Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2006., 07:26   #21
Quote:
johnny_b_good kaže:
Kad malo bolje pogledaš više od 50% troškova vezanog za kredite su nepotrebni, a banke ih proguraju jer imaju dominantnu poziciju.

Baš danas sam bio u banci po jedno brisovno očitovanje, a oni meni za to uzeli 100 kuna, jer mora biti ovjeren potpis. Ovjera potpisa je 46,60 kn a ostatak je pojela maca.
Solemnizaciju ugovora neću ni spominjati, to je pak pljačka neviđena i ponjenje već ionako punih džepova javnih bilježnika.

Banke definitivno zloupotrebljuju svoj položaj i idu na pravnu nepismenost građana.

Na svu sreću imamo ovaj forum pa se ljudi mogu raspitati.

Što se tiče brisivnog očitovanja.... Kvalitetnije Banke ga NE NAPLAČUJU jer imaju deponirane potpise kod javnih bilježnika, one koje ga nemaju deponiranog naplačuju 50 kuna.... tako da su tebe bez sum nje oderali
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 08:18   #22
Ma znam ja da su mene (odnsno stranku) odrali, ali to ti je politika OTP banke.

Sve banke imaju deponirani potpis i bez obzira na to ovjera se uvjek naplaćuje samo je razlika što onaj koji ovjerava potpis ne mora biti kod javnog bilježnika sa osobnim dokumentom, već ga javni bilježnik nazove telefonom i provjeri da li je on to uistinu potpisao. Trošak ovjere uvjek ostaje.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 08:53   #23
Quote:
johnny_b_good kaže:
Ma znam ja da su mene (odnsno stranku) odrali, ali to ti je politika OTP banke.

Sve banke imaju deponirani potpis i bez obzira na to ovjera se uvjek naplaćuje samo je razlika što onaj koji ovjerava potpis ne mora biti kod javnog bilježnika sa osobnim dokumentom, već ga javni bilježnik nazove telefonom i provjeri da li je on to uistinu potpisao. Trošak ovjere uvjek ostaje.

110% točan info: JB ne zove da provjeri niti to (kažem kvalitetnija banka) ne naplaćuje, već samo one neorganizirane
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 23:47   #24
Posjetite www.prevarant.com registrirajte se i prema uputama objavite prevaranta (dužnika) stvorite pritisak i jednom kad se lice objavi problemi počinju za njega. Besplatno je.

Quote:
sanjuška67 kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć ako netko ima iskustva. Suprug je jamac, dužnik je prestao plaćati kredti ne zato što nema sredstava. Da li se može uzeti više od 1/3 plaće ako suprug ima kredit na svojoj plaći, da li se prema sudskoj odluci o ovrsi može uzeti dug sa plaće ako već postoji opterećenje na plaću do 1/3 plaće?? POMOĆ, HITNO JE!!!!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 15:21   #25
molim pomoć!
nisam znala kam da ovo smjestim pa me evo ovdje!
kako je moguće da se banka naplaćuje najprije od jamaca a dužnik ima uredna primanja?
kaj nije to apsurd?
i na što točno banka može staviti ovrhu?pokretnine i nekretnine?kaj može uzeti novce i vrijednosne papire od uže obitelji osobe koja je jamac?mislim na muža, djecu i sl?
to samo valjda tu postoji da dužnik koji je solventan ne plaća kredit nego banka tereti jamce?
da li postoji pravna osnova za tužbu bilo koga kako bi izbjegli plaćanje tuđeg kredita, a da nama (jamcima ) ne prodaju stvari na dražbi?
šta napraviti sa dužnikom, kako gag uvjeriti da plati, jer novaca ima?

molim vas za savjet i pomoć!
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 15:27   #26
Prije svih ostalih radnji dajte dotičnoj banci podatke o tome gdje dužnik radi (s obzirom da kažete da ima uredna primanja, valjda redovita) pa se možda banka uspije naplatiti preko poslodavca.

Sve ovisi o kakvom se kreditu radi i o kojim sredstvima osiguranja.
__________________
Danas pada snijeg i Maca Papučarica šije papučice za djecu iz malog sela. Postavit će ih zečjom kožom da budu mekše.
maca_papucarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 20:31   #27
Quote:
maca_papucarica kaže: Pogledaj post
Prije svih ostalih radnji dajte dotičnoj banci podatke o tome gdje dužnik radi (s obzirom da kažete da ima uredna primanja, valjda redovita) pa se možda banka uspije naplatiti preko poslodavca.

Sve ovisi o kakvom se kreditu radi i o kojim sredstvima osiguranja.
stambeni dugoročni, radi se o mirovini, jedino kaj je sranje kaj je dužnik svu svoju imovinu prebacio na obitelj, tako da zvanično nema ništa!
i kaj ti je poštenje?
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 15:29   #28
Da, sranje je, ali mirovinu ne može prebaciti na obitelj pa inzistiraj na tome da traže zapljenu na mirovinu u HZMO-u (mada ne znam da li će to pomoći, ali u svakom slučaju probaj).
Uh, stambeni je j**** jer se banci ne isplati pokretati prodaju nekretnine dok ima lakše unovčivih osiguranja .

Bojim se da osim ovog zahtjeva prema HZMO-u nema neke velike pomoći, osim da angažiraš firmu za utjerivanje pa da mu oni dosađuju (ali mislim da ti je to jako skupo, ali opet, radi se o dugoročnom kreditu).

Nadam se da ćeš naći načina kako ga urazumiti
Puno sreće!
__________________
Danas pada snijeg i Maca Papučarica šije papučice za djecu iz malog sela. Postavit će ih zečjom kožom da budu mekše.
maca_papucarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 12:22   #29
Suglasnost o zapljeni i Zadužnica

Molim pomoć svih koji nešto znaju u sljedećem.

Dižem stambeni kredit u ZABI i sve je lijepo teklo i uredno dok nisam došla po Ugovor o namjenskom kreditu za potpisati ga i solemizirati. Tad se pojavljuju i 2 papira navedena u naslovu koja moram zajedno s ugovorom nositi javnom bilježniku na ovjeru.
Suglasnost o zapljeni plaće u cijelosti - mislim se ajd dobro pokriveni su Zakonom o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, čl. 82 (NN 88/05). Iako u navedenom čl. piše u cijelosti ili djelomično, jasno mi je da nisam u pregovaračkoj poziciji i da ako hoću kredit moram potpisati. Ili možda ipak postoji način? Ako itko zna nek mi piše, jer sam čula da će Zakonodavac vratiti na staro uz egzistencijalni minimum jer ovako država ima "na grbači" socijalne slučajeve. I šta u slućaju da se i vrati na staro, a ja već potpisala i ovjerila ovu Suglasnost, dali će se i meni mjenjati, ne vjerujem, ali ipak? Molim vas nemojte mi napisati da vidim sa svojom bankaricom preko koje dižem kredit jer ta žena mi nije ništa nikad konkretno odgovorila (valjda ne zna) i nikad mi nije ni spomenila ova 2 papira. Samo se iznerviram kad mi odgovara na moja pitanja, jer petlja do beskraja.
Zadužnica - je pravni akt definiran zakonom (čl. 183. Ovršnog zakona - NN 57/96; čl. 85. onog prije navedenog NN 88/05 i čl. 24. Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona - NN 29/99). U definciji lijepo piše "zaplijene svi računi". Međutim u mojoj Zadužnici piše i "ovrha na cjelokupnoj imovini". Kako imovina nema nikakve veze sa pravnom institucijom zadužnice, i kako se u mojoj Zadužnici u djelu sa imovinom pozivaju na čl. 183. st. 7. Ovršnog zakona, a taj članak ima samo 3 stavka, a ne 7 ili više, krenula ja redom nazivati po ZABI. Jer mislim se, pa ne možete mi dati da potpišem nešto što je protivno zakonu i uz to se pozivati na stavak članka koji ne postoji. Da se razumijemo, normalno je da banke "ovrhu na cjelokupnoj imovini" navode u ugovoru, kao što piše i u mome, tako da nema potrebe stavljati isto i u zadužnicu samo da bi mogli odmah tražiti ovrhu, jer zadužnica ima svojstvo ovršne isprave za razliku od ugovora. Od svih razgovora, počevši od moje bankarice, pa preko njene kolegice koja radi na ispunjavanju papira, nisam dobila odgovora (samo mi je puklo brdo živaca) i sutra ću zvati treću osobu po njihovom naputku.
Molim za savjet kako da se postavim, ukoliko ta "3 osoba" kaže da je to tako i da ako hoću kredit moram potpisati. I šta mogu poduzeti? Nemam vremena mijenjati banku, jer sam ograničena rokovima iz Ugovora o kupoprodaji nekretnine.
I da se zna kredit mislim uredno plaćati, ali isto tako su me učili da dobro sve pročitam prije nego što potpišem, a i 30 godina otplate kredita je strašno dug period i u životu se svašta može desiti.
Unaprijed hvala.
dengi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 14:52   #30
Mislim da ti niti oko jednog dokumenta nećeš moći s njima pregovarati. Ta dva dokumenta su standardni kod stambenih i gotovinskih kredita. Zadužnica je nedavno uvedena.

Zadužnicom im daješ pravo da u slučaju neuredne otplate (ukoliko se po Suglasnosti ne mogu naplatiti) pljene tvoju imovinu u bankama.

Zadužnica

Zadužnica odnosno Izjava o zapljeni računa jedan je od instrumenata osiguranja naplate potraživanja. To je isprava kojom korisnik kredita, sudužnik ili jamac daju suglasnost banci da zbog naplate potraživanja može plijeniti sredstva po svim njihovim računima koje imaju otvorene u bilo kojoj financijskoj instituciji.


izvor: Limun.hr

U Ovršnom zakonu na Poslovni forum-Ovršni zakon čl. 183 (ima i 183a) našla sam 7 stavak koji glasi:
(7) Isprave iz stavaka 1. i 2. ovoga članka imaju svojstvo ovršnih isprava na temelju kojih se može tražiti ovrha protiv dužnika ili jamaca plataca na drugim predmetima ovrhe.
e sad nisam pravnik
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 16:56   #31
[QUOTE=Lavica02;12469212]Mislim da ti niti oko jednog dokumenta nećeš moći s njima pregovarati. Ta dva dokumenta su standardni kod stambenih i gotovinskih kredita. Zadužnica je nedavno uvedena.

Zadužnicom im daješ pravo da u slučaju neuredne otplate (ukoliko se po Suglasnosti ne mogu naplatiti) pljene tvoju imovinu u bankama.

Da, da, ali nemaš ti imovinu u bankama. U bankama imaš otvorene račune, a cjelokupna imovina po definiciji je: pokretna (auto, brod, ...), nepokretna (kuće, vikendice, stanovi,...), dionice, ulozi u investicijskim fondovima i dr.
Dakle uzmu sve osim gaća!
dengi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 17:07   #32
[QUOTE=Lavica02;12469212]Mislim da ti niti oko jednog dokumenta nećeš moći s njima pregovarati. Ta dva dokumenta su standardni kod stambenih i gotovinskih kredita. Zadužnica je nedavno uvedena.

A ovo drugo si mi pomogla. Doduše to na poslovnom forumu nije cijeli tekst Zakona, već pročišćeni tekst. Al si me dobro usmjerila, pa sam taj st. 7 našla u jednoj od izmjena zakona, tj. čl. 183.
dengi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 17:13   #33
Quote:
dengi kaže: Pogledaj post
Da, da, ali nemaš ti imovinu u bankama. U bankama imaš otvorene račune, a cjelokupna imovina po definiciji je: pokretna (auto, brod, ...), nepokretna (kuće, vikendice, stanovi,...), dionice, ulozi u investicijskim fondovima i dr.
Dakle uzmu sve osim gaća!
stoji, ali ovdje je riječ o imovini u bankama
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 10:25   #34
@dengi
može update ... da čujemo kaj je bilo
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 13:04   #35
Zadužnica

Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
@dengi
može update ... da čujemo kaj je bilo
Ništa pametnog nisam postigla, samo sam se dobro iznervirala, jer kao što sam prije rekla, nisam bila u pregovaračkoj poziciji. "Očeš ili nečeš kredit" je definicija svih njihovih papira koje ti daju na potpis.
Al evo informativno. U ponedjeljak sam razgovarala s "3 osobom" koja kaže: ZABA na taj način piše Zadužnice od 01.01.2007. po osnovi Odluke njihove Uprave, koja je očito jača od Zakona. I takve zadužnice kojima ovjetuju ovrhu na cjelokupnoj imovini, kaže ona, pišu za sve vrste kredita iz razloga da ZABA nebi morala, u slućaju neredovitog plaćanja rata, plaćati sudske troškove. I kad ti neko to kaže tako jasno i glasno znaš da ništa ne možeš, iako si u pravu.

Za Lavicu: što se tiće cjelokupne imovine to je ono što sam prije napisala (sva pokretna i nepokretna imovina).

Je... banke i kredite, što nismo svi bogati da možemo gotovinom!!!!!
dengi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 23:01   #36
pravno sam nepsmena pa molim za pomoć.
naime, imam dugovanje po kreditu nekih 3000 kn.
dosla mi je ovrha na plaću u iznosu 1/3.
lako što je došla meni, došla je i jamcima.
zasto?
to je iznos koji ja od dvije plaće mogu isplatiti. može li se nekako obustaviti (osim da sad platim dug) ovrha nad njihovim plaćama?
hvala unaprijed
lolita777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 08:45   #37
jamcima bi se administrativna zabrana trebala aktivirati kada se kredit ne može naplatiti od dužnika => što bi npr bilo u slučaju da ti ne radiš ... tako da mi je ovo malo glupo

otiđi u banku pa s njima vidi
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 09:50   #38
i meni je to glupo
da li to smiju?
lolita777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 12:16   #39
Banka neke poteze vuče radi stvaranja psihološkog pritiska. Ako prođe, prođe i dobro je, nitko se ne žali i naravno da ljudi misle da je to zakonito. NE može se banka naplatiti prije od jamca nego od dužnik. Prvo se mora
pokušati naplatiti od dužnika.
shearer999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 22:34   #40
danas sam zvala, kazu da je to "po novome", pa od koga prije naplate. pa ako bude viska da ce oni meni to vratit.
lolita777 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:01.