Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2012., 11:25   #1
Priprema jaretine/patke/srndaća/bifteka

Ubi se tražeći po forumu ali bez nekih (pametnih) rezultata.

Igrom slučaja uletilo mi par primjeraka "egzotičnijih" komada mesa: pola mladog jareta (oko 9kg), but od srndaća (3-3.5kg), japanska patka (2.2kg) & uskoro svježi biftek. Problem je u tome što nikad nisam pripremao ništa slično (a volim, obožavam kuhati, osobito slavonske specijalitete), pa bih molio par(sto) recepata, savjeta i sl.

Što se tiče začina, sve mi je dostupno (velika većina i u "svježem" obliku, "alat" isto tako, od teške čelične peke pa do glinenog posuđa...

plaćam pivo
NarCroMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 13:45   #2
Nikad nisam pekla četvrt kozlića, ali ako ćeš spremati manje komade (1,5 - 2 kg) onda možeš ispeći u pećnici. Prvo staviš u marinadu: cca 1 dl maslinovog ulja, 1 žlica meda, naribana kora jedne nešpricane načine, 1 žlica začinskih trava po ukusu.

Nekoliko sati (bar jedno 3-4 a može i više) prije početka pečenja meso namažeš s marinadom i staviš u pleh i u pećnicu. Peče se otprilike 1/2 sata na 200 i 1/2 sata na 170 (i jedno i drugo pokriveno folijom), onda dodaš krumpir i pečeš još 1/2 sata bez folije. Izvadiš meso, narežeš na porcije, vratiš natrag u saft i zapečeš još 10-15 min (s ventilatorom).
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 14:09   #3
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Nikad nisam pekla četvrt kozlića, ali ako ćeš spremati manje komade (1,5 - 2 kg) onda možeš ispeći u pećnici. Prvo staviš u marinadu: cca 1 dl maslinovog ulja, 1 žlica meda, naribana kora jedne nešpricane načine, 1 žlica začinskih trava po ukusu.

Nekoliko sati (bar jedno 3-4 a može i više) prije početka pečenja meso namažeš s marinadom i staviš u pleh i u pećnicu. Peče se otprilike 1/2 sata na 200 i 1/2 sata na 170 (i jedno i drugo pokriveno folijom), onda dodaš krumpir i pečeš još 1/2 sata bez folije. Izvadiš meso, narežeš na porcije, vratiš natrag u saft i zapečeš još 10-15 min (s ventilatorom).
zasto?

sve ti izadje van iz mesa.
kad ga ostavis u komadu, pustis ga malo odmorit nakon pecenja i rezes pred jelo ostane fino, socno, svi okusi zadrzani.

i sto se mariniranje tice, meso uvijek ostavim barem 1 dan u pacu, minimum.
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 14:17   #4
Eh, trebala sam stavit objašnjenje - pošto svi vole jače zapečeno, tako da je to kod mene redovna procedura
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 14:32   #5
mi redovito doma radimo jaretinu i kozetinu, ali uvijek manje komade od 2 kg....uvijek stavimo 1 dan da odstoji u marinadi - maslinovo ulje, krupna sol, svježe mljeveni papar (šareni), ružmarin, lovor, našpikamo češnjakom....pečemo ga tako u komadu i to s krumpirom, mrkvom, lukom i celerom...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 23:51   #6
Quote:
NarCroMan kaže: Pogledaj post
... pola mladog jareta (oko 9kg)... japanska patka (2.2kg)

Za patku preporučio bih ti nešto od ovoga.

A sad idemo na jare od 18 kg.

Jareći trup od 18 kg dok je hodao kao jarić bio je težak 35 do 36 kg, a to je sve samo jare ne. Ograđujem se ako si sretnik koji je uspio nabaviti jare pasmine južnoafričke burske koze jer samo ono može kao jare imati 35 kg. Kod nas uobičajene pasmine sanske, alpine, balkanke, itd u težini od 35 kg su koze ili eventualno kozja šilježad u dobi od najmanje 8 mjeseci, ali i to vrlo rijetko. Ovo ti je izuzetno važno jer se načini pripreme jareta i šilježeta znatno razlikuju.
Polovica od 9 kg ima već jako lijepo razvijenu butnu muskulaturu pa bih ti preporučio nešto ovakvo ili prilagodi ovaj za janjetinu. Također još bih ti preporučio pirjanje manjih komada mesa s kostima, u umaku od hokkaido ili muškatne tikve s pokojom ljutom papričicom.
Jedan od boljih načina pripreme odraslijih primjeraka šilježadi je tzv. gusarski ili na špicu, ali ne na brački nego prema receptu karakterističnom za okolicu Omiša.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 02:41   #7
Mlado jare očišćeno od 20kila?

Enivej, mlado jare (četvrt istog) u komadu (makar volimo reš, ali svejedno- bilo bi svetogrđe sušiti ga i smanjivati reš politikom) pripremim u pećnici s krumpirom, luk na četvrt, paprika narezana na deblje trake, malo mrkve, češnjaka, začini i to je to... ako je mlada ne treba joj predugo, oko sat vremena. Nešto kao ispod peke.
I ližemo prste.


Što me podsjeti, ostala mi još 1 četvrt- mogla bi pasti za slobodu ovih dana.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 03:56   #8
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post

Što me podsjeti, ostala mi još 1 četvrt- mogla bi pasti za slobodu ovih dana.


Ego te absolvo in nomine...
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 10:19   #9
hmmm, da, jare - dolazi za 10ak dana (tek tad ću imati potpuni uvid u "kvalitetu & kvantitetu"). Mislio sam iskomadat' na 1.5kg-2.5kg komade, nismo baš toliko velika porodica za sve

U svakom slučaju, do sada sam koristio med jedino za puretinu (i jednom na odojku, no nije mi baš nešto), valja probati, hvala za info.

Najveća nepoznanica mi je srndać, a ovaj link za patke ide u bookmark
NarCroMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 10:38   #10
Quote:
NarCroMan kaže: Pogledaj post
Najveća nepoznanica mi je srndać, a ovaj link za patke ide u bookmark
U kom smislu nepoznanica?
Kaj te zanima?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 22:31   #11
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
U kom smislu nepoznanica?
Kaj te zanima?
do sada sam divljač "krko" samo u čobanac (dakle nasitno nasjecna uz dugo kuhanje) a ovo je but (3.5kg), to bi volio u pečnicu (peku još nisam savladao), al' neznam kako - marinada, začini, temperatura, dužina kuhanja i tako to...

za koji dan dobivam veliku glinenu posudu/pekać (uz malo sreće), možda u tome...
NarCroMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 09:04   #12
Quote:
NarCroMan kaže: Pogledaj post
do sada sam divljač "krko" samo u čobanac (dakle nasitno nasjecna uz dugo kuhanje) a ovo je but (3.5kg), to bi volio u pečnicu (peku još nisam savladao), al' neznam kako - marinada, začini, temperatura, dužina kuhanja i tako to...

za koji dan dobivam veliku glinenu posudu/pekać (uz malo sreće), možda u tome...
Evo marinada:
http://jedozovniduo.blogspot.com/201...-jabukama.html

But mora biti posve prekriven marinadom.Ja ga pacam 12-24 sata ovisno o veličini.
Peče se pokriveno,zalijeva procijeđenom marinadom.
Peći oko 40 minuta do sat vremena po kili mesa,ovisno o starosti.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 10:34   #13
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Evo marinada:
http://jedozovniduo.blogspot.com/201...-jabukama.html

But mora biti posve prekriven marinadom.Ja ga pacam 12-24 sata ovisno o veličini.
Peče se pokriveno,zalijeva procijeđenom marinadom.
Peći oko 40 minuta do sat vremena po kili mesa,ovisno o starosti.
Ovo tvoje vrijeme mariniranja vrijedi za srne i srnjake osim rasplodnih srndaća odstreljenih tijekom srpnja ili kolovoza. Tako se mogu marinirati i mužjaci odstreljeni sada ako su mlađi od 18 mjeseci. Ako se radi o spolno zrelim mužjacima, tada vrijeme mariniranja treba znatno produljiti jer je pokojnik u ovo vrijeme izrazito seksualno aktivan i meso može imati karakterističan, neugodan miris po spolu. Takva životinja nije ni pogodna za pečenje, samo za različita pirjanja i to nakon mariniranja dužih od 96 sati. Za takve životinje čak je preporučljivo ne marinirati cijele komade mesa nego komadiće narezane kao za gulaš.


@NarCroMan

Da ne bi nepotrebno primjenio ovo moje produženo mariniranje i time nepotrebno smanjio kvalitetu mesa primjeni jednostavan trik. Manji komadić svježeg, nemariniranog mesa, pozicija nije važna, težine oko 10-tak dag, potuci, neslanog poprži na kap ulja ili bez, podlij s 1 dcl obične hladne vode i pirjaj na najtišoj vatri desetak min. Ako je pokojnik bio razuzdani mužjak koji se pred smrt zabavljao s haremom srnica miris njegovog mesa sve će priznati odmah iz tavice, a o okusu ne treba ni govoriti. Takvo meso prije mariniranja treba ostaviti u hladnoj, slabo protočnoj vodi 12 sati prije marinade, nakon čega ga mariniraš prema Dlapekičinom uputstvu za izradu marinade, ali 4-5 dana i marinade mora biti najmanje 2 l na svaki kg mesa. Nakon mariniranja mesa koje ima miris po spolu, marinada se baca, a za pripremu upotrebljava nova ili čisto vino s malo vinskog octa i puno korjenastog povrća.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 11:16   #14
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ovo tvoje vrijeme mariniranja vrijedi za srne i srnjake osim rasplodnih srndaća odstreljenih tijekom srpnja ili kolovoza. Tako se mogu marinirati i mužjaci odstreljeni sada ako su mlađi od 18 mjeseci. Ako se radi o spolno zrelim mužjacima, tada vrijeme mariniranja treba znatno produljiti jer je pokojnik u ovo vrijeme izrazito seksualno aktivan i meso može imati karakterističan, neugodan miris po spolu. Takva životinja nije ni pogodna za pečenje, samo za različita pirjanja i to nakon mariniranja dužih od 96 sati. Za takve životinje čak je preporučljivo ne marinirati cijele komade mesa nego komadiće narezane kao za gulaš.


.
Imam dobavljače kojima ne pada na pamet usrećiti me takvim mesom.
Ne usude se ...heheheh
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 11:20   #15
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Imam dobavljače kojima ne pada na pamet usrećiti me takvim mesom.
Ne usude se ...heheheh
Što ću jadan ? Mene se nitko ne boji.


A što mogu kad sam tako dobar ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 11:26   #16
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Što ću jadan ? Mene se nitko ne boji.


A što mogu kad sam tako dobar ?
Ma nije toliko strah od mene nego strah da ne budu više nikad dobili gulaš na degustaciju.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 15:30   #17
odlično! hvala
NarCroMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 18:36   #18
Malo je kasno, ali evo kako mi spremamo patku i to je jedan od naših no1 recepata:

očistimo je, namažemo svinjskom mašću i napunimo voćem - šljivama, jabukama, narančom... Tijekom pečenja je povremeno polijevamo mješavinom bijelog vina i vode, a kasnije tim sokom koji se stvori oko nje, u posudi za pečenje. Kasnije se izvadi voće, iscijedi (pritisne) u taj sok, kao da ga hoćemo propasirati... suhu tvar bacimo, a ostane fiini umak kojim se patka može zaliti tijekom jela..
*sunshine2009* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.