Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2014., 22:07   #81
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
A zašto bi meni ili bilo kome trebalo mjerilo ili primjer biti Amerikanci ili Englezi ??
Ja osobno ne jedem ništa ni rare ni medium rare. jednostavno mi to ne odgovara.
Englezi jedu za doručak grah- ja ću zapećeni grah jesti za doručak- kad na vrbi rodi grožđe. AMerička prehrana bi nam najmanje trebala biti uzor .

OVo sad nejde tebe pinzgauer jer nisi ti krenuo u svojim pisanjima u tom smjeru ali zaista mi idu na živce pomalo pisanja nekih - koji forum koriste kao mjesto gdje će se doći pohvaliti kako su za jednu večeru potrošili 1000 kn recimo.
Il potroše mjesečno 2000 kn na cijeđeno voće. Ček sad malo , ak je kila naranđe 10 kuna (a manje je često) a vi ste za vas dvoje potrošili 2000 kn za cijeđeno voće mjesečno znaći da je vas dvoje 200 kg voća potrošilo u mjesec dana za prirodne sokove. pa dajte najte
I nemojte nametati svoje gastro preferencije kao ispravne i logične. upravo u tome da netko voli krvavo a netko drugi jaće pečeno je čar gastronomije- sto ljudi sto čudi
Ponudi mi da biram između bifteka i dobro pečenog bunceka sa hrskavom koricom- ti ćeš odabrati bifteka a ja bunceka. daj mi da biram između dagnji i fileka- ja ću odabrati fileke. daj mi da biram između škampi i pilečeg filea- odabrat ću škampe

Iako ne volim ni fileke ni skampe, a ni dagnje...s ostalim cu se potpuno sloziti.
Zar moram jesti i govoriti da mi je fino ono sto mi drugi serviraju kao in, moderno i kao gastronomski vrh?
Sorry, ja ne volim krvavo...ni polukrvavo. Ono kad bas curi krv mi se i gadi, pa ne mogu niti probati, ali kad pokusam probati nesto "na pol", jednostavno meni to nije fino..ne volim biftek i ramstek....i kaj sad, da se ?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 22:24   #82
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Pa ima placeva, moze se prosetati pa nabaviti riba, evo Konzum prodaje sardine svaki petak, ima i za Slavonce i Zagorce. Ali lakse se nakrkati mesine.
Ne računaj na ribarnicu ni ponudu svježe ribe u Zagorju jer takve ponude nažalost jednostavno nema. Eventualno pastrva za najveće blagdane kad je post.
Plac i ribarnica su pogodnost velikog grada, pri čemu je, osim što je ponuda sasvim druga priča, na placu u gradu sve jeftinije nego se može nabaviti u manjim mjestima gdje placa ni nema.


Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ljudi koji kupuju naribanu mrkvu, opranu i narezanu salatu,
Ne kupujem to nikad, no uvijek se pitam s čim je sve tretirano to narezano povrće da ne oksidira i ne propadne... tak da mi nije privlačno ni apetitlih...
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:02   #83
Ja kupujem zadnje vrijeme narezanu salatu iz Spara u onim plastičnim posudicama. Ta salata je svježa dan, dva tak da ne vidim neku problematiku niti imam dojam da je nečim posebnim tretirano, da je ne bi oksidiralo već drugi dan...
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:17   #84
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Glupost. Jos nisam srela nikog da jede polusirove snicle u Austriji ili nepeceno meso za nedjeljnu pecenku u Londonu.
heh, gle ovo english sunday roast

heh ima svega, ali dominira crveno meso u sredini, to tako kod nas nemere!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:21   #85
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Ne kupujem to nikad, no uvijek se pitam s čim je sve tretirano to narezano povrće da ne oksidira i ne propadne... tak da mi nije privlačno ni apetitlih...
Ne mora nužno biti da je ičim tretirano, možda je tek do pakovanja.
Ne znam, uvriježeno je mišljenje da je povrće iz supermarketa vječnog roka trajanja u odnosu na domaće, a moje iskustvo je suprotno: mrkva (cijela, jel', ne ova naribana) i mladi luk koje kupim u Sparu mi istrunu za čas, a mamin mladi luk iz vrta mi je u hladnjaku stvarno dugo bio svjež, a i mrkva se bolje držala.

Inače, ove spekulacije o užasu hranjenja prosječnog Hrvata kojima se neki ovdje razbacuju su mi ne samo neukusne (da ne kažem ne-appetitlich), nego i baš neprimjerene i socialno neosjetljive; ako je i istina da velik dio ljudi preživljava na tjestenini, krumpiru, bijelom kruhu i jeftinom mesu (a nisam još za to ovdje vidjela nikakav dokaz, samo nagađanja), dobrim je dijelom to uvjetovano okolnostima, jer je povrće i voće naprosto skupo. Naravno, uvijek će biti ljudi s lošim prehrambenim navikama, ali sve to vuče neko porijeklo: na tome su odrasli, nisu naučili ili ne znaju za bolje ili si to ne mogu priuštiti. Ne vidim zašto bi to nekome bio predmet ismijavanja.

Super su mi zato konkretna iskustva ovdje (skatte, extreme, ivica...), zanimljiva i korisna; lijepo je vidjeti da ima ljudi koji vode računa o svojoj prehrani .
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:34   #86
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Meni nikad nije bilo jasno kako englez može ujutro pojesti engleski doručak (krvavice, kobasica, grah, šunka, pečena jaja) i nakon toga otići raditi
jedino što bi ja mogao nekon toga je da se vratim natrag u krevet
Taj se "dorucak" gotovo nikada ne jede rano u jutro prije posla, to je vise kakti nekakav gablec koji se konzumira oko 11, 12 sati, nakon vec nekoliko sati fizickog rada. Ili vikendom, kad se ima volje i vremena, pogotovo ako je u igri i zesci mamurluk .

Bas pravi dorucak je najcesce tost s necim, ili neki muesli, corn flakes itd.

Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
na poslu se jednom jedan gost Englez žalio zašto nema zapečenog graha na doručku. pa od onda dajemo zapečeni grah za doručak. svako jutro pripremimo 2-3 porcije koje se obično vrate netaknute i bace u napoj nakon doručka.
Valjda su Englezi naučeni na takav jaki doručak.
S druge strane, ja ne bi mogao biti bez poštenog ručka kao oni
Pretpostavljam da se to vraca netaknuto zbog toga sto nas zapeceni grah i engleski 'baked beans' bas jedno s drugim veze i nemaju, iako bi bilo logicno zakljuciti da je to ista, ili barem slicna stvar. Taj njihov grah koji se sluzi uz taj njihov famozni 'dorucak' je konzervirani bijeli grah koji pliva u slatkastom sosu od paradajza.
Dakle dosta lakse od naseg zapecenog graha, pa se onda to 'podeblja' sa spekom, kobasicama, pecenim jajima, pomfritom itd. Heart-attack on the plate. (Nas bi zapeceni grah oni najvjerojatnije preveli kao refried beans po uzoru na meksicki isti)

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Zajebi priču bato, našišaš se toga, zaliješ sa kafom i sit si ki buva i arbajtaš cijeli dan,.
.
Bas tako.

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post

ali mi je trebalo 25godina da mamu uvjerim da nije dobro teletinu toliko prepeć,.
Ni janjetinu!

Uglavnom, smatram da je jedan od najvecih problema - kao sto je vec netko gore spomenuo - nepovjerljivost i nesklonost eksperimentiranju (kulinarskom) prosjecnog Hrvata.

Kad sam prije nekoliko godina na jednom nasem otoku zamolila lokalnog ugostitelja koji mi je pripremao teletinu da mi na istu baci i pokoji list kadulje - koja mu raste ama bas posvuda - prvo me pogledao kao da sam nenormalna a onda mi je slijezuci ramenima rekao da 'moze ako ja to bas hocu ali da se to tu tako ne radi jer nije autohtono' . Mislim, WTF? Svaka talijanska selendra od pamtivjeka baca kadulju u hranu, to tamo raste i toga tam ima.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:43   #87
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
heh, gle ovo english sunday roast

heh ima svega, ali dominira crveno meso u sredini, to tako kod nas nemere!
Na zalost, bas i ne dominira, to samo ak neko 'zna' kak se to radi.
Kod moje sogorice taj uradak redovito bude siv , a ide kod skupog mesara i svi govore kak je to fino.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:56   #88
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
heh, gle ovo english sunday roast

heh ima svega, ali dominira crveno meso u sredini, to tako kod nas nemere!
Evo gledam i veli sluzbeni opis:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sunday_roast

A roast joint of meat can take one, two, even three hours to cook - the resulting meat is tender.

Meni jos nije izaslo meso iz pecnice nakon 3 sata a da je krvavo.
Ali ako zelis jos primjera sa Zapada, slobodno ih mogu navesti 10.
Nije istina da na Zapadu svi jedu samo krvavo meso, ne znam otkud takve besmislice. Jede se svasta, od Mediteranske do Azijske i Juzno/Americke kuhinje.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 23:59   #89
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Taj se "dorucak" gotovo nikada ne jede rano u jutro prije posla, to je vise kakti nekakav gablec koji se konzumira oko 11, 12 sati, nakon vec nekoliko sati fizickog rada. Ili vikendom, kad se ima volje i vremena, pogotovo ako je u igri i zesci mamurluk .

Bas pravi dorucak je najcesce tost s necim, ili neki muesli, corn flakes itd.



Pretpostavljam da se to vraca netaknuto zbog toga sto nas zapeceni grah i engleski 'baked beans' bas jedno s drugim veze i nemaju, iako bi bilo logicno zakljuciti da je to ista, ili barem slicna stvar. Taj njihov grah koji se sluzi uz taj njihov famozni 'dorucak' je konzervirani bijeli grah koji pliva u slatkastom sosu od paradajza.
Dakle dosta lakse od naseg zapecenog graha, pa se onda to 'podeblja' sa spekom, kobasicama, pecenim jajima, pomfritom itd. Heart-attack on the plate. (Nas bi zapeceni grah oni najvjerojatnije preveli kao refried beans po uzoru na meksicki isti)


Bas tako.



Ni janjetinu!

Uglavnom, smatram da je jedan od najvecih problema - kao sto je vec netko gore spomenuo - nepovjerljivost i nesklonost eksperimentiranju (kulinarskom) prosjecnog Hrvata.

Kad sam prije nekoliko godina na jednom nasem otoku zamolila lokalnog ugostitelja koji mi je pripremao teletinu da mi na istu baci i pokoji list kadulje - koja mu raste ama bas posvuda - prvo me pogledao kao da sam nenormalna a onda mi je slijezuci ramenima rekao da 'moze ako ja to bas hocu ali da se to tu tako ne radi jer nije autohtono' . Mislim, WTF? Svaka talijanska selendra od pamtivjeka baca kadulju u hranu, to tamo raste i toga tam ima.
Potpis na engleski dorucak.
Baked beans su nesto sasvim drugo od onog sto serviraju u HR.

Autohtono bez kadulje, muahaha.

Ja sam teski Zapadnjak pa svoju janjetinu preferiram pink.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 00:32   #90
Mene zanima dal gulite mladi krumpir ako ga pečete u rolu ili mladu mrkvu/peršin za rižota, variva, saftove?

Ja ne, jer mi se neda, jer mi ne smeta kora i jer ne vjerujem u priče da će mi se ne znam kaj dogoditi ako to pojedem.

Isto tako da samo junetina smije biti krvava... Odakle te priče/mitovi?
Kad pečem meso (odresci) za sebe, bez obzira dal se radi o svinjetini, piletini, teletini, junetini... jednako ga tretiram, kratko sa svake strane, kad prerežem da mi se sve cijede sokovi/krv van. I onda mi kažu da ću dobiti ne znam kakve bolesti da meso mora biti dobro pečeno da ovo da ono, a ja samo

Mislim da su gastronomske navike prosječnog Hrvata pod velikim utjecajem mitova, legendi i vegete
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:06   #91
Koji je mit o kori krumpira?

Polovica vlakana iz krumpira je u kori, koja je takodjer bogata kalijem i vitaminom C.

Piletinu nikad ne jedem krvavu niti je to preporucljivo.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:14   #92
Vegeta, oh da, glavna zvijezda skoro svih jela.

Mi ju već godinama ne jedemo, hrana ima bolji okus samo zasoljena i začinjena bosiljkom, ružmarinom, timijanom, koprom... Gdje god staviš Vegetu jelo ima okus isključivo po njoj...
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:15   #93
a ja sam mislio da sam jedini koji voli da je picek "krvav" uz kost, a svinjetina roza
Levistej is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:24   #94
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Koji je mit o kori krumpira?

Polovica vlakana iz krumpira je u kori, koja je takodjer bogata kalijem i vitaminom C.
Zato jer nije organski uzgoj, tretirano je ne znam čim, sadrži neki solanin i počet će ti dlake rast po dlanovima i slične spike

Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Piletinu nikad ne jedem krvavu niti je to preporucljivo.
Znaš možda zašto? Dosta sam guglao i tražio odgovor zašto ne jesti termički slabo obrađeno meso i ni jedan odgovor me nije ni potaknuo na razmišljanje, a kamoli "preobratio"
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:26   #95
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Glupost. Jos nisam srela nikog da jede polusirove snicle u Austriji ili nepeceno meso za nedjeljnu pecenku u Londonu.

https://itunes.apple.com/us/app/iron...364257015?mt=8
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:34   #96
Pardon, svasta se ovdje nadje pa je tesko skuziti ironiju.

Krumpir kupujem organski ako cu jesti koru, ako mi treba za pire, onda ne.

Sto se tice termicki neobradjene piletine - ne moras se obratiti, dok te jednom ne sastavi salmonela.

Dovoljno je manje od 40 minuta da se na sirovoj piletini stvore bakterije pri sobnoj temperaturi.
Ovo crveno o cemu pricate oko kosti su vene koje ostaju te boje i kad se piletina obradi.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:36   #97
Quote:
spic kaže: Pogledaj post



Znaš možda zašto? Dosta sam guglao i tražio odgovor zašto ne jesti termički slabo obrađeno meso i ni jedan odgovor me nije ni potaknuo na razmišljanje, a kamoli "preobratio"
Da bi se "ubila" eventualna salmonela koja je prisutna u piletini (može biti) temperatura u središtu mesa mora doći na 75 stupnjeva na 30 sekundi. u krvavoj piletini se ta temperratura ne postiže.
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 01:44   #98
Pa valjda to meso prođe veterinarske kontrole, kao i jaja... ne govorimo o domaćim picekima i jajima
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 02:01   #99
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
Pa valjda to meso prođe veterinarske kontrole, kao i jaja... ne govorimo o domaćim picekima i jajima
Prodje, a nakon toga se pakira u mesnicama i trgovinama i prodje desetke ruku i pakiranja.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 07:52   #100
Velika je razlika između slabo pečene govedine/junetine koja je 2-3 tjedna odležala na fermentaciji i krvavo odbojnog pačjeg filea u Spicovoj režiji. Navedena se ptica možda još taj dan gegala po dvorištu.
Uvaženi kolega Spic jako dobro zna čemu služi fermentacija kod junetine/govedine i da bi isti komad mesa bez fermentacije u dvominutnom infernu ispao potpuni promašaj.
Kolike god bilo kontrole peradi uvijek nam se može omaknuti kakva trkačica iz seoskog dvorišta... a te su mi baš najslađe, i to fajn pečene.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.