Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2016., 19:30   #261
Na pregledima uvijek 140/90- s tim da sam i inače tremašica kada idem kod dr. i putujem 3 sata do tamo,noć prije loše spavam.. Doma uglavnom normalan no nekako se bojim jel imam i višak kilograma pa bi preventirala... kaže gin. da jedem bljutavo,neslano i sada razmišljam što bi mogla a da nema soli jel nje ima svugdje-sirevi,salama,čak i kruh.... Dakle preporuka što jesti? pada mi na pamet-lešo krumpir, jogurt, posni sir.. totalno sam bez ideja
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 22:45   #262
A da, kuhano meso, povrce i takve stvari. Ili normalo peci il dinstati ali bez soli.
Medjuobrok neku vocku
Sa tlakom 150/90 sam dobila tablete. I na kraju zavrsila u bolnici jer se tlak nije snizivao.
Znam da nije fino jesti bez soli al prisili se jer je tlak jako opasan u trudnoci

Poslano sa mog LG-D505 koristeći Tapatalk
ivika13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 14:41   #263
Dižem temu s pitanjem.

Dakle, od kad znam za sebe imam problem sa strahom od bijelih kuta kad mi mjere tlak. uvijek bude veći nego da ga sama mjerim.

Iz tog su mi razloga dali da vodim dnevnik tlaka 2x dnevno i to i radim malo više od cca 3tjedna.

U ta 3 tjedna mi je tlak dobar, s malim izletima "preko" tj da pojasnim:
U svega 3 mjerenja mi je gornji tlak bio 130-135 i u par slučajeva mi je donji tlak bio 88-92-max 95 (u ove vrijednosti nisam 100%, mogu doma pogledat točno).

Međutim, kako su mi igrom slučaja 2 doktora gledali tu tablicu imaju i podjeljena mišljenja.
Prvi doktor misli da je to ok i da samo nastavim pratiti i ne trebam terapiju, dok drugi misli da bi trebali razmislit o terapiji.

Što se tiče nekih simptoma visokog tlaka u trudnoći nemam neke za koje bi baš rekla "e to je to". Glavobolju sam možda imala 2 put od kad trudna i vrtilo mi se u 2 navrata prije dva dana, al to može biti posljedica i nekih drugih razloga. u trenutku najveće vrtoglaviće sam imala tlak 128/85.

Za koje vrijednosti su vama davali terapije? ja je nebih pila ako ne moram, ali ako treba neću ni razmišljat da ih ne pijem.
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 19:50   #264
Citam da vas je vecina dobila methyldopu za visoki krvni tlak i da je to jedini sigurni lijek u trudnoci. Mene sad u st rodilistu kljukaku sa amlodipinom (norvasc) a po nekim nedavnim studijima citam da on nije dokazano siguran u trudnoci pa sam sad cila zabrinuta ovdi se ne moze uopce pricat s doktorima a privatnici sad za vikend ne rade pa ne znam sta da napravim, ima li netko neku preporuku pliz
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 08:51   #265
Cure pliz pisite ako ima koja s tlakom na kojoj ste terapiji... ja jos na norvascu a onda vidim neke studije ili informacije poput ove od Berlinskog institua za embriotoksicnost da se taj lijek prepisuje samo ukoliko bolje ispitane alternative poput metildope nisu dostupne

https://www.embryotox.de/amlodipin.html

pa budem u panici, a jos mi je gluplje ne bit na terapiji, doktori kojima uspijem napomenit nesto o izboru lijeka samo kazu da se to propisuje rutinski, al nebitno je da li se propisuje nego kakav ima utjecaj...

Sta bi vi na mom mistu? Nekako mi to nisu stvari za prepustanje slucaju... palo mi je cak na pamet da mozda propisuju norvasc jer im je jeftiniji...

Zadnje uređivanje naomi : 28.11.2017. at 09:03.
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 10:27   #266
naomi, a koliko ti je tlak?
Vidim da govoriš o doktorima u množini, jesi tražila drugo mišljenje ili?

Ja iskreno malo znam o tom, al razumijem tvoje nedoumice. Njemački ne znam pa ne mogu pomoć oko linka.
Ne znam koliko ti je tlak, al ak su ti propisali lijek, mislim da opcija da ga ne piješ je gora.
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 10:51   #267
Quote:
bljuć kaže: Pogledaj post
naomi, a koliko ti je tlak?
Vidim da govoriš o doktorima u množini, jesi tražila drugo mišljenje ili?

Ja iskreno malo znam o tom, al razumijem tvoje nedoumice. Njemački ne znam pa ne mogu pomoć oko linka.
Ne znam koliko ti je tlak, al ak su ti propisali lijek, mislim da opcija da ga ne piješ je gora.
Slazem se da je gora opcija ne piti lijek... sad mi je tlak oko 140 do 150 a donji 90 do 100, i to uz terapiju. Mislim uspjesno su mi ga spustili, tek sam 29ti tjedan tako da nema zezanja...

Na linku pisu da je metildopa prvo sta treba dati, jer je najdulje u opticaju kod trudnica i negativni utjecaji na plod nisu zabiljezeni. A ostalo da ide tek ako to zakaze jer su utjecaji na plod dosta upitniji...

Pod doktori mislim na dva dr koja sam pitala za taj lijek i jedna je rekla da ga moram izdrzat pit a drugi da je veca korist od tog lijeka nego steta...

Zadnje uređivanje naomi : 28.11.2017. at 11:07.
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 11:36   #268
Quote:
naomi kaže: Pogledaj post
Slazem se da je gora opcija ne piti lijek... sad mi je tlak oko 140 do 150 a donji 90 do 100, i to uz terapiju. Mislim uspjesno su mi ga spustili, tek sam 29ti tjedan tako da nema zezanja...

Na linku pisu da je metildopa prvo sta treba dati, jer je najdulje u opticaju kod trudnica i negativni utjecaji na plod nisu zabiljezeni. A ostalo da ide tek ako to zakaze jer su utjecaji na plod dosta upitniji...

Pod doktori mislim na dva dr koja sam pitala za taj lijek i jedna je rekla da ga moram izdrzat pit a drugi da je veca korist od tog lijeka nego steta...
Vidjela sam kasnije na drugoj temi da ležiš u bolnici u Splitu. Možda da nazoveš ginekologa koji ti vodi trudnoću i njega pitaš savjet? ako mu vjeruješ?

Moguće da u bolnici imaju samo ovaj pa zato i daju. stvarno ne znam što bi ti rekla. iako sam se uvjerila da su općenito svi pažljivi oko tog što daju trudnicama nego da im štete. a i koliko sam uspjela skužit s linka - studija je iz 2013, moguće da su se stvari promjenile do sad.
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:06   #269
Wink

Quote:
bljuć kaže: Pogledaj post
Vidjela sam kasnije na drugoj temi da ležiš u bolnici u Splitu. Možda da nazoveš ginekologa koji ti vodi trudnoću i njega pitaš savjet? ako mu vjeruješ?

Moguće da u bolnici imaju samo ovaj pa zato i daju. stvarno ne znam što bi ti rekla. iako sam se uvjerila da su općenito svi pažljivi oko tog što daju trudnicama nego da im štete. a i koliko sam uspjela skužit s linka - studija je iz 2013, moguće da su se stvari promjenile do sad.

Moj gin je stava da ako se bojimo nuspojava nista ne bi trebali pit. Ma vrlo je moguce i da se nesto promjenilo, da mi dr kaze nesto slicno tome to je sve sta bi trebalo da me umiri, ovako sam nekako sama sa pitanjima bez odgovora... hvala ti :-)
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 23:12   #270
Moje iskustvo je od prosle godine, ali nadam se da ce ti biti od pomoci. Cijelu trudnoću sam bila na methyldopi, s tim da sam ja i prije trudnoće imala lagano povisen tlak i uzimala malu dozu Amicora. Cim je utvrđena trudnoća, presla sam na methyldopu, imala školski tlak cijelo vrijeme i rodila zdrave blizanke u 39.-om tj.
Inače, kod methyldope je specifična situacija jer je to lijek iz uvoza i trebaš ga naručiti u apoteci par dana ranije i ne ide na e-recept nego na papirnati plavi recept. Meni ga je davala obiteljska doktorica, ali mislim da moze i gin.
Osim toga, čini mi se da su ti Norvascovi lijekovi spranca u splitskoj bolnici, jer sam ja bila na kardioloskom pregledu kod doktorice sa splitskog KBC-a i predložila je iste te lijekove. Moja gin. je ipak ostala pri methyldopi kao najsigurnijem riješenju. Tako da provjeri sve opcije i odluči se, zajedno sa svojim ginom, za onu koja će ti najbolje odgovarati. Želim ti sve najbolje!
__________________
If not now, when?
Crystabelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 20:12   #271
Ima li koja aktivna tlakasica?? 🙂
Na terapiji sam sad vec 3 tjedna, 2xmethildopa (ako sam dobro napisala) i 2x normabel... problem je u tome sto mi je doma tlak super, prije terapije 120-130/80 od kada pijem terapiju 110-120/70-80... pijem samo methil bez normabela jer samo spavam onda... problem je kada dodem kod gin i stanem na vagu i dobim tipa 2-3 kg ona me kaze da sam strasno debela i jos mi dodjeli par “lijepih” rujeci to me ubije u pojam i tlak mi ocito skoci... kazem joj da imam doma normalan tlak da ga mjerim 3xdnevno i ne vjeruje mi tj kaze da ne znam izmjeriti tlak (inace sam zavrsila srednju medicinsku) i da mi je takav jer ne pijem terapiju... cak je i muzu rekla nek me malo dovede u kontrolu da pijem tablete... rekla mi je ako ce mi iduci put biti visok tlak da ce me poslat u bolnicu... mislim si mozda i nije te toliko lose s obzrom da mi ne vjeruje... na zafnjem pregledu mi je povisila dozu meth.na 3x1 dnevno...sada sam u 24.tt...
anjcipanjci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 20:35   #272
Koliko ti je kod nje tlak?
Meni je uvijek visi kad mi oni mjere, al doma mjerim 2 put dnevno i u 90% je ok. Rijetno ode oko 130/90, al nisam dobila terapiju. Probaj jesti manje slanog.
Mozda da stvarno odes u bolnici il kod drugoog ginekologa po misljenje. Mislim ovih 120-130/80 nije visok tlak
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 20:38   #273
Quote:
bljuć kaže: Pogledaj post
Koliko ti je kod nje tlak?
Meni je uvijek visi kad mi oni mjere, al doma mjerim 2 put dnevno i u 90% je ok. Rijetno ode oko 130/90, al nisam dobila terapiju. Probaj jesti manje slanog.
Mozda da stvarno odes u bolnici il kod drugoog ginekologa po misljenje. Mislim ovih 120-130/80 nije visok tlak
Kod njih mi je 130-140/90... jednom je bio 150/90 i tu sam dobila terapiju.. cak znam tu i tamo navratiti u ljekarnu u kvartu i kod njih mi je oko 120-130/80.. ovih 80 mi prede samo kada sam kod gin,.
anjcipanjci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 20:44   #274
Quote:
anjcipanjci kaže: Pogledaj post
Kod njih mi je 130-140/90... jednom je bio 150/90 i tu sam dobila terapiju.. cak znam tu i tamo navratiti u ljekarnu u kvartu i kod njih mi je oko 120-130/80.. ovih 80 mi prede samo kada sam kod gin,.
Ne znam, nisam lijecnik, i ne bih ti htjela krivo savjetovati... al meni i s vecim tlakom kod njih, a doma ok nisu davali terapiju. Sad sam 29tj. I cijeli zivot mi je visi tlak kad.mi ga mjeri bilo tko u kuti

Di ti je posteljica? Meni si rekli cak da probam lezat na lijevom boku i izbjegavat leda jer onda se uspori cirkulacoja i povisi tlak.
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 20:50   #275
Quote:
bljuć kaže: Pogledaj post
Ne znam, nisam lijecnik, i ne bih ti htjela krivo savjetovati... al meni i s vecim tlakom kod njih, a doma ok nisu davali terapiju. Sad sam 29tj. I cijeli zivot mi je visi tlak kad.mi ga mjeri bilo tko u kuti

Di ti je posteljica? Meni si rekli cak da probam lezat na lijevom boku i izbjegavat leda jer onda se uspori cirkulacoja i povisi tlak.
Posteljica mi je iza, dosta sam lezala do unazad mjesec i pol zbog hematoma i isto mi je netko savjetovao lijevi bok, tako da ako lezim uglavnom sam na lijevom boku... prije 2-3 tjedna mi se zacrnilo pred ocima i kada su mi izmjerili tlak bio je 105/65... kada sam to rekla gin rekla mi je da ne dramim da to nije zbog tlaka... nisam povecala terapiju jer se bojim da mi ne spusti tlak previse.. jel to uopce moguce? Nisam vise pametna..
anjcipanjci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 20:58   #276
Ja sam dramila isto zbog tlaka jer me bilo strah da mi ne daju terapiju, a trebali bi. Al jedno lose mjerenje nije po meni za tablete. Da li ti je nakon tog ponovo mjerila kad se malo smirila (nakon cca 15min)?

Mozda da odes sa svojom tablicom koju mjeris po drugo misljenje?
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 21:38   #277
Quote:
bljuć kaže: Pogledaj post
Ja sam dramila isto zbog tlaka jer me bilo strah da mi ne daju terapiju, a trebali bi. Al jedno lose mjerenje nije po meni za tablete. Da li ti je nakon tog ponovo mjerila kad se malo smirila (nakon cca 15min)?

Mozda da odes sa svojom tablicom koju mjeris po drugo misljenje?
Zena je malo tvrdoglava, ja sam cak predlozila da mi mjeri na kraju pregleda, reko mozda sam uzbudena dok ne vidim bebaca, na sebi ne osjetim da je poviseni... uvijek sam uzrujana jos 3 dana poslje pregleda ali uglavnom zbog njezinih komentara.. stalno si mislim koj 2-3 pregleda pa sam gotova s njom al sve mi teze pada ici tamo...
anjcipanjci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 22:48   #278
Anjci, ako ti vec stvara toliko nervozu zasto se nebi prebacila u neke druge ako mozes ? Ili mozda jos tih par pregleda odradila privatno ?

Meni je tlak inace nizi, tako da kad mi oni mjere uvik bude okej, 120-70 izuzev prvog mjerenja koje je bilo mislim oko 140/70 di san ja sama sebi paniku napravila jer san mislila da ce mi odma dat tablete ili me strpat u bolnicu


Sent from my iPhone using Tapatalk
minimiskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 16:01   #279
Ima li koga da pije tablete za tlak i zeljezo? Vidim da se ne preporucuje zajedno, a meni su obje prepisane.

Nasla sad na netu da se piju s 2h razmaka (nisu mi to rekli) pa me zanima da li je to jedino sto trebam paziti ili ima jos nesto?
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 18:37   #280
Pozdrav cure.
Tlak u trudnoci mi je povisen i dobila sam na plavi recept metildopu. Tete u ljekarni kazu da se jedna kutija od 50 tab placa 135 kn. Placate li vi?
Hvala na infu
ljube215 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.