Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2008., 23:31   #121
Zaobiđi...

Zaobiđi kartice i dizanje kredita u najširem luku... Ako nemaš novaca da nešto kupiš, nemoj to kupiti!!! Kartica ti daje utisak da imaš lovu i onda kad je nemaš, a to ti daje fantastične mogućnosti da bankrotiraš!!! Iskustvo me naučilo nečemu: Kad se riješim kartičnih i svih ostalih kredita - nikad više neću dići nikakav kredit. Osim ako se radi o glavi, naravno! Postoji mogućnost da ostaneš bez posla i onda bi ti banka mogla uzeti i krov nad glavom...

Što dalje od toga i troši samo ono što imaš!!!
__________________
Moje (zapušteno)carstvo
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 20:19   #122
Prvo da kazem da sam nov sa kreditnim karticama i stvarno nemam pojma o tome..
Uglavnom, podigao sam je iz PBZ-a jer trebam nesto kupiti iz druge drzave preko interneta, a oni zahtjevaju kreditnu karticu...Imam VISU..
Imam par pitanja, unaprijed hvala :
1) Znaci dosao sam u PBZ i pitao kreditnu karticu, nista posebno nisam istaknuo, e sad, vidim da imaju dvije vrste pa koju sam ja onda dobio koju obicno daju??
2) Ako stavim sa tekuceg racuna na kreditnu karticu naprimjer 500kn i to sto zelim kupiti kosta 500kn, i ja zelim da instant lova sa kartice ode, nikakve rate i dodatne kamate, dal je to moguce napraviti???
3) Imam pocetni iznos 4000kn...e sad, sto ako to potrosim i ne vratim, dal te sudski gone ili kako to ide te dal se mozes izvuci??
4) Koliko je kupovanje preko interneta opasno?? Fora je sto ja ne mislim nikakve pare imati na njoj, ali sad sam skuzio da se moze uci u minus te da ima vec 4000kn na njoj..pa u kolikom sranju mogu zavrsiti??

Pomognite neukome, thanks..

Zadnje uređivanje xraven13 : 04.03.2009. at 20:28.
xraven13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 21:27   #123
mislim da kreditna kartica nije za tebe čim postavljaš takva nebulozna pitanja
1) ako ti ne znaš kakvu kreditnu karticu si dobio, onda kako da itko tu na forumu to zna
ako ne znaš pročitati u ugovoru /pristupnici koju si potpisao kakvu karticu imš, odi u banku gdje su ti je dali i pitaj

2) na kreditnu karticu ne stavljaš nikakav novac, imaš dozvoljen bonus do kojeg možeš ići, i ako je obična kreditna kartica onda to moraš podmiriti najkasnije za 30 dana, a ako je revolving onda možeš na rate u roku od 2 godine, mjesečno min 5%, ali uz veliku kamatu
Ali i revolving možeš koristiti kao običnu kreditnu sa odgodom plaćanja tko da kd ti dođe sljedeći račun podmiriš cijeli iznos

3)možeš bez problema potrošiti dozvoljeni limit bez vraćanja, i za to nećeš odgovarati. banke su inače poznate kao dobrotvorne ustanove i svakome dozvoljavaju da limit kod prvog korištenja potroši bez potrebe nadoknade učinjenih troškova

4) pa nemaš nikakvih 4000kn na njoj, već ti je to limit
i mislim da se ne moraš bojati da ćeš se naći u nekom sranju zbog opasnosti kupovanja preko interneta

ti ćeš se ionako naći u sranjima zbog samog korištenja te kartice je nemaš blage veze o karticama i kako sve to funkcionira

i samo ne razumijem kad si već imao potrebu tražiti karticu, zašto se onda nisi raspitao u banci da ti oni razjasne sve detalje i nedoumice, a ne da postavljš ovakva pitanja po forumu
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 21:34   #124
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
ti ćeš se ionako naći u sranjima zbog samog korištenja te kartice je nemaš blage veze o karticama i kako sve to funkcionira

i samo ne razumijem kad si već imao potrebu tražiti karticu, zašto se onda nisi raspitao u banci da ti oni razjasne sve detalje i nedoumice, a ne da postavljš ovakva pitanja po forumu
slažem se da je trebao u banci pitati puno toga, ali ovi tvoji komentari zaista nisu na mjestu ...

i da forum i je zamišljen da ljudi pitaju, diskutiraju i pokušaju riješiti neke nedoumice
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 22:06   #125
možda i nije na mjestu, pa se i ispričavam
i zapravo više tebi kao moderatoru,nego njemu

jer koja on to pitanja postavlja?
koju kreditnu karticu on ima?
jel se može izvući ako ne plati račun?
.....

i kad se dovede u dugove, onda će mu banka biti kriva jer se on nije potrudio saznati što potpisuje i koji su mu uvjeti korištenja kartice

a nažalost, niti prvi niti zadnji
jer najlakše je tada u toj situaciji kriviti banku a kada je trebalo odvojiti par minuta i sve proučiti i pitati prije potrošnje, onda je to tada bilo nepotrebno

da je ta svoja pitanja postavio prije podnošenja zahtjeva za karticu, onda bi mi to bilo jasno i reakcija bi bila drugačija (osim na pitnje br. 3)


i ne , ne razumijem kako ljudi ulijeću u kredite, u minuse, u kartice a da prvo ne prouče kako sve to funkcionira
i ne, nemam razumijevanja za njihovu kuknjavu jer su se našli u problemima zato što nisu sve proučili, jer je bilo samo važno da se dobije kartica i ode u kupovinu
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 13:55   #126
Hvala na odgovoru...
Trazio sam objasnjenje na internetu na stranici od PBZ-a, ali na stranici PBZcard.com nije bas sve najbolje objasnjeno..
Kako sam rekao, kada sam dosao u banku, rekao sam da zelim kreditnu karticu i ona me nije uopce pitala kakvu zelim, zato sam pretpostavio da sam dobio osnovnu...vjerujem da netko zna kakva je to "osnovna" kartica koju dobijes bez da te pitaju ista.. .nemam trenutno ugovore kod sebe pa zato pitam...
Bilo bi super da odgovor pod 3) nije sarkazam... Ali pitao sam to zato jer znam dosta ljudi koji dignu kredit pa ga onda nikada ne vrate te su na crnoj listi u toj banci i nitko im ne moze nista... Zato sam i pretpostavio da moze i stvar sa kreditnom karticom slicno funkcionira...
I kako je Lavica02 rekla, forumi su zato da se postavljaju pitanjea i ja sam ih postavio da nesto naucim, ne kuzim u cemu vidis problem? I ne namjeravam koristiti kreditnu karticu dok ne znam kako tocno funkcionira...:/
Zato mi i trebaju savjeti od iskusnih ljudi ovdje, neke stvari niti ne mozes pitati u banci..
Btw, danas sam pricao sa frendom i kaze mi frend da se moze kupovati i sa ziro racunom preko interneta...
Sto se tice prebacivanja love na kreditnu karticu tu se varas jer sam pitao u banci i zena koja tamo radi mi je rekla da mogu prebacivati lovu sa tekuceg racuna na kreditnu... Valjda tako isplacujem/povecavam limit..<.<;
Takoder postoji opasnost kada kupujes preko interneta jer im dajes broj kartice i ostale podatke...mnogo puta sam cuo da su ljude opljackali na taj nacin..

Zadnje uređivanje xraven13 : 05.03.2009. at 14:06.
xraven13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 15:28   #127
ajde bar da ti pokušam dati neka objašnjenja pa ćeš onda pametnije koristiti tu karticu

ako imaš osnovnu onda je sistem da imaš u mjesecu neki datum naplate, npr 15. i onda sve račune koje napraviš do 5. će ti doći na naplatu 15.
znači, ta kartica funkcionira kao kartica sa odgodom plaćanja i to do max. 30 dana , i tada ti sjeda sav trošak na naplatu
ne znam koju karticu imaš i kako ti je dogovorena naplata, ali može biti da ti banka sjeda na tekući (ili devizni) ili da ti sam plaćaš uplatom učinjene troškove
ne znam kako ide za kartice u pbz-u jer nisam njhov klijent ali npr. u Zabi za master ti terete tekući za kunske troškove, i devizni račun za troškove vani, ali ako nemaš sredstava na jednom oni odmah skidaju sa drugog
dok za Visu svi troškovi i u HR i vani se obračunavaju u kunama

pod 3) uopće ne želim raspravljati i davati savjete kako da ne plaćaš račune i završiš na crnoj listi i slično. nadam se da to nije tvoj cilj i da nisi zato izvadio karticu
jer ako jesi onda uzalud sve objašnjavam
a i ne bih znala kako to ide

za kupovanje sa žiro računom preko interneta nisam čula
ja imam privatni žiro račun i ima prastaru plastificiranu karticu i sa tim sigurno nemožeš plaćati nigdje
jel druge banke imaju drugačije kartice za žiro račune, ne znam pa ti tu ne mogu pomoći
ali to ti ionako ne treba sada kada imaš svoju kreditnu karticu

kreditne kartice imaju svoj limit potrošnje, i nije mi jasno o kakvom prebacivanju novaca na karticu ti govoriš
ako ti je limit 4000kn, i ti potrošiš 1000, ostaje ti još 3000kn limita, kad platiš tih 1000 opet ti ostaje 4000 itd.
ne prebacuješ nikakav novac jer tvoja osobna kreditna kartica nema nikakav svoj račun na koji bi to prebacivao novac, imaš samo broj računa kartičarske kući ili banke na koji uplaćuješ iznos potrošen u proteklom mjesecu
imam par kreditnih kartica, i to je osnovni princip za sve,
napraviš trošak, i kada ti stigne račun, ti ga platiš

za kupovinu preko interneta stranice obično imaju dobru zaštitu da se ne može tako lako doći do tvojih podataka, i ako su to provjerene stranice, onda nema problema
uvijek može doći do zloupotrebe, ali pažljivo biraj sa kojih stranica ćeš kupovati

moje iskustvo sa kupovanjem avionskih karata, knjiga i rezervacije hotela su do sada uvijek bile bez problema


i za kraj, pamet u glavu,. i troši onoliko koliko možeš podmiriti i bit će sve ok
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 15:29   #128
Quote:
xraven13 kaže: Pogledaj post
Btw, danas sam pricao sa frendom i kaze mi frend da se moze kupovati i sa ziro racunom preko interneta...
Sto se tice prebacivanja love na kreditnu karticu tu se varas jer sam pitao u banci i zena koja tamo radi mi je rekla da mogu prebacivati lovu sa tekuceg racuna na kreditnu... Valjda tako isplacujem/povecavam limit..<.<;
Takoder postoji opasnost kada kupujes preko interneta jer im dajes broj kartice i ostale podatke...mnogo puta sam cuo da su ljude opljackali na taj nacin..
Uz žiro račun dobiješ Visa Elektron karticu i možeš plačati preko interneta tamo gdje ju uzimaju.
Ne možeš prebacivati novac "na karticu" vjerovatno imaš neki račun uz koji je vezana ta kartica. Dao si premalo podataka da bi ti netko suvislo odgovorio. Po kojoj osnovi si dobio karticu- dobivaš plaču na tekući u PBZ, imaš devizni račun tamo...
Kupovina na internetu nije ništa opasnija od kupovine na klasičan način.

I kod neplačanja nije da ti nitko ništa ne može, kad-tad će to biti naplačeno uz zatezne kamate...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 09:49   #129
Quote:
xraven13 kaže: Pogledaj post
Sto se tice prebacivanja love na kreditnu karticu tu se varas jer sam pitao u banci i zena koja tamo radi mi je rekla da mogu prebacivati lovu sa tekuceg racuna na kreditnu... Valjda tako isplacujem/povecavam limit..<.<;
Ne povećavaš limit, nego se to odnosi na podmirivanje učinjenog troška po kreditnoj kartici. Dakle, ako ja imam račun u bla...RBA d.d. i kreditnu karticu bla...Diners, i ne da mi se ići u poslovnicu Dinersa, odnosno poštu, odnosno FINA-u da platim kešom taj račun, mogu upotrijebiti token i prebaciti sa tekućeg računa potreban iznos na broj žiroračuna Diners kuće da podmirim taj trošak.

Cijeli point kreditne kartice jest da te ta određena kreditna kuća ili banka kreditira, dakle dozvoljava da odeš kod njih u određen minus.

Ali nemoj se zajebavati i iole se zanositi mislima da možeš išta potrošiti, a da ne vratiš. Koštat će te...oh kako će te samo koštati.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 10:55   #130
pozz.
također sam jedan od onih nazovi luzera koji nemaju kreditnu karticu. doduše nisam nikad ni imao potrebu da je koristim, plaćao sam sve gotovinom ili debitnom karticom s pinom. međutim bog posla moram često ići u inozemstvo inerijetko me u hotelima kao garaniju traže broj kartice tako da mi je potrebna jedna takva.
plaću dobivam preko erste banke i odlučio sam preko njih uzeti mastercard. oni nemaju klasičnu charge karticu već samo revolving, ali može se uzeti opcija mjesečne otplate 100% troškova tako da dođe na isto. u banci su mi rekli a bez obzira na to moram plaćati kamatu na svaku transakciju od 13%. vidio sam da ima opcija odgode obračuna kamata, malo se više plaća ali nema veze. pitanje za nekog tko zna - ako uzmem mastercard u erste banci i navedenu opciju da li to znači da ću tada izbjeći plačanje kamate na transakciju?
hvala
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:33   #131
Ma kakva kamata na svaku transakciju? Takvo nesto ne postoji. Mogu ti naplatit kamatu na ukupni dug, ali to je 13% na godinu dana. Netko ti je nesto krivo objasnio, ili si krivo skuzio...
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:42   #132
Quote:
Maxxy kaže: Pogledaj post
Mogu ti naplatit kamatu na ukupni dug, ali to je 13% na godinu dana. Netko ti je nesto krivo objasnio, ili si krivo skuzio...
ajd molim te malo ovo pojasni. ako karticom platim račun od recimo 2000 kuna koliko mi dođe na naplatu sljedeći mjesec, računa se kamata ili ne?

Zadnje uređivanje biciklist : 07.03.2009. at 11:51.
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:50   #133
Pa ako si duzan tih 2000 cijeli mjesec, max 20-tak kn!
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:53   #134
Quote:
Maxxy kaže: Pogledaj post
Pa ako si duzan tih 2000 cijeli mjesec, max 20-tak kn!


aha. a ako uzmem opciju odgode obračuna kamata onda mi se ne naplačuje ništa ili?
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:59   #135
Evo posjetio sam stranice Erstea, i tamo jasno pise:

"MasterCard Standard kreditna kartica ujedno je revolving kartica i klasična kreditna kartica kojom možete plaćati robu i usluge na prodajnim mjestima širom svijeta s oznakom MasterCard. Ukoliko sve troškove plaćate odjednom u cjelokupnom iznosu, tada MasterCard Standard funkcionira kao kartica sa odgodom plaćanja i u tom slučaju Erste Card Club ne obračunava kamate. Ako prispjele troškove ne želite platiti odjednom, koristi se odobreni revolving zajam. "

Dakle, ona tvoja prva poruka me cudi.
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 12:05   #136
Quote:
biciklist kaže: Pogledaj post
aha. a ako uzmem opciju odgode obračuna kamata onda mi se ne naplačuje ništa ili?
Po meni: ako platis cjelokupni iznos duga cim dobije racun, placas 0kn.
Ako platis samo dio duga, automatski ulazis u revolving kredit i placas kamatu na ostatak duga od 13% godisnje.

Odgoda obracuna kamata je neka fora Erstea koju ne kuzim (ja sam u PBZ) tako da ne znam tocno sto s tim dobivas.
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 12:08   #137
Quote:
Maxxy kaže: Pogledaj post
Evo posjetio sam stranice Erstea, i tamo jasno pise:

"MasterCard Standard kreditna kartica ujedno je revolving kartica i klasična kreditna kartica kojom možete plaćati robu i usluge na prodajnim mjestima širom svijeta s oznakom MasterCard. Ukoliko sve troškove plaćate odjednom u cjelokupnom iznosu, tada MasterCard Standard funkcionira kao kartica sa odgodom plaćanja i u tom slučaju Erste Card Club ne obračunava kamate. Ako prispjele troškove ne želite platiti odjednom, koristi se odobreni revolving zajam. "

Dakle, ona tvoja prva poruka me cudi.
to je zato jer babe u banci očito pojma nemaju, a one su mi tak rekle. tak su mi one rekle, a i tip na besplatnoj call liniji je govorio nešto na tom tragu.
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 09:22   #138
... može jedno pitanje??

Ima li netko Iris Visa karticu? Zanima ne dal s njom možete kupovati i u drugim trgovinama ili samo u Castellu?

LittleBeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 09:58   #139
Našla sam visu bez upisnine i članarine.
jel ovo dobra ponuda budući da imam račun u Zabi, ali ne želim platiti upisninu i članarinu?

http://www.otpbanka.hr/html/g_visaclassic_na_rate.htm
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 14:18   #140
NEEEE. Ja ne bi zbog ovoga- Za svaku transakciju kupovine karticom rezerviraju se sredstva na vašem tekućem računu

Nemoj toliko gledati ev. uštedu u startu ako se moraš obavezati na neke stvari koje ti ne odgovaraju.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.