Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2012., 20:47   #261
Quote:
Rupert kaže: Pogledaj post
Ma super ste! Hvala na odgovorima!
Još samo da pohvatam gnojenje, zaštitu od bolesti, gdje naći onaj "virus free" češnjak i krećem u proizvodnju!
post broj #237. gnojenje...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 10:45   #262
hehe... hvala! (hvatam polako)
Rupert is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 20:29   #263
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Da, ima tvrdu peteljku, i samo vanjske cesnjeve .
Hvala ti na objasnjenju, nisam znala da je rani, rekli su mi samo da je jesenski i to je to..
E kad bi i kod mene bio krupan kao i ovaj iz Korduna

Inace, cula sam takoder, da takav cesnjak tamo prodaju i do 80kn po kg..
To je naravno na manje kolicine..Ima ljudi sto uz cestu prodaju cesnjak-kazu da uglavnom su vec stalni kupci turisti koji prepoznaju kvalitetu...
Eto samo da se zna da ima ljudi koji su spremni platiti i vise nego sto treba za kvalitetan domaci proizvod...
Ajde uzmi jedan češanj tog iz Korduna i prepolovi ga i pogledaj gdje je klica. Vidi jeli skroz na dnu ili je krenula prema gore, baš me zanima. Pa ako ga lijepo popoloviš da se klica vidi možeš i sliku postat.

Naravno ako ti nije žao jednog češnja, a ni nemoraš ga bacit pojedi ga
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 20:44   #264
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
Ajde uzmi jedan češanj tog iz Korduna i prepolovi ga i pogledaj gdje je klica. Vidi jeli skroz na dnu ili je krenula prema gore, baš me zanima. Pa ako ga lijepo popoloviš da se klica vidi možeš i sliku postat.

Naravno ako ti nije žao jednog češnja, a ni nemoraš ga bacit pojedi ga
Budem sutra, uslikat cu
Znaci da ga prepolovim uzduz po pola?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 09:26   #265
Evo slika:
http://img822.imageshack.us/img822/2816/dsc0311uk.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img221.imageshack.us/img221/5594/dsc0313y.jpg

Uploaded with ImageShack.us
http://img820.imageshack.us/img820/2271/dsc0312jy.jpg




Uploaded with ImageShack.us


Mozes sada i meni koja se ne kuzim, objasniti sta s ovime saznajes?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 12:29   #266
Ništa posebno, osim da vjerovatno ipak nije rana vrsta. Kod rane vrste je klica već u gornjoj trećini češnjeva. U svakom slučaju zanimljiva vrsta, ljudi često traže ovaj crvenkasti jer ih valjda asocira da je domaći, bijela boja ih asocira na kineski što je pogrešno ali tako je...
Ako ti bude dobar dogodine uzet ću par kilograma za probe. Imam jednu vrstu za testirat ove godine, provjereno je obnavljana od barem 1964., isto ima velike glavice a ostaje mi za vidit kako će se ponašat kad promjeni vrstu zemlje.
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:06   #267
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
Ništa posebno, osim da vjerovatno ipak nije rana vrsta. Kod rane vrste je klica već u gornjoj trećini češnjeva. U svakom slučaju zanimljiva vrsta, ljudi često traže ovaj crvenkasti jer ih valjda asocira da je domaći, bijela boja ih asocira na kineski što je pogrešno ali tako je...
Ako ti bude dobar dogodine uzet ću par kilograma za probe. Imam jednu vrstu za testirat ove godine, provjereno je obnavlja
na od barem 1964., isto ima velike glavice a ostaje mi za vidit kako će se ponašat kad promjeni vrstu zemlje.
Aha..
Eto ostaje nam vidjet kako ce kod mene uspjeti...
Kod mene je crna zemlja, vec duugo godina nista na njoj nije posadeno..davno je bio vinograd...
Tako da ostaje mi vidjeti kako ce tu cesnjak uopce uspjevati...
A sad imam 3 razlicite vrste cesnjaka pa cemo vidjeti
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:46   #268
kaj bijeli češnjak nije kineski? pa u trgovinama ima samo tog bijelog kinseskog! zašto nema domačeg crvenog ne znam
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:51   #269
taj kineski je jeftiniji.
kad veletrgovac kupi 10 kontejnera češnjaka uz to dobije dva kontejnera jeftinih televizora i kontejner krpa gotovo gratis
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 14:10   #270
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kaj bijeli češnjak nije kineski? pa u trgovinama ima samo tog bijelog kinseskog! zašto nema domačeg crvenog ne znam
Postoji i domaci skroz bijeli cesnjak
Po svim trgovackim lancima je kineski cesnjak..
Domaceg ima jedino na placu..
Domaci od kineskog razlikujemo po tzv brkovima...
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 15:30   #271
thanks
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 09:17   #272
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Domaci od kineskog razlikujemo po tzv brkovima...
Ne razumijem. Ako kupim kineski i posadim ga, i on će imati brkove.
Rocky64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 12:11   #273
pitanjce - "virus free" češnjak? gdje ga kupiti, ima li toga uopće kod nas, cijene?
gdje uopće kupiti češnjak za sadnju (Zagreb, okolica,...)?
Rupert is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 15:28   #274
Quote:
Rocky64 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem. Ako kupim kineski i posadim ga, i on će imati brkove.
Razlikuje se po nepošišanim brkovima. Uvozni mora imati pošišane brkove, drugačije se nemože izvoziti. Mislim da je to zbog zemlje (koja bi ostala na brkovima, pa makar u tragovima). Domaći otkupni centri također traže da se žile potpuno odrežu, valjda žele imat opciju i da ga izvezu ako žele.

@Rupert Mislim da nepostoji nitko u RH tko se bavi isključivo prodajom i proizvodnjom bezvirusnog češnjaka. Ako ćemo iskreno, kad nastupi neka bolest za koju agronomi neznaju što je onda će reći da je u pitanju virus i doviđenja. Nema daljnje rasprave jer za virus nema lijeka... Ne sekiraj se toliko zbog toga, nego nađi domaći češnjak i kupi ga.
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 08:41   #275
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
Razlikuje se po nepošišanim brkovima.
Znači nema razlike. Mene ne zanima njegova frizura, i da li je domaći ili uvozni.
Mislio sam da se možda radi o različitim vrstama, od kojih ova naša ima bolja svojstva.
Rocky64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 22:36   #276
bijeli luk sa "folijom"

Postovani,

vidim da ovdje ima i onih koji nesto znaju o sadnji bijeloga luka, pa stoga molim mali savijet na temu sadnje luka sa folijom.
kolega sadi jagode sa "crnom folijom" ima svu potrebnu mehanizaciju, pa se ja sada pitam da li bi se isto moglo primjeniti i na prozvodnju bijeloga luka. on kaze da na taj nacin sprecava rast korova gotovo 100%.
osobno planiram posaditi cca 20 kg. luka, pa ako netko ima neki kljucni savijet za jesensku sadnju neka se slobodno javi. planiram saditi na medjusobnom razmaku 15 x 25 cm.
da li je to ok?? ako netko sadi na gore opisani nacin moze napisati koju foliju koristi ( debljina, boja i sl. )

unaprijed hvala !!!
tino_pkc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 23:06   #277
Quote:
tino_pkc kaže: Pogledaj post
Postovani,

vidim da ovdje ima i onih koji nesto znaju o sadnji bijeloga luka, pa stoga molim mali savijet na temu sadnje luka sa folijom.
kolega sadi jagode sa "crnom folijom" ima svu potrebnu mehanizaciju, pa se ja sada pitam da li bi se isto moglo primjeniti i na prozvodnju bijeloga luka. on kaze da na taj nacin sprecava rast korova gotovo 100%.
osobno planiram posaditi cca 20 kg. luka, pa ako netko ima neki kljucni savijet za jesensku sadnju neka se slobodno javi. planiram saditi na medjusobnom razmaku 15 x 25 cm.
da li je to ok?? ako netko sadi na gore opisani nacin moze napisati koju foliju koristi ( debljina, boja i sl. )

unaprijed hvala !!!
teoretski je moguće saditi češnjak na foliji ali...naime, češnjak ne podnosi previše vlage u tlu a u jesn bi zemlja bila previše vlažna ispod folije pa bi vrlo vjerojatno došlo do truljenja.

drugi problem je folija na zemlji tijekom zime, naime, ako nema snijega, za sunčanih dana bila bi prevelika oscilacija u temperaturi zemlje danju i noću.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:03   #278
[QUOTE=Biljka112;41425198]teoretski je moguće saditi češnjak na foliji ali...naime, češnjak ne podnosi previše vlage u tlu a u jesn bi zemlja bila previše vlažna ispod folije pa bi vrlo vjerojatno došlo do truljenja.

drugi problem je folija na zemlji tijekom zime, naime, ako nema snijega, za sunčanih dana bila bi prevelika oscilacija u temperaturi zemlje danju i noću.[/QUOT

surfajuci netom nasao sam da se vani ( Francuska i sl. ) sadi manje vise sve sa folijom. istina nisam bas previse trazio ali mi se cini logicnim da se moze tako sprijeciti korov, a sto se tice temperature mislim da bas zbog folije nece biti neke velike oscilacije.
tino_pkc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:29   #279
da, uzgojem na foliji sprečava se rast korova.

oscilacija temperature puno je veća kad je zemlja pokrivena folijom nego kad je bez nje. kako se najčešće koristi crna folija, a crna sama po sebi privlači sunčevu toplinu, moguće je da se temperatura na površini zemlje ispod folije digne na nekih desetak stupnjeva. a ponoći će se smrznuti. to je sasvim pristojna oscilacija za biljke.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 18:05   #280
Da li je jeftinija i bolja folija ili slama koja također spriječava rast korova?
Slama je prozračnija i prirodnija pa oscilacije velike ne bi trebalo biti...
črni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.