Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2016., 13:55   #561
možeš mu poslat scan na mail, a original donijet naknadno. Ak je bolovanje za koje će se tražit refundacija (preko 42 dana), onda poslodavac mora imat original za poslat tamo. Pa pazi da na vrijeme doneseš.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 14:37   #562
Održavanje je u pitanju. Čisto mi nije jasno kakvu razliku radi da se doznaka donese danas ili sutra?
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 17:48   #563
Nije bitan posao koji radiš.. bitno je da doznaku dostaviš na vrijeme s obzirom na obračun plaće, tj da ti se naknada za bolovanje može izračunat ispravno i na vrijeme. A ne da cijela firma čeka tebe da doneseš doznaku.

Kod nas se plaća isplaćuje 10. u mjesecu, sve doznake za prethodni mjesec moraju biti dostavljene najkasnije do 5. ili 6. u mjesecu i amen.
Ne zanima me tko će donijet doznaku, može i ljubavnica... al ja ju moram imat da bih na vrijeme mogla obračunat plaću za ljude.
Ako netko kasni ja kažem ljudima u firmi da će im plaća kasnit jer x.y. nije doznaku donio... i da vidiš kako se to onda nosi.

Ako se kod tebe plaća isplaćuje ranije , onda je i tvoja obaveza dostavit doznaku ranije. Ko što rekoh .. možeš ju poslat po bilo kome. Npr. neki kolega može svatit do tebe i odnijeti to u firmu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 18:51   #564
Ok, na žalost tu nemam brige jer nama se plaće malo isplaćuju malo ne, pa kasne itd, znači mogu i sutra to dobiti :\
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 21:31   #565
U nekih 13 god rada bila ravno jednom na bolovanju i to daavnooo...sad mi sin treba na kirurški zahvat, bit će u dnevnoj bolnici al će nakon toga trebati svu brigu i pažnju doma pa bih uzela bolovanje tjedan dana...kak to sad ide? Njegova pedica daje preporuku za bolovanje i ja s tim idem svojoj dr? I ak idem na bolovanje od ponedjeljka mogu li već u petak od dr dobiti te doznake? Jer taj pon će dr raditi popodne tako da ih ne mogu odnijeti na posao, utorak je zahvat, dakle opet ne mogu do posla...mogu ih eventualno faxirat ili mejlat...
__________________
LadyMo Foto album
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 18:16   #566
Bitno ti je da obavjest o otvaranju bolovanja dostaviš u firmu u roku 3 dana .
Kod nas se to može i mailom, ili poslat po nekome, ne znam kakva je praksa u tvojoj firmi.
A za doznaku ti je bitno da doneseš prije početka obračuna plaće.

Kod nas je rok za donijet doznaku 5. u mjesecu za prethodni mjesec. (znači za bolovanja u prosincu doznake se moraju donijet najkasnije 05.01. kako bi se plaća mogla obračunati i isplatiti u zakononskom roku ) Al to moraš u firmi pitat, sve ovisi kad se kreće s obračunom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:04   #567
Neki dan mi je doktorica spomenula da kada se bolovanje zatvori, mjesec dana se ne može otvarati bolovanje po istoj osnovi. Da li je još netko čuo za to?

Nekako mi to nema smisla. Recimo da dobijem upalu grla i odem na bolovanje, zatvorim bolovanje za 3 dana i 2 tjedna kasnije mi se bolest vrati jer se možda nije dobro zalječilo... ispada da nemam pravo ići na bolovanje?

Ili što ako slomim nogu i odem na bolovanje i nedugo nakon što se vratim s bolovanja slomim drugu nogu? Malo vjerojatno, ali ipak moguće kaj onda? Dobim otkaz?
Zelena Tikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:03   #568
Mislim da se ti i dr niste dobro razumijele.
Vjerovatno je dr mislila da ne možeš dobiti nastavno bolovanje (tj. da ti se bolovanja nastavlja na prethodno, pa da ti onaj rok od 42 dana dođe ranije).
Ako slomiš jednu nogu, dobiješ bolovanje koje onda traje koliko traje.
A ako slomiš drugu nogu, onda ti je to novo bolovanje, ne nastavlja se na ono prijašnje. (bez obzira što je ista dijagnoza - lom noge).

Isto s upalom grla. Ak si radi toga na bolovanju, to je bolovanje od (bubam sad cca 10 dana). Ak tu upalu zaradiš ponovo, onda je to novo bolovanje (dakle ide ispočetka), a ne nastavlja se na prethodno (raniju upalu grla) po istoj dijagnozi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:27   #569
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Mislim da se ti i dr niste dobro razumijele.
Vjerovatno je dr mislila da ne možeš dobiti nastavno bolovanje (tj. da ti se bolovanja nastavlja na prethodno, pa da ti onaj rok od 42 dana dođe ranije).
Ako slomiš jednu nogu, dobiješ bolovanje koje onda traje koliko traje.
A ako slomiš drugu nogu, onda ti je to novo bolovanje, ne nastavlja se na ono prijašnje. (bez obzira što je ista dijagnoza - lom noge).

Isto s upalom grla. Ak si radi toga na bolovanju, to je bolovanje od (bubam sad cca 10 dana). Ak tu upalu zaradiš ponovo, onda je to novo bolovanje (dakle ide ispočetka), a ne nastavlja se na prethodno (raniju upalu grla) po istoj dijagnozi.
Doktorica mi je jasno naglasila da minimum mjesec dana ne možeš otvarati bolovanje po istoj osnovi... Katastrofa. Mislim, nije da mi se to do sada ikada dogodilo, ali glupo je i nema smisla. Baš mi je rekla da ona to stalno govori ljudima jer ljudi nisu svjesni toga Bila sam bolesna s jakom virozom par dana i zatvorila bolovanje, no bolest mi se vratila i nisam mogla dobiti novo bolovanje, a trebala sam samo još jedan dan bolovanja. Sad ako opet dobijem virozu, ne mogu ići na bolovanje do početka drugog mjeseca. Mogu se samo nadati da mi se ništa neće dogoditi...

Baš mi je doktorica to jasno rekla i sigurna sam da sam ju dobro razumjela
Zelena Tikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:20   #570
doktorica ti (iz samo njoj znanih razloga) prica gluposti
nazovi HZZO info telefon 0800 7979 pa pitaj a doktoricu trazi da ti (po)kaze po kojem to pravilniku/zakonu se ona ravna
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 18:11   #571
Slažem se. Doktorica priča gluposti.
Nazovi HZZO, raspitaj se, a onda lijepo s tim info do doktorice.

Možeš ići na bolovanje. Al to je onda NOVO bolovanje, a ne NASTAVNO bolovanje, bez obzira što je ista dijagnoza.

Ili ti je dr jako mlada pa ne zna, ili je nešto ranije spetljala, možda je dobila neki oblik kazne , pa sad trenira strogoću.

Edit: ponekad HZZO kontrolira opravdanost bolovanja po defoltu i ako nađe nepravilnosti, kazni i liječnika.
S obzirom na priče koje ti dr prodaje, moja je pretpostavka da su ju ulovili u nečemu, pa sad malo pretjeruje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 17:19   #572
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Šifra bolovanja i oznaka bolesti više se ne pišu na doznake radi zaštite privatnosti pacjenta. Ne mora poslodavac znati dijagnozu.

Po ovome što si napisala od 01.-19, 10. je prvo bolovanje do 42. dana
20.10 je prvo bolovanje i to 43 dan i taj dan ide na teret HZZO-a
a od 21. 10. je novo bolovanje i ide ispočetka (dakle na teret poslodavca).

(respiratorni problemi su jedna dijagnoza, a ovo s abdomenom druga).
Evo samo da te informiram kako je na kraju završila ova nedoumica...
Ukratko, obje smo pogriješile.
Usput pišem i za one koji bi se eventualno mogli naći u sličnoj nedoumici pa da ne vrldaju...
Dakle...
Prvo bolovanje s jednom šifrom dijagnoze je do 42. dana i na teret poslodavca. To znamo.
43. dan po istoj šifri dijagnoze je na teret HZZO-a. I to isto znamo.
Međutim...
Kada se bolovanje nastavlja bez prekida, ali je od 44. dana druga šifra dijagnoze, takvo bolovanje "tretira" se kao "nastavno", odnosno, nije došlo do prekida bolovanja i u tom slučaju, od 44. dana nadalje, također naknada ide na teret HZZO-a.
Danas me informirali drito iz Klovićeve.
I ja sad fino sve moram ispravljat, jerbo sam od 44. dana obračunavala naknadu bolovanja kao "novo" bolovanje...
Nije problem ispravit internu papirologiju, ali me jeza hvata kad pomislim kako sad to izvest s već predanim JOPPD obrascima...
Valjda se mogu napravit ispravci...
Moram sutra zvat svoju referenticu u poreznu.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 18:19   #573
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Kada se bolovanje nastavlja bez prekida, ali je od 44. dana druga šifra dijagnoze, takvo bolovanje "tretira" se kao "nastavno", odnosno, nije došlo do prekida bolovanja i u tom slučaju, od 44. dana nadalje, također naknada ide na teret HZZO-a.
Danas me informirali drito iz Klovićeve.
.
Pa kak je dr koja je izdala doznake to pisala? Jel pisala nastavno bolovanje, ili je stavila drugi datum kao dan početka bolovanja?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:21   #574
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Pa kak je dr koja je izdala doznake to pisala? Jel pisala nastavno bolovanje, ili je stavila drugi datum kao dan početka bolovanja?
Evo ovako:
Početak bolovanje je 08.09.2016. s jednom šifrom dijagnoze i to:
od 08.09.2016. do 30.09.2016. jedne doznake
od 01.10.2016. do 19.10.2016. - druge doznake
za 20.10.2016. - treće doznake

Onda ide nova šifra dijagnoze i novi datum početka bolovanja, odnosno 21.10.2016.
Od tada, odnosno od 21.10.2016. do 31.10.2016. - četvrte doznake s drugom šifrom dijagnoze

Od 01.11.2016. do 30.11.2016. - pete doznake s tom drugom šifrom dijagnoze.

te za 01.12.2016. - šeste doznake s drugom šifrom dijagnoze i konačno
od 02.12.2016. do 31.12.2016. -sedme doznake s tom istom drugom šifrom dijagnoze.

Uf...
Valjda buš shvatila kaj sam napisala...

Uglavnom, to se "tretira" kao nastavno bolovanje, jer nije prekidano. To što je šifra dijagnoze druga, navodno nema veze. Uglavnom, ja sam danas morala sve papire ispravljat...

Zadnje uređivanje Bolesna : 16.01.2017. at 22:33.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 09:27   #575
Ne kužim zašto onda imaš dva različita početka bolovanja (ono pod 1B) , ako se radi o jednom.

Ako je sve A0, dakle bolest , onda bi sve doznake trebale imati isti podatak pod 1B tj. isti datum početka bolovanja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 19:55   #576
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne kužim zašto onda imaš dva različita početka bolovanja (ono pod 1B) , ako se radi o jednom.

Ako je sve A0, dakle bolest , onda bi sve doznake trebale imati isti podatak pod 1B tj. isti datum početka bolovanja.
To ni meni nije bilo jasno...
...a onda sam to pod 1B pročitala ponovo...

I tam fino piše:

Datum početka privremene nesposobnosti po određenoj dijagnozi.

Al' *ebeš nas nepismene...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 19:30   #577
Ovako,
Protekle godine sam dva puta isao na bolovanje na koljeno, odradio drugi puta pretrage i magnet. Dijagnoza: djelomicno ostecen ligament.
Pred kraj protekle godine ozljedio se na poslu, koljeno opet, pukli ligamaneti i medijalni menisk i treci put za zavrsio na bolovanju. Operirao. Nedugo zatim stize rijesenje od zavoda da mi nisu priznali 100%. Ne razumijem, ako sam ozljeden i ligament strgao i jos k tome menisk zasto mi nisu priznali. U rijesnju stoji da sam prva dva puta isao na koljeno, da radi toga nis priznali.
Meni je to apsurd, ja sam prva dva bolovanja odradio i odmah nakon bio sposoban za posao, no treci puta je potrgano sve i operacija je bila neizbjezna. Molim da mi se malo pojasni, da li da se zalim, kome, kako? Hvala
linoleum.boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 16:45   #578
Prepostavljam da se trebaš žaliti onome tko ti je izdao rješenje. Dakle, HZZO-u.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 16:34   #579
Quote:
linoleum.boy kaže: Pogledaj post
Nedugo zatim stize rijesenje od zavoda da mi nisu priznali 100%.
Šta ti nisu priznali 100%?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:43   #580
Poslodavac mi je na potvrdi o plaći za bolovanje zaboravio napisati broj obveze obveznika uplate doprinosa, pošto je trenutno na putu ne mogu doći do te informacije. Tko mi još može dati tu informaciju ili gdje ju sama mogu pronaći?
majicaxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.