Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2014., 12:47   #21
vjerojatno se čovjek snašao u zadnje dvije i pol godine otkad se zadnji put oglasio na ovoj temi

ili si odgovarao la doni, a zabunom kvotao ddukana.
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 01:46   #22
Ja bi se isto prekvalificiro za kuhara ako bude na zavodu za zaposljavanje to mi je zelja a imam i zelje za ucenjem tako da mislim da ako imam
volje da bi mogo i ostvarit svoj san.
josip2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2021., 14:49   #23
Kako me već godinama vuče ideja za doškolovanje u kuhara, imam pitanje za Split gdje je najbolje obaviti i koliko u prosjeku traje.
Iako sam završila fakultet, radim nešto nevezano za to, a kako sam tokom obrazovanja imala neke predmete o hrani(preddiplomski agronomija tako da imam znanja o vinima, mesu i ostalom)trebale su mi godine da skužim da me zapravo sve vuče prema tome. Znam da je posao fizički naporan, sada isto radim psihički i fizički naporan posao za male novce, a i radila sam sezonski u ugostiteljstvu pa mi je donekle poznata situacija.
Ali opet kako me to toliko vuče i mislim da imam žicu za taj posao, a i drugi koji su kušali što napravim to kažu, zanima me eto tečajevi u Splitu, kakva je ponuda posla poslije(svjesna sam da nakon završenog moram raditi bilo kakve poslove u kuhinji dok ne steknem iskustvo)
Jeli se isplati sa 27 godina upuštati u to i kakvo je stanje vani sa potražnjom u slučaju da me uhvati želja za selidbom vani

Ako tko ima iskustva, može se javiti i u pp.
lady bug is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2021., 15:48   #24
svakako probaj.

aspira navodno ima jako dobre kulinarske tečajeve/škole.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2021., 16:50   #25
pa ponuda poslova za kuhare je jako dobra a biti će još bolja u budučnosti jer mladi ako i završe školu ne žele baš raditi taj posao tj večina odustane kada shvati da se radi i vikendom i praznikom , popodne, noć prema potrebi..
u mojoj Varaždinskoj županiji sad je recima aktivno 15 oglasa za kuhara što je za županiju koja nije turistička puno
vjerujem da će plače morati još dodatno rasti u sljedečim godinama zbog manjka kuhara . ( baš sam nedavno razgovarao sa svojim ravnateljem i velim mu ja prije 5 godina je moja plača bila vau , sad nije ni približno vau,sasvim je prosječna , mogu ju dobiti bilo gdje s obzirom na iskustvo - dobro ne baš bilo gdje ali moram mu malo baciti bubu u uho kak se trendovi kreću )

a ti ako si Splita nemaš šta izgubiti. ako jedne sezone naiđeš na poslodaca koji nije bio fer druge promjeniš posao. naravno da kad ćeš imati koju sezonu- godinu iskustva moći ćeš i tražiti veću plaču
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2021., 21:55   #26
Ali zasto se stalno spominje rad vikendom i po noci?

Pa kada se realno najvise i ide u restorane? Vikendom i po noci/vecerama. Tada dolaze gosti i tada se mora kuhati.

I tko to ne kuzi, nije to posao za njega/nju.

Osim gablec restorana gdje su gosti od 10-14h cca.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2021., 22:12   #27
pa glej, spominjem rad vikendom i noću jer djeca koja upisuju školu to ne znaju / ne uzimaju u obzir. Neka predođba koju ta djeca imaju kad upisaju školu je nešto poput masterchef emisije, da će skuhati jedno jelo u sat vremena . misle djeca da će biti zvijezde . uči u kuhinju prvi put i odmah stvarati nova jela

ok, forumašica ima 27 godina i valjda je svjesna rada vikendom , noću , praznikom . ali vjeruj mi osmaši kada upisuju školu nisu i zato se događa da od 30 njih koji upišu školu u poslu ostaju 3-4 iz te generacije. vjeruj mi , najviše zbog ćega odustaju od struke je rad vikendom
subota koju nisam radio popodne dok sam bio mlađi a bila je izvan korizme mogla se dogoditi jedino ako sam bio na doručku, znači da sam se u nedjelju u 4 ujutro morao pojaviti na poslu .
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2021., 22:41   #28
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
pa glej, spominjem rad vikendom i noću jer djeca koja upisuju školu to ne znaju / ne uzimaju u obzir.
Šta su to djeca s posebnim potrebama? Sreća da svi ostali koji rade vikendima, praznicima ili noću to znaju.

Nije to razlog što ih tako malo ostaje, neki drugi je.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2021., 23:58   #29
ja isto mislim da je to jedan od glavnih razloga.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 00:55   #30
Je, mos mislit kako netko upisuje kuharsku skolu jer planira bit zvijezda, klinci upisu tu ili neku drugu strukovnu skolu jer se neka srednja mora zavrsit i nakon zavrsetka skole uzmu prvi prikladan/blizi/bolje placen posao koji nadju, ako ne nadju posao u struci odu radit nesto drugo i zivot ih odvede u drugom smjeru.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 01:33   #31
blah činjenica je ( govorim o Varaždinu ali slično je i u drugim gradovima ) kuharski smjer je još uvijek jedini od strukovnih koji ne da se popuni u prvom roku nego se prijavi duplo zainteresiranih za upis . konobarski se do nedavno isto popunjavao 100 % ali ove godine koliko čujem nije , osim ako će u jesenskome roku

s druge strane ja sa tom djecom moram malo više razgovarati/surađivati kada dođu na praksu jer jedini imam na poslu završen majstorski .... činjenica je da se posebno puno učenika prijavljivalo za upis za kuhara u vrijeme masterchef emisija ... svake generacije se za kuhara upiše pokoji odlikaš ali tih godina je bilo posebno puno odlikaša ( to su rijeći moje nastavnice kuharstva koja još uvijek radi i dobar sam s njome - za dvije godine ide u penziju i nagovarala me da upišem na FOIu neki semestar pedagogije s kojim onda možeš predavati u strukovnoj školi ali sam joj se ja zahvalio - nemam jednostavno živaca da imam dvadesetak te djece na okupu, to je za moje živce ipak previše )
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 03:53   #32
Moj lega je završio za kuhara, a to mu se ne radi pa radi kao traktorist na poljoprivrednom institutu.

A znam i trojicu koji su završili za konobara i niti jedan ne radi taj posao, svi su na baušteli.
Kunguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 08:11   #33
U selu gdje imam viksu vecina cura zavrsi srednju frizersku ili srednju upravnu/ekonomsku.

A decki odu za mehanicara.

Onda se svi vrate nazad na selo, on sljaka negdje i radi doma poljoprivredu a ona ili neku ducan, manja lokalna firmica, konobarica ili nesto ili zatrudni i bude mama. I naravno radi na svojoj poljoprivredi.

A nitko im nije rekao da zavrse bar srednju poljoprivrednu - bolje bi im bilo.

Tako da ako osmasu moras nacrtati kada su restorani puni i da netko tamo zapravo i radi dok ovi sjede i jedu i caste se, onda jbga...

A Masterchef necu komentirati ili slicne showove. Zna jedno jelo kaj je naucio preko interneta a osnove kuharstva ne zna. Kao da slikar zna naslikati 1 ili eventualno 2 slike i to jako dobro, a da mu das da nacrta nesto drugo nema pojima od samog slikanja pa do mjesanja boja.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 09:30   #34
Ako (buduće) prodavačice nisu znale da se u hrvatskoj trgovini radi vikendima i praznicima, lako mi je povjerovati da to ne znaju i kuhari pa je dobro to napomenuti.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 09:55   #35
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A Masterchef necu komentirati ili slicne showove. Zna jedno jelo kaj je naucio preko interneta a osnove kuharstva ne zna. Kao da slikar zna naslikati 1 ili eventualno 2 slike i to jako dobro, a da mu das da nacrta nesto drugo nema pojima od samog slikanja pa do mjesanja boja.
masterchef se spominjao u smislu popularizacije kuhanja i u tome sigurno uspjeva
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 11:35   #36
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
ali vjeruj mi osmaši kada upisuju školu nisu i zato se događa da od 30 njih koji upišu školu u poslu ostaju 3-4 iz te generacije. vjeruj mi , najviše zbog ćega odustaju od struke je rad vikendom
subota koju nisam radio popodne dok sam bio mlađi a bila je izvan korizme mogla se dogoditi jedino ako sam bio na doručku, znači da sam se u nedjelju u 4 ujutro morao pojaviti na poslu .
cekcek u cemu je problem? radis zestoko petak i subotu a ostale dane u tjednu si relativno miran... nedjelja i ponedjeljak su mrtvi dani
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 11:38   #37
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A Masterchef necu komentirati ili slicne showove. Zna jedno jelo kaj je naucio preko interneta a osnove kuharstva ne zna. Kao da slikar zna naslikati 1 ili eventualno 2 slike i to jako dobro, a da mu das da nacrta nesto drugo nema pojima od samog slikanja pa do mjesanja boja.
otprilike tako, Master Chef koji nije u stanju ispeci biftek kako bi gost htio
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 11:40   #38
Ako znas radit u kihinji. Ne treba ti nikakva skola, odmah se zaposli, a o studiju razmisljaj kasnije. Na poslu ces naucit 100puta vise. I deri visoko, ganjaj restorane koje volis pohodit i kuhinju koju volis jest. 27 godina kasno? 40 nije kasno, do ce 27 bit. Samo naprijed.

Inace 70% kuhara u hr su podkapacitirani low Iq radnici. Tak da ako imas grif za to nemas se cega bojat i bez skole.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 11:48   #39
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
cekcek u cemu je problem? radis zestoko petak i subotu a ostale dane u tjednu si relativno miran... nedjelja i ponedjeljak su mrtvi dani
Od kada je nedjelja mrtav dan? A obiteljski nedjelja rucak u restoranu ili neko slavlje? Nije mrtav dan.

A pon vecina restorana koja drzi do sebe i radnika su zatvoreni da se i oni malo odmore. Osim gablec restorana koji za vikend nemaju kaj raditi, eventualno subotom.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2021., 11:50   #40
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
a ti ako si Splita nemaš šta izgubiti
hmm... sezona traje 2 mjeseca, a što raditi kad turisti odu? splićani ne idu često po restoranima, pogotovo u situaciji kad se zbog epidemije svako malo zatvaraju
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.