Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2012., 08:58   #41
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa kaj nije to rutina?
Meni to nije rutina to je samo određeni broj stvari i aktivnosti koje svi imamo tokom dana.
Rutina mi je neki raspored koji je vezan za određeno vrijeme kojeg bi se trebala držati ili bar približno držati, a to se kod nas ne događa.

Ustajemo između 7 i 10.30, mlađi spava po danu nekad u 12 nekad u 17, kad vidim da zijeva ili da se dira po ušima (što je znak da mu se spava) uspavam ga, ručamo nekad u 12 nekad u 16-17.
Navečer idu spavati između 8.30 i 23.30, ovisno o tome kako je prošao dan.

Što se reda tiče nešto imamo nešto . Kada jedu moraju jesti za stolom u blagavaonici i nema slatkiša prije ručka.
Ako se izjasni da nije gladan dobro, jest će kasnije, ako hoće samo juhu ili samo meso i prilog opet dobro. ne moraju sjediti sa ostalima za stolom ako oni ne jedu. Imali smo i faze hodanja, malo se poigra pa se vrati jesti, to mi nije problem alli nastavljaju jesti ono što ima za ručak.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 09:06   #42
mi imamo i rutinu i red

uvedeno kad je imao 4 mjeseca, razlog: buđenja noću svako sat vremena i nespavanje danju, tj spavanje po 30 min i cendranje većinu budnog vremena.

tad sam baš bila opsjednuta time.

kad je počeo spavati noću bez x buđenja (od kad ima 13 mjeseci), nisam više napeta oko rutine, ako se nešto pomjeri samo se prilagodim. prije bi kompletno šiznula, jer sam bila premorena i sve mi se vrtilo oko toga da on zaspi u 21 sat.


al uglavnom:
budi se kad i mi za posao. nije u jaslicama nego ga doma čuva sitterica, tako da ona poštuje ranije uspostavljeni rde.
kako se budi svaki dan u isto vrijeme, u isto vrijeme mu se i spava (otklon od max 30 min, ovisno o tome koliko je umoran).

doručkuje u hranilici, ako neće sam jesti može izabrati slikovnicu/časopis za zabavu. ne dajem neke druge igračke.
ne može jesti van hranilice.
kod nas se jede "tradicionalno", svi smo skupa, ne gleda se tv (i tako ga po danu ni ne palimo), jede se za stolom. tako je bilo i prije nego se v rodio.

navečer ide spavati u isto vrijeme, naravno ako je premoren stavim ga ranije.




e sad izleti:
nekad se nakon posla pokupimo na neku plažu, ne jedemo kući ručak jer bi nam prošlo poslijepodne. naručimo hranu i pokupimo je u restoranu uz put. ako to neće jesti, uzmem mu bananu i pecivo. ne paničarim što nije dobio idealan obrok

cjelodnevni izleti: nismo još bili ove godine. prošle bi ga stavili u AS i napravili krug autom. zaspao bi iste minute.

međutim, sad sam nedavno išla sama s njim u vikendicu, putovala u vrijeme spavanja. bio je krepan, ali nije zaspao skoro do pred kraj puta (ukupno put traje sat i pol). prvo je bio oduševljen da negdje idemo, onda je krenulo cendranje i plakanje, ali san nula bodova.
tako da mi AS više nije super rješenje. da ne govorim da se sav preznojio, a uopće još nije toliko vruće.

i onda sam razbijala glavu što ćemo sad, dal da uvedemo kolica (mi ih ne koristim), dal ovo, dal ono. kad sam se sjetila da mogu uzeti neku deku ili vreću, pa nek dijete spava na tome u hladu!
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 09:08   #43
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Ustajemo između 7 i 10.30, mlađi spava po danu nekad u 12 nekad u 17, kad vidim da zijeva ili da se dira po ušima (što je znak da mu se spava) uspavam ga, ručamo nekad u 12 nekad u 16-17.
Navečer idu spavati između 8.30 i 23.30, ovisno o tome kako je prošao dan.
al onda ste svi doma, ili kako?

ne mogu zamisliti kako ovo funkcionira ako vi morate na posao?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 09:53   #44
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
nadalje, glede reda, općenito. mi npr nikad ne sjedamo za stol i doručkujemo nego je to sve u letu. tako da dijetetu uopće nismo dobar primjer.
doručak ili musle u jednu šalicu, kavu u drugu pa na kauč, na pod, u letu, gdjegod. to je doručak. ručak je nešto organiziraniji ali daleko od onog idealnog: sve je vruće i zgotovljeno, obitelj sjeda za stol i jede. TV strogo ugašen. svi su pristojni i simultano jedu. to je kod nas sve zbrda zdola.

je li to jako loše po dijete ili nije? da li uopće više postoje normalni ručkovi (s obzirom na tempo i način života)?
nisam čitala ostatak teme, ne znam je li već netko odgovorio na ovo
i mi smo prije jeli kojekako, ali kako će ti dijete biti veće i kužiti stvari tako ćete se i vi disciplinirati
ako ništa drugo jer ćeš učiti dijete da se ne jede na kauču (jerbo dijete baš i ne može paziti kao ti pa će ti sve zamluljati), da se ne gleda tv dok se jede, da se sjedi za stolom dok se jede i slično, a nemreš djetetu braniti nešto što vi radite. prvo jer te dijete neće fermat ni pol posto, a drugo jer će te, čim naraste, na tvoje 'ne jede se na kauču' pitati ' a zašto ti i tata smijete?'

meni je najgore sad kad imam i bebu, bilo bi mi super da mogu pojest uz njega na podu ili u letu ili kojekako, al ak je d. doma onda moram strogo za stolom jerbo bi ona odmah tražila da i ona jede kojekako s argumentom 'a zašto ti možeš'. imamo pravilo da samo kad si bolestan možeš jesti na kauču i točka. čak i kad sam došla doma nakon carskog bih stisnula zube i jelo odradila za stolom, još je ona bila posebno nemoguća i raspoložena za kršenje pravila kad je stigla beba, samo mi je falilo da jede po cijelom stanu
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 10:10   #45
mi nasu ne ucimo da je pod mus jede za stolom jer namm to nije nimalo bitno. i gori tv na vh1 skoro pa obavezno.
normalno d ajedemo za stolom kad je rucak i ima milion stvari jer ne stanu u dnevnom na stolic, ali ako jedemo dorucak ili slicno cesto smo svi u dnevnom na kaucu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 10:10   #46
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
al onda ste svi doma, ili kako?

ne mogu zamisliti kako ovo funkcionira ako vi morate na posao?
Nismo svi doma samo smo vikendom doma svi, ja radim već 11 mj.
Mlađeg je čuvala baka do prije 3 tj, nekad bi ga probudili mi dok smo se spremali na posao i stariji u vrtić, nekad bi ostao spavati pa bi produžio do 10-10.30, naravno da taj dan neće ići spavati u 12 nego u 14-15 i spavat će 2-2,5 sata. Ako ustane u 16-17 sigurno neće u 20-21 biti pospan...Mi bi se spremili kao i obično, stariji bude umorniji malo al ni on ne zaspe uvijek ako je manji budan..mi gledamo film oni crtić ili čitamo priču ili se samo mazimo u krevetu dok ne zaspu.
Ujutro normalno ustajemo otkad ne cica (neka 4 mj) nije mi problem spavati manje jer spavam noć u komadu i odmorim se.

A i vikendom neznam o čemu im ovisi buđenje, nekad zaspu u 23 a ustanu u 7 već, nekad zaspu u 21.30-22 a spavaju do 10.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 10:16   #47
Kad radim ustajemo u 7 svaki dan a opet svaki dan u drugo vrijeme idu spavati iako u vrtiću imaju rutinu....
Ručak u 11 jaslice u 12 vrtić, spavanje pola sata nakon ručka....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 11:05   #48
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Mlađeg je čuvala baka do prije 3 tj, nekad bi ga probudili mi dok smo se spremali na posao i stariji u vrtić, nekad bi ostao spavati pa bi produžio do 10-10.30
ovo kod nas nema šanse (bar za sad) da se dogodi on spava, ja se izvučem iz kreveta i tiho krenem u wc, evo njega sa "mama mama nana nana"
mi produžimo malo vikendom, ali tada spava kraće popodne (iako mu ja pomaknem popodnevno spavanje, pa je jednako budan od buđenja).
kod njega je u biti pravilo da uvijek ima jednaku ukupnu količinu spavanja.



ovo za ručak: kod nas je recimo hranilica pravilo jer on inače pojede tri žlice, taman da nije gladan, i otrči dalje.
to mi nije problem ako smo na tim spominjanim izletima, jer onda tutnem pecivo i sl, ali kako mi se doma ne da nutkati svako malo, a kad je gladan je kao gladno dijete , onda ga držim zarobljenog u hranilici (trenutno uz časopise o autima ) dok ne pojede većinu obroka.

jedino bi ga mogla hraniti ako pri tome nešto gleda, ali to izbjegavam jer smo dosta strogi oko gledanja crtića, i više volim da ga gleda dok ja npr. pospremam suđe od ručka u mašinu (jer se inače pokušava popesti u nju )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 11:24   #49
kad sam spominjala izlete, nisam mislila da cjelodnevne izlete. nego one opsežne. višesatne. višekilometarske šetnje sa stajanjem u parku, il na cugu il objedinjena nabavka, plac, španciranje gradom.. na to ode bar 3 sata. ak krenemo u 10, doma smo u 13 i gle čuda; nema skuhanog ručka! treba još i to.

kraći izleti su do kvartovskog parka, ono sat i sitno...

a neš mi ti..to prakticiramo radnim danima. vikendom bismo nešto konkretnije- da mi zadovoljimo našu potrebu za fizičkom aktivnosti, šetnja na zraku, izbacivanje toksina i neg.energije. a dijete da nešto doživi, da mu omogućimo da rovari po kamenčićima, da se vrti, ljulja..igra.. il da se svi skupa družimo sa prijateljima itd.. a na to ode pol dana ko ništa.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 11:24   #50
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mi nasu ne ucimo da je pod mus jede za stolom jer namm to nije nimalo bitno.
mora da ti je dijete jako uredno

ja sam bila, inače, nudila grickalice/užinu dok gleda crtiće pa sam skužila da me počela žicati bademe/suho voće/ voće čim počne crtić, valjda joj je ušlo u naviku da gricka nešto dok gleda i onda sam ukinula te užine pred tv-om.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 11:32   #51
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
kad sam spominjala izlete, nisam mislila da cjelodnevne izlete. nego one opsežne. višesatne. višekilometarske šetnje sa stajanjem u parku, il na cugu il objedinjena nabavka, plac, španciranje gradom.. na to ode bar 3 sata. ak krenemo u 10, doma smo u 13 i gle čuda; nema skuhanog ručka! treba još i to.

kraći izleti su do kvartovskog parka, ono sat i sitno...

a neš mi ti..to prakticiramo radnim danima. vikendom bismo nešto konkretnije- da mi zadovoljimo našu potrebu za fizičkom aktivnosti, šetnja na zraku, izbacivanje toksina i neg.energije. a dijete da nešto doživi, da mu omogućimo da rovari po kamenčićima, da se vrti, ljulja..igra.. il da se svi skupa družimo sa prijateljima itd.. a na to ode pol dana ko ništa.
e da, kad se krene u 10 od doma...kod nas to ne bi islo. mi ako u 10 krenemo od doma, onda stignemo do prve pekare i natrag. nego, skuhaj dan prije. ima ruckova koji se dadu podgrijat. ili se jedu hladni. ili se pozovite kod sveki na rucak. ili idite popodne, sad ce dani bit sve duzi. meni je osobno darze ic nekud od popodne kad se klincad naspava i marenda, pa imaju recimo od 3 do 6 vremena za ludakanje. ili sto mi katkad radimo, rucamo rano, oko podne (jutro smo proveli doma u kucanskim poslovima), strpamo djecu u auto i odemo nekud. vozimo se barem sat ipo, tako si isplaniramo. dodjemo na zeljenu lokaciju, iskipamo odmorenu djecu, tutnemo im neku marendicu u ruke i imamo cijelo popodne na raspolaganju.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 11:46   #52
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mora da ti je dijete jako uredno

ja sam bila, inače, nudila grickalice/užinu dok gleda crtiće pa sam skužila da me počela žicati bademe/suho voće/ voće čim počne crtić, valjda joj je ušlo u naviku da gricka nešto dok gleda i onda sam ukinula te užine pred tv-om.
nije, samo je meni sasvim svejedno da li su mrvice ispod stola u blagovaoni ili ispod stolica u dnevnoj
dapace, draze mi je da proljeva po stolicu u dvenom nego po stolu u blagovaoni. bar dok ne napravimo pravi i trajni stolic za dnevnu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 11:57   #53
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nije, samo je meni sasvim svejedno da li su mrvice ispod stola u blagovaoni ili ispod stolica u dnevnoj
je, al ak jede doručak u boravku, a ručak u kuhinji onda su na oba mjesta
meni se ne da čisiti nakon njezonog jela na sto mjesta u stanu
(al ja sam lijena domaćica, ja ne čistim pobožno nakon svakog obroka nego na kraju dana)
a čak nisam ni spomenula primanje masnim rukama za kauč ili prolijevanje po istom

al, ok, moje dijete je neuredno. njezina stolica je vidno prljavija od naših.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 12:00   #54
Mi nemamo rutinu ali imamo neki raspored..u smislu ovoga što mandy piše – ustane se kad je volja (što duže spava, nama bolje), pa jede, idemo vani, kad se vrati jede i ide na kratko spavanje.
Nakon spavanja opet ruča, odemo negdje na igru i druženje gdje jede u letu, navečer opet večera i spavanje kad postane pospana.
Taj plan i raspored u letu prilagođavamo nekim dužim izlascima i druženjima.
btw ona voli jesti za stolom, ali ja ju hranim kako gdje. bitno mi je samo da jede. ne napravi neki veliki nered.
I sretno je, veselo, sigurno i druželjubivo dijete. Nema rutine, ali nema ni stresa.
Ima dvije godine.

edit: većinu vremena se sama hrani. kako sam napisala, ispada da ju ja hranim žlicom
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 12:03   #55
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
je, al ak jede doručak u boravku, a ručak u kuhinji onda su na oba mjesta
meni se ne da čisiti nakon njezonog jela na sto mjesta u stanu
(al ja sam lijena domaćica, ja ne čistim pobožno nakon svakog obroka nego na kraju dana)
a čak nisam ni spomenula primanje masnim rukama za kauč ili prolijevanje po istom

al, ok, moje dijete je neuredno. njezina stolica je vidno prljavija od naših.
pa i tako su, jedan je prostor
ma ne dira me to sve uopce, jedenja na kaucu se ne mislim odreci jer mi je gust, pa tako i njoj dopustamo. ima stolocicu onu malu plasticnu pa sjedi na njoj za stolicem na kaucu bas samom jede rjedje. ali i to me ne dira, pazi ona a i kauc je vec u katastrofalnom stanju od propustanja pelena kad je beba bila pa do odvikavanja od istih, uz nekoliko nezgoda s klopom.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 12:11   #56
ajme mi smo baš neorganizirani.

sve ovisi o jutarnjem buđenju, a ono je u rasponu od 6 do 8:30. pravilo je da ga pustimo da se sam probudi, po cijenu kašnjenja na posao.

ide spavati između 20 i 21, a dnevno spavanje ovisi o jutarnjem buđenju. nekad je u 10 i 30, a nekad oko 2. ponekad spava 45 minuta, a češće između 2-3 sata. to najviše ovisi o tome kakva je bila noć.
trenutno mu idu zubi i noću baš i ne spavamo. on nadoknadi po danu, jučer je spavao od 11 do 15:30.

za hranjenje nemamo stroga pravila, a ni raspored. iako je jeo svugdje, naučen je da se jede u hranilici. ima svoju zdjelicu i žlicu. kad je gladan sam ih uzme, pokušava se popeti u hranilicu i govori njam njam. voli jesti i posvećen je jelu, tako da kod nas nema trčanja sa žlicom, jelo je doživljaj. međubroke odradi s nogu. jede bananu dok slaže kockice, u parku me žica suho voće i pecivo. nemo raspored hranjenja, sve je otprilike. ako se u parku oko 6 sati najeo suhog voća, neću mu dati večeru u 7, nego u 8. ako ide spavati brzo nakon jela, potrudit ću se da ne večera bolonjez od ručka, nego nešto laganije, tipa griz na mlijeku.

a propos mrvica na podu, moj je jako uredan. sve što mu padne diže i nosi u smeće. ne podnosi prljave ruke, nakon jela ih ide sam prati na bide. imamo onaj mali usisavač za mrvice, naučili smo ga da ga koristi. sav sretan usisa za sobom kad izmrvi kruh.

vikendi su različiti, nekad radim ja, nekad mm, ali se pokušavamo organizirati da barem dio dana provedemo zajedno. imamo neke rituale: plac, ribarnica, kava u parkiću...

ne možemo biti potpuno spontani, treba predvidjeti njegovo ponašanje. najbitnije je da odspava.

ako planiramo negdje ostati dulje nosimo kolica da može spavati. nosimo hranu sa sobom ili ručamo vani. najbitnije nam je da u pretpostavljeno vrijeme spavanja ima uvjete za zaspati ( kolica, as, mirna atmosfera).

Zadnje uređivanje no_nic : 02.04.2012. at 12:18.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 12:17   #57
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
kad sam spominjala izlete, nisam mislila da cjelodnevne izlete. nego one opsežne. višesatne. višekilometarske šetnje sa stajanjem u parku, il na cugu il objedinjena nabavka, plac, španciranje gradom.. na to ode bar 3 sata. ak krenemo u 10, doma smo u 13 i gle čuda; nema skuhanog ručka! treba još i to.
ovako mi skoro svaku subotu kad ne radimo. pojedemo nešto u gradu, tipa jogurt, pecivo, voće... kad postane nervozan, tj. spreman za spavanje, stavimo ga u kolica i idemo doma. skuhamo dok spava i taman ručak bude gotov do njegovog buđenja. to je valjda jedino vrijeme kad jedemo svi zajedno.

Zadnje uređivanje no_nic : 02.04.2012. at 12:24.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 12:34   #58
nemamo nikakvu rutinu nit red,
sve funkcionira super, prilagodba danu, mi njemu i on nama, ako ujutro spava duže, po danu ide leći kasnije i odmah tako legne i navečer sat kasnije. Ako ne stignem skuhat prije podnevnog spavanja, papa voće pa ruča iza buđenja, ne opterećuje me to, bitno mi je samo da u danu ima mliječni, voćni, povrtno mesni obrok,žitarice.. ak baš nije pogođeno vrijeme obroka svaki dan...preživi
Al on je jako dobra i zahvalna beba, spava i vani u kolicima, i u as i gdje god hoće, idemo po svugdje s njim od kad se rodio i nikad nije bilo problema. Ako zaspe vani često ga premjestim u kimbić bez buđenja, čak mu i pelenu premotam, on spava . Imam osjećaj da čak voli kad mu prčkam po peleni prasac mali mazni .
papa u hranilici.
lizianthus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 12:43   #59
mi te dnevne tj poludnevne od kad jednoms pava radimo tako da ujutro krenemo sto ranije tako da smo najkasnije do 10 negdje di trebamo biti
vracamo se ili da spava doma, ili da spava u autu putem do doma. spaa oko pola 1, 1. nekad i oko pol 2 zacori.
jedino kaj ju mormao u 3 buditi ako ocemo da zaspi prije 9 navecer.

e da, nekoliko puta smo i natempirali da odcori u autu do restaca di smo jeli nakon jutra u zoo npr, malo bi se okolno vozili tak da odspava bar 45 min.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 13:17   #60
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
kad sam spominjala izlete, nisam mislila da cjelodnevne izlete. nego one opsežne. višesatne. višekilometarske šetnje sa stajanjem u parku, il na cugu il objedinjena nabavka, plac, španciranje gradom.. na to ode bar 3 sata. ak krenemo u 10, doma smo u 13 i gle čuda; nema skuhanog ručka! treba još i to.
mi vikendom idemo ujutro nakon doručka, i vraćamo se oko 12-12.30, tako da pojede prije spavanja. ali tad ne jede ručak, nego "marendu", njemu je i tako ručak uvijek u poslijepodnevnim satima.
i onda idemo još i popodne nakon ručka, ili prije ručka, pa onda imamo tu varijantu s hranom koju skupimo u restoranu koji nam je usput.

tu u biti nemamo nekih problema s organizacijom

a ručak onda radim dok spava (subotom). nedjeljom dok spava čistim kuću jer taj dan ruča kod mm-ovih

a i za radne dane i tako ručak najčešće imam ranije pripremljen, tako da se podgrije, spremi prilog, i čim smo gotovi idemo van, stignemo i na plažu i u šumu (al ok, mi smo u Rijeci, da smo u Zg gubili bi puno više vremena na gužvu u prometu. ja sam i brzo kući i brzo u šumi )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:06.