Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2008., 22:02   #181
ti otvori koje vidiš nisu za dotok svježeg zraka već za cirkulaciju toploga kroz cijevi koji se nalaze oko kamina, eto
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 09:50   #182
Quote:
uplakani kaže: Pogledaj post
ti otvori koje vidiš nisu za dotok svježeg zraka već za cirkulaciju toploga kroz cijevi koji se nalaze oko kamina, eto
onaj doljnji može biti ulaz zraka u ložište (iz sobe) a onaj gornji je izlaz toplog svježeg zraka koji je tu doveden kroz neki skriveni otvor.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 11:31   #183
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
onaj doljnji može biti ulaz zraka u ložište (iz sobe) a onaj gornji je izlaz toplog svježeg zraka koji je tu doveden kroz neki skriveni otvor.

sve je moguće no zna se da kod ovako velikih ložišta zrak za sagorjevanje mora dolaziti izvan prostorije, o tome cijelo vrijeme i pričamo
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:21   #184
obrisano
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:24   #185
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
onaj doljnji može biti ulaz zraka u ložište (iz sobe) a onaj gornji je izlaz toplog svježeg zraka koji je tu doveden kroz neki skriveni otvor.
Djelom si u pravu
U donjem dijelu je jedan dio za ložište, a drugi dio je spojen direktno van kuće na svježi zrak, a sve skupa je obučeno u knauf i zamaskirano s jednom rešetkom.
Gornji dio je spojen isto van kuće, a u onom obučenom dijelu iznad ložišta su montirane bakrene cijevi u spiralu za grijanje dva radijatora.
Inače sve radi savršeno, no dimnjak nesmije biti u presjeku manji od 20 cm i obavezno mora biti bar metar iznad sljemena krova.
Kod mene je sad susjed višlji i od prošle godine ga ne koristim, ali razmišljam da sve preselim u drugu kuću koja je 20-ak metara dalje.
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:25   #186
Quote:
uplakani kaže: Pogledaj post
demokracija je nepodnošljiva za one koji je ne razumiju u samoj suštini, nikome ništa ne branim i lijepo te molim da mi ne oduzimaš moje pravo da budem žestoko protiv kamina i sličnih gluposti kao što su inox ograde oko kuća Zašto jesam protiv već sam naveo al da ti ponovim : rasipanje energije, previše prašine i pepela po prostoriji , neopravdano visok trošak pravilne izgradnje , ponekad zna vrlo jako zadimiti

ti meni navedi bar jedan jaki argument zašto bi svako domaćinstvo u hr trebalo neizostavno imati takove nakazne uratke ??
ma koji si ti faktor u životu da bilo kome što braniš?
Ja sam nešto ovdje htio saznati novo o dimnjacima i kaminima jer sebi planiram nešto takvo.
Na cjelom topiku ima par savjeta, a ostalo je sve tvoje izdrkavanje i optuživanje ljudi da su snobovi.
Otvori si temu na filozofiji i filozofiraj oko toga koliko god hoćeš.
Ovdje pusti ljude da pitaju i razmjenjuju mišljenja.
Jebote ljudi se boje bilo kaj pitati da ne iskočiš ko razbojnik iza kakve busije i neupropastiš temu.
Pogledaj si malo kak završavaju teme di nabiješ svoju nosinu!
A usput si i pogledaj kak je počelo tvoje forumašanje.
Ti si rođena trollčina, nesocijalizirani tip koji kupuje malo pažnje upadima razbojnika!
Amen!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:30   #187
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
ma koji si ti faktor u životu da bilo kome što braniš?
Ja sam nešto ovdje htio saznati novo o dimnjacima i kaminima jer sebi planiram nešto takvo.
Na cjelom topiku ima par savjeta, a ostalo je sve tvoje izdrkavanje i optuživanje ljudi da su snobovi.
Otvori si temu na filozofiji i filozofiraj oko toga koliko god hoćeš.
Ovdje pusti ljude da pitaju i razmjenjuju mišljenja.
Jebote ljudi se boje bilo kaj pitati da ne iskočiš ko razbojnik iza kakve busije i neupropastiš temu.
Pogledaj si malo kak završavaju teme di nabiješ svoju nosinu!
A usput si i pogledaj kak je počelo tvoje forumašanje.
Ti si rođena trollčina, nesocijalizirani tip koji kupuje malo pažnje upadima razbojnika!
Amen!
premda dotični nije mene dodirnuo u diskusiji moram priznati da se s ovime slažem jer i ja imam taj dojam
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:38   #188
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
Djelom si u pravu
U donjem dijelu je jedan dio za ložište, a drugi dio je spojen direktno van kuće na svježi zrak, a sve skupa je obučeno u knauf i zamaskirano s jednom rešetkom.
Gornji dio je spojen isto van kuće, a u onom obučenom dijelu iznad ložišta su montirane bakrene cijevi u spiralu za grijanje dva radijatora.
Inače sve radi savršeno, no dimnjak nesmije biti u presjeku manji od 20 cm i obavezno mora biti bar metar iznad sljemena krova.
Kod mene je sad susjed višlji i od prošle godine ga ne koristim, ali razmišljam da sve preselim u drugu kuću koja je 20-ak metara dalje.
znači koliko sam shvatio, sa zadnje strane kamina ima dovod svježeg zraka, i di onda ulazi, ispred kamina, u ložište, ispred ložišta?
to me zanima, jer bojim se kad bih stavio kamin , da bi napravio podtlak u sobi.
Mislim, imam drveni stolariju, ali jako dobro dihta, a baš da imam otvoreni prozor, ili da podrezujem vrata od sobe, nije mi baš rješenje koje bih htio imati....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:44   #189
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
znači koliko sam shvatio, sa zadnje strane kamina ima dovod svježeg zraka, i di onda ulazi, ispred kamina, u ložište, ispred ložišta?
to me zanima, jer bojim se kad bih stavio kamin , da bi napravio podtlak u sobi.
Mislim, imam drveni stolariju, ali jako dobro dihta, a baš da imam otvoreni prozor, ili da podrezujem vrata od sobe, nije mi baš rješenje koje bih htio imati....
to najviše ovisi o konstrukciji ložišta. Moje jeftikaner ložište nema predviđeni ulaz svježeg zraka nego koristi zrak iz prostorije. U takvoj situaciji trebaš u sobu iza kamina ubacivati svježi zrak koji se grije oko ložišta i kroz gornju rozetu ulazi u sobu. Na taj način imaš svježi topli zrak a ložište to stalno vrti jer uvlači iz sobe zrak za gorenje. Ima dosta takvih ložišta. Tek ona skuplja i bolja imaju poseban dovod zraka za loženje i poseban za grijanje koji će ići u prostoriju.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:47   #190
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Ja sam nešto ovdje htio saznati novo o dimnjacima i kaminima jer sebi planiram nešto takvo.
zahvaljujući meni si saznao sve što trebaš znati: dimnjak za kamin se ne zida od podruma nego počinje na etaži iznad, unaprijed moraš predvidejti mjesto odkuda ćeš "povući" zrak izvana kako ne bi ostao bez kisika u dnevnom boravku, pepela u dnevnom boravku ćeš imati na tone , kamin je takav veliki rasipnik energije da ga treba zakonom zabraniti,

ergo kamini jedino služe za slikanje, gledam jandrokovića i onu amerikanku , sjede ispre kamina i kao nešto pripovjedaju Zamisli kako bi bilo da recmo naš mesić dočeka buša ispred kamina Cijeli svijet diplomatski bi se pišao od smijeha
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:48   #191
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
znači koliko sam shvatio, sa zadnje strane kamina ima dovod svježeg zraka, i di onda ulazi, ispred kamina, u ložište, ispred ložišta?
to me zanima, jer bojim se kad bih stavio kamin , da bi napravio podtlak u sobi.
Mislim, imam drveni stolariju, ali jako dobro dihta, a baš da imam otvoreni prozor, ili da podrezujem vrata od sobe, nije mi baš rješenje koje bih htio imati....
Kamin je od gusa (lijevani) i imaš slične i u bauhausu i nekim drugim robnim kućama, a postavljen je na stare pune cigle (1:1) da bi bio malo iznad nivoa i ispod ložišta je ostavljen otvor direktno van zida, a onda sam postavio i jednu cijev (onu rebrastu od nape za kuhinju) isto van kuće dolje niže i spojio na istu rupu, pa tako da vuče friški zrak u ložište, a isto je spojeno i prema prostoriji (trebao bi pogledati kad ga budem rastavljao).
Onaj gornji dio je isto spojen prema van, a na otvorima sam postavio običan T komad cijevi koji viri izvan zida.

Podtlak u sobi baš i nećeš napraviti, jedino ti može slabo goriti ili će ti vračati dim u prostoriju dok se dimnjak ne zagrije (ako je loš dimnjak) ili ako imaš turbulenciju.
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:48   #192
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
to najviše ovisi o konstrukciji ložišta. Moje jeftikaner ložište nema predviđeni ulaz svježeg zraka nego koristi zrak iz prostorije. U takvoj situaciji trebaš u sobu iza kamina ubacivati svježi zrak koji se grije oko ložišta i kroz gornju rozetu ulazi u sobu. Na taj način imaš svježi topli zrak a ložište to stalno vrti jer uvlači iz sobe zrak za gorenje. Ima dosta takvih ložišta. Tek ona skuplja i bolja imaju poseban dovod zraka za loženje i poseban za grijanje koji će ići u prostoriju.
ma kak sam ja mislio to napraviti...
napravim neki podest recimo visine 500 do 600 mm...
sa zadnje strane podesta na zidu složim dovod zraka iz vana, znači nekakve rešetke na zidu, odnosno ne rešetke nego klapne koje bi otvarao podtlak, sa prednje strane podesta, dvije rešetke da taj zrak ulazi u stan..tako nebih imao dojam da mi zrak hladi noge, a opet bi imao dovod svježeg zraka. Neznam jeli bi to tako šljakalo?
Mislim znam da one klapne na ulazu reagiraju i na najmanji ventilator u sobi, ali nisam ziher jel bi se otvarale u ovom slučaju, to me malo muči....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:49   #193
Quote:
uplakani kaže: Pogledaj post
zahvaljujući meni si saznao sve što trebaš znati: dimnjak za kamin se ne zida od podruma nego počinje na etaži iznad, unaprijed moraš predvidejti mjesto odkuda ćeš "povući" zrak izvana kako ne bi ostao bez kisika u dnevnom boravku, pepela u dnevnom boravku ćeš imati na tone , kamin je takav veliki rasipnik energije da ga treba zakonom zabraniti,

ergo kamini jedino služe za slikanje, gledam jandrokovića i onu amerikanku , sjede ispre kamina i kao nešto pripovjedaju Zamisli kako bi bilo da recmo naš mesić dočeka buša ispred kamina Cijelim svije diplomatski bi se pišao od smijeha
znaš kaj, daj odjebi sa tim idiotarijama od mene.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:54   #194
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
Podtlak u sobi baš i nećeš napraviti, jedino ti može slabo goriti ili će ti vračati dim u prostoriju dok se dimnjak ne zagrije (ako je loš dimnjak) ili ako imaš turbulenciju.
e sad mi je malo jasnije, ali imam pitanje baš kaj se tiče turbulencije...
Naime na kući imam kosi krov, bez sljemena.
E sad, dimnjak bi išao sa zadnje strane, normalno ne od etaže, nego od zemlje, di bi imao vrata za čiščenje.
Što me zapravo muči.
Ta zadnja strana kuće mi je okrenuta na jugo zapad.
A koliko sam upoznat, u ZG je najčešči i najjači vjetar sa sjevero istoka.
Ako sam krivo čuo ispravite me.
Po tablicama od prozvođača dimnjaka nigdje nisu uzeti u obzir takvi faktori.
A ako bi podigao dimnjak po tablicama, bojim se da bi u slučaju sjeveroistočnjaka turbulencija gušila dim i vračala ga nazad u sobu.
Neznam jel tko od vas zna što o tome, ili bih morao negdje angažirati stručnu osobu za to....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 16:54   #195
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
Kamin je od gusa (lijevani) i imaš slične i u bauhausu i nekim drugim robnim kućama, a postavljen je na stare pune cigle (1:1) da bi bio malo iznad nivoa i ispod ložišta je ostavljen otvor direktno van zida, a onda sam postavio i jednu cijev (onu rebrastu od nape za kuhinju) isto van kuće dolje niže i spojio na istu rupu, pa tako da vuče friški zrak u ložište, a isto je spojeno i prema prostoriji (trebao bi pogledati kad ga budem rastavljao).
vrlo česta greška, zrak izvana mora proći preko "predgrijača" prije nego dođe u ložišti
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 17:06   #196
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
e sad mi je malo jasnije, ali imam pitanje baš kaj se tiče turbulencije...
Naime na kući imam kosi krov, bez sljemena.
E sad, dimnjak bi išao sa zadnje strane, normalno ne od etaže, nego od zemlje, di bi imao vrata za čiščenje.
Što me zapravo muči.
Ta zadnja strana kuće mi je okrenuta na jugo zapad.
A koliko sam upoznat, u ZG je najčešči i najjači vjetar sa sjevero istoka.
Ako sam krivo čuo ispravite me.
Po tablicama od prozvođača dimnjaka nigdje nisu uzeti u obzir takvi faktori.
A ako bi podigao dimnjak po tablicama, bojim se da bi u slučaju sjeveroistočnjaka turbulencija gušila dim i vračala ga nazad u sobu.
Neznam jel tko od vas zna što o tome, ili bih morao negdje angažirati stručnu osobu za to....
To bi kod tebe trebalo raditi ali pod uvjetom da nije neka zgrada naslonjena na tebe, odnosno blizu tebe kao ovaj moj kreten od susjeda koji mi se zalijepio na metar i pol i višlji je od mene (na staroj kući).
Vjetar kao vjetar te ne bi trebao zabrinjavati jer imaš onu kapu za dimnjak koju postaviš (zatvoreni dio) prema sjeveroistoku.
Normalno je da ti prva trećina dimnjaka mora ići od dna prostorije i da moraš imati revizioni otvor za čišćenje, kao i za eventualne padaline, jer bi po uplakanom to direktno išlo u kamin ili u prostoriju, a možda bi i trebao kao na dieselu postaviti pred grijače
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 17:10   #197
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
To bi kod tebe trebalo raditi ali pod uvjetom da nije neka zgrada naslonjena na tebe, odnosno blizu tebe kao ovaj moj kreten od susjeda koji mi se zalijepio na metar i pol i višlji je od mene (na staroj kući).
Vjetar kao vjetar te ne bi trebao zabrinjavati jer imaš onu kapu za dimnjak koju postaviš (zatvoreni dio) prema sjeveroistoku.
Normalno je da ti prva trećina dimnjaka mora ići od dna prostorije i da moraš imati revizioni otvor za čišćenje, kao i za eventualne padaline, jer bi po uplakanom to direktno išlo u kamin ili u prostoriju, a možda bi i trebao kao na dieselu postaviti pred grijače
ma mene muči zapravo što sam sa sjevera ispod brijega, a na sjeverositoku je ispred mene prek puta ceste zgradurina....
mislim djed mi je bio dimnjačar, i stoputa mi je takve stvari objašnjavao, ali normalno me nisu onda zanimale.
Punica ima u svoj djelu kuće peć na drva, jer tako hoće, pa ponekad ima problema sa vjetrovima i turbulencijama, il ne vuče nikako, ili kad povuče ode metar drva taj čas...
zato to pitam....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 17:19   #198
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
il ne vuče nikako, ili kad povuče ode metar drva taj čas...zato to pitam....
e, to je ono o čemu se treba pisati u ovoj temi.
Kvalitetan dimnjak mora imati i izolaciju (unutarnje cijevi šamot, i vanjski plašt, brtve, itd...) a tu dolazi i do važnosti presjek profila prema potrošaču i visina dimnjaka, pa bi recimo u tvom slučaju (ovo preko puta ti je sigurno nekih 20-ak metara) to sve radilo s Schiedel dimnjakom, a metar drva ode kad se zagrije zrak i dobije cug prema gore i sva toplina ode u kurac,a sigurno je zidan od 1:1 pune cigle kako se nekad zidalo.

dopuna:
Kod mene je sve radilo kako spada i malo mi je trošio drva i kad se vatra razgorjela otvorio sam vrata a u prostoriji je bilo prekrasno vruće i osjetio se miris drva, no kad je moj dragi susjed krknuo kat onda mi je jedino gorjelo ako sam imao otvorena vrata, no trošila su se drva to nije normalno a na početku sam morao otvoriti prozor dok ne povuče i dok se vatra ne razgori.
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 17:28   #199
Quote:
Mihac kaže: Pogledaj post
e,a sigurno je zidan od 1:1 pune cigle kako se nekad zidalo.
da je....
a plus toga kad je duže nepovoljni vjetar počinje dimnjak sliniti na spoju sa plafonom....
ja sam ga mislio presložiti, ali punica kak je tvrdoglava tvrdi da krov prokišnjava, pa i dalje troši drva dvaput više nego treba.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 17:47   #200
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
da je....
a plus toga kad je duže nepovoljni vjetar počinje dimnjak sliniti na spoju sa plafonom....
ja sam ga mislio presložiti, ali punica kak je tvrdoglava tvrdi da krov prokišnjava, pa i dalje troši drva dvaput više nego treba.....
Slini ti zbog hladnog mosta, a to je isti kurac kao i nadvoji nad prozorima i razlika u temperaturi pa se znoji. Gore ti je garant zacementiran spoj i nemaš onu okapnicu.
Nekad davnih godina sam imao neku salonitnu cijav kao dimnjak i peč na lož ulje, pa to je i slinilo i curilo i trošilo ložu, a cjela kuća je smrdjela i nekad se znao čak i poklopac dignuti i ona gar je letjela po cijeloj kući.
Peć je radila sve osim grijanja.
Ajde sad sam napredovao nakon toliko godina i učim na tuđim greškama, jer mi je nekako jeftinije
Ako trebaš rušiti samo pozovi, još mi se ruke tresu od hiltice , ali osiguraj susjede i par gajbi hladne žuje.
Za zidanje tak visoko više nisam sposoban, a treba i skela i obavezni ankeri koje češ utiplati u postojeći zid da ti se dimnjak ne bude odvajao.
Mihac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.