Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2006., 17:50   #1
Crème fraîche

ne znam koliko je pojam poznat kuharicama što nisu previše putovale, zato vjerujem da imigracija zna o čemu pišem. meni osobno ovaj proizvod jako nedostaje u Hrvatskoj. ima li neki foolproof recept kojim se može u kućnoj radinosti postići nešto slično crème fraîche? ili, ako netko ima naznaka namjeravaju li se Dukat ili Vindija pozabaviti ovim proizvodom?

naišla sam na Coolinarici na ovaj recept, ali nisam još isprobavala, pa ne znam što je rezultat istoga:

Na pola litre vrhnja koje sadrži veliku količinu mliječne masti dolazi 2 žlice mlaćenice. Promiješajte, pokrijte i ostavite na sobnoj temperaturi od 8-24 sata odnosno dok se ne ugusti. Još jedanputa promiješajte i stavite u hladnjak. Tako dobiveno vrhnje možete koristiti 10-tak dana za ugušćivanje juha i umaka, poslužite ga uz svježe voće pudinge, mousse i sl.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 18:42   #2
mozda ovdje nesto nadjes

lolit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 19:48   #3
Zar to nije francusko ime za kiselo vrhnje?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 19:53   #4
nije kiselo vrhnje!!!
najblize bi bilo ono nase vrhnje za kuhanje, ali pravi creme je puuuuuuno gusci i masniji i (meni) finiji...
Claire is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 19:59   #5
mislim da je kod nas najbliži mileram
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 21:11   #6
Quote:
Claire kaže:
nije kiselo vrhnje!!!
najblize bi bilo ono nase vrhnje za kuhanje, ali pravi creme je puuuuuuno gusci i masniji i (meni) finiji...
ovo me podsjetilo na mascarpone
lolit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 13:38   #7
E nije mascarpone, najbliži je mileram, 30% mliječne masti, samo je creme fraiche manje kisela (ali je kisela). Pomiješaj pola vrhnja za šlag, pola milerama.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 11:42   #8
naime, dobila sam informaciju iz Vindije da je njihov proizvod identičan crème fraîche na hrvatskom tržištu ono narančasto kiselo vrhnje (za sir) s 25 % m.m. samo se ne zove tako jer nije baš "hrvacki".

mislim... naravno da sam isprobala to kis. vrhnje, ali baš da je to crème fraîche, daleko od toga. ko sad tu koga...

isprobala sam i onaj recept sa žlicom stepka na 250 ml milerama i mogu reći da je ono što se dobije najbliže crème fraîchu što se za sada može ovdje iskemijati.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 22:21   #9
Vidjela sam u trgovini to kiselo vrhnje za sir. Po čemu je to drugačije od ostalih kiselih vrhnja? Šta se sir od toga može napraviti?
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 22:25   #10
drugačije je po količini masti
plavo - 12%
crveno - 20%
narančasto - 25%
zeleno (mileram) - 30%

mileram je daleko najukusnije vrhnje, najmanje kiselo i najsličnije domaćem vrhnju
nažalost u paketu s tim "naj" dolazi i najmasnije
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 10:35   #11
Crème fraîche - imaju ga u Metrou, kupila sam ga neki dan.
Dosta namirnica, koje su neophodne u ugostiteljstvu, nalaze se baš u tom shopu, jer se ugostitelji tamo često snabdjevaju.
ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 12:29   #12
ma u kome Metrou, pobogu?! onim zagrebačkim ili vani?... informacija, informacija... i čiji je to krem freš? baš piše: "krem freš"? dosta mi je "kiselih vrhnja za sir koja su ustvari krem freš ako se dovoljno jako ufuraš".
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 18:32   #13
Ja sam ga kupila u Zagrebačkom Metrou, u 8.mjesecu. Neki dan sam ponovno otišla po par namirnica, uključujući i Crème fraîche, ali ga tada nisu imali, kažu trenutno. Proizvođač je Debic.
ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 19:46   #14
aha, Debic je profi orijentiran. to bi trebalo biti okej. hvala na info.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 12:14   #15
trebal bi se sad otprati Interspar v Zgbu, ja koristim njihovu creme fraiche.

i nekaj drugo, pazi sad ovo, jeden AU/GE diskont planira otprati prodavaonice u Hrvatskoj, a oni ti imaju ponudu organske-bio hrane. npr. organske zitarice, maslinova ulja, balsamico ocet, tjesteninu..al to bu josh trajalo neko vreme. a mozda i Interspar dofura svoje organske namirnice

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 21.09.2006. at 14:45.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 13:39   #16
Quote:
jimmy jazz kaže:
Hofer planira otprati prodavaonice u Hrvatskoj,
kaj i oni?
pa onda nam bu cela subota prošla u razmišljanjima di otiti po špeceraj i onda bumo morali ić u kupovinu u nedjelju
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:41   #17
joj, jimmy, ti su pun optimizma. pa Billa je tu godinama pa niš od njezine organske linije. okej, za Interspar se još mogu ponadati pošto u Sloveniji imaju ponešto od onih njihovih prešarenih bio-proizvoda. anyway, sumnjam da će bilo koji od tih supermarketa uvažati npr. organsko svježe mlijeko. tako nešto bi se moglo početi prodavati u nas tek ako netko krene u proizvodnju.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:45   #18
a cuj radi se svjezim proizvodima koje nemru bash tak lako uvazhati.
al bolje ishta nego nistha. a ovaj diskont svoje uvozi iz Grcke i Italije pa im je tak svejedno dal ide u Hr ili Au.
ups ovo za ***** je josh tajno pa mozda zbrishem najavu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:47   #19
Quote:
polly kaže:
kaj i oni?
pa onda nam bu cela subota prošla u razmišljanjima di otiti po špeceraj i onda bumo morali ić u kupovinu u nedjelju
pa nebu. po sve otidjesh u taj diskont a ono kaj nemaju kupish ovak.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:59   #20
a dileme?
špar? billa? kaufland? konzum? getro? metro? kerum? mercator? coop? lidl?
aldi se najavio?
leklerk bi se vratio?
kažeš hofer?
i kaj da zdvojna domaćica odluči? reci ti meni kaj? kaj?
di je jeftinije? di je bolje? di imaju degustacije? di...?


a da ne spominjemo da svaka prava domaćica, žena kaj nekaj vredi mora voće i povrće kupovat na placu
meso kod svog mesara
ribu kod svog ribara
uh
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.