Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2013., 21:10   #9981
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
ajde da čujem i ja 'stručnjake' oko svog problema, koja je pila, za cirkular, za cijepanice, najbolja?...
Pa kreni od debljine cjepanice!
Trebaš li cirkular fifi 400 ili 500 ili 600mm
Računaj da cirkular iznad stola, kod fifi 500mm, viri 200mm! Je l to dovoljno? A što je sa pogonom? Takav fifi traži i "pošten" moment - znači malo veču snagu!
Sam cirkular kupi u specijaliziranom trgovinama.
Ako kupuješ od znanca/neznanca kvrcni ga malo - mora odzvanjati, inače je negdje puknut.
E, sad imaš: čelične zube, kaljene zube i od tvrdog materijala (navareni). Zadovoljit će te čelični ili kaljeni.
Onda paziš na veličinu zuba/broj zuba. Ako su veliki zubi i malo ih ima to je cirkular da uzdužno pilenje (daske i sl). Ne uzimaj male zube i veliki broj - to je za fini odrez.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 26.04.2013., 07:04   #9982
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pa kreni od debljine cjepanice!
Trebaš li cirkular fifi 400 ili 500 ili 600mm
Računaj da cirkular iznad stola, kod fifi 500mm, viri 200mm! Je l to dovoljno? A što je sa pogonom? Takav fifi traži i "pošten" moment - znači malo veču snagu!
Sam cirkular kupi u specijaliziranom trgovinama.
Ako kupuješ od znanca/neznanca kvrcni ga malo - mora odzvanjati, inače je negdje puknut.
E, sad imaš: čelične zube, kaljene zube i od tvrdog materijala (navareni). Zadovoljit će te čelični ili kaljeni.
Onda paziš na veličinu zuba/broj zuba. Ako su veliki zubi i malo ih ima to je cirkular da uzdužno pilenje (daske i sl). Ne uzimaj male zube i veliki broj - to je za fini odrez.
http://www.kordun.hr/alati/proizvodni/pile/kruzne.php

Da malo dopunim Lee a . Ovo boldano je dosta važno za amatera , naime zubi od Widia materijala znaju ispasti kad se udari u kvrgu ili kamenčić, a bogami i špliter od granate, a taj zub onda leti ko metak.

Čelićni , kaljeni zub , nebu ispao , a ako se pila redovito oštri radi ko zvijer , osim toga se lakše brusi i jeftinije je u ukupnoj priči.

U katalogu KORDUNA treba obratiti pažnju da se ovdje radi o pili za Poprečni rez tvrdog drva , i time su sve geometrijske karekteristike oštrice definirane.

Na sajmu u Gudovcu sam viđao cirkulare fifi 600-800 mm sa motorićem od "vešmašine ",l što je neozbiljno. Trofazni ekektromotor 5,5-7,5 Kw bi mogao proći , sve ostalo je mučenje i sebe i stroja , a u profi aplikaciji tu bih stavio 11 kw.

Dosta važno je da li se pila samo vrti , a trupac se gura rukama na nju , ili se cijelo vretenište giba poprečno na trupac kao kod "štucera" , ili se trupac u klackalici giba ka pili .

Ni cirkular više nije što je nekad bio.

http://www.bolha.com/stroji-orodja/e...279963388.html

Nije da hvalim , čak naprotiv , motorić je neozbiljno mal za ovakvu zvijer od diska i zube na njemu ali ovome treba težiti

Zadnje uređivanje ramzay : 26.04.2013. at 07:11.
ramzay is offline  
Old 26.04.2013., 08:58   #9983
Za rezat drva u metricama bansek je daleko bolji,brzi,tanji rez i manji motor ga moze pogonit,stim i manja potrosnja struje.
silvester2 is offline  
Old 26.04.2013., 11:00   #9984
Bansek je svakako (većinom) bolji izbor, no nije za amatere. Skuplji u startu, zahtjeva stručnog rukovaoca, problem je s pilama (treba ih nekoliko, strojno brušenje itd).
Isplativiji je za ljude koji se bave piljenjem drva.
List cirkulara je moguće doma brusiti, bilo turpijom, bilo malom brusilicom. Ponekad ga je dobro odnesti na strojno brušenje, da poravnaju zube.

Glede ovih cirkulara.
Neznam, kolega MrAnderson jesi li mislil na tvorničke cirkulare ili na samogradnju. Ako nećeš/neznaš/nemreš ga sam izraditi, pogledaj po oglasnicima. Da se najti puno dobrih stvari po malim cijenama.

Kaj se tiče ovih (običnih ili s nagibnim stolom), "s motorima od vešmašine", niti meni se ne sviđa takva izvedba. Preveliki je gubitak radijusa piljenja radi direktnog pogona. Više mi se sviđa izvedba s niže postavljenim motorom i remenskim prijenosom.
Osim toga, na ovima s direktnim pogonom snaga motora definirana je u intermitiranom režimu rada, dakle oni nemaju rezerve.
Na mojem je standardni motor 3kW, kojeg je moguće više od dvostruko opteretiti pri poprečnom piljenjuu (dakle, ponaša se kao 6...7kW motor). Naravno da je za uzdužno paranje preslab. Na ovima s direktnim pogonom nisam siguran da bi upće i bilo moguće parati.
Zvon is offline  
Old 26.04.2013., 12:11   #9985
izolacija iznutra ili izvan?

sta vam se cini između ove dvije opcije?


ako imamo izolaciju iznutra,mozemo brzo zagrijat kucu,ali se brzo i ohladi.uz to nemamo akomulaciju energije u zidovima.
ako imamo izolaciju izvan ,kucu sporije zagrijemo ali i teze ohladimo..akomulacija
u zidovima je velika..temperatura u kuci konstantnija...

meni se cini da izolacija iznutra predstavlja malu ustedu energije,u smislu da ne trebamo zagrijat tih "15 tona" zidova kad prvi put grijemo kucu..

kod nekave vikendice u koju dolazimo npr jednom tjedno,taj problem je jos puno gori.zato sta mi dođemo,u hladnu vikendicu,grijemo ju taj dan jako jako sporo jer su zidovi hladni..drugi dan kad otiđemo a zidovi isijavaju bespotrebnu toplinu kad nikokg vise nema ,a do sljedece sedmice kuca se itako opet ohali, i sve opet ispocetka...

znaci popusimo energiju koja je potrebna za zagrijat tu masu betona,cigli,kamena puta broj puta kolko smo islli u vikendicu...

jel se slazete?
istinatrue is offline  
Old 26.04.2013., 12:15   #9986
moja 'igračka'




Gospodo imate svi od mene!

Pošto ja uvijek govorim da slika govori tisuću riječi, pa eto 2 slike.

Koliko vidim mi doma imamo baš, po vašem, igračku, e sad, izvedba mi se čini dosta robusna, i dimenzije su dosta kompaktne, i stabilan je, ali da je težak, e bome je
Ove metalne kotače bi isto trebal s nekim drugim promjeniti jer ne pomažu baš puno, po ravnom ide to, ali čim je nekaj i najmanji kamenčić, bem ti miša moram opićiti par gemišta da dobijem snage da ga izguram van
(naravno da ne bi bilo nismo znali! nikad, ali zbilja nikad se ne pije kad se radi s cirkularom, dakle da ne bi to nekome palo napamet!)

e što se pak parametara tiče, sljedeći su:
Motor: Sever, trofazni, 2.4 kw, 1400 okretaja
pila: na slici ne znam koji je to tip, ali ima 56 zuba, iznad se vidi 14 cm, a ispod je još 28 cm, sveukupno 42cm


Velim, ja bi ga najradije doveo u top-formu, promjenio bi motor, za jači, ali koji bi bio najbolji, gdje ga najbolje, najjeftinije nabaviti...? (ako nekome treba ovako slabašni, ovaj je zbilja jako malo toga napravio, sam se nek javi..)

isto trebalo bi mislim promjeniti i lagere u getribi, nekaj su počeli 'šturiti', provjerio sam već 100 puta, niš se ne drma, niš se ne trese, sve fino to ravno okreće, ali nekaj se čuje u getribi pa vjerujem da su lageri otišli papa (ako uopće i postoje...)

e da i oprostite kaj je tak u 'prahu', naime radi se punom parom kod nas
inače ga naravno ne držimo tak 'zamazanog'. A što se tiče rezanja uzduž, e to se kod nas nikad ne radi, premali je to 'strojček' znači, meni treba ta mala 'igračkica' ali u tip-top formi, za isključivo poprečno rezanje...

Još jednom hvala na pomoći gospodo!
mranderson is offline  
Old 26.04.2013., 17:04   #9987
gledam sad malo te elektro motore po oglasnku, i ima koje čega...
e sad moje pitanje glasi, jel ima neki optimalni omjer brzine i snage, naime vidim dosta jačih motora, ali sa manjim brojem okretaja nego moj, a isto ima i jačih motora, ali sa duplo većim brojem okretaja pa ? Što je najbolje, kak imaju 'profi' cirkulari?

p.s. e da, na gornjem postu, na slici od pile, se čini da su 'zupci' malo 'unakažnjeni', ali vjerujte mi to je samo optička varka, ravni su ko puška, ovo 'unakažnjenje' je napravila ova 'prašinica' od drva, koja se tak jako primila za zupce da nejde samo tako dolje... trebal sam ja to malo očistiti prije nego sam stavil sliku

Zadnje uređivanje mranderson : 26.04.2013. at 18:00.
mranderson is offline  
Old 26.04.2013., 18:06   #9988
Moje misljenje da taj motor sa tako malom zagom bi bio sasvim dovoljan.Ipak mislim da bi bilo bolje ici sa vecim listom bar fi 600,a stim i sa jacim motorom,jer onda kad dobijes i malo debla drva samo pici,a ovako sa tih 14cm visina reza moras stvarno kupovat tanja drva.Vidim da taj list ima vidija zube i da su malo i osteceni,ipak mislim da je bolje obicni list kojeg mozes i sam postosat,razmetnut i naostrit,za to moras stvarno imat dobru plosnatu turpiju i naostris to direktno tako kako sad stoji,bez skidanja,a sto se motora tice snage i obrtaja mislim da bi Zvon bio kompetentni o tome malo dati svoje misljenje.
silvester2 is offline  
Old 26.04.2013., 20:07   #9989
Čuj, daj još jednom izmjeri. Meni ove tvoje mjere nekak ne drže vodu.
Pila koju imaš ima KV profil zuba. Takve i ja imam.
Standardni promjeri su 400 ili 450mm. Ti veliš da je fi 420. Ili je nestandardna ili je izbrušena (a ne izgleda tak) ili si krivo mjeril. Trebala bi valjda biti fi 450, jer si vjerojatno zaboravil na debljinu stola.
Remenica mi ne izgleda veća od fi 90, a vidi se da je gotovo do vrha stola.
Meni izgleda da viri malo više pile van od 140mm.
Cirkular ti izgleda solidno. Motor ili je nestandardni ili je 2,2kW. Ak ti drva nisu predebela, na donjoj je granici snage. Zato ti ja više put "liznem" pilu i stol s penzlom namočenim u mješavinu rabljenog ulja i nafte. Lakše je gurati po stolu a i motoru je lakše.
Ak hoćeš zamijeniti motor većim, za poprečno piljenje ti bu čisto dosta 4kW, no ak hoćeš veću pilu, onda je preporuka 5,5kW. Imaš po oglasnicima raznih. Cijena od 600...800 kn je fer.
Svakako to mora biti četveropolni stroj (dakle brzine do 1500rpm), radi remenice koju imaš na osovini pile. Za tu pilu može ostati ista, samo joj treba povećati (predrehati) rupu prema osovini motora.
Ove željezne kotače prodaj ciganima, a ugradi gumene pumpane. Ja na kalaču imam kotače od okretala za sijeno, 3.5 x 6. Moru biti i oni s plastičnom felgom, samo im je vanjska goma malo nježna zs vožnju po trešću.
I to se onda lako gura po zemlji ili sitnijem kamenju.

Zadnje uređivanje Zvon : 26.04.2013. at 20:15.
Zvon is offline  
Old 26.04.2013., 21:28   #9990
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
sta vam se cini između ove dvije opcije?


ako imamo izolaciju iznutra,mozemo brzo zagrijat kucu,ali se brzo i ohladi.uz to nemamo akomulaciju energije u zidovima.
ako imamo izolaciju izvan ,kucu sporije zagrijemo ali i teze ohladimo..akomulacija
u zidovima je velika..temperatura u kuci konstantnija...

meni se cini da izolacija iznutra predstavlja malu ustedu energije,u smislu da ne trebamo zagrijat tih "15 tona" zidova kad prvi put grijemo kucu..

kod nekave vikendice u koju dolazimo npr jednom tjedno,taj problem je jos puno gori.zato sta mi dođemo,u hladnu vikendicu,grijemo ju taj dan jako jako sporo jer su zidovi hladni..drugi dan kad otiđemo a zidovi isijavaju bespotrebnu toplinu kad nikokg vise nema ,a do sljedece sedmice kuca se itako opet ohali, i sve opet ispocetka...

znaci popusimo energiju koja je potrebna za zagrijat tu masu betona,cigli,kamena puta broj puta kolko smo islli u vikendicu...

jel se slazete?
http://imageshack.us/a/img690/5364/prekidgrijanja.jpg

sve zavisi koliko često koristiš prostor i kako je građen objekat.
ramzay is offline  
Old 26.04.2013., 22:34   #9991
preskocio sam kompletnu raspravu o kruznim pilama

iskustvo nosi svoje, i moje je da one nisu za piljenje drva za ogrijev kruzne pile su za obradit drvo sve ostalo je lutrija kad tad ce se dogodit sranje bila vidija bilo obicna
mranderson
imam osjecaj da je pila bila rucno brusena to jest ostrena ?
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 26.04.2013., 23:20   #9992
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Čuj, daj još jednom izmjeri. Meni ove tvoje mjere nekak ne drže vodu.
Pila koju imaš ima KV profil zuba. Takve i ja imam.
Standardni promjeri su 400 ili 450mm. Ti veliš da je fi 420. Ili je nestandardna ili je izbrušena (a ne izgleda tak) ili si krivo mjeril. Trebala bi valjda biti fi 450, jer si vjerojatno zaboravil na debljinu stola.
Remenica mi ne izgleda veća od fi 90, a vidi se da je gotovo do vrha stola.
Meni izgleda da viri malo više pile van od 140mm.
Cirkular ti izgleda solidno. Motor ili je nestandardni ili je 2,2kW. Ak ti drva nisu predebela, na donjoj je granici snage. Zato ti ja više put "liznem" pilu i stol s penzlom namočenim u mješavinu rabljenog ulja i nafte. Lakše je gurati po stolu a i motoru je lakše.
Ak hoćeš zamijeniti motor većim, za poprečno piljenje ti bu čisto dosta 4kW, no ak hoćeš veću pilu, onda je preporuka 5,5kW. Imaš po oglasnicima raznih. Cijena od 600...800 kn je fer.
Svakako to mora biti četveropolni stroj (dakle brzine do 1500rpm), radi remenice koju imaš na osovini pile. Za tu pilu može ostati ista, samo joj treba povećati (predrehati) rupu prema osovini motora.
Ove željezne kotače prodaj ciganima, a ugradi gumene pumpane. Ja na kalaču imam kotače od okretala za sijeno, 3.5 x 6. Moru biti i oni s plastičnom felgom, samo im je vanjska goma malo nježna zs vožnju po trešću.
I to se onda lako gura po zemlji ili sitnijem kamenju.
Gospodine Zvon, a kaj da vam velim, sad sam u ove sate isel još jednom sve izmjeriti i je, tak je kak sam napisal, čak sam i slikal, ali su slike toliko loše da ih nema smisla stavljati na forum (imam slabu žarulju u toj ostavi za cirkular, a kad uključim blic i pokušavam da se vide brojke na metru, to toliko jako bljesne da se ne vidi niš od brojki )...
velim, pila mi je 42, maksimalno 43, i to po vama štima! naime prošle godine sam je dao naoštriti strojno, ono da se sve 'poštela' kod pravog majstora (svi ga jako hvale) i onda je vjerojatno ta njegova 'mašina' popapala tih 2-3 cm. Istina je i da ta pila nije imala ovakve 'zube' sad ih ima 2 sezonu... (sašase to je ujedno i tebi odgovor, znači, pila je strojno brušena, ovo 'vingljavo' i neravno ti se čini zbog slike i tog 'praha' ja ga namjerno zovem prav a ne piljevina jer nevjerojatno kako se to slijepi po pili!)
Zašto ja tu onda tupim a dal sam srediti pilu, pa zato kaj se pitam jel postoji možda bolji 'tip' pile, tanji, efikasniji...

Remenica je fi 90, u pravu ste! izmerio, i da skoro do vrha stola je, fali mozda 1-2 cm. Remenica na rotoru motora je 14 cm...

Motor i snaga motora, ako laže 'pločica' na njemu, lažem i ja. Ali moram biti iskren da se to toliko slabo vidi (već je dosta izlizana), pogotovo sad po noći da je možda i 2.2kw, ali mislim da sam danas popodne, na svjetlu, videl dobro. To takionak bitno ne mijenja stvari, bilo 2.2 ili 2.4 motor je definitino preslab (ak se gospodina ramzay-a pita, pa to je motor za četkicu za zube ), to vidim i ja kao laik.
Za ona drvca sa pilana, okrajke, je super, ali za malo 'ozbiljnije' komade i nije. Ali eto ja se sad baš ovih dana 'igram' sa metricama i sjekirom ( da da lud sam ) i mogu vam reći da se metrica, cijepanica, da čisto fino rasječi sa čekić-sjekirom, čak sam se i začudil koliko lako, jedino drva moraju biti 'frška' jer eto sad su kod mene 5-ti dan (stigla u pon), i ja se ne mogu začuditi koliko su se ta drva prosušila!? za ne povjerovati! U utorak kad sam udario po nekim komadima išao je 'sok' ili suze iz drva van, a danas, bome nema niti s!

Ovo da mi cirkular izgleda solidno, a kaj da vam velim, nama je sad već i pomalo drag, navikli se na njega, mali je, ali radi svoj posao. Istina da svake godine mrmljamo da mu kod malo 'jačih' komada fali snage, ali eto bude to, uz vašu pomoć, i jednom došlo na red.
Iskreno ja bi isto rado da nekako stane ova veća i jaća pila u njega, ova od 600 ali se bojim da ne bude prejaka, prevelika, nekako je cijeli taj naš cirkular mali. Kak bi ja to probal izmjeriti da li sjeda u njega ta jača pila, znam da je promjer 600 ali kad nije točno na sredini i nemam pojma koliko to onda viri van...

Ovo s penzlom, uljem i naftom, e to mi bas i nemamo naviku, ja to po starom, ako je slučajno drvo malo mokro 'friško' kliže se samo, ali zasad nismo nikad podmazivali...

A za kotače, eh hebemu baš su mi danas išli 'dečki' i pitali me e imam kaj željeza budem potražil i te pumpane mislim, kotače...

Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
preskocio sam kompletnu raspravu o kruznim pilama

iskustvo nosi svoje, i moje je da one nisu za piljenje drva za ogrijev kruzne pile su za obradit drvo sve ostalo je lutrija kad tad ce se dogodit sranje bila vidija bilo obicna
mranderson
imam osjecaj da je pila bila rucno brusena to jest ostrena ?
sasase a kaj da vam velim, ja se isto sad već duuuugo 'vrtim' oko tih drva, i hvala Bogu nama se nikad nije ništa desilo za criklularom, nadam se da i nikad neće! pazimo kaj radimo (2 nas je) jedan je zadužen da se fokusira samo na nutra-van a ovaj drugi gleda i dodaje kak i kam treba, ha jesam se izrazil

Iskreno, ja sam tu kod nas čul za puno više 'nesreća' sa motornom pilom, nego sa cirkularom (pukel lanac, ošinul lanac i po nozi, i po ruci, oku.., a naravno nitko ne nosi zaštiu ).
Nažalost moram reći i to da se tu kod nas, kod nesreća sa cirkularom, uvijek dovodilo u vezu s alkoholom! Zato sam i to gore napisal, pazimo zbilja da se ne zahebavamo sa cirkularom i poštujemo ga maksimalno koliko god možemo.

znači, rezime, minimano 5.5 kw, cca 1500 okretaja, 600mm KV profil zuba na novoj pili, izmjeniti, dodati lagere u getribu (samoudesivi 2206 lageri), novi pumpani kotači, možda još koji savjet?

i jel ja slobodno pitam jedno totalno 'bedasto' pitanje, zakaj se kod prijenosa na cirkularu koristi remen?
mranderson is offline  
Old 26.04.2013., 23:56   #9993
Kad več nisem prije!

Bilo je na forumu riječi o brojevima okretaja motora!! (osovine pile) u zavisnosti od fi fi pile (metara u sekundi). Ne mogu pronači temu ovaj čas, ali dobro želim svim samograditeljima cirkulara pa da im pila ne zacincilira previše i na krivom mjestu, trebalo bi se pobrinuti prije drvenog odijela.
Napisal budem ako najdem temu stara je, ali poučna.
Gigi75 is offline  
Old 27.04.2013., 08:10   #9994
Quote:
Gigi75 kaže: Pogledaj post
Bilo je na forumu riječi o brojevima okretaja motora!! (osovine pile) u zavisnosti od fi fi pile (metara u sekundi). Ne mogu pronači temu ovaj čas, ali dobro želim svim samograditeljima cirkulara pa da im pila ne zacincilira previše i na krivom mjestu, trebalo bi se pobrinuti prije drvenog odijela.
Napisal budem ako najdem temu stara je, ali poučna.
Kolega Ramzay ti je malo poviše napisal llink na Kordunovu stranicu gdje to piše.
Zvon is offline  
Old 27.04.2013., 10:20   #9995
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Kolega Ramzay ti je malo poviše napisal llink na Kordunovu stranicu gdje to piše.
hebem ti miša!? pa jesam ja to dobro izračunal, pa ja imam na svome cirkularu "brzinu rezanja" malo veću od 31 m/s!? haloooo, istina da nisam baš vješt s brojkama, ne volimo se baš previše ali jel mi može netko to potvrditi?? pa po tome ja imam ni manje ni više nego duplo prespor motor ?

i jel možemo uzeti u obzir ovu pilu od 500 mm sa navedene tablice za idealan primjer kod mene (bojim se da mi je 600 ipak malo prevelika za taj moj 'strojčić')
koliko bi mi trebao imati novi motor snage i broj okretaja, a da remenica i sve ostalo ostane isto, a da opet bude poštivana tablica, sa kordun stranice, znači brzina rezanja izmežu 60-70 m/s ??

Sam ja to seljo-beljo opet dobro izračunal, na novu pilu, od 500mm, bi mi novi motor trebal imati oko 2500 broj okretaja.? Ali sad to gledam malo, pa takav motor uopće, ne postoji ili ???

Postoji motor od 2800 okretaja, i po njemu bi za moje remenice, i po mojoj matematici (ponavljam nisam bas na ti s brojkama) i mojem cirkularu idealna pila bila 450mm! Sa 450mm pilom i 2800 okretaja meni ispada da bi brzina rezanja bila 65 m/s što je optimum! Jel sam ja to sve dobro izračunao???

Zadnje uređivanje mranderson : 27.04.2013. at 11:08.
mranderson is offline  
Old 27.04.2013., 11:19   #9996
ramzay pojasnjenje

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
http://imageshack.us/a/img690/5364/prekidgrijanja.jpg

sve zavisi koliko često koristiš prostor i kako je građen objekat.
po tom grafu ispada laka konstrukcija dosta stedljivija..
ako uzmemo da se grijemo 10h na dan,to je 70h tjedno...

graf kaze da je pri takvom grijanju,usteda za laku konstrukciju 58%,a za tesku samo 12%!!

dali je ovdje laka konstrukcija analogija izolacije sa nutarnje strane zida,a teska sa vanjske strane ili???
jesam li ja dobro to procito taj graf??

mislim kad je taj graf napravljen, da se niti nije jos stavljala izolacija na kuce,nego mozda misle na neku laganu drvenu kucicu i tesku,masivnu zidanu/kamenu kucu,tako ta izolacija mozda nije uzeta o obzir??
istinatrue is offline  
Old 27.04.2013., 14:45   #9997
Thumbs up

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Kolega Ramzay ti je malo poviše napisal llink na Kordunovu stranicu gdje to piše.
Nisam gledao (gledel), glavna misao vodilja je bila da si neko ne zapikne neku stvar na krivo mjesto.
Gigi75 is offline  
Old 27.04.2013., 22:05   #9998
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
po tom grafu ispada laka konstrukcija dosta stedljivija..
ako uzmemo da se grijemo 10h na dan,to je 70h tjedno...

graf kaze da je pri takvom grijanju,usteda za laku konstrukciju 58%,a za tesku samo 12%!!

dali je ovdje laka konstrukcija analogija izolacije sa nutarnje strane zida,a teska sa vanjske strane ili???
jesam li ja dobro to procito taj graf??

mislim kad je taj graf napravljen, da se niti nije jos stavljala izolacija na kuce,nego mozda misle na neku laganu drvenu kucicu i tesku,masivnu zidanu/kamenu kucu,tako ta izolacija mozda nije uzeta o obzir??



Knjiga iz koje sam izvadio dijagram je pisana prije desetak godina, a stiropor odnosno tervol se u izolacijama koristi već pedesetak godina, tako da se taj fizikalni dio jako dobro pozna, medicinsko fiziološki aspekti se još proučavaju , jer se tek razvojem termalnih kamera može zaviriti u svaki kutak ljudakog tijela ili objekta u kome se boravi, ekonomski aspekti su sad sve više faktor koji traži neku izolaciju i tu se događa svašta , puno se laže i mulja.

Za početak pogledati kako izgleda naše tijelo viđeno IC okom kamere http://hr.wikipedia.org/wiki/Crno_tijelo

Ono što je bitno u fiziološkom smislu , je energija zračenja ljudskog tijela , jer je ta energija najvažniji izvor naših toplinskih gubitaka, osim toga je veliki gubitak stajanje bosim nogama na hladnom podu , a nakon toga i gubitak topline od propuha.

Dakle topliji zid ( unutrašnja izolacija , ili lamperija na zidovima ) smanjuju zračenje našeg tijela i stvara osjet ugode . Dobro izolirana obuća ili topli pod skidaju i drugi gubitak topline , i naravno ako ne hodamo po stanu u majici , a vani je -20 C .

Zadnje uređivanje ramzay : 27.04.2013. at 22:27.
ramzay is offline  
Old 27.04.2013., 22:59   #9999
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
[/B]

Knjiga iz koje sam izvadio dijagram je pisana prije desetak godina, a stiropor odnosno tervol se u izolacijama koristi već pedesetak godina, tako da se taj fizikalni dio jako dobro pozna, medicinsko fiziološki aspekti se još proučavaju , jer se tek razvojem termalnih kamera može zaviriti u svaki kutak ljudakog tijela ili objekta u kome se boravi, ekonomski aspekti su sad sve više faktor koji traži neku izolaciju i tu se događa svašta , puno se laže i mulja.

Za početak pogledati kako izgleda naše tijelo viđeno IC okom kamere http://hr.wikipedia.org/wiki/Crno_tijelo

Ono što je bitno u fiziološkom smislu , je energija zračenja ljudskog tijela , jer je ta energija najvažniji izvor naših toplinskih gubitaka, osim toga je veliki gubitak stajanje bosim nogama na hladnom podu , a nakon toga i gubitak topline od propuha.

Dakle topliji zid ( unutrašnja izolacija , ili lamperija na zidovima ) smanjuju zračenje našeg tijela i stvara osjet ugode . Dobro izolirana obuća ili topli pod skidaju i drugi gubitak topline , i naravno ako ne hodamo po stanu u majici , a vani je -20 C .
Ovo na linku je čista erotika i dobra receptura svim pečikurcima za zavoljeti fiziku.
Pozdrav.
Gigi75 is offline  
Old 28.04.2013., 08:55   #10000
drva za 2013/2014

Evo vidim da se borite sa cirkularima i sličnim stvarima vezano za novu sezonu grijanja , evo kako sam ja to riješio
Akcija je bila prošli vikend
ukupno nas bilo jedno 4-5
Utrošak benzina cca 7-8 litara
utošak alkohola ccca 10-15 litara
Sve kompletno odrađeno na licu mjesta u šumi , doma dostavljena gotova drva.



Sve to napravljeno sa ovom običnom pilom


Nisu neka kvalitetna vrsta drva , ostalo još od ove prošle sezone ali uz pufer i ako su suha drva gori ko zmaj
kolman is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.