Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2016., 15:03   #1021
Pregled dioptrije i vida
Ginekološki pregled, PAPA test i ultrazvuk (po potrebi i 4 brisa odraditi)
Šećer u krvi
Pritisak
Slikati zube i popraviti ako je potrebno.

Ja bih na to dodala i pregled problematičnih biljega i madeža.

- Ja sam imala problem sa mladežom na vratu, stravično me svrbio u trudnoći, a onda ga je beba jednu 10 puta zakačio u prvih par mjeseci.

Sve ove preglede sam odradila i sada, kao i prije prve trudnoće. Svi ovi pregledi se mogu odraditi besplatno ako imate ovjerenu knjižicu.

Nevezano za trudnoću, ovo su pregledi koje svaka osoba (muškarci umjesto gina trebaju posjetiti urologa) treba odraditi svake godine.
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 15:53   #1022
Dižem temu.

Čudi me kako tema nije aktivna, zar je više "desilo se" trudnoća?

Imam pitanje u vezi ginekološkog ultrazvuka. Planiramo trudnoću i bila sam kod ginekologa, dobila uputnicu za uzv, testiranje spolnih hormona, hormona štitnjače i još nečega. Kaže da uzv moram obaviti u prvom dijelu ciklusa, a naručili su me 24.8. u bolnici. To bi trebao biti prvi dan Ako budu ciklusi kao dosada, meni zna varirati dan-dva, moguće da još neću dobiti ili će mi biti dani krvarenja. Što napraviti? Naručila sam se u Merkur, jer bih zasada tamo i rodila, pa da odmah krenem tamo i prije trudnoće.

Spomenula sam mu 4 ciljana brisa, ali kaže da mi za to uputnicu daje dr. opće prakse.

Čini mi se dugo čekati još mjesec i pol do uzv. Možda da se probam naručiti u neku drugu bolnicu ranije, kad ću znati točan ciklus?
Dekanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 15:58   #1023
Ja uzv i papa test obavljam svake godine redovno kod gina

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 16:34   #1024
Ne kuzim zasto bi isla na preglede prije trudnoce ako je sve u redu. Isto redovni godisnji pregledi su dovoljni a onda oni salju na nesto ako misle da je potrebno. I kod ginekologa i kod zibara idem godisnje, a i sistematski radim, tako da...
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 16:42   #1025
Ja bi barem inzistirala na brisevima rodnice, tako da mozes uzet jake antibiotike ako ti nadju nesto.
U trudnoci je to kompliciranije jer ne smijes sve antibiotike pit.
Lentil is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 17:57   #1026
Hormone štitnjače još i kuzim ali spolne hormone unaprijed ne kužim.
Ja sam bila kod gina prije trudnoće i kod ostalih specijalista u vezi osobne anamneze i dobila zeleno svjetlo. Za prvu trudnoću dok sam bila zdrava sam bila samo na redovitom godišnjem pregledu

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 20:26   #1027
Nemam nikakvih tegoba i na redovnom pregledu sam mu rekla da planiram trudnoću, na osnovi toga me on sad šalje na te preglede i testove.
Pa kad skupim sve nalaze dođem opet k njemu...

No, u vezi tog ultrazvuka, šalje me vjerojatno zato jer mi je prije 4 god dijagnosticiran pcos (za koji mislim da ga nemam, jer nemam nikakvih tegoba).
Prvi put idem u bolnicu na gin. uzv i nisam sigurna mogu li doći tijekom menstruacije?
Dekanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 18:06   #1028
ja sam se naručila ginu 26.7.

ali imam priliku uletit u srijedu sada, jer ne radim u srijedu. tak da ću ranije otići i obavit kod njega. a početkom osmog mj planiram kks, tromjesečni šećer, štitnjču (to sve mogu obavit kod svog dr-a OP)
__________________
robica za curice-Beba
Evil-smile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:04   #1029
MM i ja planiramo raditi na bebi
E sad, pijem yasmin desetak godina i sad bih se trebala skinuti s njih, ali naravno strah me da cu buknuti (akne, masna koža, dlakavost...), tj da ce mi se ponoviti sve prije pilula, zbog cega sam ih u biti i pocela piti.
Bila sam danas kod ginekologice i velim joj kak planiramo raditi na bebi i da bih se trebala skinuti s pilula, i kao mogu odmah bez problema i ako pocnem dobivati akne ili bilo sto drugo, da lako mogu opet poceti s pilulama.
Malo me zaprepastila s tim odgovorom s obzirom da sam joj rekla da bih htjela bebu, kao da me nije shvatila ozbiljno. Niti mi je rekla da bih trebala napraviti neke pretrage prije trudnoce. A da ne pricam da sam danas ponavljala papu jer mi je prije 4 mjeseca bila neka upala.

Trebala bih savjet od nekoga tko je prosao kroz isto ili slicno.
Kako s pilulama?
Kaj mogu napraviti da sprijecim mogucu pojavu akni ili pojacanu dlakavosti i slicno?
Da li je caj od vrkute dobar u borbi protiv toga?
Koje pretrage napraviti prije trudnoce?
Na kaj obratiti posebnu paznju?

Imala kroz zadnjih 10 godina 1 ili 2 puta godisnje kakvu infekciju/upalu/gljivice koje sam lijecila vaginaletama, nikad se nista nije vidjelo na papi, vjerojatno me uvijek pogadalo prije ili poslije kontrole. Ovogodisnja papa je prvi put bila neuredna (upala neka), tako da sam danas ponovila.
Urin mi cesto bude los, tj mutan i tamne boje (na pretragama). Imala sam dugo borbu s niskim zeljezom, sad je vec godinu dana pod kontrolom.
Prije 2 godine sam imala poviseni secer i dosta povisen inzulin (dijagnoza inzulinska rezistencija), zadnja pretraga secera je bila uredna.

Davnih dana sam naucila da je bolje savjete traziti od ljudi koji su prosli kroz slicno nego od doktora jer oni jako skrtare na informacijama i najcesce reagiraju tek kad je vec kasno.

Zadnje uređivanje ally n. : 20.07.2017. at 12:24.
ally n. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:42   #1030
Quote:
ally n. kaže: Pogledaj post
Trebala bih savjet od nekoga tko je prosao kroz isto ili slicno.
Kako s pilulama?
Kaj mogu napraviti da sprijecim mogucu pojavu akni ili pojacanu dlakavosti i slicno?
Da li je caj od vrkute dobar u borbi protiv toga?
Koje pretrage napraviti prije trudnoce?
Na kaj obratiti posebnu paznju?
idi privatniku, ova tvoja ne zvuci ozbiljno.

ja sam se prije desetak godina skinula s yasmina i prosla groznu situaciju s kozom, nikad prije ni poslije mi nije tako sve buknulo, uzasno je bilo. ne mora znaciti da ce i tebi biti tako, ali ja doslovno nisam mogla rijesiti upale mjesecima, tek se nakon nekih godinu dana to u potpunosti smirilo, a onda sam i zatrudnila.
drugim rijecima - hormoni su mi prosli kaos nakon 7-8 godina pilula i dok se to nije iscistilo, imala sam i akne i dermatitise i svasta nesto.
pretrage prije trudnoce sam radila one standardne: briseve, papu, uzv, a uz to jos i sve hormone jer je bilo ocito da tu puno toga ne stima.

u svakom slucaju, sretno i nadam se da ce o kod tebe puno bezbolnije proci. nema tu pravila.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:23   #1031
Izrada bebe još nije u planu na papiru, ali sam prava štreberica pa želim biti u top formi dok se odlučimo. ally n., ja sam se skinula s Logesta u rujnu 2016. nakon cca 6 godina i dosta mi je trebalo da se ustabilim, a ne garantiram da se jesam još uvijek. Faca mi je buknula, mislim da mi je malo poludjelo i vlasište.

UZV sam obavila friško, izgledalo je ok, osim što mi je jedan jajnik mikrocističnog izgleda. Rezultate pape još čekam, ali je ovako na prvu doktorici izgledalo sve uredno. Željezo znam da mi je vječno u podrumu. Ima li smisla vaditi hormone ako me dr. ne uputi, odnosno ako nema indikacija za to?
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:40   #1032
Ja sam išla na bebu 3 mj nakon 7g pilula. Dr je rekao da ni ne moram čekati. Jajnik isto takav mikrocistican, trudnoća išla iz njega. Druge pretrage osim papa testa nisam radila ali tad sam bila baš dosta zdrava.

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 16:49   #1033
ja ću napravit jedino hormone štitnjače. to sam i prije prve trudnoće

doduše vadila sam ih pred pol godine i bilo je sve uredno. ali ponovit ću svakako.

kks nisam dugo vadila, pa ću i to provjeriti.
__________________
robica za curice-Beba
Evil-smile is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 21:01   #1034
prije druge bebe nisam bila baš sa divnom anamnezom pa sam obišla onkologa, neurokirurga i pročelnika ginekologije u bolnici prije zelenog svjetla.
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 14:58   #1035
Savjet

Meni bi trebao mali savjet! Znaci, odlucili smo da je napokon vrijeme za drugog bebaca! Maleni ima 5godina! Odlucila sam posjetiti ginekologa i malo se savjetovati s njim! Napravljen mi je papa test te je izolirana bakterija Gardenella vaginalis! Sestra me zvala i dobila sam 10tableta Medazola! Muza nije ni spominjala, iako sam citala da bi i on trebao dobiti antibiotik.
Naravno, briseve mi nije ni spomenila.. odlucila sam ih napraviti nakon sto zavrsim s Medazolom! Koliko je vremena potrebno pricekati s brisevima nakon zavrsetka terapije?
Na svoju ruku sam uzela vaginalete za obnovu flore i pojacala unos lgg probiotika! Jel to ok?

Pitala sam ju da li bi mi preporucila kakve vitamine ili nesto, a odg je bio da sam mlada i zdrava i da nema potrebe! 29 god! I tu sam na svoju ruku otisla u ljekarnu i uzela Prenatal ( vidim da ima 400mg potrebne folne kiseline).

Sto mi je sad za uraditi? Mozemo li imati odnose bez brige ili bi pricekali briseve i slicno?
BubaMaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 13:52   #1036
Ja bih rekla da radite na bebacu. Ja sam tu bakteriju pokupila u trudnoci tako da nista nije garancija. Mozda pricekat briseve makar sam ih ja radila tek u trudnoci. Prije sam zapravo samo napravila redovni gin pregled, papu i pocela uzimat folnu.
Olivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2022., 16:28   #1037
Pozdrav svima. Zanimaju me genetski testovi prije (ciljane) trudnoće koji se mogu obaviti, tj zanima me gdje se oni obavljaju? Dali postoje neki opći genetski testovi ili samo ciljani? Može neko iskustvo.
CreaticFlowers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2022., 19:53   #1038
Creatic - ne znam u kojemu smjeru ideš i u biti "iz kojega smjera dolaziš, jer to" genetski testovi " je jako opširan pojam.

Može se napraviti kariogram, da li samo jedne osobe ili obje iz para. No, radi se na indikaciju.
Znači, za primjer, tvoj partner i ti bi dijete, imate ispod 40 godina, nemate još ni jedno dijete, nemate nikavih dijagnoza - nećete to moći napraviti. Osim, privatno valjda jel.

Reci ti malo više kaj te muči pa možda bude kojih konkretnih odgovora.
2cofleka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2022., 13:03   #1039
Ne znam da li usporedjujes s praksama u inozemstvu, ali ovdje genetsko testiranje nije standard, iako neke testove mozes naci po privatnim laboratorijima.

Recimo, od muza sestra je na standardnom genetskom testu prije trudnoce saznala da nosi gen koji prenosi srpastu anemiju (s kojom se moze zivjeti, ali zivotni vijek nije bas dug) -- ali da bi se razvila anemija, moraju oba roditelja imati isti gen. Pa su onda testirali i njenog muza, koji nema taj gen, i to je to. Pa su oni nama javili da i mi to testiramo, jer ako ona nosi, sanse su da mozda i moj muz (kao njen brat) isto to ima u genetskom kodu. A ja kad sam pitala tu kod nas, svi su se cudom cudili da se time uopce zamaram. Dr je rekao "pa oni tamo imaju puno novaca, pa testiraju sve i svasta, a mi ovdje ne". I eto, na kraju nisam isla za tim da nadjem test privatno, malo potrage online nisam bas nasla na web stranicama da je tocno taj test u ponudi. Pa se uzdamo u statistiku da nemamo valjda i ja i muz isti gen (a cak i da imamo -- sanse za srpastu anemiju kod djeteta su onda 25%, i ne mozes nista protiv toga, pa nije da bi nam ta konkretna dijagnoza promijenila planiranje trudnoce, vise je korisno da budes svjestan mogucnosti, pa da se znas pripremiti i prepoznati).
guli ha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2022., 11:47   #1040
Quote:
2cofleka kaže: Pogledaj post
Creatic - ne znam u kojemu smjeru ideš i u biti "iz kojega smjera dolaziš, jer to" genetski testovi " je jako opširan pojam.

Može se napraviti kariogram, da li samo jedne osobe ili obje iz para. No, radi se na indikaciju.
Znači, za primjer, tvoj partner i ti bi dijete, imate ispod 40 godina, nemate još ni jedno dijete, nemate nikavih dijagnoza - nećete to moći napraviti. Osim, privatno valjda jel.

Reci ti malo više kaj te muči pa možda bude kojih konkretnih odgovora.
Kao što je "guli ha" rekla za sestru, nešto takvo me zanima, a konkretno me zanima što je sa šizofrenijom i genetikom. Mama mi ima dijagnosticiranu šizofreniju, kao i njezin bratić (dedina strana, njezin otac znači). To je malo previše u istoj liniji te bolesti. Čitala sam da može biti nasljedna. Ja sam dosta fleksibilna oko trudnoće - mogu a i ne moram imati dijete, nije da sam 100% za to, tako da ako bi nekim genetskim testovima znala na čemu sam odlučila bih da nemam dijete ako je velika mogućnost za nasljeđivanje šizofrenije ili nekakvih teških sindroma. Bolje ako mogu saznati prije da odustanem i da budem razumna, pogotovo jer je suprug fizički invalid (nesreća) i ne znam kako bih podnijela još jedan invaliditet koji može biti dvostruko teži od muževog.
CreaticFlowers is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.