Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2007., 18:59   #1
Divlje šparoge

Vrijeme je šparoga, dobro, ne baš danas jer pada kiša ali nakon kiše treba u šumu...
Imam tu sreću da nitko u užoj i široj familiji ne voli jest šparoge, osim mene, no vole ih brat ! Tako sam jučer ubrane danas spremila u rižotu i bilo je savršeno!
Drugi način na koji ih spremam je u salati s kuhanim jajima, a treći u kajgani !

I više nemam recepata, pa me zanima kako ih vi spremate, rado bih isprobala koji novi recept!
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 19:23   #2
gdje to čudo raste?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 19:26   #3
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
gdje to čudo raste?
Znam da ih ima u Dalmaciji i u Istri, za ostale krajeve zemlje ne znam.

Kada nađeš viju, i šparoge su u njoj, no ja se u potrazi nisam pokazala baš uspješnom !

Moja rođakinja kaže, da ili imaš dar za to ili nemaš!

Mislim da ih ima kupiti na tržnicama, stručak 15 - 20 kn!
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 00:16   #4
Quote:
Goleo kaže: Pogledaj post
Moja rođakinja kaže, da ili imaš dar za to ili nemaš!
Lani sam s mužem išla u šumicu kraj vikendice (Dalmacija) i nakon sat vremena vratili smo se s doslovno 3 izdanka ! Sat vremena kasnije nam je prijatelj (živi tamo) iz iste šumice donio pun naramak ! Zaključak: ili imaš prijatelja, ili nemaš !
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 01:16   #5
Quote:
Goleo kaže: Pogledaj post
I više nemam recepata, pa me zanima kako ih vi spremate, rado bih isprobala koji novi recept!
Meni su jako fine sa rezancima ili nekom drugom tjesteninom.
Malkicu ih prokuhaš u vodi,prepržiš na malo m.ulja,dodaš soli,papra,origana,ako ti paše češnjaka i začine koje voliš,dodaš vrhnje za kuhanje,prokuhaš i preliješ tjesteninu.Gotovo za čas a meni jako fino
Možeš prije šparoga prepržiti malo pancete,isto je fino.
Uffffffffffff,mljac čak mi je miris u nosu a ja na dijeti,no svejedno sam jučer radila rižoto sa šparogama.
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 09:27   #6
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post


Meni su jako fine sa rezancima ili nekom drugom tjesteninom.
Malkicu ih prokuhaš u vodi,prepržiš na malo m.ulja,dodaš soli,papra,origana,ako ti paše češnjaka i začine koje voliš,dodaš vrhnje za kuhanje,prokuhaš i preliješ tjesteninu.Gotovo za čas a meni jako fino
.
o....da!!!!!!!!to je svjetski....

šparoge su prefine i prezdrave.... (jedino ne volim kak poslije "miriši" dok piškim...)
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:14   #7
Ja dok ih berem pojedem 5-6 kom onako sirovih

No uz navedene načine ima jedan recept koji sam lani proba i bija je super:

Šparoge očistimo i operemo, te slomimo na male komadiće (sve dok se lagano lome) posolimo i pirjamo dok sasvim ne omekšaju (netko pirja samo donji dio dok gornji mekaniji ne), procijedimo ih i posložimo na pršut, kojeg zatim sa šparogama zarolamo u rolice i u masnoći popržimo sa svih strana, dok lagano ne zarumene. Dodajemo vino, a kada skoro do kraja ispari, na rolice pršuta sa šparogama, posložimo ploške sira. Kada se sir počinje topiti, to je znak da je jelo gotovo. Garniramo i poslužimo uz topli kruh.

Ovdje imaš još nekih recepata, pa eksperimentiraj

http://www.gastronaut.hr/tematjedna.asp?tjedan=200618
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:33   #8
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Lani sam s mužem išla u šumicu kraj vikendice (Dalmacija) i nakon sat vremena vratili smo se s doslovno 3 izdanka ! Sat vremena kasnije nam je prijatelj (živi tamo) iz iste šumice donio pun naramak ! Zaključak: ili imaš prijatelja, ili nemaš !
O znam kako je to, samo sam jednom ciljano išla u šumu radi šparoga, gotovo sam upala u provaliju, a doma se vratila s jednim jedinim primjerkom !

Kada su me moji doma vidili, raščupanu i prljavu, sa samo jednom šparogom u ruci - e to je bilo narodno veselje !

Onda se mama smilovala i za pola sata donijela gotovo kvarat od kila !
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:35   #9
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post


Meni su jako fine sa rezancima ili nekom drugom tjesteninom.
Malkicu ih prokuhaš u vodi,prepržiš na malo m.ulja,dodaš soli,papra,origana,ako ti paše češnjaka i začine koje voliš,dodaš vrhnje za kuhanje,prokuhaš i preliješ tjesteninu.Gotovo za čas a meni jako fino
Možeš prije šparoga prepržiti malo pancete,isto je fino.
Uffffffffffff,mljac čak mi je miris u nosu a ja na dijeti,no svejedno sam jučer radila rižoto sa šparogama.
, sviđa mi se recept, češnjak ne smeta, i jučer sam ga ubacila u rižot i bilo je odlično!
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:36   #10
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
o....da!!!!!!!!to je svjetski....

šparoge su prefine i prezdrave.... (jedino ne volim kak poslije "miriši" dok piškim...)
Vidiš, nisam na to obratila pažnju, zanimljivo!
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:42   #11
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Ja dok ih berem pojedem 5-6 kom onako sirovih

No uz navedene načine ima jedan recept koji sam lani proba i bija je super:

Šparoge očistimo i operemo, te slomimo na male komadiće (sve dok se lagano lome) posolimo i pirjamo dok sasvim ne omekšaju (netko pirja samo donji dio dok gornji mekaniji ne), procijedimo ih i posložimo na pršut, kojeg zatim sa šparogama zarolamo u rolice i u masnoći popržimo sa svih strana, dok lagano ne zarumene. Dodajemo vino, a kada skoro do kraja ispari, na rolice pršuta sa šparogama, posložimo ploške sira. Kada se sir počinje topiti, to je znak da je jelo gotovo. Garniramo i poslužimo uz topli kruh.

Ovdje imaš još nekih recepata, pa eksperimentiraj

http://www.gastronaut.hr/tematjedna.asp?tjedan=200618
Nisam ih nikad jela sirove, probat ću!

za recept i link, baš me zanima šta tamo ima!

Nego, koji sir staviš na zarolani pršut?

Ja sam uz rižot pila bevandu, domaće vino, ali apsolutni sam amater po pitanju vina, pa me zanima koje ti vino preferiraš poslije guštanja u šparogama?

I vidila sam na najavi, Ana Ugarković će u subotu spremat divlje šparoge, nadam se da ću stić gledat!
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:55   #12
Ja ih spremim sa jajima, skuham sparoge, nakosem na sitno, skuham tvrdo kuhana jaja i njih nakosem pa to pomijesam, dodam svjeze mljeveni papar, limunov sok i maslinovo ulje.
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:15   #13
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Ja dok ih berem pojedem 5-6 kom onako sirovih

No uz navedene načine ima jedan recept koji sam lani proba i bija je super:

Šparoge očistimo i operemo, te slomimo na male komadiće (sve dok se lagano lome) posolimo i pirjamo dok sasvim ne omekšaju (netko pirja samo donji dio dok gornji mekaniji ne), procijedimo ih i posložimo na pršut, kojeg zatim sa šparogama zarolamo u rolice i u masnoći popržimo sa svih strana, dok lagano ne zarumene. Dodajemo vino, a kada skoro do kraja ispari, na rolice pršuta sa šparogama, posložimo ploške sira. Kada se sir počinje topiti, to je znak da je jelo gotovo. Garniramo i poslužimo uz topli kruh.

Ovdje imaš još nekih recepata, pa eksperimentiraj

http://www.gastronaut.hr/tematjedna.asp?tjedan=200618

ovo mora biti fino.......
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:23   #14
Quote:
Goleo kaže: Pogledaj post
Nisam ih nikad jela sirove, probat ću!

za recept i link, baš me zanima šta tamo ima!

Nego, koji sir staviš na zarolani pršut?

Ja sam uz rižot pila bevandu, domaće vino, ali apsolutni sam amater po pitanju vina, pa me zanima koje ti vino preferiraš poslije guštanja u šparogama?

I vidila sam na najavi, Ana Ugarković će u subotu spremat divlje šparoge, nadam se da ću stić gledat!
Topljeni, koji mi je pri ruci

I ja pijen, no uz ovaj recept pijen cilo, crno. Uz laganiju spizu, ka što je rižot, može i mala bevanda.

Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
ovo mora biti fino.......
Da fino, kada jedamput probaš nema šanse da zaboraviš.

A nije ni nešto puno komplicirano za spremit.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:28   #15
Quote:
Goleo kaže: Pogledaj post
Moja rođakinja kaže, da ili imaš dar za to ili nemaš!
ma nije, treba malo prakse.
ja sam prvi put ubrala deset a ovi koji su isli iza mene nabrali su bunt cijeli
kasnije skuzish kako i gdje da gledash pa ih i ti naberesh dosta


inace, ja znam samo tu varijantu sa jajima da napravim.
...jeste da ih ovdje gdje sam ja nema, ali bih da znam sta da radim kad ih se ponovo dochepam
super tema
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 22:06   #16
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
šparoge su prefine i prezdrave.... (jedino ne volim kak poslije "miriši" dok piškim...)
To ti je zato jer se pročiste bubrezi. Jako su zdrave.

Moja baka ih je spremala sa jajima. Malo ih prodinsta, da smekšaju i onda doda razmućena jaja, kao za kajganu. Super je!
Pravila je i nekakav saft, umak, šta li. Sa njokima se jede ali pojma nemam kako se to pravi. Na žalost.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 22:18   #17
izašla je u jučerašnjem Jutarnjem proljetna kuharica, ima par recepata sa šparogama, i nekoliko umaka za preljev

meni je zapela za oko pita sa svježim sirom i šparogama..mmmm..prefino!
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:11   #18
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Topljeni, koji mi je pri ruci

I ja pijen, no uz ovaj recept pijen cilo, crno. Uz laganiju spizu, ka što je rižot, može i mala bevanda.



Da fino, kada jedamput probaš nema šanse da zaboraviš.

A nije ni nešto puno komplicirano za spremit.
A dobro, ja već mislila da treba bit neki finčukasti sir, šta ga nema za kupit svugdi ! U hladnjaku uvijek imam barem jedan "kolutić" Zdenke!

Za vino sam, daklem, pogodila, tj. uz rižot bevandica a uz tvoj recept cilo crno - bravo ja, učim !
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:13   #19
Quote:
kachunchica kaže: Pogledaj post
ma nije, treba malo prakse.
ja sam prvi put ubrala deset a ovi koji su isli iza mene nabrali su bunt cijeli
kasnije skuzish kako i gdje da gledash pa ih i ti naberesh dosta


inace, ja znam samo tu varijantu sa jajima da napravim.
...jeste da ih ovdje gdje sam ja nema, ali bih da znam sta da radim kad ih se ponovo dochepam
super tema
Čim budem u prilici, otić ću ja opet u lov, ali ovaj put s nekim od iskusnih lovaca na šparoge !
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:44   #20
Quote:
mayabela kaže: Pogledaj post
izašla je u jučerašnjem Jutarnjem proljetna kuharica, ima par recepata sa šparogama, i nekoliko umaka za preljev

meni je zapela za oko pita sa svježim sirom i šparogama..mmmm..prefino!
Nažalost, ja taj broj Jutarnjega nisam kupila , pa možeš li napisat koji recept ili barem taj za pitu od šparoga i sira, please !

Evo moga recepta :

RIŽOT OD DIVLJIH ŠPAROGA

- glavica crvenog luka
- maslinovo ulje
- peršin
- 2-3 režnja češnjaka
- šparoge
- riža
- papar, vegeta

Kosani crveni luk popržiti na ulju, dodati šparoge ( na oko 5 cm izrezane), peršin, češnjak, vegetu i papar.Nakon 10 min dodati rižu, a potom pomalo dodavati toplu vodu sve dok riža ne bude kuhana. Po potrebi dodati soli.
Ja stavila žličicu vegete mediteran.

U originalnom receptu stavljaju se i plodovi mora (dagne, kamenice, prstaci, lignje...) i to odmah na crveni luk, pa se tek nakon 10 min pirjanja dodaju i šparoge, ostali postupak je isti.

Evo i slikica:

__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.