Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2014., 23:15   #1341
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Samo da te upozorim da su to vrlo skupe vježbe (argon košta 600,00 boca)

Za ovo što navodiš morati češ utrošiti 16l po minuti argona

Moje vježbe su bile na dijelovima koje sam i popravljao a vrlo malo onako da se ruka priuči

Sada željezo radim isključivo sa Mig-Mag om co2 plinom što je puno brže i nije zahtjevno kao tig, a o razlici u cijeni argon-co2 da ne govorim, jer i ljudi danas gledaju da se posao obavi što jeftinije

Argon i tig postupak upotrebljavam samo kod aluminija i inoxa - ali uglavnom heftanje, jer puni varovi itekako znaju povuči materijal pa radni komad izgleda ko palačinka

Mig-Mag postupak ne zagrijava toliko radni komad pa je sve savršeno

Vidjet češ o čemu pričam kada počneš raditi pogotovo neku inox ogradu
600 kn za argon je još i jeftino ako usporedim sa čistim 5.0 u Bakru.Ta dođe 1000 kn.
Meni je još uvijek kvaliteta u prvom planu te sa MIG-MAG mašinama koristim mješavinu ArCo8 i rezultati su bez zamjerke.Da je brže je ali samo za veće poslove i kod većeg deponiranja materijala.Oću reć da mogu kolut od 15 kg nanijeti za nekih 3-4 sata dok sa elektrodom teško više od nekoliko kg u istom vremenu.Kvaliteta i mehaničke vrijednosti će uvijek biti na strani elektrode ili TIG-a koji je spor ali u uskom prostoru ili tamo gdje je čišćenje neizvodljivo nema mu premca.

Mana MIG-MAG mašina je da trebaju bit puno jači i to postaje problem jer sve ovo što se prodaje do kojih 160 A je za sitnu bravariju po doma.Već kod materijala 5 mm moraš imati min 180 A ali na bar 60 % intermitencije.Za neki ozbiljniji posao ispod 250 A nemaš što tražiti a cijene tih parata znaju bit visoke.

Kod izrade inox ograda imam naprave pa stegnem prije zavarivanja i zavarim pola te tek posle hlađenja skidam napravu i okrenem ali je važno reć da nikakva polijevanja vodom i slično ne dolazi u obzir.Mora se sam ohladit i ostaje ravno ka stol.Postupak traje dosta pa paraleleno radiš nešto drugo ali zato kod montaže nema nikakvih problema.Priobalje ne trpi samo puntirano jer se sol zavuče unutra i otvori ti cijev na spoju u par godina i mora bit puni zavar.

Quote:
crovranjky kaže: Pogledaj post
Šta su to bijele cijevi i crne cijevi
Koji je to materijal
Terminologija za inox kao bijela cijev i crna kao obična željezna cijev.

Quote:
callman kaže: Pogledaj post
dexdu slažem se s tobom,ipak se nebi htio igrat s kineskim nematerijalom,

A ovaj kojeg je naveo SAS dođe 2548 kn + pdv=3185 + maska+plinski regulator i nabere se oko 4000kn pa onda i na kraju nije baš jeftin a k tome još je i kinez kako dexdu kaže
TIG nikad nije bio jeftin pa neće ni sad.Moraš spoznati da su ti aparati van široke prodaje te su i kompliciraniji i traže izvježbanu ruku te ih kupuju ljudi koji znaju što traže.Inače za informaciju do pred desetak godina TIG mašine su imale raspon od 1000 € za one najmanje sa lift arcom (kontaktno paljenje) pa do početnih 2500 € za HF.Neću spominjat one sa AC strujom za aluminij jer to je izazivalo povišenje krvnog tlaka na atmosferu odmah
Cea od 250 A AC/DC 2003. godine je bila 26 000 kn plus porez.S popustom za gotovinu.
Proizvođač koji drži do sebe isporučuje reducir ventil sa aparatom,cijevi za plin,spojnicama i svim kabelima.često ti ponude i masku po povoljnim uvjetima kod takve kupovine.
Za standardne stijenke cijevi i malo lima 5 mm je svaki taj TIG dobar.Tek kod većeg posla ili debljih materijala se vidi razlika ali ajmo bit iskreni skoro sav posao se radi sa cijevima do 3 mm stijenke i limom od 5-6 mm.Recimo jedino kormila radim sa limom 10 ili 12 mm i to se vari na osovinu 40mm sa strujom od 140-160 A.Taj var ima bar pola metra po strani i de u dva prolaza tu nema govora o kinezu ali mislim da bi jedan kinez od 250 A napravio posao isto kao i Cea.Samo ni cijena onda nebi bila puno jeftinija.Kinez je jeftin kod malih struja a čim ideš na jače razlika je sve manja.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 00:08   #1342
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Moraš prvo usporediti aparate Rhino i Kempi - Kempi je strojčina prema kineskom aparatiću

Nemoj misliti da ako je skuplje da je bačen novac, naime imao sam prilike imati u ruci držač elektrode Rhina i Kempija - neusporediva kvaliteta jer držač elektroda Rhina je kao dječja igračkica naprema Kempiju, stabilnost luka i paljenje kao i vođenje elektrode kroz materijal - nemože se uspoređivati, jednostavno nisam dovoljno bogat da kupujem kinesko smeče
Imam Rhina i sasvim lijepo mi služi svrhi tj. obavlja svoj posao za po doma. Još uz to kako mi je otac u invalidskoj mirovini tak onda ima višak vremena pa okolo hoda variti ograde i takve stvari za privatne ljude (kuća i okućnica) za popraviti novčani budget. Znači ono ništa smrtno ozbiljno tipa brodogradnja, gradnja dizalice i tome slično pa da mora sve biti po propisima.
Prošli tijedan sam ga pitao kako ga služi i veli da ga odlično služi. Samo su mu kabli prekratki jer ima stvari gdje nemože doseći punih 3m i kliješta od mase nije nešto kvalitetna, ali da to nije bitno jer to ionako nije skupo kako bi zamjenio.

Naravno da je Kempi bolje kvalitete, ali da baš mora dat tolike novce za aparat kojeg bude možda palio dva tri puta godišnje nisam siguran koliko je to isplatljivo jer za takav posao može prožvakati bilo koji jeftinijak. Ako ovaj Rhino može mom ocu poslužiti za okolo variti da mu nebude dosadno i da popravi budget onda nevidim problem da nebi mogao poslužiti za igrati po doma.

Moj je kupljen u prosincu, i tada sam vidio i Rhino aparat s TIG-om za 2800kn s PDV-om u trgovini Uradi sam.


Naravno ako mu nije žao dati tolike novce za Kempi neka slobodno kupi nemam ništa protiv.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 23:07   #1343
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Imam Rhina i sasvim lijepo mi služi svrhi tj. obavlja svoj posao za po doma. Još uz to kako mi je otac u invalidskoj mirovini tak onda ima višak vremena pa okolo hoda variti ograde i takve stvari za privatne ljude (kuća i okućnica) za popraviti novčani budget. Znači ono ništa smrtno ozbiljno tipa brodogradnja, gradnja dizalice i tome slično pa da mora sve biti po propisima.
Prošli tijedan sam ga pitao kako ga služi i veli da ga odlično služi. Samo su mu kabli prekratki jer ima stvari gdje nemože doseći punih 3m i kliješta od mase nije nešto kvalitetna, ali da to nije bitno jer to ionako nije skupo kako bi zamjenio.

Naravno da je Kempi bolje kvalitete, ali da baš mora dat tolike novce za aparat kojeg bude možda palio dva tri puta godišnje nisam siguran koliko je to isplatljivo jer za takav posao može prožvakati bilo koji jeftinijak. Ako ovaj Rhino može mom ocu poslužiti za okolo variti da mu nebude dosadno i da popravi budget onda nevidim problem da nebi mogao poslužiti za igrati po doma.

Moj je kupljen u prosincu, i tada sam vidio i Rhino aparat s TIG-om za 2800kn s PDV-om u trgovini Uradi sam.


Naravno ako mu nije žao dati tolike novce za Kempi neka slobodno kupi nemam ništa protiv.
Nisam ja rekao da se sa Rhinom nemože ništa napraviti - naprotiv

Znati možeš o čemu govorim tek kada tvoj otac slučajno isproba Kempi, EWM, General Electric i sl. i vidi razliku u zaljevanju materijala, snazi aparata i sl. - Tek onda može vidjeti razliku koja je nebo i zemlja.

Sa svojim EWM-om sam radio dizalice za podizanje brodica - materijal debljine 1cm a elektroda 3,2mm - spalio sam na 160 ampera čitav paket bazičnih elektroda bez stajanja a aparat jedva da se zagrijao - probaj to učiniti sa Rhinom na kojem piše 200A - figa
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 23:23   #1344
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
600 kn za argon je još i jeftino ako usporedim sa čistim 5.0 u Bakru.Ta dođe 1000 kn.
Meni je još uvijek kvaliteta u prvom planu te sa MIG-MAG mašinama koristim mješavinu ArCo8 i rezultati su bez zamjerke.Da je brže je ali samo za veće poslove i kod većeg deponiranja materijala.Oću reć da mogu kolut od 15 kg nanijeti za nekih 3-4 sata dok sa elektrodom teško više od nekoliko kg u istom vremenu.Kvaliteta i mehaničke vrijednosti će uvijek biti na strani elektrode ili TIG-a koji je spor ali u uskom prostoru ili tamo gdje je čišćenje neizvodljivo nema mu premca.

Mana MIG-MAG mašina je da trebaju bit puno jači i to postaje problem jer sve ovo što se prodaje do kojih 160 A je za sitnu bravariju po doma.Već kod materijala 5 mm moraš imati min 180 A ali na bar 60 % intermitencije.Za neki ozbiljniji posao ispod 250 A nemaš što tražiti a cijene tih parata znaju bit visoke.

Kod izrade inox ograda imam naprave pa stegnem prije zavarivanja i zavarim pola te tek posle hlađenja skidam napravu i okrenem ali je važno reć da nikakva polijevanja vodom i slično ne dolazi u obzir.Mora se sam ohladit i ostaje ravno ka stol.Postupak traje dosta pa paraleleno radiš nešto drugo ali zato kod montaže nema nikakvih problema.Priobalje ne trpi samo puntirano jer se sol zavuče unutra i otvori ti cijev na spoju u par godina i mora bit puni zavar.
Znam da dobri plinovi rade izvrstan posao, ali danas ljudi više gledaju na cijenu, pa ako skuriš flašu argona 5.0 i ako radiš sa Arco troškovi su ti veči od majstora koji radi sa prljavijim argonom i samo sa co2, a presudno je ona konačna cijena završenog posla a ne varovi koji se ionako bruse.

Radio sam jednu inox ogradu po cijeni od 5.tk sa punim varovima u tig-u

Nakon završenog posla došao mi je jedan varioc i rekao kako on tu istu ogradu može napraviti za 3tk, ali ne sa punim varovima i ne sa Argonom 5.0, - e sada tko je tu lud - stranka veli da mu je svejedno jeli ograda pikana ili komplet varena samo da drži

Ja radim tako da piknem s jedne strane pa onda sa druge tako da se deformacije poništavaju - tek onda ide kompletan var, ali naravno da je najbolje staviti stege i ostaviti da se lagano ohladi - samo to dugo traje
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 02:50   #1345
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Nisam ja rekao da se sa Rhinom nemože ništa napraviti - naprotiv

Znati možeš o čemu govorim tek kada tvoj otac slučajno isproba Kempi, EWM, General Electric i sl. i vidi razliku u zaljevanju materijala, snazi aparata i sl. - Tek onda može vidjeti razliku koja je nebo i zemlja.

Sa svojim EWM-om sam radio dizalice za podizanje brodica - materijal debljine 1cm a elektroda 3,2mm - spalio sam na 160 ampera čitav paket bazičnih elektroda bez stajanja a aparat jedva da se zagrijao - probaj to učiniti sa Rhinom na kojem piše 200A - figa
Ova verzija aparata nije namjenjena za profesionalnu upotrebu tako da nevidim smisao kod uspoređivanja za hobi potrebe s profesionalnim. Ima Rhino i profesionalne modele po sličnoj cijeni kak ovi s potpisom malo guglaj i uspoređuj ak ti se da.
Ali da buš sada uspoređivao s duplo različitim cijenama to nema nikakvog smisla to je ko da uspoređuješ Škodu Octaviju s Mercedesom C klase pa sad gledaš koja je razlika. Jedan i drugi voze od lokacije A do lokacije B, ko što ovi vare od lokacije A do lokacije B, uglavnom jel bude teže-lakše, bolje-lošije primarna svrha je ispunjena idu od lokacije A do lokacije B.

Da je upitanju posao za varenje dizalice za podizanje brodica i ostalih stvari gdje su upitanju veliki poslovi i sigurnost na prvom mijestu normalno da bi kupio malo bolji aparat jer bi ga vrlo brzo otplatio zbog cijene radova. A ovako privremeno varenje kod privatnih kuća i takve gluposti gdje sigurnost nije na prvom mijestu već estetika i funkcionalnost tada je to manje bitno. Još si sam potvrdio šta ti je stranka rekla kad si povario ogradu da mu nije bitno kak je varena već samo da drži !
To je isto čuo moj otac kad je stranki koja je arhitektica u njenoj kući potrudio sve povariti baš prilikom izrade ograde i poslije pofarbao da stvarno lijepo izgleda jer nije bilo vremenskog ograničenja plus došao putem preporuke. Samo je rekla nije bitno kak je vareno to ionako služi tomu da se malo uhvatiš za to i da vizualno lijepo izgleda.

Čemu komplicirati život ?
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 07:13   #1346
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Možda da uzmeš sive volfram elektrode jer imaju malo povišen otpor i nisu toliko štetne kao crvene.U svakom slučaju uzmi po jednu elektrodu od svega pa si probaj koje ti najviše leže.Siva je isto univerzalna.
Kako je struja preko 70 A ide se na elektrodu 2.4 mm i keramika se odabire od 4-6 puta promjer elektrode.Ja bi išao na 9.5 mm (3/8 ") a ako kupuješ uzmi jednu i od 11.1 mm (7/16 "). To su sve colovne mjere zato nisu okrugli brojevi ali negdje ih prodaju po brojevima a negdje po promjeru.

Cijevi (crne) sa stijenkom od 5 mmm trebaš zvarivat u dva prolaza.Prvi bi mogao bit na kojih 100 A da popuniš razmak (mora biti jedano 1.5-2 mm) a drugi preko prvoga ali sad digni amperažu na 130 A.Prvi se prolaz radi da izmjenično griješ jednu pa drugu stanu cijevi i nanosiš meterijal a drugi po sredini i samo dodaješ šipku da se lijepo razlije.Ovo su ti parametri kojima ja radim.Na bijelim cijevima smanji struju jer ti cijev izgori i ne bi išao više od 70 A za prvi prolaz i 85-90 A za drugi.
Kod većih razmaka smanji još struju ali je poanta da materijal mora popunit prazninu a ne da ga samo nanaseš a razmak ostane šupalj.
Kad pogledaš iznutra mora bit sve ravno bez razljevanja matala u prostor cijevi i bez kanala i kojekakvih praznina u zavaru.Uglavnom zavarujem od polovice na gore i onda promijenim ruku pa drugu stranu.Posle se okreće cijevi i druga strana isto tako.
Moj aparat je napokon stigao.Juce sam malo vjezbao,spalio sam 20-tak elektroda 2,5 kako ste mi rekli.Jedino sam zaboravio da stavim na minus kako ste mi rekli ,pa sam spoijo kako je inace drzac elektrode na plus a masu na minus.Nisam imao nekih vecih problema,sljedeci put cu postavit slike varova.Kako bi mogao dalje vjezbati?Ovo sto ste govorili za tig,to je za mene malo prejaka struja jer ja radim sporije pa progorim cijev.Prvi prolaz sam isao na 80 A a drugi se ne mogu sjetit.Inace bocu jos nisam nabavio,do tada cu malo vjezbat elektro a imam i neku spravicu za vjezbanje kuju planiram prepraviti.Hvala vam mnogo na pomoći.
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 07:19   #1347
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Moj aparat je napokon stigao.Juce sam malo vjezbao,spalio sam 20-tak elektroda 2,5 kako ste mi rekli.Jedino sam zaboravio da stavim na minus kako ste mi rekli ,pa sam spoijo kako je inace drzac elektrode na plus a masu na minus.Nisam imao nekih vecih problema,sljedeci put cu postavit slike varova.Kako bi mogao dalje vjezbati?Ovo sto ste govorili za tig,to je za mene malo prejaka struja jer ja radim sporije pa progorim cijev.Prvi prolaz sam isao na 80 A a drugi se ne mogu sjetit.Inace bocu jos nisam nabavio,do tada cu malo vjezbat elektro a imam i neku spravicu za vjezbanje kuju planiram prepraviti.Hvala vam mnogo na pomoći.
Jedino na mjestima gdje sam obijao zastitnu oblogu elektrode sam imao malo problema tu je islo teze.Imam i neku opciju na aparat Arc Force koja sluzi sa dubinu i sirinu zavara.Vario sam po celicnoj ploci od nekih 10 mm sa 90 A arc foce je bio na oko 50, i 4 mm 75 A arc force na 40.Kada bi arc force pomjerio izvan ovih parametara nastajali bi problemi pri uspostavi luka ,prstalo bi previse i lijepola elektroda.
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 07:23   #1348
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ovisi koje su uvodnice u aparatu i sa kojom strujom češ raditi

Dali si pripremio argon - jer bez njega ništa

Nemoraš žuriti sa volframom - najprije vidi šta ti se isporučuje sa aparatom

Crveni volfram ti je samo za rosfraj a zlatni je univerzalni i za inox i za aluminij, dok je zeleni volfram samo za aluminij

Ako radiš nešto precizno (a obično i je u tigu) najbolje je uzeti volfram 1,6 crveni za inox - dosta je precizan, stabilan luk i podnosi 70A što ti je dovoljno za 2mm debljine inoxa, ali moraš imati i uvodnicu u pištolju 1,6 a keramičku diznu 6 i to je to

I obavezno radni komad na plus pol a pištolj na minus
Godio bi mi neki univerzalni volfram za sada.Vjezbat cu na crnoj cijevi da moze podnijet od 40 do 100 A.Debljine stjenke su od 3 do 5 mm od prilike.Moram malo pogledat one uvodnice kako ste rekli da znam koje dimenzije volframa mogu koristiti.
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 07:28   #1349
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Samo da te upozorim da su to vrlo skupe vježbe (argon košta 600,00 boca)

Za ovo što navodiš morati češ utrošiti 16l po minuti argona

Moje vježbe su bile na dijelovima koje sam i popravljao a vrlo malo onako da se ruka priuči

Sada željezo radim isključivo sa Mig-Mag om co2 plinom što je puno brže i nije zahtjevno kao tig, a o razlici u cijeni argon-co2 da ne govorim, jer i ljudi danas gledaju da se posao obavi što jeftinije

Argon i tig postupak upotrebljavam samo kod aluminija i inoxa - ali uglavnom heftanje, jer puni varovi itekako znaju povuči materijal pa radni komad izgleda ko palačinka

Mig-Mag postupak ne zagrijava toliko radni komad pa je sve savršeno

Vidjet češ o čemu pričam kada počneš raditi pogotovo neku inox ogradu
Znam da je skupa,a također je i obuka zavarivaca vrlo skupa posebno u TIG postupku.Posto sam prosao obuku sada je ostalo jos samo malo da poradim na estetici i brzini pa sam odlucio uzeti sebi aparatic i polako kod kuce.Uz to cu jos navjezbat i Elektrolučno zavarivanje a i bijele cijevi.U međuvremenu mogu otici na koji cas da prikupim jos malo znanja od profesionalaca,pa opet prionuti na vjezbu kod kuce.I sve tako dok se ne usavrsim.A imam i vas ovdje koji dosta pomazete i zahvaljujem se svima.
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 21:04   #1350
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Znam da dobri plinovi rade izvrstan posao, ali danas ljudi više gledaju na cijenu, pa ako skuriš flašu argona 5.0 i ako radiš sa Arco troškovi su ti veči od majstora koji radi sa prljavijim argonom i samo sa co2, a presudno je ona konačna cijena završenog posla a ne varovi koji se ionako bruse.

Radio sam jednu inox ogradu po cijeni od 5.tk sa punim varovima u tig-u

Nakon završenog posla došao mi je jedan varioc i rekao kako on tu istu ogradu može napraviti za 3tk, ali ne sa punim varovima i ne sa Argonom 5.0, - e sada tko je tu lud - stranka veli da mu je svejedno jeli ograda pikana ili komplet varena samo da drži

Ja radim tako da piknem s jedne strane pa onda sa druge tako da se deformacije poništavaju - tek onda ide kompletan var, ali naravno da je najbolje staviti stege i ostaviti da se lagano ohladi - samo to dugo traje
Nisam bio u prilici imati više boca kad sam počinjao a i punionica mi je bila daleko pa sam krenuo sa tom praksom kvalitetnih plinova i ne odstupam previše.
Danas imam desetak boca pa je malo lakše ali i dalje se vari sa Ar 4.6 ili 5.0 za aluminij obavezno 5.0.Kod zahtjvnijih konstrukcija aluminija ili debljih idem na ArHe.
Od običnih zavarivanja imam čisti CO2 za punjenu žicu i mješavinu na punu žicu.Ko voli drugačije može otiće kod drugoga li vjeruj mi da kvaliteta je najbolja garancija a i reklama.Dosta ti je kad ti napraviš nešto i susjed uzme nekog jeftinijeg pa usporedi posao.
Kod inoxa cijena je skupa jer tu grešaka nema ali moj zavar je pun i posle brušen i poliran tako da izgleda kao zaliven od jednog komada.Takav posao je materijal x3.
Brodska ograda za gliser sa čašicama koje je tokare od punog materijala je 100 € dužni metar.
Napravio sam uzorke zavarivanja na jednoj daski i to pokazujem kod sklapanja posla.Prvi je obični zavar,drugi je fino pripremljen i puntiran,treći je stopljen sa minimalnom strujom a četvrti je poliran skroz.Najviše mi ide taj zadnji uz more jer je vrlo teško čistit valoviti zavar ili samo puntirano dok za polirane nema problema jer se sve slije samo a kod ostalih ostane sol pa napravi cirkus.
Kod crnog željeza nastojim ne brusit varove uopće.Štoviše kod pocinčanih cijevi je to nepoželjno jer posle počinju ruzinavit.Te zavarim sa inox 308 elektrodom i ako je sve u redu kod parametara ne treba ništa bojat jer ne ruzinavi nimalo.

Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Moj aparat je napokon stigao.Juce sam malo vjezbao,spalio sam 20-tak elektroda 2,5 kako ste mi rekli.Jedino sam zaboravio da stavim na minus kako ste mi rekli ,pa sam spoijo kako je inace drzac elektrode na plus a masu na minus.Nisam imao nekih vecih problema,sljedeci put cu postavit slike varova.Kako bi mogao dalje vjezbati?Ovo sto ste govorili za tig,to je za mene malo prejaka struja jer ja radim sporije pa progorim cijev.Prvi prolaz sam isao na 80 A a drugi se ne mogu sjetit.Inace bocu jos nisam nabavio,do tada cu malo vjezbat elektro a imam i neku spravicu za vjezbanje kuju planiram prepraviti.Hvala vam mnogo na pomoći.
Rutilna (obična iz svake trgovine) ide na minus ali neće bit problema ako je staviš i na plus.Bazična mora ići na plus a prepoznaje se najviše po kraju elektrode koji izgleda kao da je umočen u smolu ili gumu jer se ne vidi goli metal u sredini.
Kod TIG postupka vjerovatno je igla bila previše vani pa se moralo raditi sa manjom strujom jer je držala temperaturu na malom prostoru i čim je prbližiš progori cijev a okolo nije ugrijano i ne prima..Igla se drži 3-6 mm izvan keramike.

Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Jedino na mjestima gdje sam obijao zastitnu oblogu elektrode sam imao malo problema tu je islo teze.Imam i neku opciju na aparat Arc Force koja sluzi sa dubinu i sirinu zavara.Vario sam po celicnoj ploci od nekih 10 mm sa 90 A arc foce je bio na oko 50, i 4 mm 75 A arc force na 40.Kada bi arc force pomjerio izvan ovih parametara nastajali bi problemi pri uspostavi luka ,prstalo bi previse i lijepola elektroda.
Arc force drži na polovici i ne brini.
Elektrodu samo malo povuci po materijalu i podigni a ne ubadat i luk se uspostavi lako.
Otučena obloga te nauči da moraš držati istu udaljenost od baze i spališ je cijelu bez obzira ima li obloge ili ne.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 19:55   #1351
Pozdrav ekipa,
imam problemčić.....
Dvorišna ograda izrađena je od crnih cijevi koje na vrhu imaju zavarenu
ukrasnu kuglicu a na donjoj strani su otvorene.
Naravno nakon nekoliko godina je iznutra počela izlaziti hrđa i kaptati po
betonskom zidu koji je donji dio ograde.
Htio bi to sanirati na način da pošvasam čepove na cijevi.
Da li je netko radio ikad nešto slično i postoje li gotovi čepovi(galanterija) jer
hvala Bogu imam dosta ograde
BTW cijev je vanjski fi 27mm a unutarnji fi 23mm.
Generalna ideja je bila da se unutra nabije čep i zavari punim varom....
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 20:50   #1352
Ako ih možeš skinuti zalij rupe betonom
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 21:28   #1353
Imaš jeftine (70 lp) plastične čepove fi 22 i 25, pa razmisli da li ti se isplati variti - link.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 00:22   #1354
Quote:
e@forum kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,
imam problemčić.....
Dvorišna ograda izrađena je od crnih cijevi koje na vrhu imaju zavarenu
ukrasnu kuglicu a na donjoj strani su otvorene.
Naravno nakon nekoliko godina je iznutra počela izlaziti hrđa i kaptati po
betonskom zidu koji je donji dio ograde.
Htio bi to sanirati na način da pošvasam čepove na cijevi.
Da li je netko radio ikad nešto slično i postoje li gotovi čepovi(galanterija) jer
hvala Bogu imam dosta ograde
BTW cijev je vanjski fi 27mm a unutarnji fi 23mm.
Generalna ideja je bila da se unutra nabije čep i zavari punim varom....
Iskreno malo blesava konstrukcija.Cijev uvijek treba začepit ako nije od materijala koji ne ruzinavi.Postoji li mogućnost da je skineš zavari te rupe sa komadićem materijala.
Jednostavno kupiš šipku 22 i gurneš koji milimetar unutra,puntiraš,popraviš malo pravac i zavariš okolo punim varom te potom odrežeš višak brusilicom.
Zazor je mali i ide brzo.Problem postaje ako nemožeš skinut ili nije dostupno.Mislim sve se da zavarit ali će ti onda uzeti malo više vremena.
Kolega predlaže plastične čepove ali ja ne bi išao na to jer cijev nikad nije savršeno okrugla i bude ti opet probila ruzina van.Betom isto nije riješenje jer metal radi promjenom temerature i brzo će razbit beton i imaš opet propuštanje.

Zavarivanje ti je jedino trajno riješenje...ili cinčanje.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 09:29   #1355
Ograda se lako skida jer je na šarafe.
Svaki panel je oko 2 metra dug tako da mogu jednostavno hendlati cijelu priču.
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 09:41   #1356
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Iskreno malo blesava konstrukcija.Cijev uvijek treba začepit ako nije od materijala koji ne ruzinavi.Postoji li mogućnost da je skineš zavari te rupe sa komadićem materijala.
Jednostavno kupiš šipku 22 i gurneš koji milimetar unutra,puntiraš,popraviš malo pravac i zavariš okolo punim varom te potom odrežeš višak brusilicom.
Zazor je mali i ide brzo.Problem postaje ako nemožeš skinut ili nije dostupno.Mislim sve se da zavarit ali će ti onda uzeti malo više vremena.
Kolega predlaže plastične čepove ali ja ne bi išao na to jer cijev nikad nije savršeno okrugla i bude ti opet probila ruzina van.Betom isto nije riješenje jer metal radi promjenom temerature i brzo će razbit beton i imaš opet propuštanje.

Zavarivanje ti je jedino trajno riješenje...ili cinčanje.
Mislim da će šipka fi 22 riješiti moj problem.
Hvala
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 20:35   #1357
Da li neko od iskusnih kolega moze da mi da jos neki savjet kako da vjezbam elektrolucno zavarivanje?Elektrodu 2,5 aparat spaljuje bez ikakvih problema,kada sam fino ustimao parametre odma sam dobijao solidne varove i uspevao sam citavu elektrodu spaliti bez da mi se zalijepi iako nemam iskustva sa tom vrstom zavarivanja.Jedino kod ovog tanjeg lima sto sam vario koji je 4-5 mm sa donje strane na mjestima sam vidio tragove kao da je malo progorilo,da li zbog prejake amperaze ili sam trebao ići malo brže??Ili to ne predstavlja veliki problem jer se lim nije deformisao,samo se vide tragovi kao da je progorilo i pocelo se malo "guliti,perutati" ne znam kako da se izrazim..
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 20:56   #1358
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Da li neko od iskusnih kolega moze da mi da jos neki savjet kako da vjezbam elektrolucno zavarivanje?Elektrodu 2,5 aparat spaljuje bez ikakvih problema,kada sam fino ustimao parametre odma sam dobijao solidne varove i uspevao sam citavu elektrodu spaliti bez da mi se zalijepi iako nemam iskustva sa tom vrstom zavarivanja.Jedino kod ovog tanjeg lima sto sam vario koji je 4-5 mm sa donje strane na mjestima sam vidio tragove kao da je malo progorilo,da li zbog prejake amperaze ili sam trebao ići malo brže??Ili to ne predstavlja veliki problem jer se lim nije deformisao,samo se vide tragovi kao da je progorilo i pocelo se malo "guliti,perutati" ne znam kako da se izrazim..
Sad uzmi komad cijevi i okomito je postavi na lim pa zavari.Prvo sa jednim prolazom a posle jedan iznad a jedan ispod da dobiješ 3 prolaza i time deblji zavar.
Kod onog lima ti se vjerovatno bolja podigla ili je bilo masno pa je masnoća izgorila.Ukoliko nije progoren a ne bi smio jer je to 4-5 mm nastavi.Možeš i napravit koji kutni zavar.Postavi komad lima an rub i zavari.prvo iznutra a onda izvana.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 01:51   #1359
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Da li neko od iskusnih kolega moze da mi da jos neki savjet kako da vjezbam elektrolucno zavarivanje?Elektrodu 2,5 aparat spaljuje bez ikakvih problema,kada sam fino ustimao parametre odma sam dobijao solidne varove i uspevao sam citavu elektrodu spaliti bez da mi se zalijepi iako nemam iskustva sa tom vrstom zavarivanja.Jedino kod ovog tanjeg lima sto sam vario koji je 4-5 mm sa donje strane na mjestima sam vidio tragove kao da je malo progorilo,da li zbog prejake amperaze ili sam trebao ići malo brže??Ili to ne predstavlja veliki problem jer se lim nije deformisao,samo se vide tragovi kao da je progorilo i pocelo se malo "guliti,perutati" ne znam kako da se izrazim..
To je razlika između transformatorskog aparata i invertera

Kod invertera nema ljepljenja elektrode i sve ide puno lakše

Dobro radiš samo nastavi i probaj sa elektrodama EZ-8RC ili bazičnima EWB-50
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 03:08   #1360
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Sad uzmi komad cijevi i okomito je postavi na lim pa zavari.Prvo sa jednim prolazom a posle jedan iznad a jedan ispod da dobiješ 3 prolaza i time deblji zavar.
Kod onog lima ti se vjerovatno bolja podigla ili je bilo masno pa je masnoća izgorila.Ukoliko nije progoren a ne bi smio jer je to 4-5 mm nastavi.Možeš i napravit koji kutni zavar.Postavi komad lima an rub i zavari.prvo iznutra a onda izvana.
U pravu ste,bilo je prljavo a i masno posto sam izbrusio lim samo sa strane sa koje sam zavarivao a odozdol je ostalo hrđe prljavstine..Hvala na savjetima pokusat cu i to pa cu vam javiti kako je prosla vjezba
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.