Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2010., 16:41   #1021
Quote:
"friška mama" kaže: Pogledaj post
mi smo upisali oba...a na krštenju uopšte ne treba držati dijete kum ili kuma,može i mama...
isto tako djete može imati i dvije kume,kao i dva kuma...barem kod nas...
Ja sam vidjela da dijete može držati mama, a da kum/kuma drži svjeću kod obreda, ali to da se mogu imati 2 kuma, to nisam čula.
__________________
damica bebač
Nessych is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 16:58   #1022
Quote:
Nessych kaže: Pogledaj post
Ja sam vidjela da dijete može držati mama, a da kum/kuma drži svjeću kod obreda, ali to da se mogu imati 2 kuma, to nisam čula.
aha, a kod nas je da kuma drži dijete a tata pali svijeću No dobro, provjerit ćemo još točno prije krštenja i to je to.
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 17:45   #1023
ja sam držala M po nalogu popa i svo troje (ja, mm i kuma) smo ostali zbunjeni, ali eto, može i tako izgleda
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:13   #1024
U mojoj crkvi kumovi su upisani oboje i trebali su imati sve sakramente,
ali nijedno nije vjenčano ali da jesu trebali su imati i to
ja sam držala dijete cijelo vrijeme
__________________
Kad ti je teško, pogledaj kroz prozor. Vidjet ćeš, i s drugih prozora gledaju.
.točka. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:14   #1025
Quote:
pia2 kaže: Pogledaj post
al kako pop moze znat da san ja uopce u braku?
pa kakav ti je uopće gušt lagati u crkvi
__________________
Kad ti je teško, pogledaj kroz prozor. Vidjet ćeš, i s drugih prozora gledaju.
.točka. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 19:27   #1026
Quote:
.točka. kaže: Pogledaj post
pa kakav ti je uopće gušt lagati u crkvi
nije mi uopce gust. roditelji bebe zele da ja budem kuma, a tu san dosla pitat savjet nekoga ko je ima slicni problem jer se nesto slicno spominje u prvim postovima, a ne po moralne prodike!
pia2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 20:14   #1027
e pa žao mi je, osim što sam ti pomogla da shvatiš da nemožeš biti kuma (barem prema mojoj crkvi) dobila si i moralnu prodiku, vidim da ti je trebala.
__________________
Kad ti je teško, pogledaj kroz prozor. Vidjet ćeš, i s drugih prozora gledaju.
.točka. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:09   #1028
Quote:
Nessych kaže: Pogledaj post
Ja sam vidjela da dijete može držati mama, a da kum/kuma drži svjeću kod obreda, ali to da se mogu imati 2 kuma, to nisam čula.
od moje frendice mali ima 2 kuma-tj.krsnu kumu sa mamine strane i kuma sa tatine strane.radi se o srednjoj dalmaciji.meni je to isto bio prvi glas,ali eto,ima mjesta gdje djeca imaju 2 krsna kuma.
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:19   #1029
Evo saznali, oboje će se kod nas upisati kao kumovi, oni su bračni par. pia2, na tvom mjestu bi i ja lagala Nevjerojatno mi je da se recimo radi o nekoj drugoj župi, ti bi mogla biti kuma bez problema naprimjer. Imam vrlo blizak slučaj gdje se mladoženja nije želio vjenčati u Crkvi, nema ni jedan sakrament. I rekao je da će se oženiti u Crkvi samo zbog svoje buduće žene, pod uvjetom da ne mora imati skramente i da se ni jednom neće prekrižiti. I taj velečasni je rekao da može. Onda moja susjeda koja je prelazila iz druge vjere u našu, pa je lijepo dan prije svadbe dala lijepu svoticu i samo dobila papire sa našim sakramentima. Pa bi mogla još slučajeva i slučajeva nabrajati. Pa kad se oni budu ponašali u skladu sa pravilima Crkve, onda se mogu javiti i prigovarati drugima.

edit: jer ja si ne mogu zamisliti da si želim najbolju frendicu za kumu djetetu (to je za cijeli život) a ona to ne može biti jer nije vjenčana u Crkvi
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:20   #1030
Quote:
ina22 kaže: Pogledaj post
nisam mislila na cijelo krštenje već sami onaj glavni dio krštenja. To još nikad nisam vidjela da mama nosi. a ovo ćemo pitati kod nas u Crkvi kakav je običaj, jer isto valjda ovisi od mjesta do mjesta. Ili se može dogovoriti
ja sam odmah izdiktirala oba imena i svećenik je samo komentirao "aha ima KUMOVE" i zapisao oba imena, a kod mas na krštenju dijete obavezno drži mama (za sami čin krštenja)
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:28   #1031
Quote:
ina22 kaže: Pogledaj post
Evo saznali, oboje će se kod nas upisati kao kumovi, oni su bračni par. pia2, na tvom mjestu bi i ja lagala Nevjerojatno mi je da se recimo radi o nekoj drugoj župi, ti bi mogla biti kuma bez problema naprimjer. Imam vrlo blizak slučaj gdje se mladoženja nije želio vjenčati u Crkvi, nema ni jedan sakrament. I rekao je da će se oženiti u Crkvi samo zbog svoje buduće žene, pod uvjetom da ne mora imati skramente i da se ni jednom neće prekrižiti. I taj velečasni je rekao da može. Onda moja susjeda koja je prelazila iz druge vjere u našu, pa je lijepo dan prije svadbe dala lijepu svoticu i samo dobila papire sa našim sakramentima. Pa bi mogla još slučajeva i slučajeva nabrajati. Pa kad se oni budu ponašali u skladu sa pravilima Crkve, onda se mogu javiti i prigovarati drugima.

edit: jer ja si ne mogu zamisliti da si želim najbolju frendicu za kumu djetetu (to je za cijeli život) a ona to ne može biti jer nije vjenčana u Crkvi


evo dokaz da jos ima normalnih cura. vjerovatno ce mi zbog mog prijasnjeg posta blokirat profil, al i dalje stojim iza svake svoje rijeci. svaki put kad odlucim napustit forum zbog raznoraznih vrijedanja u fino, nade se neka normalna dusica. hvala ina22
pia2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:32   #1032
Nisam ja tu nikoga branila niti nikoga napadala, da se razumijemo Samo napisala svoje mišljenje koje je takvo već duuuuuže vrijeme
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:33   #1033
Quote:
ina22 kaže: Pogledaj post
Evo saznali, oboje će se kod nas upisati kao kumovi, oni su bračni par. pia2, na tvom mjestu bi i ja lagala Nevjerojatno mi je da se recimo radi o nekoj drugoj župi, ti bi mogla biti kuma bez problema naprimjer. Imam vrlo blizak slučaj gdje se mladoženja nije želio vjenčati u Crkvi, nema ni jedan sakrament. I rekao je da će se oženiti u Crkvi samo zbog svoje buduće žene, pod uvjetom da ne mora imati skramente i da se ni jednom neće prekrižiti. I taj velečasni je rekao da može. Onda moja susjeda koja je prelazila iz druge vjere u našu, pa je lijepo dan prije svadbe dala lijepu svoticu i samo dobila papire sa našim sakramentima. Pa bi mogla još slučajeva i slučajeva nabrajati. Pa kad se oni budu ponašali u skladu sa pravilima Crkve, onda se mogu javiti i prigovarati drugima.

edit: jer ja si ne mogu zamisliti da si želim najbolju frendicu za kumu djetetu (to je za cijeli život) a ona to ne može biti jer nije vjenčana u Crkvi
pa to uopće nije problem takvi ljudi, koji su druge vjere, a stupaju u crkveni katolični brak samo moraju pristati da se djeca odgajaju u katoličkom duhu moja mama je bila ateist, tata katolik i problema nije bilo. t.j. bilo ih je al samo zato jer se moj stari posvadio sa svećenikom oko položaja žene u Crkvi pa je na kraju crkvena svadba otpala.

a susjeda je vjerovatno sve sakramente dobila isti dan. opet primjer mojih roditelja. 18 godina nakon sklapanja građanskog braka odlučili su sklopiti i crkveni jer je u međuvremenu moja mama postala vjernica. sve je obavila isti dan, u pol sata. prvo su je krstili, zatim je odmah dobila krizmu i nakon toga se vjenčala
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:36   #1034
E a znate šta me sad još zanima? Podsjetilo me ovo o kumovima. Susjeda je htjela za kumu djetetu prijateljicu koja je rastavljena. I velečasni u toj župi nije dao jer ju igrom slučaja poznaje i zna da je rastavljena. A kako je to pak moguće kad se crkveno nikako (99% slučajeva) ne možeš rastati?
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:36   #1035
Baš ću pitati velečasnog kako to ide s kumovima, s obzirom da će R imati kumu koja je u braku, tj.kumove, znam da smo ja i brat imali neudane kume, pa nam piše samo jedna osoba. Inače da se pohvalim, kupila sam princezici preslatku haljinicu za krštenje, u Cartersu na sniženju za 149,00kn, baš je onako princezasta, sva od tila sa nekom ružicom, ispod ću joj staviti bodić i spremna je
__________________
damica bebač
Nessych is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:39   #1036
Quote:
marcipanka kaže: Pogledaj post
prvo su je krstili, zatim je odmah dobila krizmu i nakon toga se vjenčala


jok, ovoj mojoj mama sredila papire i dala tu svoticu. Išli su u drugu župu jer joj mama tamo poznaje tog svećenika

a zašto je onda ona morala imati sakramente za vjenčanje? Mogla je isto samo reći to što si napisala.... a jesam se uvukla sad. A čak nije ni tema, kad me ponese
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:41   #1037
Quote:
marcipanka kaže: Pogledaj post
pa to uopće nije problem takvi ljudi, koji su druge vjere, a stupaju u crkveni katolični brak samo moraju pristati da se djeca odgajaju u katoličkom duhu moja mama je bila ateist, tata katolik i problema nije bilo. t.j. bilo ih je al samo zato jer se moj stari posvadio sa svećenikom oko položaja žene u Crkvi pa je na kraju crkvena svadba otpala.

a susjeda je vjerovatno sve sakramente dobila isti dan. opet primjer mojih roditelja. 18 godina nakon sklapanja građanskog braka odlučili su sklopiti i crkveni jer je u međuvremenu moja mama postala vjernica. sve je obavila isti dan, u pol sata. prvo su je krstili, zatim je odmah dobila krizmu i nakon toga se vjenčala:rofl:
A ja budala išla na vjeronauk godinama i još me časna tjerala da svaku nedjelju pjevam u crkvenom zboru, a nikad nisam znala pjevati

A to s vjenčanjem je općepoznata stvar, jedan od bračnih drugova mora imati sve sakramente, drugi ne mora ni jedan, može čak biti i skroz druge vjere, traži se od biskupa odobrenje i nekatolička strana potpisuje da neće braniti da se djeca odgajaju u katoličkoj vjeri, to se zove mješani brak.
__________________
damica bebač
Nessych is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:42   #1038
Quote:
ina22 kaže: Pogledaj post
Nisam ja tu nikoga branila niti nikoga napadala, da se razumijemo Samo napisala svoje mišljenje koje je takvo već duuuuuže vrijeme
ma nije vise ni bitno...
bit cu kuma u ovoj ili nekoj drugoj zupi jer je ionako sve od popa do popa, a kao sta si rekla oni ne mogu zamislit da im je neko drugi djetetu kuma jer imam vise osjecaja za malu nego bilo koja druga prijateljica vjencana u crkvi.
pia2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:43   #1039
Quote:
ina22 kaže: Pogledaj post
a zašto je onda ona morala imati sakramente za vjenčanje? Mogla je isto samo reći to što si napisala.... a jesam se uvukla sad. A čak nije ni tema, kad me ponese
pa nije morala imati. 100%! samo je potrebna izjava da će djecu iz tog braka odgajati ko katolike i to je to.

valjda ju je netko krivo uputio ili su je prevarili popovi zbog love ko joj je kriv kad se ne zna služit forumom tu bi dobila sve potrebne informacije!
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 21:43   #1040
Quote:
ina22 kaže: Pogledaj post
Nisam ja tu nikoga branila niti nikoga napadala, da se razumijemo Samo napisala svoje mišljenje koje je takvo već duuuuuže vrijeme
ma nije vise ni bitno...
bit cu kuma u ovoj ili nekoj drugoj zupi jer je ionako sve od popa do popa, a kao sta si rekla oni ne mogu zamislit da im je neko drugi djetetu kuma jer imam vise osjecaja za malu nego bilo koja druga prijateljica vjencana u crkvi.
triba mi je savjet, a ne prodika, al ocito to nikoga na ovom forumu ne zaobide na bilo kojoj temi. sad cekam ban, poz
pia2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:16.