Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2009., 16:58   #1
Savjet - Ytong ili Porotherm opeka

-ok ljudi, nakon kupovine zemljišta, projekta i konačno gotove dozvole, došlo je vrijeme za građenje. mislio sam odraditi to standard s običnom opekom, kad sam se počeo malo više informirati i saznao za ytong i za porotherm opeku.
-zanima me vaše mišljenje i savjeti oko jednog ili drugog. Loše strane jednog ili drugog.
btw. kuća je prizemnica - cca 150m2 zajedno s garažom

hvala
optimist76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 10:29   #2
Pitanje je što želiš.

Ako želiš proći što jeftinije onda obična opeka + ETICS fasada.

Porotherm je dobar ako nećeš odmah stavljati fasadu jer se može s njim dobro zidati sa manje toplinskih mostova (ako imaš dobre majstore) i ima ih u različitim širinama.

Ytong je opet posebna priča i ima svoje specifičnosti imaš brdo blogova i informacija na forumu pa samo udri.

npr
http://bigblog.tportal.hr/ytong
i tu imaš još raznih linkova..

Sretno
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 12:19   #3
Quote:
optimist76 kaže: Pogledaj post
-ok ljudi, nakon kupovine zemljišta, projekta i konačno gotove dozvole, došlo je vrijeme za građenje. mislio sam odraditi to standard s običnom opekom, kad sam se počeo malo više informirati i saznao za ytong i za porotherm opeku.
-zanima me vaše mišljenje i savjeti oko jednog ili drugog. Loše strane jednog ili drugog.
btw. kuća je prizemnica - cca 150m2 zajedno s garažom

hvala
Moje mišljenje je da jedan i drugi materijal imaju jednako dobri i loših stana.
Nebudete pogriješili odaberete li bilo koju opciju.
Također mogu vam reći da ima ponude izgradnje npr. 25 cm poroterm ili 25 cm ytong cijena ista.
ALEN111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 13:31   #4
po meni je i jedno i drugo bolje od obične opeke, mi smo zidali sa porotherm 38
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 11:21   #5
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
po meni je i jedno i drugo bolje od obične opeke, mi smo zidali sa porotherm 38
tako je.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 08:57   #6
a jel ima tko kakvih loših, negativnih iskustava s ijednim od ovih materijala? ili ste čuli za nešto da je kod nekog negativna strana.
optimist76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 09:04   #7
Osim ytonga,postoji i siporex,proizvodi se u Bosni i puno je jeftiniji,jedino što njihovi blokovi nemaju utore kao slovenski,pa je malo sporije zidanje...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 19:07   #8
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Osim ytonga,postoji i siporex,proizvodi se u Bosni i puno je jeftiniji,jedino što njihovi blokovi nemaju utore kao slovenski,pa je malo sporije zidanje...


kakvi su u usporedbi u cijeni? koef prolaza topline?
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 00:38   #9
Smile odnos cijene

Quote:
optimist76 kaže: Pogledaj post
a jel ima tko kakvih loših, negativnih iskustava s ijednim od ovih materijala? ili ste čuli za nešto da je kod nekog negativna strana.
http://geoterma.blog.hr/2010/02/index.html


Evo slikica pa procijeni sam , s time da ti je odnos cijena sa lijeva na desno cca po m2 zida 3:2:1
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 21:53   #10
Ova slika konstrukcija zidova od različitih materijala i njihovih toplinskih svojstava jest obična jeftina komercijalna podvala skinuta sa stranice ytonga.

Podaci za klasičnu opeku su krivi i namjerno prikazani lošima.

Svakome ko se i malo razumije jasno je da je ovakva razlika u toplinskim svojstvima između materijala nemoguća, osim ako se dira u ostala svojstva bitna za nosivost i protupotresnu stabilnost.

Svakako konzultirati stručnjake iz ovog područja, ali ne one od strane proizvođaća.
Kokoš Hrvatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 21:59   #11
I još o toplinskoj izolaciji,

nemoguće je da klasična opeka sa 10cm tervola bude isto kao i ytong bez dodatne izolacije.,osim ako se kod Ytonga nalazi par zvijezdica iznad brojki termoizolacijskih svojstava.
Kokoš Hrvatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 09:48   #12
Thumbs up dobar ti je nick

Quote:
Kokoš Hrvatica kaže: Pogledaj post
I još o toplinskoj izolaciji,

nemoguće je da klasična opeka sa 10cm tervola bude isto kao i ytong bez dodatne izolacije.,osim ako se kod Ytonga nalazi par zvijezdica iznad brojki termoizolacijskih svojstava.
Moguče je , osim toga ovo nije reklama nego kontrareklama,ako tako gledaš, daleko je jeftinije i statički povoljnije izgraditi 1m2 zida od obične cigle blok vulgaris 29cm sa 10 cm izolacije nego sa 36cm debelim YTONG blokom ,a dobiju se identična termička svojstva ,to je bit , kako dobiti za 3x manju cijenu 1m2 zida istih termičkih svojstava, čitaj sve a ne gledaj samo slikice pa ti možda u buduće bude jasniji kontekst.Ispod slike piše da je prikazano 3 zida istih termičkih svojstava , a odnosa cijene 3:2:1.
Stvarno ti je dobar nick!

Osim toga zid veće mase ima veću akumulaciju topline, to proizvođač Ytonga ne spominje, a toplinska vodljivost 0,13W(mK) je samo teoretska , u praksi je duplo lošija , jer se navedeni podatak odnosi na blok potpuno suh u laboratorijskim uvjetima , što u praksi ne postoji.

Zadnje uređivanje geoterm : 07.04.2010. at 10:00.
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 21:06   #13
Kako mogu zidovi iz navedene slike imati jednaka toplinska svojstva ako sam navodiš da podatak od Ytonga nije točan.


Ali to i nije najbitnije, Ytong pada već na vrijednostima čvrstoće i protupotresne stabilnosti.
Kokoš Hrvatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 22:01   #14
Ajde molim te potkrijepi te tvrdnje, gdje si to čula ,vidjela, pročitala...mislim, očito ne cijeniš ytong, al kad već kažeš tako rezolutno da "pada" , vjerojatno si i vidjela srušenih ytong kuća pa podijeli iskustvo...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 19:33   #15
Ja ne vjerujem, koje su to rasprave.
Pazi argumenta za Ytong, nije se ni jedna kuća srušila.
Uostalom nije bilo ni u Čileu srušenih kuća prije potresa.

Ali nije to bitno, ja nisam protiv Ytonga, upravo suprotno.
Zapravo se borim protiv zabluda o Ytongu.
Cinjenica jeste da Ytong blokovi jedva dostižu 50% vrijednosti čvrstoće opekarskih blokova.
E sad to su gole brojke i samo o njima možemo raspravljati.

Pravo je pitanje može li se i treba li se takav slabiji blok ugraditi obzirom na
propise o zidanim konstrukcijama.

Upravo zbog male gustoće odnosno velike poroznosti ytong ne prolazi po čvrstoći ali niti zvučnoj izolaciji.

Svaki nosivi blok u potpunosti je prvenstveno namijenjen nošenju i stabilnosti konstrukcije a tek onda sve ostalo.
Kokoš Hrvatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 19:42   #16
I još jedna vrlo bitna stvar,

proizvođaći svih vrsta blokova za vanjske zidove vješto
komercijalno koriste podatke o termoizolaciji (pogotovo ytong)
namjerno gurajući podatke tipa lambda vrijednosti u prvi plan.
Stvarna bitna svojstva guraju se u drugi plan.
Tako su vrijednosti lambde postale stvar natjecanja, bitno da imaš bolju vrijednost i odmah si najbolji.
Kupac koji dolazi samo pita kolika ti je lambda i to je to, bez da se raspita o čemu se zapravo radi.
Ispitivanja tih vrijednosti često sadrže kojekakve klauzule i uvjete a kod projektiranja se ionako uzimaju računske vrijednosti termoizolacijskih parametara.
Kokoš Hrvatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 10:40   #17
Quote:
Kokoš Hrvatica kaže: Pogledaj post
I još jedna vrlo bitna stvar,

proizvođaći svih vrsta blokova za vanjske zidove vješto
komercijalno koriste podatke o termoizolaciji (pogotovo ytong)
namjerno gurajući podatke tipa lambda vrijednosti u prvi plan.
Stvarna bitna svojstva guraju se u drugi plan.
Tako su vrijednosti lambde postale stvar natjecanja, bitno da imaš bolju vrijednost i odmah si najbolji.
Kupac koji dolazi samo pita kolika ti je lambda i to je to, bez da se raspita o čemu se zapravo radi.
Ispitivanja tih vrijednosti često sadrže kojekakve klauzule i uvjete a kod projektiranja se ionako uzimaju računske vrijednosti termoizolacijskih parametara.
Upadam u ovaj topic van vremena i mjesta ali nemogu si pomoći

Naime ovako: što se tiče cijene ako ne radite kuću sami (a samogradnja zakonom nije dozvoljena) i ako trebate projekte, majstore i srodne gluposti u konačnici cijene svih materijala dođu na isto, brzina gradnje porotherma i ytonga poništava cijenu samog materijala. Zapravo se sve svodi na to koji materijal preferirate. A što se tiče ovih baljezganja o stvarno bitnim svojstvima: Da ytong (kao i porotherm i na kraju sve vrste opeke i zidarskih blokova) ima manju statičku vrijednost od betonske zgrade ali ako se radi o zgradi visine do visine prizemlja + dva kata (jedna standardna obiteljska kuća) nemamo o čemu pričati!!! tj. prolazi sve propise dane pravilnicima za zidane konstrukcije
Na kraju krajeva rijetki ljudi uopče razmišljaju o gradnji visokih zgrada ytongom(osim naravno kao ispunom betonskog skeleta)

Ono zbog čega su pak ytong i porotherm u prednosti je to da imaju snažnu reklamnu kampanju kuća kao "gotovih proizvoda" gdje uz porotherm odnosno ytong materijal možete dobiti i projektnu dokumentaciju za tipske kuće izuzetno povoljno

to je ipak nešto drugačije ako imate viziju svoga doma i nijedna od tipskih kuća vam se ne "sviđa" u tom slučaju potpuno je svejedno kojim sustavom gradite jer cijena dođe na isto, a u konačnici savjetujte se sa svojim arhitektom kojeg u tom slučaju morate nać....
arhibudalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 09:27   #18
Quote:
arhibudalica kaže: Pogledaj post
Naime ovako: što se tiče cijene ako ne radite kuću sami (a samogradnja zakonom nije dozvoljena) i ako trebate projekte, majstore i srodne gluposti u konačnici cijene svih materijala dođu na isto, brzina gradnje porotherma i ytonga poništava cijenu samog materijala.

Ono zbog čega su pak ytong i porotherm u prednosti je to da imaju snažnu reklamnu kampanju kuća kao "gotovih proizvoda" gdje uz porotherm odnosno ytong materijal možete dobiti i projektnu dokumentaciju za tipske kuće izuzetno povoljno
Jedno i drugo je netocno.
Prvo - gradnja ytongom ispadne puno skuplje em sto je jos poskupio em sto su majstori koji rade s ytongom puno skuplji. Oni koji rade s ciglom su toliko jeftini da uopce nije usporedivo. Ova stavka ima smisla u razvijenijim zemljama ali mi smo jos daleko od toga.

Drugo - gotovi projekti tipskih kuca kod ytonga i porotherma su nazalost prevara, sto sam osobno iskusio - ytong je digao cijenu paketa u nebesa, a porotherm ti posalje mailom idejni projekt i kazu ti da se za dalje javis arhitektu.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 09:51   #19
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Jedno i drugo je netocno.
Prvo - gradnja ytongom ispadne puno skuplje em sto je jos poskupio em sto su majstori koji rade s ytongom puno skuplji. Oni koji rade s ciglom su toliko jeftini da uopce nije usporedivo. Ova stavka ima smisla u razvijenijim zemljama ali mi smo jos daleko od toga.

Drugo - gotovi projekti tipskih kuca kod ytonga i porotherma su nazalost prevara, sto sam osobno iskusio - ytong je digao cijenu paketa u nebesa, a porotherm ti posalje mailom idejni projekt i kazu ti da se za dalje javis arhitektu.
jedno i drugo je netočno

gradnja ytongom i poroterm ciglom ispadne ista cijena

a ovo tko koga kamo šalje ne ulazim ali ima tvrka koja obavi sve i nikud ne trebaš hodat
ALEN111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.