Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2014., 07:46   #1
"Domaće" kravlje mlijeko

tu će modovi morati intervenirati, kojoj temi ovo spojiti.

odnedavno nabavljam domaće kravlje mlijeko. dostavljaju na kuću. mljekomati su mi van ruke pa nisam probala. pa ne znam usporediti.

ovo što mi dođe nije "odmašćeno".
nakon prokuhavanja i hlađenja stvori se sloj masti. kako točno dobim kajmak od toga. koliko dugo stajati na kojoj temp? koliko soli staviti.. jednom sam uspjela i bilo je ok. al sve druge pute nije bilo fino.

još vezano uz prokuhavanje, u čemu kuhati: imam samo jedan lonac za kojeg sam mislila da ima debelo dno. međutim ispada da ni to nije dovoljno debelo. kuham na naajtišoj vatri i opet imam što strugati sa dna. da ne spominjem koliko traje..postoji li kakav tip trik sa kuhanjem. i planiram kupiti bolji lonac sa izrazito debelim dnom. preporuke?

I da li je nužno da provri onoliko da se počne dizati. ili je dovoljno da počne vriti? Ima li taj postupak veze sa količinom kajmaka?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 08:07   #2
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
tu će modovi morati intervenirati, kojoj temi ovo spojiti.

odnedavno nabavljam domaće kravlje mlijeko. dostavljaju na kuću. mljekomati su mi van ruke pa nisam probala. pa ne znam usporediti.

ovo što mi dođe nije "odmašćeno".
nakon prokuhavanja i hlađenja stvori se sloj masti. kako točno dobim kajmak od toga. koliko dugo stajati na kojoj temp? koliko soli staviti.. jednom sam uspjela i bilo je ok. al sve druge pute nije bilo fino.

još vezano uz prokuhavanje, u čemu kuhati: imam samo jedan lonac za kojeg sam mislila da ima debelo dno. međutim ispada da ni to nije dovoljno debelo. kuham na naajtišoj vatri i opet imam što strugati sa dna. da ne spominjem koliko traje..postoji li kakav tip trik sa kuhanjem. i planiram kupiti bolji lonac sa izrazito debelim dnom. preporuke?

I da li je nužno da provri onoliko da se počne dizati. ili je dovoljno da počne vriti? Ima li taj postupak veze sa količinom kajmaka?
Za kajmak ti tu sve piše : http://www.sirikajmak.rs/index.php?p...noloski-proces

Za kuhanje mlijeka kao i za sve ostalo što se rado prigori do sada se najboljom pokazalo Delimano rajnglica od 2,5 litre. Dobra mi je naročito za žgance.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 13:29   #3
Kod zagaranja dna reko bih dvije su stvari podebljane.
Prvo je mješanje i stalno mješanje (time se minimalno smanjuje količina strugotine sa dna) a druga je nabavka strugača za lonce koji ustvari nije za lonce ali dosta se koristi npr u azijskoj kuhinji. Njime se nakon hvatanja na dno, poput kakve špahtlice za skidanje farbe sa zida skine sa dna lijepak pa se pristupi žici i kapljici čarlija. Takvih strugača ima i drvenih (ne preferiram) i metalnih (lajkam) ali s ovim drugim treba biti jako pažljiv da se rubovima nebi oštetilo dno posude.

ne baš ovaj sa slike ali na tu foru https://www.google.com/search?q=stru...98%3B680%3B340
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 14:47   #4
eee da li još netko zna za "klapalo"? stakleni disk koji se stavi u lonac u kojem se kuha mlijeko. kad mlijeko počne ključati, disk počne klapati i tako te obavijesti da je mlijeko uskuhalo. i druga mu je funkcija da spriječi da se prelije preko ruba?

pitanje gdje se može još kupiti klapalo je vjerojatno besmisleno.

evo i prijevoda: milk watcher
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 02.06.2014. at 14:52.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 01:07   #5
to mi imamo doma oduvijek, još prije nego je i mene bilo al pojma nemam gdje se danas može kupiti....možda nama....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 09:19   #6




Čuvar mlijeka, proizvodi ga Boral, Pula. Može ga se kupiti po Istri u suvenirnicama.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 02:22   #7
//www.image-share.com/upload/2579/195.jpg] Evo lijep lonac za mlijeko. Vao, pa ti imas domace kravje mlijeko

Mlijeko se ne smije poklapljat sa poklopcom (kapkom) dok se kuha .Ako zelis kajmak ne smije mlijeko nida kljucat, vrit ,mlijeko se ne mijesa .

Mlijeko procijedis kroz cijediljku i stavis da se kuha na blagoj temperaturi, ako zelis kajmak mlijeko se ne soli,nego kad se kajmak napravi na mlijeku onda ga pokupi i posoli.

Mozes pravit i sir, kiselit mlijeko itd... blago tebe.

Zadnje uređivanje Anja : 07.06.2014. at 02:38.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 14:25   #8
helo kiti lonac?
e isprobala sam par caka i nemam više problema. negdje sam pročitala da je dno potrebno smočiti vodom a tek onda uliti mlijeko i gle, radi. ništa se ne nalijepi. niti malo. čak sam testirala neki očajno loš lonac, tanko dno i čak ni tamo ne zagara. za klapanje može se staviti tanjurić iz seta za kavu. i to radi.

to naručujem iz naša farma d.o.o. dakle, dovoljno je živjeti u njihovom dostavnom rajonu. al vjerujem da se uz malo truda može nešto slično dogovoriti i u drugim sredinama, ima ljudi koji imaju krave (još uvijek)..
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 14:26   #9
Kuhamo mlijeko godinama svaki dan u otklopljenim raznim posudama (AMC lonac, običan inox lonac...).
Kuhamo na najjače - nitko nema vremena čučati kraj njega - i nije se niti jednom uhvatilo za dno .
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 15:11   #10
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
helo kiti lonac?
e isprobala sam par caka i nemam više problema. negdje sam pročitala da je dno potrebno smočiti vodom a tek onda uliti mlijeko i gle, radi. ništa se ne nalijepi. niti malo. čak sam testirala neki očajno loš lonac, tanko dno i čak ni tamo ne zagara. za klapanje može se staviti tanjurić iz seta za kavu. i to radi.

to naručujem iz naša farma d.o.o. dakle, dovoljno je živjeti u njihovom dostavnom rajonu. al vjerujem da se uz malo truda može nešto slično dogovoriti i u drugim sredinama, ima ljudi koji imaju krave (još uvijek)..
Kako si ih našla? Zadnji upis na fejsu im je iz 2013., a na nekoj stranici s eko proizvodima sam našla popis njihovih proizvoda s cijenama također iz 2013.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 15:18   #11
na preporuku frendice koja već par godina od njih uzima. nemam pojma što im je sa sajtovima, možda im nisu potrebni.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 15:36   #12
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
na preporuku frendice koja već par godina od njih uzima. nemam pojma što im je sa sajtovima, možda im nisu potrebni.
Ma sve ok, samo sam htjela naći kontakt i neke informacije pa me iznenadilo da im je stranica tako stara. Ok. Veronika mi je i dalje dobra.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 17:14   #13
Veronika je ok. No nije baš "mini" kako se reklamira.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 23:55   #14
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Veronika je ok. No nije baš "mini" kako se reklamira.
nego?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 23:56   #15
inače moja mama zadnjih godinu dana mlijeko uzima na mlijekomatu i jako je zadovoljna

pojavila su se i jaja na jajaomatu i s tim je full zadovoljna
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 11:42   #16
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nego?
Malo su se previše proširili za moj ukus da bi se zvali mini (nova proizvodna hala im je ogromna, vozni park sve više kamioni a sve manje dostavna vozila...)
Ali valjda je to i nekim propisom regulirano. Za mene je "mini" nešto drugo, suprotno od ovog smjera kojim su oni krenuli.

Drago mi je da ti je mama zadovoljna. I moj brat Niko također.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 14:17   #17
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Kako si ih našla? Zadnji upis na fejsu im je iz 2013., a na nekoj stranici s eko proizvodima sam našla popis njihovih proizvoda s cijenama također iz 2013.


A zašto se nisi s Hrvojem osobno dogovorila na Tavanu ? "Naša farma" to je "Mlijeko sretnih kravica" iz Saborskog. vl. Hrvoja koji je barem na svakom drugom Tavanu. Ja od njega kupujem svježe mlijeko i poluzrele sireve s plemenitim plijesnima, a mlijeko po njegovoj preporuci ne kuham nego originalnu staklenu bocu u kojoj dostavlja, stavim u pećnicu na grijanje s ventilatorom na 80 C kroz 1 sat. Ostaviš da se ohladi i u frižider. Traje deset dana bez ikakve promjene. Mlijeko je vrhunsko, osjeti se lička paša.

Nazovi ga i dogovori. Ovo je njegov poslovni mob. 095 596 96 13

Zadnje uređivanje Pellaprat : 09.06.2014. at 14:28.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 15:03   #18
zašto mi ovo zvuči puno jednostavnije!? i zašto meni to nitko nije rekao (kad sam ga pitala konkretno za prokuhavanje) grrr
dakle, boce otvoriti? postaviti uspravno? i staviti u hladnu pećnicu?
samo onako na dno pećnice?
ja to volim procijediti jer sam jednom dobila dlakicu valjda kravlju. bila je oštra

i jedno pitanje;dijete (13kila ima) obožava lokati to mlijeko. popije bar pola litre na dan. malo mi je bed, nije li preteško, premasno? da malo razvodnim?
navela sam kilažu jer tih pola litre u odnosu na 13kila je ko da ja pocembam 2ipo litre svaki dan.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 15:13   #19
koja je cijena po litri? pretpostavljam da mu se ne isplati dostavljati pojedinačno malu količinu? Tavan izbjegavam da ne bankrotiram
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 16:09   #20
9kn je litra + 5kn za dostavu. ja uzimam 5l samo. nije neka količina
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.