Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 20:06   #4741
Puno radno vrijeme ostaje kao i do sada 38.5 - 40 h kako u kojem sektoru. A ovo preko su sve prekovremeni sati. Do sada se smjelo raditi max 10h u jednom danu i max 50h u tjednu sa prekovremenim satima, sada su to podigli na 12 odnosno na 60 sati. Uz to vrijedi pretpostavljam i da ne mozes stalno tako raditi nego radis npr dva dana po 12 treci si slobodan.
Svrha ove mjere je ublažiti nedostatak stručnog kadra, kažu....
Po meni užas živi, umjesto da se ide sa razvojem prema tome da se radno vrijeme smanjuje oni ga dižu....
Jaaki is offline  
Old 08.12.2017., 08:16   #4742
Po meni je to ok barem što se tiče IT branše. Postoje trenuci ili projekti koji zahtijevaju duže radno vrijeme. Dok sam radio u Hrvatskoj isto nisam smio raditi odnosi pisati da sam radio više od 10h pa smo onda morali prekovremene upisivati sljedećih mjesec dana po 2h dnevno.
osibk is offline  
Old 08.12.2017., 08:20   #4743
@jaaki

pa po tome ispada da se skoro nista i ne mjenja...osim sto novinari lupaju svoje senzacionalisticke naslove...ako si placen 38,5h - radis 38,5...ako radis vise dobijes placeno ili zeitausgleich.
ali ova tvoja zadnja recenica mi u nekoj mjeri i nije tocna,radno vrijeme i dalje ostaje jednako kao sto je bilo..jedino se povecalo maximalno radno vrijeme koje se smije radit (a u većini tih poslova su ljudi ionako radili vise od 50h (po potrebi) samo su to vjerojatno nekako ''prijavljivali'' da se zaobiđe zakon)....jer znam neke u IT sektoru ili gastronomiji koji su radili podosta više....(jednom mi je jedan iz kluba sto radi u IT rekao da je imao tjedana i sa 70 ili više sati...o gastronomiji da ne pričam)
Mortiis is offline  
Old 08.12.2017., 15:29   #4744
A zasto se tako radi, zato što se može, u gastronomiji je teško naći radnike, e pa našli bi ih da nemaju drugog izbora. Ja sam u građevini, a ne vjerujem da je drugačije kod strojara ili IT-jevaca. Daju se ponude koje je gotovo nemoguće izvesti vremenski. Primjer prije 20 godina zgrada se gradila godinu, sada se gradi dva mjeseca. Onda ajde brzo brzo, da se ne placaju penali. Sve je to drek. Ovaj zakon samo pomaže da se radnika bolje iskoristiti, zato sve vise postaje bitna tema psihička opterećenja i tzv. Burnout. To nista nije izmišljeno, ta bolovanja ce postati skuplja od koristi koje imaju pa ce se poceti razmišljati u drugom smjeru....

@osikb ovime ce termini postati jos tjesniji pa ces raditi 14 sati od toga 2 sata na crnjaka....mozda malo pretjerano ali i tome smjeru ide....
Jaaki is offline  
Old 08.12.2017., 15:32   #4745
Quote:
Jaaki kaže: Pogledaj post
A zasto se tako radi, zato što se može, u gastronomiji je teško naći radnike, e pa našli bi ih da nemaju drugog izbora. Ja sam u građevini, a ne vjerujem da je drugačije kod strojara ili IT-jevaca. Daju se ponude koje je gotovo nemoguće izvesti vremenski. Primjer prije 20 godina zgrada se gradila godinu, sada se gradi dva mjeseca. Onda ajde brzo brzo, da se ne placaju penali. Sve je to drek. Ovaj zakon samo pomaže da se radnika bolje iskoristiti, zato sve vise postaje bitna tema psihička opterećenja i tzv. Burnout. To nista nije izmišljeno, ta bolovanja ce postati skuplja od koristi koje imaju pa ce se poceti razmišljati u drugom smjeru....

@osikb ovime ce termini postati jos tjesniji pa ces raditi 14 sati od toga 2 sata na crnjaka....mozda malo pretjerano ali i tome smjeru ide....
Crnjak u ITu? Dobra fora :-)
osibk is offline  
Old 08.12.2017., 16:33   #4746
Jedan kaze u IT sektoru se radi po 70 sati a drugi kaze nema nista na crno, nekako mi to ne paše, ne mislim da je plaćeno na ruke na crno nego se napiše malo drugačije da se ne vidi da si radio od 7 - 22 h
Jaaki is offline  
Old 08.12.2017., 18:36   #4747
To je nešto drugo. Ali ja još nisam čuo da netko dobije nešto zarađeno na crno.
osibk is offline  
Old 12.12.2017., 22:36   #4748
Susjedi su mi se zalili na djecu da prave preveliku buku. Nista posebno ne rade osim sto su djeca pa se igraju i skacu. Trazim pa ne nadjem nista konkretno. Kakva je situacija sa zakonom? Netko mi je rekao da se od 06-22h djecija buka tolerira i da zbog toga ne bih trebao imati problema. Jel zna netko vise o ovome?
osibk is offline  
Old 13.12.2017., 12:24   #4749
Nek žena napravi kolač, odneses ispricas se i nece biti vise nikakvih problema, ako ces se pozivati na zakon neces nikada imati mira od njih.....ali da 22-06 je mir, kao i u podne za ručak....
Jaaki is offline  
Old 13.12.2017., 12:45   #4750
Ma ne planiram se ja svađati kad je tako. I meni idu nekad na živce, a moja su, gdje neće drugome.
osibk is offline  
Old 13.12.2017., 13:09   #4751
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Susjedi su mi se zalili na djecu da prave preveliku buku. Nista posebno ne rade osim sto su djeca pa se igraju i skacu. Trazim pa ne nadjem nista konkretno. Kakva je situacija sa zakonom? Netko mi je rekao da se od 06-22h djecija buka tolerira i da zbog toga ne bih trebao imati problema. Jel zna netko vise o ovome?
do 22h smije biti određena buka ako nije preglasna, ali onda je do 7h mir.
imao sam do prije ca 10 godina turčina iznad sebe koji je uvijek mlatio ženu i ja sam ga par puta opomenuo da to nesmije iza 22h jer je zabranjeno ali nije me slušao...
DrSigmundFreud is offline  
Old 13.12.2017., 14:11   #4752
Ma djeca spavaju od 21h do ujutro,.a preko tjedna od 21-17 je tišina jer idu u Kindergarten. Žena je pričala sa kolegicom koja je imala sličnih problema. Ako su djeca u pitanju mogu se samo žaliti tebi i to je sve.
osibk is offline  
Old 19.12.2017., 18:45   #4753
Fürstenfeld

Pozdrav. Isprika, nije vezano za zadnju temu. Zanima me da li netko sa foruma zivi u Fürstenfeldu ili okolici? Nov sam ovdje i htio bih se upoznati sa nekim. Ovdje sam mjesec dana i stvarno bih volio nekoga upoznati. Hvala
Dancez is offline  
Old 20.12.2017., 15:51   #4754
Zanima me ali ima netko da živi u Lienzu u OstTirolu pa da se malo podružimo
ersteliebe is offline  
Old 20.12.2017., 16:03   #4755
Ovde imas koliko dugo gde sme da se pravi buka: https://fragnebenan.com/blog/ruhezeit

Da li je decija buka kaznjiva? http://www.babyexpress.at/familie/ge...laerm-strafbar
__________________
*Per aspera ad astra.*
AlessandraB is offline  
Old 22.12.2017., 08:24   #4756
Za nevjerne Tome

http://priznajem.hr/novosti/hrvatska...ija-hrvatskoj/
osibk is offline  
Old 22.12.2017., 08:26   #4757
Quote:
AlessandraB kaže: Pogledaj post
Ovde imas koliko dugo gde sme da se pravi buka: https://fragnebenan.com/blog/ruhezeit

Da li je decija buka kaznjiva? http://www.babyexpress.at/familie/ge...laerm-strafbar
hvala!
osibk is offline  
Old 24.12.2017., 10:01   #4758
Hi ekipa!

Pitanjce - planiram kupiti nekretninu i stan u Austriji (Becu) nakon zivotra 3.5 godine tamo. Nakon zavrsene kupnje planiram izvaditi dokument za EU gradane, trajno se iseliti iz RH, i konacno rijesiti SKDD - obavijestiti ih o novom trajnom prebivalistu.

Porezna je vec prve godine obavijestena o iseljenju i poreznoj rezidentnosti o Austriji (malo su blesavo napravili rjesenje- ostala mi rezidentnost za dividende, kamate i porez po odbitku)

Moje pitanje bi bilo: kako rijesiti adresu u putovnici i u austrijskoj vozackoj? Osobnu planiram predati u konzularnom predstavnistvu, podnijeti zahtjev za trajsno iseljenje, ali putovnicu svi tamo trebaju, i adresa je hrvatska. Ima li tko iskustva?
Tutankhamon is offline  
Old 24.12.2017., 16:18   #4759
Pa ti u putovnici bez problema mozes imat austrijsku adresu.
Mortiis is offline  
Old 24.12.2017., 19:49   #4760
Nasla sam na netu. Problem mi je bio kako nakon trajnog iseljenja obnoviti putovnicu. Treba mi domovnica. Putujem radi posla cesto pa mi je i malo problem cekati putovnicu 30 dana.

Ali ok, nakon kupnje stana cu jedno po jedno obavljati, iz konzularnog predstavnistva.
Tutankhamon is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.