulu (vrlo je subjektivna, pa nemojte zamjeriti )
.....
3. Doživjeti različite kvartove

Bogatstvo različitosti u Istanbulu najbolje se doživi obilaskom kvartova. Preporučujem da se, pored Sultanahmeta koji svakako svi obiđu, ne propuste vidjeti barem još: Fatih, Fener i Balat, Ejup, Bejoglu, Džihangir, Uskudar, Kuzgundžuk, Kadikoj, Moda, Taksim i Levent.

Također treba otići na vidikovce i na taj način obuhvatiti grad iz druge perspektive.
....

Oprosti što te kratim, isključivo zbog racionalizacije prostora... osim točke 4. u potpunosti se slažem tvojim izborom.

I moj izbor su mali, zavučeni, neturistički kvartovi i trgovi. Tu se upoznaje pravi Istanbul, tu se susrećeš sa domicilnim, bez šminke...
Evo prijedloga:

Zeyrek na Fatihu



Samatya meydani

__________________
Ponekad ne mislim na tebe.

Zadnje uređivanje adan : 01.02.2013. at 18:53.
adan is offline  
Old 01.02.2013., 20:10   #5662
Eylul, u ime svih koji još nisu bili u Istanbulu hvala na ovom detaljnom opisu. Malo me bacio u očaj - kako to sve vidjeti u 5 dana i koje elastične hlače ponijeti da bi se sve probalo od hrane Znam da je nemoguće ali trudit ću se obići/doživjeti što je više moguće od svega navedenog.
Gledala sam na youtubeu kako rade te kumpire i čini mi se malo previše svega...jel stvarno fino sa svim tim dodacima? Ne mogu si zamisliti spoj svih tih okusa
Jungle is offline  
Old 01.02.2013., 21:19   #5663
Quote:
Jungle kaže: Pogledaj post
Eylul, u ime svih koji još nisu bili u Istanbulu hvala na ovom detaljnom opisu. Malo me bacio u očaj - kako to sve vidjeti u 5 dana i koje elastične hlače ponijeti da bi se sve probalo od hrane Znam da je nemoguće ali trudit ću se obići/doživjeti što je više moguće od svega navedenog.
Gledala sam na youtubeu kako rade te kumpire i čini mi se malo previše svega...jel stvarno fino sa svim tim dodacima? Ne mogu si zamisliti spoj svih tih okusa
Ma ovo je, naravno, prevelika lista i potpuno je nemoguće sve vidjeti u 5 dana, ali za hranu ćete već naći mjesta

Samo opušteno i ne opterećujte se količinom onoga što trebate vidjeti, već kvalitetom. Sastavite sebi plan koji je realan i izvediv i uživajte u svakom trenutku.

Kad naručujete kumpir dobijete listić na kojem su popisani svi dodaci i onda sami označite šta želite, šta ne (ili pokažete rukom ako naručujete dok stojite ispred štanda s dodacima). Možete ga naručiti i samo s maslacem preko. Ako jedete kumpir prvi put, onda je bolje odabrati dodatke koji su vam poznati i koje sigurno možete jesti s pečenim krompirom (npr. kukuruz, crne i zelene masline, kiseli krastavac, kupus, kečap, majoneza).
Eylul is offline  
Old 01.02.2013., 23:58   #5664
Quote:
telmo kaže: Pogledaj post
hvala svima na savjetima

mislim da je taksi daleko najbolja opcija..nek bude 40-45 TL,to je super opcija

moja ulica se zove hayriye cd...da li je baš to taj french sokak??
ipak ti računaj na nekih 60-ak lira
nibleri is offline  
Old 02.02.2013., 00:21   #5665
Quote:
sunce1502 kaže: Pogledaj post
hvala lolita i aurora_st nisam ni ocekivala neki vau hotel,cisto da je uredno i cisto i da je na ok lokaciji. kakvi su bili doručci u hotelu? p.s. koliko mi onda od tamo udaljena topkapi,aja sofija,plava dzamija,cisterna,gran bazar? moze li se to sve pjeske obic sljedeci dan? cini mi se na karti da je to relativno sve blizu.. vidim da je blizu hotela i luka Eminonu za odlazak na azijsku stranu?
pješke se sve to može obići ali moj ti je prijedlog da se ukrcaš na tramvaj do beyazita - kapaličaršije i poslje obilaska iste lagano nizastranu (pored tramvajske pruge) prema plavoj ajasofiji cisterni i topkapi palači

usput da kažem da je u nedelju topkapi palača imala pola zatvorenih objekata, izgleda da se dosta toga renovira
nibleri is offline  
Old 02.02.2013., 12:27   #5666
Jedno pitanje.
Isplati li se posjetiti Topkapi i platit relativno visoku cijenu ulaznica ako im je toliko prostorija zatvoreno zbog renoviranja?
Je li mozda bolje posjetiti Dolmabahce, cini mi se za iste novce?
ALEXINHO11 is offline  
Old 02.02.2013., 17:10   #5667
Za kratak boravak u Istanbulu, dan i pol do dva, gdje je najbolje biti smješten? Pošto nismo dugo tamo, bilo bi dobro biti što bliže centru da možemo većinu toga razgledavati pješice, ako je nešto veća udaljenost onda par stanica javnim prijevozom. Ovako prema karti, meni se čini da je najbolje biti oko Galate, blizu su Istiklal i Taksim, ali i Sultanahmet je odmah preko mosta. Jesam li u krivu?
__________________
ŠALIM SE
seka.iz.osijeka is offline  
Old 02.02.2013., 18:42   #5668
Quote:
seka.iz.osijeka kaže: Pogledaj post
Za kratak boravak u Istanbulu, dan i pol do dva, gdje je najbolje biti smješten? Pošto nismo dugo tamo, bilo bi dobro biti što bliže centru da možemo većinu toga razgledavati pješice, ako je nešto veća udaljenost onda par stanica javnim prijevozom. Ovako prema karti, meni se čini da je najbolje biti oko Galate, blizu su Istiklal i Taksim, ali i Sultanahmet je odmah preko mosta. Jesam li u krivu?
možda najbolje Sirkeci
jacobs kofi is offline  
Old 02.02.2013., 21:29   #5669
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Onog što se mora vidjeti i doživjeti ima previše i za svačiji ukus pa ću se ja uhvatiti za ono "što izbjeći":
Grand Bazaar.
Po meni vrlo, vrlo precijenjen. Ako se baš mora otići, čisto prošetati glavnom ulicom od ulaza do izlaza. Sve ostalo je gubitak vremena. Po meni.
Ja sam bas ovako i napravila, cisto 20 min prosvrljala glavnom ulicom...

Ne bih ga zaobisla cisto proci i "dozivjeti" za prvi put, ali za sve ostalo u kratkom vremenu i jos k tome ako se ide prvi put i ja mislim da je gubljenje vremena par sati provesti tamo...
suzana77 is offline  
Old 02.02.2013., 22:03   #5670
Istanbul za one s debljim novčanikom:

Preveo sam u brzini jedan kratki vodič kroz Istanbul:

1. dio & 2. dio
halitmy is offline  
Old 02.02.2013., 22:08   #5671
Quote:
ALEXINHO11 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje.
Isplati li se posjetiti Topkapi i platit relativno visoku cijenu ulaznica ako im je toliko prostorija zatvoreno zbog renoviranja?
Je li mozda bolje posjetiti Dolmabahce, cini mi se za iste novce?
Meni se osobno Topkapi vise svidjela mada ne bih zaobisla ni jednu. Svaka je posebna na svoj nacin i svaka ima svoju povijest...
suzana77 is offline  
Old 02.02.2013., 22:16   #5672
Quote:
Eylul kaže: Pogledaj post
Evo neka moja lista stvari koje treba doživjeti u Istanbulu (vrlo je subjektivna, pa nemojte zamjeriti )

1. Doživjeti Bosfor (krstarenje, šetnja obalama, vožnja različitim trajektima, hranjenje galebova i sl.) Posebno preporučujem zalazak sunca na Saladžaku, uz pijuckanje čaja u ovom otvorenom kafeu duž obale:

http://i48.tinypic.com/addyf8.jpg[/IMG]

Također, moja omiljena mjesta za doživjeti Bosfor su jutro na Sarijeru, šetnja pored mora na Rumeli Hisaru i Arnavutkoju, doručak na Ortakoju, te Karakoj i nezaobilazni Galata most, a na azijskoj strani još i Čengelkoj (divan zalazak sunca).

2. Doživjeti djelić historije grada.
Grad s tako bogatim naslijeđem nemoguće je upoznati za kratko vrijeme, ali neke lokacije, pored onih osnovnih, definitivno ne treba propustiti vidjeti. Ja bih na tu listu obavezno stavila Mihrimah sultan džamiju na Edirnekapi (uz šetnju duž starih zidina grada), Valensov akvadukt, Kalenderhane džamiju, Fatihovu džamiju, crkvu Chora, kulu Galata, želj. stanice Sirkedži i Hajdarpaša, Rumeli Hisar, džamiju Kučuk Aja Sofija, mahale Kadirga i Džankurtaran, Tophane, Emirgan park...

Kapali čaršija je vrlo zanimljiva, ali isključivo kao koncept srednjovjekovnog šoping centra i mjesto gdje te jednim pogledom profiliraju u milimetar, porijeklo, imovno stanje, jezik, sve, samo ih pogledaš, a već ti se obraćaju na tvom jeziku. Jednom je definitivno treba vidjeti, ali više kao muzej, nego kao mjesto gdje ćete bilo šta kupiti. Ne vrijedi izdvajati više od sat do dva vremena za obilazak.

Jedino u Istanbulu od znamenitosti što bih izbjegla po svaku cijenu i što ne smatram vrijednim niti jedne posjete je Dolmabahče palača.

3. Doživjeti različite kvartove

Bogatstvo različitosti u Istanbulu najbolje se doživi obilaskom kvartova. Preporučujem da se, pored Sultanahmeta koji svakako svi obiđu, ne propuste vidjeti barem još: Fatih, Fener i Balat, Ejup, Bejoglu, Džihangir, Uskudar, Kuzgundžuk, Kadikoj, Moda, Taksim i Levent.

Također treba otići na vidikovce i na taj način obuhvatiti grad iz druge perspektive.

4. Probati hranu

Istanbul je raj za sladokusce i svi imaju neke svoje omiljene specijalitete, a evo moje liste hrane i pića koje obavezno preporučujem za probanje: kumpir na Ortakoyu, manti u restoranima Bodrum Manti ili u Mula Aški parku, iskender kebap, izgara kofte i inegol kofte na Ejupu ili Fatihu, mahmudije u restoranu Pasazade, gozleme, mercimek čorbasi (čorba od leće) sa svježim simitom, lahmadžun (kod Halila na Kadikoyu), islak hamburger na početku ulice Istiklal, Mado sladoled, vafle, turska kafa, salep, ajran, puding sa smokvom (indžirli puding) u slastičarni Hafiz Mustafa, zungul (slatko pecivo slično tulumbi), cijeđeni sok od nara, istanbulske trešnje (juni-juli), boza...
Ajme Eylul, ovo mi nalaže da moram ići bar još dva puta.
Prvi put da obiđem ono što s tvog popisa još nisam, a to su Uskudar, Kuzgundžuk, Levent, neke od vidikovaca uglavnom na azijskoj strani. Naći ću ja još vrijednih mjesta koja sam vidjela samo s broda, a zaslužila su cipelcug obilazak.
Drugi put radi turske kuhinje. Manji dio sam probala, a opet ne na mjestima koja si pobrojala.
Ova fotografija naprosto mami....
kmf55 is offline  
Old 02.02.2013., 22:32   #5673
Quote:
seka.iz.osijeka kaže: Pogledaj post
Za kratak boravak u Istanbulu, dan i pol do dva, gdje je najbolje biti smješten? Pošto nismo dugo tamo, bilo bi dobro biti što bliže centru da možemo većinu toga razgledavati pješice, ako je nešto veća udaljenost onda par stanica javnim prijevozom. Ovako prema karti, meni se čini da je najbolje biti oko Galate, blizu su Istiklal i Taksim, ali i Sultanahmet je odmah preko mosta. Jesam li u krivu?
Svakako Sirkeci: tu ti je na "kupu" sve što , ako si prvi put u Istanbulu, moraš vidjeti: Plava, Aya Sofija, Yerebatan sarnici, Hipodrom, Njemačka česma, stupovi , i za isti dan tu je i Gulhane park sa Topkapi palačom ... a onda, na večer, pješke preko mosta do Tunela, popneš se do Galata kule, onda šetnja Istiklalom do Taksima, od kuda se spustiš metroom do Kabatasa , pa onda tramom (do 23:30) vratiš na Sirkeci...a onda još jednom do Aya Sofije, da je vidiš pod svjetlima , sa predivnim fontanama. Tako ćeš napraviti cijeli krug, a na kraju si blizu hotela.

Naravno, od Taksima možeš i pješke do Sirkeci...treba ti oko 1 sat.

Ostatak vremena, nebitno je li dan ili pola dana, lako ćeš popuniti ili jednim vidikovcem, ili Yedikulama, ili Bazarom.. već si vidjela ono bez čega se ne smiješ vratiti .
__________________
Ponekad ne mislim na tebe.
adan is offline  
Old 03.02.2013., 13:20   #5674
Quote:
adan kaže: Pogledaj post
Svakako Sirkeci: tu ti je na "kupu" sve što , ako si prvi put u Istanbulu, moraš vidjeti: Plava, Aya Sofija, Yerebatan sarnici, Hipodrom, Njemačka česma, stupovi , i za isti dan tu je i Gulhane park sa Topkapi palačom ... a onda, na večer, pješke preko mosta do Tunela, popneš se do Galata kule, onda šetnja Istiklalom do Taksima, od kuda se spustiš metroom do Kabatasa , pa onda tramom (do 23:30) vratiš na Sirkeci...a onda još jednom do Aya Sofije, da je vidiš pod svjetlima , sa predivnim fontanama. Tako ćeš napraviti cijeli krug, a na kraju si blizu hotela.

Naravno, od Taksima možeš i pješke do Sirkeci...treba ti oko 1 sat.

Ostatak vremena, nebitno je li dan ili pola dana, lako ćeš popuniti ili jednim vidikovcem, ili Yedikulama, ili Bazarom.. već si vidjela ono bez čega se ne smiješ vratiti .
Točno sam ovim redom i ja prvi put obišla sve ovo ljuuudii moji ja bi opet Istanbul mi se urezao u dušu
jacobs kofi is offline  
Old 03.02.2013., 14:30   #5675
Foto-album na Facebooku: Istanbul
halitmy is offline  
Old 03.02.2013., 15:37   #5676
Quote:
adan kaže: Pogledaj post
Svakako Sirkeci: tu ti je na "kupu" sve što , ako si prvi put u Istanbulu, moraš vidjeti: Plava, Aya Sofija, Yerebatan sarnici, Hipodrom, Njemačka česma, stupovi , i za isti dan tu je i Gulhane park sa Topkapi palačom ... a onda, na večer, pješke preko mosta do Tunela, popneš se do Galata kule, onda šetnja Istiklalom do Taksima, od kuda se spustiš metroom do Kabatasa , pa onda tramom (do 23:30) vratiš na Sirkeci...a onda još jednom do Aya Sofije, da je vidiš pod svjetlima , sa predivnim fontanama. Tako ćeš napraviti cijeli krug, a na kraju si blizu hotela.

Naravno, od Taksima možeš i pješke do Sirkeci...treba ti oko 1 sat.

Ostatak vremena, nebitno je li dan ili pola dana, lako ćeš popuniti ili jednim vidikovcem, ili Yedikulama, ili Bazarom.. već si vidjela ono bez čega se ne smiješ vratiti .
Da, idem prvi put, zapravo je destinacija Izmir, ali sam kupila kartu tako da vidim dan-dva i Istanbul. Hvala na savjetu, kad je ovako sve na jednom mjestu jasno je i meni da je Sirkeci bolja opcija, uglavnom je nabrojano sve što sam i ja imala u planu vidjeti. Na karti sve izgleda dosta blizu pa nisam najbolje procijenila
__________________
ŠALIM SE
seka.iz.osijeka is offline  
Old 03.02.2013., 17:23   #5677
Quote:
Eylul kaže: Pogledaj post
Evo neka moja lista stvari koje treba doživjeti u Istanbulu (vrlo je subjektivna, pa nemojte zamjeriti )

1. Doživjeti Bosfor (krstarenje, šetnja obalama, vožnja različitim trajektima, hranjenje galebova i sl.) Posebno preporučujem zalazak sunca na Saladžaku, uz pijuckanje čaja u ovom otvorenom kafeu duž obale:



Također, moja omiljena mjesta za doživjeti Bosfor su jutro na Sarijeru, šetnja pored mora na Rumeli Hisaru i Arnavutkoju, doručak na Ortakoju, te Karakoj i nezaobilazni Galata most, a na azijskoj strani još i Čengelkoj (divan zalazak sunca).
2. Doživjeti djelić historije grada.
Grad s tako bogatim naslijeđem nemoguće je upoznati za kratko vrijeme, ali neke lokacije, pored onih osnovnih, definitivno ne treba propustiti vidjeti. Ja bih na tu listu obavezno stavila Mihrimah sultan džamiju na Edirnekapi (uz šetnju duž starih zidina grada), Valensov akvadukt, Kalenderhane džamiju, Fatihovu džamiju, crkvu Chora, kulu Galata, želj. stanice Sirkedži i Hajdarpaša, Rumeli Hisar, džamiju Kučuk Aja Sofija, mahale Kadirga i Džankurtaran, Tophane, Emirgan park...

Kapali čaršija je vrlo zanimljiva, ali isključivo kao koncept srednjovjekovnog šoping centra i mjesto gdje te jednim pogledom profiliraju u milimetar, porijeklo, imovno stanje, jezik, sve, samo ih pogledaš, a već ti se obraćaju na tvom jeziku. Jednom je definitivno treba vidjeti, ali više kao muzej, nego kao mjesto gdje ćete bilo šta kupiti. Ne vrijedi izdvajati više od sat do dva vremena za obilazak.

Jedino u Istanbulu od znamenitosti što bih izbjegla po svaku cijenu i što ne smatram vrijednim niti jedne posjete je Dolmabahče palača.

3. Doživjeti različite kvartove

Bogatstvo različitosti u Istanbulu najbolje se doživi obilaskom kvartova. Preporučujem da se, pored Sultanahmeta koji svakako svi obiđu, ne propuste vidjeti barem još: Fatih, Fener i Balat, Ejup, Bejoglu, Džihangir, Uskudar, Kuzgundžuk, Kadikoj, Moda, Taksim i Levent.

Također treba otići na vidikovce i na taj način obuhvatiti grad iz druge perspektive.

4. Probati hranu

Istanbul je raj za sladokusce i svi imaju neke svoje omiljene specijalitete, a evo moje liste hrane i pića koje obavezno preporučujem za probanje: kumpir na Ortakoyu, manti u restoranima Bodrum Manti ili u Mula Aški parku, iskender kebap, izgara kofte i inegol kofte na Ejupu ili Fatihu, mahmudije u restoranu Pasazade, gozleme, mercimek čorbasi (čorba od leće) sa svježim simitom, lahmadžun (kod Halila na Kadikoyu), islak hamburger na početku ulice Istiklal, Mado sladoled, vafle, turska kafa, salep, ajran, puding sa smokvom (indžirli puding) u slastičarni Hafiz Mustafa, zungul (slatko pecivo slično tulumbi), cijeđeni sok od nara, istanbulske trešnje (juni-juli), boza...
kad pročitam ovo jasmo mi je da nisam vidjela gotovo ništa a čengelkoy se i meni jako svidio....uvijek kad nekamo putujemo volimo pogledati lokalne tržnice...voće, povrće, riba, meso...vidiš šta nude, šta kupuju, cijene... ono što se kod nas kaže "trbuh grada" ... tržnica u čengelkoyu mi se jako svidjela, pa pekare, burekdžinice, kafići, sve mi je bilo prisno, lokalno, puno kolorita.
__________________
Ne lažem, nego sam reducirana u izričaju.
Cobanica is online now  
Old 04.02.2013., 20:50   #5678
Bok ekipa, s obzirom da nemam vremena čitati sve postove ovim putem se ispričavam na sigurno već postavljenom pitanju
Planiram u Istanbul na ljeto, pa me zanima kakve su cijene, te što bi preporučili za obilaske? Hvalaaa
maramicaa is offline  
Old 04.02.2013., 21:53   #5679
Quote:
maramicaa kaže: Pogledaj post
Bok ekipa, s obzirom da nemam vremena čitati sve postove ovim putem se ispričavam na sigurno već postavljenom pitanju
Planiram u Istanbul na ljeto, pa me zanima kakve su cijene, te što bi preporučili za obilaske? Hvalaaa
Cijene čega? Za obilaske imaš preporuke na ovoj i zadnjih nekoliko stranica.
__________________
ŠALIM SE
seka.iz.osijeka is offline  
Old 05.02.2013., 00:02   #5680
Quote:
čobankardiš kaže: Pogledaj post
uvijek kad nekamo putujemo volimo pogledati lokalne tržnice...voće, povrće, riba, meso...vidiš šta nude, šta kupuju, cijene... ono što se kod nas kaže "trbuh grada" ... tržnica u čengelkoyu mi se jako svidjela, pa pekare, burekdžinice, kafići, sve mi je bilo prisno, lokalno, puno kolorita.
Na Čengelkoju sam prošlog ljeta boravila 7 dana i to mi je bio drugi put da sam stvarno "živjela" u nekom istanbulskom kvartu. Zaista lijepo iskustvo. A tržnice su posebna priča Ne znam koju bih prije izdvojila, skoro svaki kvart ima nešto specifično.

Od onih koje sam dosad uspjela posjetiti najzanimljivije su mi:

1. Kasimpaša Kastamonu Pazari (nedjeljom) - cijeli festival domaće organske hrane doslovno se preko noći stvori tu, nema šta se ne može naći

2. Stara tržnica na Uskudaru - poznata po velikom izboru ribe i morskih plodova, ali i maslina i turšije svih vrsta (ne znam postoji li neka biljka koju oni ne ukisele ):



3. Tržnica na Kadikoju - odličan izbor voća, čajeva, maslina, a cijene su bile i do tri puta niže nego na drugim mjestima. Tamo sam pojela i najukusnije trešnje u životu:



Uh, opet sam nostalgična
Eylul is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:45.