Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2006., 10:59   #81
Quote:
centerfield kaže:
Mozes li molim te pojasniti malo detaljnije kako to radis, ako nije bad.
Koje su glave stavke i karakteristike na koje treba obratiti paznju pri analiziranju trzista i konkurencije koja ga pokriva?

Hvala & lp.
Analiza konkurencije je po meni najbitniji projekt koji treba iscrpno i temeljito obraditi prije ulaženja u bilo koji posao, naravno ovisno o poslu mjenja se i vrsta istraživnja, tako da ne postoji neka špranca po kojoj idem...

A. konkurencije
- Odredim varijable koje želim proučavati između konkurenata, u mom slučaju to su uglavnom sve varijable koje postoje, ali nisu sve bitne, ja sam samo kreten koji voli velike tabele!
- Odredim konkurente koje obrađujem, ovo ovisi o segmentaciji, ako je područje Zagreba, sve u Zagrebu i okolici, ako je Hrvatska, ista analogija!
- Na Internetu nađem i izvadim sve podatke koji su mi bitni za istraživanje, tu pratim zadane varijable, ukoliko do određenih podataka ne mogu doći, idem osobno do njih, glumim mušteriju ili otvoreno pitam
- postoje podaci do kojih je skoro pa nemoguće doći, financijski izvještaji, da do njih mogu doći, analiza ne bi bila potrebna...

Da to pokažem na primjeru, recimo motorna ulja!
- koliko je generalinih zastupnika određenog motornog ulja
Castrol, BP, Shell, INA, Valvoline, itd...
- vrsta ulja koja prodaju, ovdje možeš biti detaljan...
- koji je od G.Z. najjači,a time i najzastupljeni
- kako i koliko pokrivaju tržište
- koliko poslovnih partnera imaju, male podružnice koje od njih kupuju ulje na veliko, prodaju na malo!
- kolika im je vrijednost prodaje,mjesešna, kvartalna, godišnja!
- da li na lageru imaju neke druge proizvode osim motornih ulja, te koliku im dobit donose (za ovo trebaš nać nekoga tko zna)
- možes se baciti na istraživanje ulja kao proizoda, znači usporediti proizvode po njihovim karakteristikama...toga ima na internetu...
- vjerovatno nisam sve ni rekao, stoga moja isprika na propustima...

Moj savjet je da obradiš ono što možeš od kuće, zatim se baciš na terenski posao...nakon toga zaključuješ...
Naravno ovisi za što ti treba, dal se ti planiraš ubaciti na nečije tržište, ili za nekoga analiziraš trenutnu situaciju, ukoliko radiš za nekoga onda će ti poslodavaoc zadati varijable koje hoće da obradiš, sve dodatne su tvoja dobra volja...

Zašto je meni analiza bitna, ako otvaram posao, jer će mi pokazati dal uopće imam šanse da u prvih godinu dana pokrijem troškove...
Znam ljude koji imaju ideju, pa naprave kakvu takvu obzervaciju situacije na tržištu i vide da je praktički nemoguće uspjeti, ali ne oni se i dalje drže toga...jednostavno pusti tu ideju i kreni na drugu!

PS: Postat ću ti par linkova...pa malo prolistaj!

Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 11:03   #82
http://www.poslovniforum.hr/tp/marketing.asp
Analiza tržišta i marketing - Izrada poslovnih planova i investicijskih projekata

http://www.poslovniforum.hr/vijest.asp?id=127
Poslovni Forum - Vijesti

http://www.poslovniforum.hr/about/an...lovni_plan.asp
TRŽIŠNA ANALIZA

http://www.biznis.hr/default.asp?ID=10754
Biznis.hr

http://www.poduzetnistvo.org/novosti.php?select=novosti
Poduzetnički Portal
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 00:05   #83
Jednostavno treba naći tržišnu nišu koja još nije popunjena. Lakše nego nadmetati se sa nekim tko već ima uhodan posao.
Najlakše je otkriti nišu tako da otputuješ malo van na zapad i provedeš par dana ili tjedana gore pa vidiš šta oni sve imaju a nema kod nas. Pa onda vidiš šta od toga bi najlakše prošlo kod nas, s obzirom na kupovnu moć i zakonsku regulativu. Za početak.
__________________
flatfinder.blog.hr
.flatfinder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 13:28   #84
ovo sa trazenjem nepopunjene nisa ima najveceg smisla. slucajno navratila ovdje pa samo da ti kazem nekoliko rijeci o charter buduci radim kao agent. Po mom misljenju, trziste jest prezasiceno. Broj plovila koja se iznajmljuju rapidno raste svake godine. Uz to velika je potraznja za sve vecim plovilima na koje se moze smjestiti cca 10 ljudi.Veliki broj carterasa konstantno obnavlja svoju flotu plovilima najnovijeg godista (2006, 2005) i buduci je trziste prezasiceno cijene u samoj sezoni padaju i do 50%. Osim toga klijentela koja unajmljuje brodove je iz godine u godinu sve losija. I po pitanju platezne moci i po pitanju vjestina i upravljanja plovilom. Zatim, ukoliko ti agenti salju goste provizija ti moze narasti do 30%, na to od ove godine placas pdv od 10% (ukoliko plovilo ima smjestaj) i gotovo si vec na 50% od cijene. Osim toga smatram da su brodovi iznimno skupi za odrzavanje a o dijelovima koji se kvare da ne pricamo.
elinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 11:59   #85
Question Kakvo je vaše mišljenje o lovcima na poslovne ideje?

Gledam ove topice što s xxx.xxx.xxx kuna žele investirati, pa se pitam ne bi li bilo pošteno reći tražim poslovnog partnera s dobrom idejom za investiciju od xxx.xxx.xxx kuna?

Mislim zašto bi netko svoje ideje i znanje davao tek tak nekom tko ima para, a nema niš u glavi kud s njima?

Vama koji to tražite najbolje je ići kod ovlaštenih financijskih savjetnika - ja vam ih nekoliko mogu predložiti. A ovi vaši topici ovako su potpuno besmisleni.

To je moje mišljenje.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 12:26   #86
kod nas nema razvijene poslovne kulture investiranja, zato je to jalov posao. Vani i ulagač i čovjek sa idejom točno znaju što im je svakom za očekivati, da posao može propasti i novci se istopiti. A i mnogi nosioci ideje kod nas bi vjerojatno bili u dilemi da li 'iskoristiti' priliku za brzu zaradu bez pokrića (npr. prva strana Venture capital investicija kod nas u jednu IT firmu - 1mil DEM, završila je tako da je vlasnik firme za taj novac kupio jahtu umjesto ulaganja u posao. Naravno da su nakon toga strani investitori pobjegli glavom bez obzira).

A kod nas i investitori vrlo vjerojatno misle ako posao ne uspije, onda je čovjek sa idejom dužan nadoknaditi im gubitak (i sam poznajem nekoliko ljudi koji su to doživjeli).

Dok se ta kultura ne dostigne (a neće skoro), nema govora o nekom investiranju ovdje. Prava je šteta jer je takav način ulaganja razvoj Amerike prebacio u petu brzinu. U Engleskoj npr. postoje regionalni centri sa grupama zainteresiranih investitora koji se onda spajaju sa nosiocima ideja. Nikome ne pada napamet kakva prevara.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 12:42   #87
Nigdje, pa ni u Americi to nije dominantan način pokretanja posla. Evo što kaže Brian Tracy o tome u jednoj od svojih knjiga (svrstava taj oblik financiranja tek na dvanaesto mjesto):

The twelfth source of capital is called venture capital. This is
sophisticated money managed by experienced people that is pooled as high
risk capital to invest in potentially fast-growth companies. This type of
money is famous but very hard to get hold of.
Many young entrepreneurs try to raise venture capital to start their
businesses. They are absolutely amazed at how difficult this is. Fewer than
1% of business start-ups are financed by venture capital


I u Americi se najviše poslova pokrene od vlastite ušteđevine, posuđivanjem od prijatelja i rodbine, stavljanjem vlastite imovine pod hipoteku i slično..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 12:47   #88
bankei naši se podaci razlikuju. Naravno da svatko osniva firmu od svoje ušteđevine (i rodbine), ali venture uskače kada se firma počne profilirati i pokazivati naznake perspektivnosti, tj. uzdizati se od bezbroj drugih osnovanih. Nećeš tražiti venture kapital da kupiš namještaj i PC.

Po američkim statistikama, venure kapital je najzaslužniji za onako brz rast privrede u devedesetima.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 12:48   #89
Ali pod pretpostavkom da ti ljudi sami već znaju što hoće. Ja govorim o onima koji to apsolutno, potpuno ne znaju.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 12:52   #90
Quote:
rolandus kaže:
kod nas nema razvijene poslovne kulture investiranja, zato je to jalov posao. Vani i ulagač i čovjek sa idejom točno znaju što im je svakom za očekivati, da posao može propasti i novci se istopiti. A i mnogi nosioci ideje kod nas bi vjerojatno bili u dilemi da li 'iskoristiti' priliku za brzu zaradu bez pokrića (npr. prva strana Venture capital investicija kod nas u jednu IT firmu - 1mil DEM, završila je tako da je vlasnik firme za taj novac kupio jahtu umjesto ulaganja u posao. Naravno da su nakon toga strani investitori pobjegli glavom bez obzira).

A kod nas i investitori vrlo vjerojatno misle ako posao ne uspije, onda je čovjek sa idejom dužan nadoknaditi im gubitak (i sam poznajem nekoliko ljudi koji su to doživjeli).

Dok se ta kultura ne dostigne (a neće skoro), nema govora o nekom investiranju ovdje. Prava je šteta jer je takav način ulaganja razvoj Amerike prebacio u petu brzinu. U Engleskoj npr. postoje regionalni centri sa grupama zainteresiranih investitora koji se onda spajaju sa nosiocima ideja. Nikome ne pada napamet kakva prevara.
Mislim da slučajevi nekažnjene prevare pokazuju nedostatak organiziranog i poštenog državnog aparata represije koji bi se time morao baviti. Znači nisu problem prevaranti - njih uvijek i svugdje ima, već je problem u državnim institucijama koje bi to trebale suzbijati i stvoriti potpuno drugo inevesticijsko, radno, kreativno i svako drugo ozračje u državi.

A mi stagniramo, kako i ti kažeš.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 14:15   #91
Quote:
rolandus kaže:
bankei naši se podaci razlikuju. Naravno da svatko osniva firmu od svoje ušteđevine (i rodbine), ali venture uskače kada se firma počne profilirati i pokazivati naznake perspektivnosti, tj. uzdizati se od bezbroj drugih osnovanih. Nećeš tražiti venture kapital da kupiš namještaj i PC.

Po američkim statistikama, venure kapital je najzaslužniji za onako brz rast privrede u devedesetima.
Ajde valjda je tako kad kažeš da statistike to pokazuju. Znači oni dolaze kad firma pokaže da se umije boriti na tržištu i sad joj treba dodatni kapital za razvoj. Jel ima uopće toga kod nas? Nekako me to najviše asocira na ultra-inovativne i propulzivne grane poput IT, bio, novi materijali i slično, a one kod nas i nisu baš popularne.

Ni preko bare ne sije sunce baš uvijek, negdje sam čitao da su desetine firmi nastalih u Internet boomu krajem devedesetih spiskale milijarde dolara na skupe poslovne zgrade i limuzine i slično, bez da su ikad izišle na tržište s nekim proizvodom. Baš kao i taj naš IT jahtaš.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 22:26   #92
Quote:
salvador2 kaže:
Gledam ove topice što s xxx.xxx.xxx kuna žele investirati, pa se pitam ne bi li bilo pošteno reći tražim poslovnog partnera s dobrom idejom za investiciju od xxx.xxx.xxx kuna?

Mislim zašto bi netko svoje ideje i znanje davao tek tak nekom tko ima para, a nema niš u glavi kud s njima?

Vama koji to tražite najbolje je ići kod ovlaštenih financijskih savjetnika - ja vam ih nekoliko mogu predložiti. A ovi vaši topici ovako su potpuno besmisleni.

To je moje mišljenje.
Ovako: ovdje smo da bi raspravljali među ostalim i o osobnim financijama. A to znači, da bi razmjenjivali iskustva, diskutirali i učili jedni od drugih. Slažem se s tvojom primjedbom u vezi tih topica u smislu da ti ljudi nastupaju krajnje gotovanski. No, ti padobranci teško će na takav način dobiti zadovoljavajući odgovor. Prihvatimo to jednostavno kao spam na forumu. Takvi topici brzo nestaju, ako se autor nije barem donekle potrudio da objasni cijelu problematiku. A tada, tema može i drugima biti interesantna.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 17:16   #93
Quote:
rolandus kaže:
...
U Engleskoj npr. postoje regionalni centri sa grupama zainteresiranih investitora koji se onda spajaju sa nosiocima ideja. Nikome ne pada napamet kakva prevara.
Volio bih sudjelovati u pokretanju inicijative za nečim takvim. Ima li još zainteresiranih?
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 16:04   #94
Quote:
bankei_ri kaže:
Ajde valjda je tako kad kažeš da statistike to pokazuju. Znači oni dolaze kad firma pokaže da se umije boriti na tržištu i sad joj treba dodatni kapital za razvoj. Jel ima uopće toga kod nas? ...
Ima i kod nas toga, mislim da je ove godine definiran i zakonski okvir za Venture Capital fondove u hr.

Mi smo trenutno u pocetnim pregovorima s jednim fondom. I tocno je da je sam proces pregovora dugotrajan i zahtjevan. Zbog toga sam i pokusao otvoriti temu o procesu due diligenca https://www.forum.hr/showthread.php?t=177547

Nazalost,puno korisnih informacija nisam dobio.

Ideja o organiziranju investitora u hr mi se cini malo utopijska, al recimo da sam voljan dati svoj doprinos (makar u raspravi na forumu :-)
__________________
...sve nas je manje...
junetina_leso is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 13:37   #95
Poslovna ideja

Izradio bi prototip el. auta, kombinacija el. motora s napajanjem preko generatora, ako ima itko kakvih ideja, zamisli nek se javi na mail. Također sam već pokušao izraditi univerzalnu auto klimu, recimo nešto jesam ali naravno namogu dalje jer nedostaje kao i uvijek novac. Pa ako ima netko također volju neka mi se javi( za klimu sam imao vrlo mnogo zainteresiranih).
 
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 16:10   #96
Quote:
Izradio bi prototip el. auta, kombinacija el. motora s napajanjem preko generatora
Ako sam dobro razumio, hibridni auto gdje bi generator pogonjen benzinskim ili dizel motorom napajao elektro motor ili...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 00:20   #97
Pogledaj ovo
Uglavnom dobit ces vise korisnih informacija i moj savjet ti je da promjenis projekt jer ova ideja sa hrpom konverzija je
z
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 09:38   #98
Poslovne ideje

Otvaram ovu temu s ciljem razvoja diskusije oko prvog koraka u realizaciji nekog poslovnog poduhvata, a to je poslovna ideja.

Nadam se da ćemo zajednički isprofilirati neke zanimljive poslovne ideje koje imaju veliki potencijal uspjeha.

Dakle, očekujem da se uključi što više ljudi sa svojim prijedlozima, mišljenjima, te iskustvima oko realizacije poslovnih ideja.


Usput, napominjem da je nedavno otvoren blog http://businessideas.blog.hr, pa vas pozivam da se i tu uključite sa svojim komentarima i prijedlozima.
lion10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:13   #99
samo nemoj odustati s blogom. Imaš vrlo dobru ideju
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:21   #100
Super, ako netko izbaci neku super ideju evo mene kao investitora.
__________________
http://www.actionaid.org.uk/

Sponsor a Child Today
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.