Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2017., 02:01   #141
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Tako što je netko dao suludu brojku o troškovima prehrane, pa ga se pokušalo navesti da argumentira i definira što se u biti dobiva u tih 7 kuna.

Ako da kvalitetan odgovor na to, super, svi smo nešto naučili.
Ako krene izbjegavati protupitanje ili krene odgovarati na njega nejasnim, subjektivnim, maglovitim izjavama tipa "to je zdravo", "treba svega po malo" i "treba jesti ko normalan čovjek", razotkriveno je da ne zna o čemu govori i da širi budalaštine.

Uglavnom, da, postignuta je svrha, možemo nastaviti o drugim troškovima
Tako je i moj brat govorio i to u vrijeme kada je sve bilo duplo jeftinije....da sve sta mu treba je po kg krumpira, dva jaja i pola struce kruha...i za 5-6 kuna ima rucak!!.

Kao osoba koja se zadnjih 15 godina hrani sam odgovorno tvrdim da se sa 7 kuna dnevno moze nahraniti eventualno macku.
Uglavnom, glede troskova prehrane...tu se naravno moze ici koliko hoce ovisno o preferencama....mene u zadnje vrijeme to kosta skuplje jer non stop jedem po restoranima.....ali minimum minimuma bi odokativno rekao da ispod 30kn dnevno ne ide.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 04.10.2017. at 02:19.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 02:12   #142
Aaaaaa jaja već dugo nisu kunu. I meni su odličan doručak dva kuhana uz bar šnitu-dvije mali abc sir i šalicu crnog čaja ili kave. To je 5-6 kuna.
Još bolji doručak zobene s pola vode pola mlijeka i jedna sezonska voćka, grožđice. Isto 5-6 kuna.

Kruh i pekmez. Još jeftinije.
Maslac i med.
Sve bolje od pekare.

Poanta je da jedeš i ono što voliš, i teleći ražnjići su fin obrok, ne moraju biti pureća krilca i mljeveno meso.

Ne znam, da sad ne vrtim, komu je masno na gastronomskim odjelima, ja nekad u Sparu uzmem povrće na žaru, kuhani karfiol ili brokulu na grame, uz to komad mesa, 15-20 kn. Možda nema u svakom ponude, ali nije to loš ručak. Svi se ovdje slažemo da se donekle normalno može pojesti za 15-20 kuna, ali izbjegavaju dodati doručak, koju voćku, večeru, kavu, cedevitu, komu treba ponekad Mg. Da ne govorimo da ni sladoled ne bi baš trebao biti luksuz, kolač - dva mjesečno, ili malo kestenja. Prosto brzo se to nabere. U mom lokalnom dućanu prvo nestane najjeftinije vrhnje... Tko će ga sad umoran ići dalje tražiti. Razlika je 1,7 kn po komadu. Nemamo svi auto.


Većini samaca on nije potreban.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 02:18   #143
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
A kak se može preživjeti s 3000kn u Zg. ako plaćaš stan i režije?
Tako sto nadjes cimera...a mozda i vise njih.
Ja sam godinama zivio sa cimerom koji je imao otprilike takvu placu.

Druga opcija je ne iznajmiti stan nego sobu..mislim da se dade i za ispod 1000kn pronaci po Zg.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 06:06   #144
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dobro jesi li ti retard ili šta. Izračunaj koliko košta npr obrok kelja sa krumpirom i slična jela. Ako ne znaš izračunati neka ti netko pomogne. Zatim pogledaj sastav takvih obroka negdje na Internetu
Evo, obrok broj 1 koji si spomenuo - kelj + krumpir:
100 g kelja - 0,7 g masti i 3,3 g proteina, 7 g UH
100 g krumpira - 0,1 g masti i 2,0 g proteina, 18 g UH


Obrok broj 2 koji si preporučio ekipi - 2-3 banane 2-3 naranče:
100 g naranče - 0,2 g masti, 1,7 g proteina, 21 g UH
100 g banane - 0,3 g masti, 1,1 g proteina, 22,8 g UH

Dakle, puno ugljikohidrata, proteina i masti u tragovima.
Slična je priča s 90% drugih namirnica koje si nabrojao.
Badava ti jedeš kelja koji je "zdrav" ako uz njega ne jedeš nešto što sadrži nutrijente kojih nema u kelju.

Ne pišem ovo radi tebe jer si ti već duboko zaglibio. Pišem ovo radi ostalih čitatelja jer daješ opasne savjete.
Ne bih ovako dugo raspravljao o ovome da daješ samo loš savjet. Al ti ne daješ loš savjet, ti daješ opasan savjet. Ovakav nedostatak masti u prehrani ti može ozbiljno sjebat hormonalnu sliku.
"Zdravo"
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 08:28   #145
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post


S čim sad to ima veze? Ja sam govorila od minimalnim troškovima života za samca koji nema stan. Stanarina + režije + hrana i ostalo = 5000kn minimalno za iole pristojan život.

A osim toga, s 5000kn plaće u Zg. čovjek može samo sanjati o kreditu za stan!

:
To što ti navodiš nisu minimalni troškovi, nego troškovi za ugodan život. U Zagrebu se s cimerom može preživjeti i s 2000 kn, a u stanu nasamo i s 3000 kuna ako ćemo minimalno. Ovo što ti navodiš 5 000 kuna to je dobra komocija, posebno uzevši u obzir da si žensko i da na hranu trošiš puno manje nego odrasli muškarac, a hrana je najveći izdatak, a nužna je za život, za razliku od npr. kina.

Sad teoretski. Što se kredita tiče i plaće od 5000 kn, npr. u PBZ-u možeš dobiti kredit s ratom 2800 kn na 20 godina, 450 000 kn što je nekih 60 000 eura. Na duži period rata se još više smanjuje.

Pričaš kao da živimo u Švicarskoj, pa u ovoj državi 80% stanovništva nema plaću iznad 5 000 kn pa se pitam tko je tim ljudima dao kredite.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 08:32   #146
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a eto, ja sam uvijek bio izuzetan muškarac, što mogu i neke forumašice potvrditi

inače, ja nisam ni naveo da je ovo dugoročno, iako se nadam, jer eto ne želim biti debela nakrkana svinja s problemima, čisto iz tog razloga tako jedem
Mi koji možemo pojesti ne znači da smo debelo nadrkane svinje, nego zdravi muškarci također s problemima, a ne beskrvnici
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 09:34   #147
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
To što ti navodiš nisu minimalni troškovi, nego troškovi za ugodan život. U Zagrebu se s cimerom može preživjeti i s 2000 kn, a u stanu nasamo i s 3000 kuna ako ćemo minimalno. Ovo što ti navodiš 5 000 kuna to je dobra komocija, posebno uzevši u obzir da si žensko i da na hranu trošiš puno manje nego odrasli muškarac, a hrana je najveći izdatak, a nužna je za život, za razliku od npr. kina.

Sad teoretski. Što se kredita tiče i plaće od 5000 kn, npr. u PBZ-u možeš dobiti kredit s ratom 2800 kn na 20 godina, 450 000 kn što je nekih 60 000 eura. Na duži period rata se još više smanjuje.

Pričaš kao da živimo u Švicarskoj, pa u ovoj državi 80% stanovništva nema plaću iznad 5 000 kn pa se pitam tko je tim ljudima dao kredite.
Priča se o životu,ne preživljavanju i krpanju. Par postova iznad sam stavio brzinski izračun troškova i tih 5000 kn je taman dovoljno da živiš bez ulaska u minus.ali svaki veći trošak poput svadbi,krštenja i rođendana moraš planirati i negdje rezati te stavljat sa strane.

U stanu nasamo nema šanse sa 3000 kn. Režije te ne ispadaju ispod 700-800 kn da se na glavu postaviš,a stan nać ispod 200 eura je lutrija. Čak i ako nađeš stan sa režijama za 1500 kn,nakon troškova hrane,ostane ti jedva dovoljno za ostale potrebe (prijevoz,obuća,kozmetika,sredstva za čišćenje). Ironija je da osoba koja ima tako nisku plaću treba trošiti na hranu u prosjeku više jer obično rade fizički zahtjevnije poslove.

Baš zato jer su se djelili krediti olako smo i dobili situaciju franak. Uz to,ljudi su imali i jamca,dva,tri.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 10:25   #148
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Ne pišem ovo radi tebe jer si ti već duboko zaglibio. Pišem ovo radi ostalih čitatelja jer daješ opasne savjete.
Ne bih ovako dugo raspravljao o ovome da daješ samo loš savjet. Al ti ne daješ loš savjet, ti daješ opasan savjet. Ovakav nedostatak masti u prehrani ti može ozbiljno sjebat hormonalnu sliku.
"Zdravo"

Bogte što si ti nepodojen lik. Ljudi ovako žive desetljećima i super se osjećaju, nije takva prehrana od danas a o njoj pišu i zdravstvene organizacije. I našao se sad ti ljudima tumačiti da je zemlja zapravo plosnata Nije zdravo voće, povrće, nešto mesa i svega prirodnog umjereno nego treba izmišljat toplu vodu da ispadnemo važni. I pritom nabavimo specijalni kompjuter da izračunavamo dnevni balans, ili još bolje spojimo se na računalni centar SRCE da ubrzamo složene kalkulacije

Ima na svakoj temi ovakvih likova kao ti. Ako ti je toliko do masti pa kupi kantu masti na tržnici i žderi 3 žlice dnevno, pa dokle izdržiš.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 11:42   #149
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Izgleda da ćemo svi kolektivno pocrkat od zatajenja bubrega jer jedemo "iz pekara"...
Pekare su zlo, brašno je zlo, gluten je otrov... joooooooooj...
ne zbog glutena nego zbog aditiva. pekarskih. kad sam bio mali mirisalo je iz pekara. sad smrdi. i još ima jedna teorija koju ne mogu dokazat jer nemam pristup labosu a ta je da spore iz kvasca prežive pečenje i zbog toga se u nama kasnije razvijaju razne vrste boleština. evo pojma nemma jel to točno ali činjenica je da postioji poplava pekara i poplava terminalnih boleština. a ti navali na krafne. ne daj se smetat.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 11:53   #150
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Mala pakiranja su uvijek najskuplja kad preračunaš u neku jediničnu cijenu.
Nije istina. Ljudi pogrešno očekuju da je to uvijek tako, ali nije. Bezbroj puta sam gledao razne artikle, od hrane, do deterdženta gdje su 2 manja pakiranja bila jeftinija od 1 većeg. S time da su količinski 2 mala bila jednaka ili veća od onog većeg.
Auotmatizmom se valjda uzima veće, jer je "jeftinije". Na kraju valjda ostane više robe u malom pakiranju i skida se cijena.
schellna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 12:19   #151
jeba vas kelj
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:37   #152
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
jeba vas kelj
Kako jeba nas kelj Pa vi dolje u Dalmaciji imate Dalmatinski kelj koji je super zdrav, neki ga zovu i raštika.

Jedi to i moći ćer radit radnju koju spominješ bez problema
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:16   #153
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Kako jeba nas kelj Pa vi dolje u Dalmaciji imate Dalmatinski kelj koji je super zdrav, neki ga zovu i raštika.

Jedi to i moći ćer radit radnju koju spominješ bez problema
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:27   #154
Ne znam k ako ste uspjeli (neki) zaključiti da jedem nezdravo samo zato jer mi nije dovoljno 7, a bome ni 10 kn za prosječan obrok.
Krafnu nisam jela od poklada. A i onda sam pojela jednu.
Svaki dan jedem cca 700g voća i povrća... dobar dio tog povrća je domaće.... Također većina mesa koje jedem je domaća piletina, ostalo meso rijetko jedem.
Al jbg...eto, pojedem kruh iz pekare, kolače, sladoled... tunjevinu iz konzerve... štaš... nepopravljiva sam...

5000kn sa stanarinom od oko 1500kn NIJE ugodan život. Vjeruj mi.

(da, netko se zapjenio ovdje oko mojih prihoda 7-8 tis. kn... pa eto, da se pjeni još više - prosječno mjesečno zarađujem 8,5 tis.kn i sigurno mi se neda zamarati oko svake kune za hranu... ali ponavljam - to ne znači da jedem isključivo gotovu hranu i isključivo smeće i da se isključivo tako hranim... ne hvalim se time da nemam vremena skuhati ručak, to je činjenica, ali više od vremena fali mi volje... kuhati za 1 osobu nije baš neki gušt... )
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:31   #155
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Ne znam k ako ste uspjeli (neki) zaključiti da jedem nezdravo samo zato jer mi nije dovoljno 7, a bome ni 10 kn za prosječan obrok.
Krafnu nisam jela od poklada. A i onda sam pojela jednu.
Svaki dan jedem cca 700g voća i povrća... dobar dio tog povrća je domaće.... Također većina mesa koje jedem je domaća piletina, ostalo meso rijetko jedem.
Al jbg...eto, pojedem kruh iz pekare, kolače, sladoled... tunjevinu iz konzerve... štaš... nepopravljiva sam...

5000kn sa stanarinom od oko 1500kn NIJE ugodan život. Vjeruj mi.

(da, netko se zapjenio ovdje oko mojih prihoda 7-8 tis. kn... pa eto, da se pjeni još više - prosječno mjesečno zarađujem 8,5 tis.kn i sigurno mi se neda zamarati oko svake kune za hranu... ali ponavljam - to ne znači da jedem isključivo gotovu hranu i isključivo smeće i da se isključivo tako hranim... ne hvalim se time da nemam vremena skuhati ručak, to je činjenica, ali više od vremena fali mi volje... kuhati za 1 osobu nije baš neki gušt... )
a kakva ti je linija, štel, građa?

pretpostavljam da se dovoljno kvalitetno hraniš prema ovo što pišeš da izgledaš sasvim pristojno...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:35   #156
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
a kakva ti je linija, štel, građa?

pretpostavljam da se dovoljno kvalitetno hraniš prema ovo što pišeš da izgledaš sasvim pristojno...
Dobro izgledam zbog genetike, a ne hrane... ... na prehranu generalno ipak pazim, ali zbog zdravlja...


Inače ja ni ne kažem da prehrana mora biti skupa... ja samo tvrdim da obrok za 7 kn uglavnom ne mogu pripremiti. Barem ne većinu.
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:47   #157
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Mi koji možemo pojesti ne znači da smo debelo nadrkane svinje, nego zdravi muškarci također s problemima, a ne beskrvnici
Pa nije da ja ne mogu pojesti, problem je kaj ne mogu to kaj pojedem izgubiti pa se tovim

Inace, dalo se prije 2-3 godine u zg naci stanova po 1000-1200 kn ( mi smo dvoje rentali jedan za 1000 mjesecno u sigetu )
Tema je koliko treba samcu, posto nije koliko najmanje treba slozio bih se da s 4000- 5000 ima ok normalni zivot
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 18:33   #158
Naravno, oni koji misle da može ispod 4 do 5 tisuća polaze od pretpostavke da je osoba zdrava i zaposlena i da će uvijek biti takva, zdrava i zaposlena.

No, realnost je sasvim drukčija. Kada dođe bolest (a dođe svakome, prije ili kasnije), s njom dolaze i izvanredni troškovi (pregledi, pretrage, liječenje, posebna prehrana) i smanjeni prihodi zbog bolovanja. Sa nezaposlenosti je još teže.

Za preživljavanje takvih okolnosti potreban je novac, što znači da u normalnim okolnostima dio prihoda MORA ići u štednju, kao uvjet pukog preživljavanja.

Znači, stanarina, prehrana, hig. potrepštine, odjeća i obuća, prijevoz, koja kava sa prijateljima (uvjet socijalne uključenosti), minimalno 4000 kn, uvećano za nužnu štednju ispada baš tako, oko 5000 kn. Minimalna neto plaća od 2.600 i nešto kn - i bez troškova stanovanja! - ne pokriva ni 2/3 osnovnih životnih potreba.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 18:45   #159
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
(da, netko se zapjenio ovdje oko mojih prihoda 7-8 tis. kn... pa eto, da se pjeni još više - prosječno mjesečno zarađujem 8,5 tis.kn i sigurno mi se neda zamarati oko svake kune za hranu... ali ponavljam - to ne znači da jedem isključivo gotovu hranu i isključivo smeće i da se isključivo tako hranim... ne hvalim se time da nemam vremena skuhati ručak, to je činjenica, ali više od vremena fali mi volje... kuhati za 1 osobu nije baš neki gušt... )
A jbg nemoš i karijeru i muža. Vidiš da ti zafali vremena za oboje Možda da smanjiš karijeru pa nađeš muža i naučiš kuhat, nakon toga opet možeš pojačat karijeru a muža i kuhanje okačiš o klin
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 20:11   #160
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Naravno, oni koji misle da može ispod 4 do 5 tisuća polaze od pretpostavke da je osoba zdrava i zaposlena i da će uvijek biti takva, zdrava i zaposlena.

No, realnost je sasvim drukčija. Kada dođe bolest (a dođe svakome, prije ili kasnije), s njom dolaze i izvanredni troškovi (pregledi, pretrage, liječenje, posebna prehrana) i smanjeni prihodi zbog bolovanja. Sa nezaposlenosti je još teže.

Za preživljavanje takvih okolnosti potreban je novac, što znači da u normalnim okolnostima dio prihoda MORA ići u štednju, kao uvjet pukog preživljavanja.

Znači, stanarina, prehrana, hig. potrepštine, odjeća i obuća, prijevoz, koja kava sa prijateljima (uvjet socijalne uključenosti), minimalno 4000 kn, uvećano za nužnu štednju ispada baš tako, oko 5000 kn. Minimalna neto plaća od 2.600 i nešto kn - i bez troškova stanovanja! - ne pokriva ni 2/3 osnovnih životnih potreba.
APSOLUTNO SE SLAŽEM
Po mom skromnom mišljenju, onaj tko u zg radi za 5000kn je LAKO ZAMJENJIV.
I kao takav bi trebao imati crni fond ako dobije otkaz ili mu gazda smanji plaću sa 5000 na 4000.
Ako pojedinac troši sve što zaradi, dobije otkaz, može jedino žicati starce ili rodbinu da preživi dok ne nađe idući posao. Ako nema sreće, idući posao neće bit za 5000 nego 3500 ili 4000. I onda onaj stan od 1500 postaje preskup.
Ako ima 10 000kn zalihe može izdržati 2mj bez posla ili 3-4mj na lošijem dok ne nađe bolje.

Bez obzira koliko lametirali o normalnom životu i slobodnom vremenu, 5000 je premalo za normalan život pa bi meni bilo normalno da takva osoba bar povremeno radi dodatni posao. Pa makar da mjesečno radi 2 subote i dobije 500kn koje će stavit sastrane, za crne dane.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.