Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2006., 01:03   #1
Islam - 114 pitanja, 114 odgovora (part I)

Euzu billahi mine šejtani radžim.
BISMILLAH er RAHMANI er RAHIM.
Essalatu vesselamu alla sejidina ve nebijjina Muhammedin,ve alla alihi ve sahbihi edžmain.

Na ovoj temi odgovarat će se na pitanja o ISLAMU.
Odgovori će biti Hanefijske pravne škole.Odgovori neke druge škole moraju biti naglašeni.
Svi su muslimani pozvani da odgovaraju kako bi se stekla što šira slika o našem dini Islamu.
Tema je pokrenuta inicijativom moderatora,a u suglasnosti sa većinom forumskih muslimana.
Meni osobno,samo je pripala dužnost i čast,da je pokrenem na čemu sam zahvalan mome Stvoritelju Allahu dž.š.
Hvala moderatorima na razumjevanju i dozvoli za pokretanje ove teme uz molbu da ne mjenjaju naslov teme zbog jake simbolične vrijednosti istog.

Dragi moji radoznali forumaši pitajte.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 12:25   #2
Svima koji malo bave Religijom je poznato da je prorok sastavio Islam od različitih vjera,
a temelj Islama je 100% židovski (Biblija)

Koliko je to kompatibilno sa mržnjom i ratom protiv Izraela
DrSigmundFreud is offline  
Old 01.05.2006., 12:59   #3
Inače ako želite saznati o Islamu pitajte,a za provokacije imate ostale teme.
Musliman.hr is offline  
Old 23.10.2006., 13:03   #4
religija

Quote:
Musliman.hr kaže:
Inače ako želite saznati o Islamu pitajte,a za provokacije imate ostale teme.
Ja sam procitao prevod Kurana kada sam imao 17 godina. Na osnovu cega mogu zakljuciti da je Muhameda poslao Bog? U Kuranu nema prorocanstava koja su se ostvarila,kao sto je slucaj sa Biblijom.Prorok Danilo,Isaija,Zaharija i Mihej su proricali o Hristu kao o nekom ko ce uzeti grehe sveta.Ta prorocanstva se nalaze i u Jevrejskim spisima iako oni neveruju u Hrista,sto znaci da nisu kasnije ubacena od strane hriscana.Kako ove cinjenice pomiriti sa Muhameovim ucenjem? Inace,ja sam protestantski hriscanin,ne klanjam se slikama, ne jedem svinjetinu,ne pijem alkohol i postujem islam kao religiju koja je bliza Biblijskom ucenju nego katolicizam ili pravoslavlje.
__________________
Onaj
onaj is offline  
Old 23.10.2006., 15:42   #5
Quote:
onaj kaže:
Ja sam procitao prevod Kurana kada sam imao 17 godina. Na osnovu cega mogu zakljuciti da je Muhameda poslao Bog? U Kuranu nema prorocanstava koja su se ostvarila,kao sto je slucaj sa Biblijom.Prorok Danilo,Isaija,Zaharija i Mihej su proricali o Hristu kao o nekom ko ce uzeti grehe sveta.Ta prorocanstva se nalaze i u Jevrejskim spisima iako oni neveruju u Hrista,sto znaci da nisu kasnije ubacena od strane hriscana.Kako ove cinjenice pomiriti sa Muhameovim ucenjem? Inace,ja sam protestantski hriscanin,ne klanjam se slikama, ne jedem svinjetinu,ne pijem alkohol i postujem islam kao religiju koja je bliza Biblijskom ucenju nego katolicizam ili pravoslavlje.
Od mudžiza, ili natprirodnih stvari poslanstva, i istinitosti Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, jeste i ono o čemu nas je obavijestio što će se desiti u bližoj i daljoj budućnosti. O događajima o kojima ljudi ništa nisu znali; nešto od toga se već desilo, a nešto tek treba da se desi. Sve to ukazuje na istinitost njegovog časnog poslanstva, kao i na činjenicu da je on Allahov Poslanik koji je doslovno, ispravno i izvorno dostavio Allahovu poruku čovječanstvu. Od onoga o čemu nas je obavijestio Allahov Poslanik, Muhammed sallallahu alejhi ve sellem, jesu predznaci Sudnjeg dana. To su zbivanja koja će se u raznim vremenskim intervalima dešavati prije Sudnjeg dana i koja ukazuju na približavanje tog velikog događaja ljudima. Predznaci Sudnjeg dana služe ljudima kao Allahova opomena kako bi Ga se još više bojali i pripremali za polaganje računa.
kicho_tz is offline  
Old 24.10.2006., 13:45   #6
Quote:
kicho_tz kaže:
Od mudžiza, ili natprirodnih stvari poslanstva, i istinitosti Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, jeste i ono o čemu nas je obavijestio što će se desiti u bližoj i daljoj budućnosti. O događajima o kojima ljudi ništa nisu znali; nešto od toga se već desilo, a nešto tek treba da se desi. Sve to ukazuje na istinitost njegovog časnog poslanstva, kao i na činjenicu da je on Allahov Poslanik koji je doslovno, ispravno i izvorno dostavio Allahovu poruku čovječanstvu. Od onoga o čemu nas je obavijestio Allahov Poslanik, Muhammed sallallahu alejhi ve sellem, jesu predznaci Sudnjeg dana. To su zbivanja koja će se u raznim vremenskim intervalima dešavati prije Sudnjeg dana i koja ukazuju na približavanje tog velikog događaja ljudima. Predznaci Sudnjeg dana služe ljudima kao Allahova opomena kako bi Ga se još više bojali i pripremali za polaganje računa.
Citirajte mi neko prorocanstvo iz Kurana koje se ostvarilo.
__________________
Onaj
onaj is offline  
Old 25.10.2006., 15:15   #7
Quote:
onaj kaže:
Citirajte mi neko prorocanstvo iz Kurana koje se ostvarilo.

Evo ja cu ti objasniti o Kuranu i Muhamedu saaw i o prorocanstvima
i hadisima

jedan od prorocanstva koji stoje u svetome Kuranu , nemogu sada da nadjem tekst o tome ali eto,
bizintanci su bili porazeni u ratu, dozivil su takav poraz da su svi mislil da ce im treba ti najmanje 30 godina da se oporave i ponovo postanu sila,
ali u Kuranu jasno pise da ce oni za (koristi se jedna specijalna arapska rijec, koja oznacava razmak od 3-9 godina, da ce oni pobijediti na najznizem mjestu na zemlji..
to se i desilo tako na jednom mjestu (jezero se presusilo, tako da je to mjesto bilo najnize mjesto na zemlji....


( http://www.quranm.multicom.ba/science/abosanski-1.htm )
evo ti jedna vrlo interesantna stranica, citaj kolko stvari se nalaze u Kuranu a tek ih danas naucnici otkrivaju




Evo ti samo par strofa od mene, pa sam kontaj

A sto se tice Kurana on je zaista od Boga, Gospodara svih svjetova, a istovremeno najveca naucna kjiga svih vremena. ono sto ljudi danas otkrivaju uz pomoc teknologije stajalo je u Kuranu, koji dostavljen miljeniku Muhamedu saaw prije 1400 godina


Univers- Stvaranje


101. On je Stvoritelj nebesa i Zemlje! Sura 6

30. Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih Mi raskomadali, i da Mi od vode sve živo stvaramo? I zar neće vjerovati? Sura 21 104. onoga Dana kada smotamo nebesa kao što se smota list papira za pisanje. Onako kako smo prvi put iz ničega stvorili, tako ćemo ponovo iz ništa stvoriti - to je obećanje Naše, Mi smo doista kadri to učiniti. Sura 21

Prema modernoj kosmologiji kosmos je poceo prije 10 do 15 milijardi godina s dogadajem zvani Veliki prasak.Od tada se on siri. Ono sto ne znamo jeste da li ce se on nastaviti vjecno siriti. Ako je gustoca materije u univerzumu dovoljno velika, gravitacione sile ce uzrokovati prestanak sirenja univerzuma, a zatim proizvasti njegovo urusavanje. Ako se to dogodi, univerzum ce skoncati u drugom kataklizmickom dogadaju, kojeg kosmolozi nazivaju Veliki grc.
Teorija Velikog grca jeste scenario za kraj univerzuma. Ona kaze da, kada univerzum bude stariji 50 miliona puta od sadasnje starosti, ili kad bude imao 7,5 x1017 (750 kvadriliona godina), njegovo sirenje ce prestati. Zatim, u pocetku polahko, a onda ubrzano, univerzum ce poceti kolapsirati.

47. Mi smo nebesa (univers) moci Svojom sazdali, i mi ih jos sirimo. Sura 51



32. I to što je nebeski svod (atmosfera oko nase planete) osiguran Naše je djelo, a oni se ipak okreću od znamenja koja su na njemu. Sura 21

Atmosfera koja nas stiti od metora a istovremeno od opasnih suncevih zracenja.


10. On je nepomična brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u četiri vremenska razdoblja - ovo je objašnjenje za one koji pitaju,11. zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" - "Pojavljujemo se drage volje!" - odgovorili su Sura 41

“Zatim se uzvisio na nebom”, dok je bilo u plinovitom stanju””. (Sura Fussilet: 11) Na pocetku stvaranje universa, prva dva elementa su bila hidrogen i helium,


''Sve u kosmosu plovi''(Sura Jasin: 40)


Voda
53. On je dvije vodene površine jednu pored druge ostavio - jedna je pitka i slatka, druga slana i gorka, a između njih je pregradu i nevidljivu branu postavio. Sura 25


54. On od vode (sperme) stvara ljude i čini da su rod po krvi i po tazbini. Gospodar tvoj je kadar sve. Sura 25

Koncept da je ljudsko bice stvoreno od vode moze za neznalicu izgledati sasvim nametljiv. Da sam stajao u pustinji prije 1400 godina i proglasio da sam napravljen od vode, sigurno bi me smatrali neuracunljivim. Tek prije 200 godina, kada je otkriven mikroskop, utvrdeno je da je bazna supstanca celije jajaca, iz kojeg se razvija covjek, (citoplazma) sacinjena od 80% vode.


30 i da Mi od vode sve živo stvaramo? Sura 21

Interesantno je da voda koja se nalazi u svim tecnostima nasega tijela (krv, slina, suze, znoj itd.) sadrzi isti procenat soli kao sto se nalazi u okeanu. Od prvobitnih organizama koji su izasli na kopno, razvili su se reptili prije 200 miliona godina. Prve ptice letjele su prije oko 130 miliona godina, a prvi covjek homohabilis hodao je Zemljom prije milion godina. Prvi homosapiens, o kojem ucimo kao o nasem direktnom pretku, hodao je Zemljom prije 15 hiljada godina.

45. Allah sve životinje stvara od vode, neke od njih ne trbuhu puze, neke idu na dvije noge, a neke, opet, hode na četiri; Allah stvara što hoće, jer Allah sve može.
Standardna zivotinjska celija koja se spominje u svakoj introbioloskoj knjizi, sadrzi svoj glavni dio citoplazmu, sa najmanje 80% vode.


Otisci

3. Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti?
4. Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo. Sura 75


Naucna dokazivanja su tek u 20-tom stoljecu otkrili da se ljudi razlikuju på otiscima (jagodicama).




Sto se tice prorocanstva Muhamed saaw ih je imo na 100-ine i vise i sva su se ostvarila, a neka ce se u buducnosti ostvariti

Pored Kurana svetoga postoje i Hadisi, i to su bozija otkrica ali hadisi nisu sastav Kurana..
evo ti jedan videofilm o dolazku Mehdija u kojem ima puno hadisa, kojih je Muhammed saaw najavio da ce se desiti prije Sudnjega Dana, i ti sam vidi da li su se ostvarili


a ovo je samo jedan dio prorocanstva (odnoso hadisa)

( http://www.harunyahya.com/m_video_de...hp?api_id=1578 )

Bajram Serif Mubarek Olsun, muslimanima na forumu!
adinho is offline  
Old 25.10.2006., 17:00   #8
Quote:
onaj kaže:
Citirajte mi neko prorocanstvo iz Kurana koje se ostvarilo.
'si zadovoljan ili ti neophodno jos dokaza da poljulja tvoju sumnju u istinu..
kicho_tz is offline  
Old 02.11.2006., 15:50   #9
Quote:
onaj kaže:
Citirajte mi neko prorocanstvo iz Kurana koje se ostvarilo.
Kitcho odgovara
Quote:
kicho_tz kaže:
Pobjeda Bizantinaca
“Elif-lam-mim. Bizantinci su pobijeđeni na najnižem mjestu, ali oni će, poslije poraza svoga, sigurno pobijediti za nekoliko (3 - 9) godina - i prije, i poslije, Allahova je odluka - i tada će se vjernici radovati.„ (Ar-Rum, 1-4)

U ovim ajetima se govori da je Bizantijska imperija pretrpjela poraz, ali da će nakon kratkog vremena ponovo izvojevati pobjedu.
Ovi ajeti su objavljeni otprilike sedam godina nakon što su kršćani Bizantinci pretrpjeli žestoki poraz od idolopokloničkih Perzijanaca, oko 620. godine. I u ajetima se saopćava da će Bizantinci veoma brzo izvojevati pobjedu. Međutim, u to vrijeme Bizantija je pretrpjela tako veliki poraz da je čak izgledalo nemoguće da se održi na nogama, a nekamoli da izvojuje ponovnu pobjedu.
Crtica to pobija sto kasnije i imamo dobar tekst o tome.
Quote:
crtica kaže:
Može malo matematike. Muhamed je živio u periodu 570-632, a sam Kuran nastaje u periodu 610-632.

Kao dokaz njegovog predviđanja spominjete stihove koji datiraju iz 624, a pogađaju događaje iz 620.

Znači, nakon što se je nešto dogodilo, stihovi su to predvidjeli? Za punih 4 godine unazad.
Quote:
onaj kaže:
I Nele Karajlic je,sa svojim nadrealistima,predvideo da ce se Sarajevo podeliti, i da ce zapadne sile pokoriti balkanske narode(u odjavnoj spici).Nenad Canak je predvideo da ce novosadski mostovi biti prvi bombardovani(u svojoj knjizi).To i nisu neka impresivna prorocanstva(pasce kisa na zelenu travu). Potrebna su nam neka preciznija prorocanstva, na duze staze...
Prvi pokusaj propao.
Drugi pokusaj:
Quote:
bosniak kaže:
Nagovještaja nikih budućih historijskih događaja ima u nekim hadisima (izjava,lični govor,objašnjenje..) Poslanika Islama Muhameda,ali su rijetki,i oni su se obistinili.
Na pr. Muhamed je svojevremno ( 630 g. ) rekao (hadis):
"Divna li je vojska,i divan li je vladar koji će zauzeti (osloboditi) Konstantinopolis " (današnji Istanbol).
Kroz više od 830 godina mnogi islamski vladari pokušali su zauzet
Konstantinopolis,da bi .između ostalog bili poćašćeni nazivom koji je izrekao Poslanik,ali eto nije im pošlo za rukom.
Tek 1453 g. ,turski sultan (car) Mehmed ,poslije 830 g. od izjave, je zauzeo Carigrad.Kada je svojom vojskom sultan Mehmed ušao u prijestolnicu Bizantije,nakon što je klanjao podne namaz,zahvalio se Uzvišenom Allahu što mu je podario tu pobjedu,čestitao vojnicima,Taj dan sultan Mehmed je dobio naziv Fatih (Osloboditelj).
Quote:
Ante kaže:
Znaci ako ja proreknem "kako ce biti DIVAN konj koji osvoji Melbourne Cup" bez da znam koji je to i onda poslije utrke konju koji pobjedi dam taj nadimak, ja sam proprok?????? Je si li ti uopce normalan?
P.S. Je li i njegova vojska dobila nadimak "divna", trebala bi po prorocanstvu.
I drugi pokusaj propao .
Quote:
kathani kaže:
Što se ne obratite kojoj gatari - ovde je razgovor o islamu - a koko znamo proroštva u islamu nema
Konacno priznanje .
E sad kicho koji je tamo na pocetku pokusavao uvjeriti nas u prorocanstva o Bizantiji i Persiji sad kad to jednostavno ne ide naziva proroke i prorocanstva gatanjem? Bravo.
Quote:
kicho_tz kaže:
ne shvati Ante sta brat kahtani rece.. vrati se na prijasnje postove ili malo racionalnije procitaj prethodni post, mozda ga i shvatis.. gatara = proricanje, nije isto kao predznaci (mudzize) koji ce se desiti u nase doba..ncncnc
P.S. Jos nijedan komentar o australskom muftiji i vasem pogledu na to. Nekako se to uvijek previdi.
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 26.10.2006., 23:20   #10
Quote:
onaj kaže:
Ja sam procitao prevod Kurana kada sam imao 17 godina. Na osnovu cega mogu zakljuciti da je Muhameda poslao Bog? U Kuranu nema prorocanstava koja su se ostvarila,kao sto je slucaj sa Biblijom.Prorok Danilo,Isaija,Zaharija i Mihej su proricali o Hristu kao o nekom ko ce uzeti grehe sveta.Ta prorocanstva se nalaze i u Jevrejskim spisima iako oni neveruju u Hrista,sto znaci da nisu kasnije ubacena od strane hriscana.Kako ove cinjenice pomiriti sa Muhameovim ucenjem? Inace,ja sam protestantski hriscanin,ne klanjam se slikama, ne jedem svinjetinu,ne pijem alkohol i postujem islam kao religiju koja je bliza Biblijskom ucenju nego katolicizam ili pravoslavlje.
onaj,kažeš da si pročtao Kurana sa 17 godina.Nešto te je,vjerojatno, ponukalo načitanje,fino da želiš upoznati,bar u globalu,i najmlađu objavljenu religiju.Kuran se može dobro shvatiti u zrelijoj dobi,nakon određenog životnog iskustva,i komparacjom shvatati i zaklučivati.
Ima i manje dobrih prevoda Kurana,i to stvara poteškoće.
Kuran je objavljen od Allaha,preko poslanika Islama- Muhameda,na jasnom arapskom jezku,koji je u bio jezik visokih izražajnih mogućnosti,pogotovu religijskih pojmova,daleko više nego i jedan drugi jezik.
Kuran se jednostavno ne može prevesti ni na jedan drugi jezik,gubi na snazi.
Kuran orginalnom jeziku i prevod se uspoređuju kao sunce i mjesec:mjesec blijedo i različito svijetli,ne grije,a sunce jarko svijetli ,grije i daje život svem živom svijetu.
Kuran se nečita,nego uči,uz melodiju,i budi osječaje.Postaješ svjestan da ti Bog govori.Divan li je to osjećaj.I Kuran se sluša srcem.
Ako poznaš neke muslimane pitaj ih o tme.
Snaga svete knjige muslimana,Kurana ne zasniva se na proroštvu ili nekim čudima.Snaga je u nećem sasvim drugom.
U Islamu nema proroka.
Židovski proroci,koje nabrajaš,posebni Izaija,su proricali da će Židovima doći Mesija,Prfet, koji će ih spasiti ispod jarma vladajućih Rimljana,i obnoviti njihovu izgubljenu samostalnost i državu.
Eto,vidiš savreminici Židovi,njihove vjerske glavešine i knjigoznanci,farizeji i drugi vjerski dostojanstvenici,pa onda ni obićan puk nisu u Isusu,Kristu prepoznali svog oćekivanog Mesiju.
A Isus je Židov,poslan od Boga Židovima.
O tome se i danas spore.
Ni do danas Židovima nije došao Mesija,kojeg su najavili proroci,koje nabrajašanilo,Isaija,Zaharija i Mihej, a dodaj i Ivana.
Vidiš za nekih 2500-3000 godina proroštva se nisu obistinila.
Vidiš:glavno proroštvo se nije nikada ostvarilo.kažu Židovi.
Šta su onda ta proroštva.
Židovi i danas ćekaju svog Mesiju.
To pitanje kako će izgledati Židovski Mesija,kako će ga prepoznati,ko će ga prepoznati,interesantno pitanje,postavio sam pitanje Židovima,ali odgovora nisam razumio.
Zanimalo bi me koja su se,po tebi, Biblijska proročanstva ostvarila.?
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Old 27.10.2006., 01:16   #11
Quote:
Bosniac kaže:
U Islamu nema proroka.
Znaci u Kuranu nema prorocanstava koja su se obistinila, zasto to niste rekli odmah vec ste nas pokusali zavarati sa ovom bitkom?
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 27.10.2006., 02:10   #12
Quote:
Ante kaže:
Znaci u Kuranu nema prorocanstava koja su se obistinila, zasto to niste rekli odmah vec ste nas pokusali zavarati sa ovom bitkom?
dokazi su ti predoceni, barem jedan dio njih, prihvati ih ili nemoj, tvoja stvar.. neki ce se tek desiti, u to budi siguran..

.. a da nam ponovis, koji su dokazi koje je Biblija prorekla.. kako znas da je Isus slijepe lijecio, vodu u vino pretvarao, vjerovatno zato sto u Bibliji pise.. znaci ni mi ne bi trebali vjerovati u to, ni ti, jer nisi vidio (ovo onako, neobavezno navedoh), ne haterite mi..
kicho_tz is offline  
Old 27.10.2006., 13:46   #13
Quote:
Bosniac kaže:
U Islamu nema proroka.
Quote:
Ante kaže:
Znaci u Kuranu nema prorocanstava koja su se obistinila, zasto to niste rekli odmah vec ste nas pokusali zavarati sa ovom bitkom?
Ante,tvoj komentar nije u saglasju s izjavom ,koju citiraš?
Pročitaj pažljivo,Ante!

U Islamu nema ni proroka ni svetaca,ni proricatelja tipa Izaije,Ivana i dr.
To je tako.

Nagovještaja nikih budućih historijskih događaja ima u nekim hadisima (izjava,lični govor,objašnjenje..) Poslanika Islama Muhameda,ali su rijetki,i oni su se obistinili.
Na pr. Muhamed je svojevremno ( 630 g. ) rekao (hadis):
"Divna li je vojska,i divan li je vladar koji će zauzeti (osloboditi) Konstantinopolis " (današnji Istanbol).
Kroz više od 830 godina mnogi islamski vladari pokušali su zauzet
Konstantinopolis,da bi .između ostalog bili poćašćeni nazivom koji je izrekao Poslanik,ali eto nije im pošlo za rukom.
Tek 1453 g. ,turski sultan (car) Mehmed ,poslije 830 g. od izjave, je zauzeo Carigrad.Kada je svojom vojskom sultan Mehmed ušao u prijestolnicu Bizantije,nakon što je klanjao podne namaz,zahvalio se Uzvišenom Allahu što mu je podario tu pobjedu,čestitao vojnicima,i proglasio opću slobodu svima i svakome.
Taj dan srušeno je zauvijek močno Bizantijsko carstvo,pod ćijom su nepravdom i okrutnošću stoljećima stenjali mnogi narodi.
Taj dan sultan Mehmed je dobio naziv Fatih (Osloboditelj).
Mehmed Fatih,moćni car,imao je tada samo 20 godina.
To je isti onaj car što je i Bosnu zauzeo deset godina kasnije
( i pade Bosna šapatom).
Eto,mladi sultan Mehmed Fatih dobi i počasni naziv divnog vladara.
Eto vidiš u jednom hadisu Poslanikovom kakav se je krupan historijski događaj krio,koji se je obistinio stoljećima kasnije,i promijenio historiju Svijeta
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 27.10.2006. at 16:48.
Bosniac is offline  
Old 28.10.2006., 20:33   #14
Quote:
Ante kaže:
Znaci u Kuranu nema prorocanstava koja su se obistinila, zasto to niste rekli odmah vec ste nas pokusali zavarati sa ovom bitkom?
Prorok je u BH islamu preveden pojmom poslanik. Muslimani na engleskom Muhameda ipak zovu prophet .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Old 11.01.2007., 23:20   #15
Quote:
Musliman.hr kaže:
Inače ako želite saznati o Islamu pitajte,a za provokacije imate ostale teme.
Mene zanima kakvo vi imate gledište o Isusu?
__________________
SE VINCERE IPSUM LONGE EST DIFFICILLIMUM.
cloud-xz is offline  
Old 12.01.2007., 00:17   #16
Quote:
cloud-xz kaže:
Mene zanima kakvo vi imate gledište o Isusu?
Isusa mi zovemo Isa a.s. ( mir s njim ). On je za nas poslanik od Boga. Jedan od mnogo njih ( točnije 124 000 ), među kojima su također Musa a.s. ( Mojsije ), Ibrahim a.s. ( Abraham ) i također naš poslanik Muhammed s.a.v.s. Znači na Isa a.s. gledamo kao na poslanika, ali ne nama muslimanima jer je naš poslanik Muhammed s.a.v.s. Isa a.s. je poslan u drugom vremenu za drugi narod. A naš poslanik je poslan nakon Isa a.s. cijelom čovječanstvu i posljednji je u nizu poslanika i nakon Muhammeda s.a.v.s. nema više poslanika jer se ciklus Božijih objava sa njim završava. Isa a.s. i ostali poslanici prije Muhammeda s.a.v.s su bili dio tog Božanskog ciklusa.
Takvo je naše gledište i mi vjerujemo u sve Božije poslanike.
Derviš is offline  
Old 12.01.2007., 00:42   #17
Quote:
cloud-xz kaže:
Mene zanima kakvo vi imate gledište o Isusu?
Isa a.s.. nije nikada postojao kao, što mnogi tvrde... to je duhovno stanje koje se može reflektovati kod svake osobe... koju Allah zavoli... tako da ta osoba nije u stanju prisebnosti... i nije svjesna govora koji izbija iz nje... nakon izbijanja iz tog stanja... vraca se u normalno stanje i sluša od drugih Allahove rjeci koje su kroz nju izlazile...eto Isa a.s je sredstvo za objavu...

Problem krscanstva je u tome sto savremenici te osobe koja je boravila u tom duhovnom stanju nisu bili a i dan danas nisu u stanju da cuju ... Ahmed ce doci... kada bi culi kao što su culi havarijuni iskreni sljedbenici te osobe... i oni bi se poput njih izbavili iz tog stanja... i bili spaseni...
kahtani is offline  
Old 17.06.2007., 21:06   #18
Quote:
Musliman.hr kaže: Pogledaj post
Inače ako želite saznati o Islamu pitajte,a za provokacije imate ostale teme.
Jednom prilikom sam putovala sa jednom obitelji tvoje vjere.Posto smo imali dosta vremena,nametnulo mi se pitanje o nekim razlikama izmadju nas katolika, ili uopce krscana sa islamom.Rekao mi je doticni g-din da on klanja 5 puta na dan(ispravi me ako sam pogrijesila) i da se svaki put prije klanjanja obavezno umiva,peru usi,cak i nosne supljine i naravno noge.Kaze pred Muhameda se izlazi cist.Rekao mi je da on nemoze razumijeti nas koji idemo u crkvu bilo kakvi(misleci posebno na cistocu).Rekao mi je jos i da je isao u Tursku kod nekog ?????zaboravila san i da se tamo zavjetovao da nikada vise kap alkohola nece popiti.Od zene brat pravio svadbu,a on nije htio ici samo zato sto se tamo tocio alkohol.Stvarno mi je bilo sve to jedno neobicno iskustvo.Htjela bi znat je li to sve ovako kako mi je g-din ispricao.
Zene ne idu na sprovode,zasto?
__________________
Sto vise grmi,manje kisa pada!
nevia lazaros is offline  
Old 17.06.2007., 21:44   #19
Quote:
nevia lazaros kaže: Pogledaj post
Jednom prilikom sam putovala sa jednom obitelji tvoje vjere.Posto smo imali dosta vremena,nametnulo mi se pitanje o nekim razlikama izmadju nas katolika, ili uopce krscana sa islamom.Rekao mi je doticni g-din da on klanja 5 puta na dan(ispravi me ako sam pogrijesila) i da se svaki put prije klanjanja obavezno umiva,peru usi,cak i nosne supljine i naravno noge.Kaze pred Muhameda se izlazi cist.Rekao mi je da on nemoze razumijeti nas koji idemo u crkvu bilo kakvi(misleci posebno na cistocu).Rekao mi je jos i da je isao u Tursku kod nekog ?????zaboravila san i da se tamo zavjetovao da nikada vise kap alkohola nece popiti.Od zene brat pravio svadbu,a on nije htio ici samo zato sto se tamo tocio alkohol.Stvarno mi je bilo sve to jedno neobicno iskustvo.Htjela bi znat je li to sve ovako kako mi je g-din ispricao.
Zene ne idu na sprovode,zasto?
Svaki musliman obavezan je da 5 x dnevno obavlja molitvu, izvorno salat (ar.) ili namaz (tur. inačica).

Jedan od uvijeta za salat je (kao što navedoh u gornjem postu) i čistoća tijela, odijela i mjesta gdje se obavlja.

Tijelo se čisti abdestom, tzv, ritualnim pranjem (neki izraz blizako zapadnom shvaćanju) koji se sastoji od pranja ruku, lica, ušiju, nosa, vrata i nogu.

U salatu se ne izlazi pred Muhammeda a. s. nego se obavlja isključivo Allahu.

Alkohol i opijati su Islamom zabranjeni, te se nije potrebno pred nekim "kleti". Jednostavno se ne smiju konzumirati. Ne smije se ni proizvoditi, niti trgovati alkoholom.

Pokudjeno je muslimanu sjediti tamo gdje se troši alkohol (kao i na mjestima gdje se upražnjavaju drugi poroci - kocka, prostitucija, itd.)
forget-me-not is offline  
Old 17.06.2007., 22:26   #20
Quote:
nevia lazaros kaže: Pogledaj post
Zene ne idu na sprovode,zasto?
sprovodi su drugačije forme nego kod vas!
naše dženaze su prožete htijenjem da se sve završi što prije.
dženaze namaz je obavezan samo za grupu muškarca a ne za sve, a sa ukopom treba žuriti sve skupa ne traje više od 15-20 min!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.