Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2011., 15:21   #21
ja radim trening 4 puta tjedno i to pon ut, cet i pet. sub i ned odmaram. jel to valja?
s tim da ponedjeljkom samo trcim i radim vjezbe snage (klasicna teretana) a ostali dani ono sto sam opisao + cet trcanje.

naravno radim i sparinge (kickboks) i udaranje na vrecama. glede partera, to radim s frendovima, ali oni su amateri u BJJ i hrvanju kao i ja, jedino mi je to problem. i da zelio bi naci nekog tko se kuzi u Judo da odradimo lekcije rusenja iz stand-upa.

glede kickboks treninga tu radimo svasta, od vrece, pa fokusera, ruke nog, povezivanje udaraca u serije, sparinzi sa stitnicima (kacigom i to), sa onim povezima od 2 kile da bude teze udarat, itd.. klasika uglavnom.

jel taj moj trening previse ili da uzmem nekad pauzu od cca tjedan dana?
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 16:10   #22
Sve ovisi o tome kako su treninzi koncipirani. Ponavljati isti trening 3-4 puta tjedno je zamorno za mišiće. Ako se u svakom treningu fokusira na razvijanje drugačijih atributa (npr. maksimalna snaga gornjeg dijela tijela, repetitivna i dinamična push/pull snaga, eksplozivna snaga nogu itd.) nema problema u treniranju 4-5 puta tjedno.
cretino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 16:20   #23
guarana, whey, glutamini i rokaj
__________________
Troll killer
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 16:45   #24
Nikakvi dodatci prehrani nemogu pomoći kao kvalitetni odmor...ipak treba vremena da se kosti, tetive i mišići regeneriraju...za to je potrebno vrijeme tj. odmor i kvalitetan san.

Inače se mišići najbrže oporave, a kosti i tetive najsporije dovoljno je jednom mjesečno napravit pauzu od minimalno 4 dana, a to znači NIKAKAV trening.Sad u ovo suvremeno doba imamo tu prezasićenost s svakojakim programima treniranja, svatko tuli svoje.Kondicija i snaga kod muškaraca može jako dugo trajati čak i ako ju ne održavate(ne trenirate)...Trening nije matematika, nemora trening počet točno u 9 ujutro i trajat točno 3 sata.Trening se prilagođava količini vaše energije, ako je potrošite malo tokom treninga to nevodi nikakvom napretku, ako je potrošite previše to vodi premoru.

Nađite sredinu
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 20:37   #25
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
Nikakvi dodatci prehrani nemogu pomoći kao kvalitetni odmor...ipak treba vremena da se kosti, tetive i mišići regeneriraju...za to je potrebno vrijeme tj. odmor i kvalitetan san.

Inače se mišići najbrže oporave, a kosti i tetive najsporije dovoljno je jednom mjesečno napravit pauzu od minimalno 4 dana, a to znači NIKAKAV trening.
Previše generaliziras.
1. Da bi doslo do napretka potreban je adekvatan oporavak od treninga. Tome oporavku ponajvise doprinosi ono sto ti nazivas odmor, ali isto tako i neke druge stvari poput dobre prehrane (gdje mogu spadati i dodaci prehrani). Postoje i drugi nacini kako ubrzati oporavak, npr toplo-hladni tusevi, sauna,
ili neka lagana aktivnost. Postoje studije koje su utvrdile da lagana aktivnost (tipa lagano trcanje 15-tak minuta) dan nakon teskog treninga moze ubrzati oporavak u odnosu na dan potunog odmora.

2. Svakako se slazem da bi 4 uzastopna dana odmora mjecesno bilo dovoljno za dovoljno za potpuni oporavak, ali nisu i nuzna. Cak naprotiv, nisam vidio niti jedan izvor o periodicaciji treninga koji bi tako sta preporucio. Ja osobno sam znao trenirati mjesecima sa svega nekoliko dana potpunog odmora untar ciklusa a da nisam bio u "pretreniran". Ukoliko treniras razlicite atribute u razlicite dane (kao sto je netko gore napisao), te ne trebiras uvjek istim volumenom i intenzitetom organizam ce imati mogucnost da se oporavi i bez 4 uzastopna dana potunog odmora svaki mjesec.

3. Nismo svi isti. Neko se brze oporavlja neko sporije. Ako za tebe funkcioniraju "4 dana odmora" i imas dobre rezultate tako, to je sasvim u redu, ali to ne znaci da bi "svi" trebali tako raditi. Postoji vise putova do istog cilja...
delta11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 21:33   #26
Pa upravo sam na to mislio da se nađe nakakva sredina...kad sam polagao crni pojas par mjeseci prije toga sam se kidao od treninga i bio sam stvarno pun ozljeda, od koljena do leđa.Kasnije kad sam malo to studirao shvatio sam da nema potrebe za pretjerivanjem.Godinu kasnije kad sam polagao za idući pojas nisam pretjerivao nego sam si dao jako puno odmora, i kad je došlo vrijeme polaganja letio sam zrakom, nevjerovatno.Od tada se držim toga.Ipak tijelu treba vremena da prihvati taj novi setup od prošlog treninga.
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 23:16   #27
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
Pa upravo sam na to mislio da se nađe nakakva sredina...kad sam polagao crni pojas par mjeseci prije toga sam se kidao od treninga i bio sam stvarno pun ozljeda, od koljena do leđa.Kasnije kad sam malo to studirao shvatio sam da nema potrebe za pretjerivanjem.Godinu kasnije kad sam polagao za idući pojas nisam pretjerivao nego sam si dao jako puno odmora, i kad je došlo vrijeme polaganja letio sam zrakom, nevjerovatno.Od tada se držim toga.Ipak tijelu treba vremena da prihvati taj novi setup od prošlog treninga.
To mi je jako cudno. Cudno mi je to da si se prvo pripremao za crni pojas,kao sto pises,a kasnije za iduci pojas. Iza crnog nema(nebi trebalo biti) "iduceg"pojasa,vec 2DAN,itd.. ?!
Gladijator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 23:17   #28
pa na to sam mislio, ipak je to idući pojas samo većeg ranga.I smješno je to što si veći DAN, sve je lakše...

al opet...moguće da je to samo moj subjektivni doživljaj
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 14:56   #29
Quote:
Gladijator kaže: Pogledaj post
To mi je jako cudno. Cudno mi je to da si se prvo pripremao za crni pojas,kao sto pises,a kasnije za iduci pojas. Iza crnog nema(nebi trebalo biti) "iduceg"pojasa,vec 2DAN,itd.. ?!
koliko ja znam u BJJ postoji i crveni pojas a nose ga koliko znam dvojica, onaj Garcia ili ako se vec zove i jos neko neam pojma.. od tog ne moze dalje
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 15:45   #30
Ja ne treniram ništa osim Taekwodno-a WTF sistem, brat također polaže uskoro majstorski pojas pa mu stalno govorim da se odmara, a on ne sluša

evo usput jedan dobar link: http://www.kenpo-texas.com/beltrankingsys.html
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 16:23   #31
imam pitanje, ja treniram 3 dana(trcanje i utege) pa jedan puze i opet 3, zanima me koje bi energetske napitke mogao piti(ne mislim na proteine il steroide), pijem neki poslje svakog treninga ali nisam bas siguran da pomaze!
fedor-fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 17:30   #32
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
Inače se mišići najbrže oporave, a kosti i tetive najsporije
Netočno. Najbrže se kosti oporavljaju, nakon njih mišići, onda daleko sporije tetive, i na kraju hrskavice, ako se uopće može govoriti o kakvom oporavku.
__________________
Hey Joe...
Drveni Sovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 18:47   #33
Ozljedu kostiiju ili mikrofrakture možete nositi 2 mjeseca čak i ako ne trenirate, a mišići vam se oporave potpuno za nekoliko dana, istegnuće tetive isto tako možete nositi po 2-3 mjeseca.Što se tiče nekakve prehrane od dodataka ne uzumam ništa osim multivitamina u kapsulama, pošto nisam u mogućnosti da kupujem ''prave stvari''.... jedem mnogo voća i povrća i nema nikakvih problema.Prije treninga pojedem nešto slatko, a odmah poslje treninga proteinski obrok(jaja, mlijeko, sir, meso i slično).Isto tako za brži oporavak pomaže masaža mišića, i toplo/hladni tuš.
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 18:51   #34
Quote:
fedor-fan kaže: Pogledaj post
imam pitanje, ja treniram 3 dana(trcanje i utege) pa jedan puze i opet 3, zanima me koje bi energetske napitke mogao piti(ne mislim na proteine il steroide), pijem neki poslje svakog treninga ali nisam bas siguran da pomaze!
ako si u financijskoj mogućnosti: glukoza, vitamin C, magnezij itd.

ako nisi uzmi si multivitamin u kapsulama, on je jeftin... nemoj kupovat one šumeće tablete po supermarketima jer je to sranje....i naravno jedi više voća i povrća
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 19:32   #35
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
ako si u financijskoj mogućnosti: glukoza, vitamin C, magnezij itd.

ako nisi uzmi si multivitamin u kapsulama, on je jeftin... nemoj kupovat one šumeće tablete po supermarketima jer je to sranje....i naravno jedi više voća i povrća
neda mi se zajebavat s nekim tabletama svatko drugacije prica pa ne znam sta bi bilo dobro i ne zelim se s tim zamarat, mislio sam na nesto jednostavnije i prirodnije npr. pijem jedan frape, zove se "energetska bomba"(jaje,banana,med,limun,mlijeko) to su mi preporucili, sto mislite o tom ili ako znate sa neki drugi napitak! To za pocetak a kasnije kad se malo bolje ufuram pocet ce koristit razne vitamine!
fedor-fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 21:01   #36
evo jedan dobar članak: http://www.fitness.com.hr/prehrana/d...-vjezbace.aspx

...a za one koji si ne mogu priuštit ovakve napitke neka jednostavno jedu SVE i uvrste u prehranu više voća i povrća.
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 21:15   #37
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
Ozljedu kostiiju ili mikrofrakture možete nositi 2 mjeseca čak i ako ne trenirate, a mišići vam se oporave potpuno za nekoliko dana, istegnuće tetive isto tako možete nositi po 2-3 mjeseca.
2 mjeseca bez treninga? Jedino uz jako manjkavu prehranu ili neki zdravstveni poremećaj.
Za nekoliko dana se mišići oporave od mikrotrauma, tj. od kidanja miofibrila koje se normalno odvija tokom treninga. Kod pucanja mišića to ne ide ni približno toliko brzo.

Zaključak: kod iste količine oštećenja kost se oporavlja brže nego mišić.
__________________
Hey Joe...
Drveni Sovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 21:20   #38
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
ja radim trening 4 puta tjedno i to pon ut, cet i pet. sub i ned odmaram. jel to valja?
s tim da ponedjeljkom samo trcim i radim vjezbe snage (klasicna teretana) a ostali dani ono sto sam opisao + cet trcanje.

naravno radim i sparinge (kickboks) i udaranje na vrecama. glede partera, to radim s frendovima, ali oni su amateri u BJJ i hrvanju kao i ja, jedino mi je to problem. i da zelio bi naci nekog tko se kuzi u Judo da odradimo lekcije rusenja iz stand-upa.

glede kickboks treninga tu radimo svasta, od vrece, pa fokusera, ruke nog, povezivanje udaraca u serije, sparinzi sa stitnicima (kacigom i to), sa onim povezima od 2 kile da bude teze udarat, itd.. klasika uglavnom.

jel taj moj trening previse ili da uzmem nekad pauzu od cca tjedan dana?
Nije previše, ovisi koliko treniraš i koji si tjelesni tip.Naravno da je dobro da se odmoriš ali ne 7 dana, već 3-4 dana je sasvim dovoljno.Ubaci više kondicionih treninga i treninga snage.Ja sam s vremenom upijao od drugih sisteme treninga i kombinirao ono što mi najbolje odgovara...mene ne pada na pamet uzet neki program i radit po njemu jer znam da program treninga ne pogađa svakoga.Npr- dobro je radit jedan manji trening/dva tokom tjedna, zagrijavanje i samo istezanje bez aktiviranja mišića, znači opuštanje i istezanje.U 90% slučajeva istezanje poslje treninga prekratko traje.A ako ste fleksibilniji lakše ćete izvodit zahtjevne tehnike i manje ćete se umarati...a to znači da će vam trening biti duži, kvalitetniji i produktivniji.
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 21:27   #39
evo jedan odličan i koristan text

Način pripreme sportista u velikoj meri zavisi od nivoa njihovih morfoloških, funkcionalnih, antropomnotoričkih darakteristika, uzrasta i iskustva. Svaki organizam ima složeni tok razvoja. Uloga trenera je da kroz trenažni proces podstiče taj razvoj. Potrebno je pravilno razvijati sve sposobnosti organizma a ne samo one koje su najneophodnije datoj sportskoj grani tzv. jednostrana specijalizacija, jer je ona u suprotnosti sa prirodnim tokom razvoja organizma…

Neprekida eksplatacija samo jedne funkcije ili uskog kruga funkcija može dovesti čak do poremećaja. Uska specijalizacija, bez svestrane pripreme, može u početku da dovede do poboljšanja sportskog rezultata ali će to trajati kratko i za posledicu imati lošiji rezultat i stagnacije nivoa treniranosti. Specifični trening samo kod vrhunskih sportista postaje glavni faktor poboljšanja sportskih rezultata.

U teoriji i metodici sportskog treninga pravilo je da od opšteg nivoa pripremljenosti prelazimo na specifični. Do određenog nivoa sticanja opšte i specifične pripremljenosti ne bi trebalo da se dolazi odvojeno, već istovremeno.

Koja trenažna sredstva navise koriste sportisti ? Izbor zavisi od više faktora: specifičnosti sportske grane, perioda priprema, pola, uzrasta. Platonov (1997),

u odnosu na sportsku granu sredstva sportskog treninga deli na trenažna sredstva za poboljšanje: tehnike, taktike i kondicije,

a u odnosu na kriterijum sličnosti prema sportskoj grani, na: opšte pripremne, usmerene, specifične i takmičarske.

Opšte pripremna trenažna sredsta usmerena su na poboljšanje opštih funkcija organizma i služe kao temelj u stvaranju pravog majstorstva u datom sportu. Primer: sportista radi polučučnjeve sa teretom u cilju poboljšanja snage opružača nogu. Tom vežbom utičemo na povećanje fiziološkog preseka vitalnih mišićnih grupa, jačanje tetiva i zglobova čime sprečavamo eventualne povrede tokom izvođenja specifičnih taktičko tehničkih i kondicionih vežbi. Opšte pripremna trenažna sredstva za poboljšanje aerobnog energetskog potencijala potrebna su, ne samo za normalan razvoj i optimalnu ravnotežu funkcija u organizmu, već i kao osnov za maksimalna opterećenja. Ona su posebno značajna kao podloga za poboljšanje specifične izdržljivosti sportiste.

Usmerena trenažna sredstva obuhvataju kretne aktivnosti koje predstavljaju fundament specifičnih kretanja sportiste. Sadrže u sebi takve pokrete koji su po strukturi izvođenja, karakteru mišićnog neprezanja i aktivnosti funkcionalnog sistema bliski određenoj sportskoj grani (Stefanović 1989).

Specifična trenažna sredstva sadrže usebi takve pokrete koji su po strukturi izvođenja, karakteru mišićnog neprezanja i aktivnosti funkcionalnog sistema vrlo slični određenoj sportskoj grani (Stefanović 1989, Platonov,1997). Ona utiču na povećanje sposobnosti adaptacije aktuelnih mišića tako da mogu postići visoku efikasnost na treningu.

Takmičarska trenažna sredstva sadrže usebi takve pokrete koji su po strukturi izvođenja, karakteru mišićnog neprezanja i aktivnosti funkcionalnog sistema identični određenoj takmičarskoj aktivnosti (Stefanović 1989, Platonov,1997). Da bi ova sredstva dobila epitet takmičarska neophodno je da se sportska aktivnost odvija po pravilima takmičenja, da ima visok intenzitet opterećenja u kome sportista postiže vrlo visok ili rekordni rezultat, stimulišući na taj način odgovarajuće adaptacione proscese u organizmu. Takmičarska sredstva mogu da pruže vrlo značajnu informaciju o mogućnosi sportiste. Potrebno je napomenuti da ne postoji jasna granica između specifične i nespecifične pripreme i često postoji mogućnost da trener pogreši i trenežna sredstva jedne grupe svrsta u drugu. Malo je radova koji govore o podeli vežbi koje imaju specifičan ili nespecifičan karakter.

Kondicija – U užem značenju koje se primenjuje u sportu,kondicija se izjednačava sa određenom fizičkom sposobnošću, pri čemu se na posredan način naglašava da se ta osobina može usavršavati ili da je uopšte podložna uticaju spoljašnjih faktora.

Uloga kondicione pripreme sportista je da obezbedi visoki koeficijent korisnog dejstva nervno mišićnog aparata.

Potreba za povećanjem totalnog funkcionalnog kapaciteta organizma postala je aktuelna još na početku XX veka, neposredno posle Prvih olimpijskih igara. Od tog perioda sprovode se naučna istraživanja, a stečeno praktično iskustvo omogućava izvršavanje kvantitativnih analiza i modeliranje izvesnih procesa, izbor efikasnijih shema trenažnih opterećenja. U tom cilju, izgrađuju se posebni statički modeli kondicionog treninga za konkretne sportske discipline, a na tom osnovu – individualni modeli pripreme, usklađeni sa morfofunkcionalnim statusom svakog sportiste i s konkretnim zadacima trenažnog procesa.

Kondicija kod elitnih sortista razmatra se kao integralna morfofunkcionalna karakteristika motoričke funkcije, koja se odlikuje svojim bazičnim i strogo specifičnim komponentama. U svojoj sveukupnosti, oni obezbeđuju visoki koeficijent korisnog dejstva nervno-mišićnog aparata. Ovakvo stanje motorike postiže se u okviru kondicionog treninga pomoću celovitog sistema specijalizovanih sredstava, načina i oblika rada. Njihova primena zasniva se na opštim i specifičnim principima sportskog treninga. Kod elitnih sportista vodeću ulogu imaju tri specifična principa:

* usmerenost na maksimalna sportska dostignuća, koja određuje funkciju cilja kondicionog treninga;
* jedinstvo opšte i specifične pripreme za obezbeđivanje neophodnog inteziteta i kapaciteta radnog potencijala;
* adekvatnost i selektivnost trenažnih opterećenja, što obezbeđuje maksimalnu efikasnost neposrednih i kumulativnih reakcija organizma.

U višegodišnjem planu kondicioni trening prolazi kroz četiri osnovna stadijuma, koji za različite sportove imaju svoju specifičnu strukturu i unutrašnju dinamiku.

Prva etapa je etapa višestruke višedimenzionalne kondicione pripreme. Ova etapa ima veze sa prvim koracima sportiste na području vrhunskog sporta. Glavni cilj je postizanje odličnog zdravlja, harmoničnog fizičkog razvoja i široke baze fizičke radne sposobnosti, koja uključuje:

* pojačavanje lokomotornog aparata i potencijala snage;
* razvoj funkcionalnog kapaciteta, pre svega kardiorespiratornog sistema;
* razvoj koordinacionih sposobnosti na širokoj bazi uslovno-reflektornih veza;
* formiranje motivacije i trajnih navika za sistematski rad.

Navedeni zadaci se realizuju uz primenu bogatog spektra sredstava i metoda umerenog intenziteta, na bazi jednog potpunog oporavka osnovnih vitalnih funkcija.

Druga etapa su bazične kondicione pripreme i karakteriše se značajnim po obimu radom na izgradnji tzv. „bazičnog fundamenta“, kod kojeg je fizička kondicija povezana sa glavnim faktorima sportskog dostignuća u datom sportu ili disciplini. U tom cilju se koriste različite fizičke vežbe, koje prema dinamici nervno-mišićnog napora dovode do zbirnog efekta u odnosu na vodeće funkcije organizme. Primenjuje se pretežno u tzv. bazičnim i stabilizirajućim mezociklusima trenažnog procesa, kao i u nekim „tonizirajućim“ mikrociklusima takmičarskog perioda. Bazična kondicija leži u osnovi opšte treniranosti sportiste i obezbeđuje stabilnost sportskih rezultata.

Treća etapa su specifične kondicione pripreme. Za ovu etapu je karakteristična izvesna stabilizacija obima, ali mnogo intenzivniji rad na izgradnji tzv. „specifičnog fundamenta“, kao osnove za sportsku specijalizaciju. U tom cilju se koriste fizičke vežbe, koje su prema dinamici nervno-mišićnog napora približne specifičnoj tehnici datog sporta ili discipline. Ovo su u praksi poznate „specifično-pripremne“ vežbe, koje se primenjuju pretežno u specijalizovanim etapama trenažnog procesa u vidu „udarnih“ ili „intenzivnih“ mezo ili mikrociklusa. Specifična kondicija predstavlja osnovu treniranosti u toku godišnjeg ciklusa i obezbeđuje stabilnost sportskih rezultata.

Četvrta etapa su takmičarske kondicione pripreme i ona je zasićena specifičnim takmičarskim vežbama, koje su i po dinamici i po kinematici tipične za dati sport ili disciplinu. One izgrađuju tzv. diferencirani (takmičarski) fundament“, koji obezbeđuje visoku efikasnost tehničko-taktičkih aktivnosti takmičara. Rad na izgradnji takmičarske kondicije se odlikuje izuzetnom preciznošću trenažnih opterećenja prema veličini, karakteru i usmerenosti.Od rešavanja ovog glavnog zadatka u najvećoj meri zavisi uspešnost upravljanja sportskom formom i postizanje visokih i stabilnih sportskih rezultata.

U godišnjem ciklusu kondicioni trening elitnih sportista treba da reši tri osnovna zadatka:

* održavanje bazične kondicije na visokom nivou i delimično poboljšavanje određenih funkcija;
* podizanje nivoa specifične kondicije periodičnom primenom maksimalnih (stresnih) treninga u okviru dozvoljenih fizioloških granica organizma;
* optimizaciju takmičarske kondicije, kroz postizanje potpunog sklada između motoričkih osobina i tehničko-taktičke pripreme, u cilju učešća na glavnim takmičenjima godine – olimpijskim igrama, svetskim, evropskim i drugim takmičenjima.

Navedeni zadaci su usko povezani sa glavnim faktorima sportskog dostignuća. Za ostvarivanje ciljeva potrebno je napraviti plan trenažnog procesa kojeg će se sportista pridržavati.
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 23:11   #40
JEL NETKO ZA SPARINGE U HRVANJU,ONI OD 18 DO 35 GODINA I 55 -80 KG ? JAVITE SE NA 092/231 72 23,AKO VAM NIJE PROBLEM DOĆI DO OPATIJE.
sportomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.