Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2012., 11:55   #321
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
.....

ALi tema je Trg u Zagrebu i ja smatram da bi se o ostanku ili promjeni naziva trebali izjasniti građani ZG-a na referendumu.
Ovo ne razumijem i meni je totalno bezveze/apsurd

Kakav hebeni referendum o diktatoru i nalogodavcu masovnih zlocina/ubojstava?
Ne sjecam se referenduma o Juri Franceticu ili Mili Budaku

A i da se stavi na referendum mislim da bi se mnogi iznenadili. Ovo slavljenje zlocinca Tita je isforsano od strane medija i ekipe koja ne moze prezaliti mladost pa bi i danas trcali stafete.
Jedini razlog zasto nema nekakvog veceg odziva za borbu protiv imena trga je sto ljude boli kiki za Tita i cijelu tu pricu.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Old 01.02.2012., 12:13   #322
Prosvjedni skupovi za promjenu imena na Trgu sastoje se od šaćice ljudi.
Očito je da većina građana naprosto ne želi da se ime trga mijenja. Trg se već dugo zove tako kako se zove i to je u redu, tako i treba da se zove.
Jedini koji ovdje nešto mute vodu je nekolicina koji se ponašaju kao da postoji neki problem. A u stvari nema problema.
Tomislav B is offline  
Old 01.02.2012., 12:48   #323
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Prosvjedni skupovi za promjenu imena na Trgu sastoje se od šaćice ljudi.
Očito je da većina građana naprosto ne želi da se ime trga mijenja. Trg se već dugo zove tako kako se zove i to je u redu, tako i treba da se zove.
Jedini koji ovdje nešto mute vodu je nekolicina koji se ponašaju kao da postoji neki problem. A u stvari nema problema.
Prosvjedni skupovi protiv ekonomske situacije se sastoje od šačice ljudi pa je očito da večina građana ne želi promjenu

Ljude u principu boli briga za ime trga ali da se napravi referendum trgi bi postao Kazališni trg, kao bi i trebalo biti.
Nije Tito jedini zločinac po kojemu su nazivani trgovi i ulice ali najljepši ZG trg nazvati po masovnom ubojici, to je ipak grozno.
Dalilah is offline  
Old 01.02.2012., 14:08   #324
Quote:
Dalilah kaže: Pogledaj post

Ljude u principu boli briga za ime trga ali da se napravi referendum trgi bi postao Kazališni trg, kao bi i trebalo biti.
Nije Tito jedini zločinac po kojemu su nazivani trgovi i ulice ali najljepši ZG trg nazvati po masovnom ubojici, to je ipak grozno.

Ne treba nam nikakav referendum, nitko se time ne bavi, jer se trg zove kako treba i to s pravom.
Tito je najznačajniji Hrvatski političar i vojskovođa koji zaslužuje trg.
Ali kada bi slučajno bilo referenduma za promjenu imena, naravno da ne bi prošao.

Što bi vi bez 1945, ne bi vas ni bilo...
A vi bi da i sve druge oko vas 1945 definira. Pa da svi zajedno patimo kako smo mi Hrvati mučenici, je li tako?
Tomislav B is offline  
Old 01.02.2012., 14:27   #325
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Stvarno si tvrdoglav.

Kažeš pusti mješovite i srpske sredine. Do Jugoslavije su to bile većinski hrvatske sredine.Pokušaj pročitat ono što ti stavim o postotku stanovništva po godinama za Benkovac i Obrovac.


Petrinja
Godina popisa Ukupno Hrvati Srbi Ostali
1961 27,517 14,942 (54.30%) 11,955 (43.45%) 620 (2.25%)
1981 33,570 14,621 (43.55%) 12,617(37.58%) 6,332 (18.86%)
1991 35,565 15,791 (44.40%) 15,969 (44.90%) 3,805 (10.70%)

Nacionalni sastav grada Gline (naseljenog mjesta)
godina popisa ukupno Srbi Hrvati Jugoslaveni ostali
1991. 6.933 4.831 (69,68%) 1.448 (20,88%) 362 (5,22%)
1981. 5.790 3.531 (60,98%) 1.262 (21,79%) 870 (15,02%) 1
1971. 4.558 2.873 (63,03%) 1.394 (30,58%) 193 (4,23%) 9

Nacionalni sastav grada Knina (naseljenog mjesta)
godina popisa ukupno Srbi Hrvati Jugoslaveni ostali
1991 12,331 9,867 (80,01%) 1,660 (13,46%) 381 (3,08%)
1981 10,933 6,516 (59,59%) 1,701 (15,55%) 2,421 (22,14%)
1971 7,300 4,972 (68,10%) 1,686 (23,09%) 343 (4,69%)
Tko se povećava,a tko smanjuje?


Dao sam ti knjigu Zdenka Radelića,pronađi pa čitaj.
Kažeš glavni razlog iseljavanja siromaštvo i zaostalost.Pa zašto onda iseljevanje nije veće iz tih zaostalih republika nego iz SR Hrvatske?
Zašto Hrvati danas žele u vojsku ili policiju,a u SFRJ to nisu željeli?

Tebe je relevantan podatak šta je osobno tebe netko pitao o iseljenju iako su službeni podaci nešto sasvim drugo.Sve drugo je tvoja demagogija.

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...Fq0okA&cad=rja

Znam da se ovi službeni podaci gore ne uklapaju u tvoju mitomaniju.Dakle,ponavljam,Hrvati se danas ne iseljavaju ništa više ili manje od ostalih nacija u Europi.Za razliku od SFRJ kad su bili najraseljeniji narod.

Ne miješaj BiH koja je šaptom pala.Pa svi prvoškolci u BiH su svake druge godine kao prvo pismo učili čirilicu.


Uhvatio si se nekoliko većinski srpskih općina kao pijan plota a ja ti dajem ukupne podatke za Hrvatsku.
Po popisu 1910., na teritoriju Kraljevine Hrvatske i Slavonije živjelo je 644.955 Srba, koji su činili 24,5% stanovništva.

Godine 1910 ih je bilo 24.5%, dobro ovaj podatak treba uzeti sa rezervom jer se granice ne poklapaju, ali nije ih manje od 20% na teritoriju današnjen Hrvatske

Godine 1931 po popisu preračunatom za područje današnje Hrvatske, Hrvatska je imasla 3 430 000 stanovnika od toga Srba je bilo 633 000. To čini negdje oko 18.5% prema Žerjavićevoj studiji koja se koristila zvaničnim popisima stanovništva.

Dakle, 1931 ih je 18.45%
Godine 1948 ih je 14.5%.
Godine 1991 ih je 12.2%

http://hr.wikipedia.org/wiki/Stanovn...vo_Jugoslavije

Srba u Hrvatskoj godine 1948 je bilo 14.5%, a 1991 12.2%
Srba u BiH je bilo godine 1948 je bilo 44.3% a godine 1991 ih je 31.4%

Hrvata u Hrvatskoj je bilo 1948 ukupno 78.7%, a godine 1991 78.1%
Hrvata u BiH je bilo 1948 ukupno 23.9%, a godine 1991 ukupno 17.3%

I o kakvoj vi stalno srpskoj najezdi i kolonizaciji Hrvatske pričate. Pojedini slučajevi općina u kojima su Srbi imali prevlast a Hrvati se iseljavali u druge sredine ili u inozemstvo, ne prikazuju ukupnu sliku.

A što se tiče nacionalne strukture upravljačkog sloja, od direktora pa do inspektora, dok mi neko ne predoči provjerene statističke podatke za cijelu Hrvatsku, svaki razgovor je bespredmetan i svodi se na lupetanje napamet.

Što se tiče iseljavanja volio bih vidjeti podatke o zavičajnom porijeklu hrvatskih iseljenika. Volio bih vidjeti koliko je iseljenika iz Dalm. ZAgore ili Like a koliko ih je bilo iz Međimurja, Zagorja, Istre, pa i Slavonije, mislim na procentualni sastav.
NAjveći razlog odlazaka u Njemačku i prekomorske zemlje je bio ekonomske prirode. A najveći procenat iseljenika je bio iz naslijeđeno zaostalih krajeva.

ZAto su iz BiH najviše odlazili Hercegovina pa i muslimani iz Cazinske krajine, a mnogo manje iz Posavine i Srednje Bosne. U BiH je postojao fenomen nacionalnoga grupiranja, pa su Srbi išli u Srbiju i Beograd, Hrvati u Zagreb, a muslimani se doseljavali iz Crne Gore i Srbije u Sarajevo i druge gradove u BiH.

A što se današnje situacije tiče, KAd bi Australija ili Kanada otvorile granice da se može slobodno ići vidio bi ti svoje statističke podatke o iseljavanju.

Što se tiče uporabe pisama u BiH, učila se i latinica i ćirilica. Ali u kasnijim godinama ćirilica je rapidnio nestajala i u tome srpski nacionalisti nalaze dokaze srpske potisnutosti.
Ringo10 is offline  
Old 01.02.2012., 19:05   #326
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Uhvatio si se nekoliko većinski srpskih općina kao pijan plota a ja ti dajem ukupne podatke za Hrvatsku.
Po popisu 1910., na teritoriju Kraljevine Hrvatske i Slavonije živjelo je 644.955 Srba, koji su činili 24,5% stanovništva.

Godine 1910 ih je bilo 24.5%, dobro ovaj podatak treba uzeti sa rezervom jer se granice ne poklapaju, ali nije ih manje od 20% na teritoriju današnjen Hrvatske

Godine 1931 po popisu preračunatom za područje današnje Hrvatske, Hrvatska je imasla 3 430 000 stanovnika od toga Srba je bilo 633 000. To čini negdje oko 18.5% prema Žerjavićevoj studiji koja se koristila zvaničnim popisima stanovništva.

Dakle, 1931 ih je 18.45%
Godine 1948 ih je 14.5%.
Godine 1991 ih je 12.2%

http://hr.wikipedia.org/wiki/Stanovn...vo_Jugoslavije

Srba u Hrvatskoj godine 1948 je bilo 14.5%, a 1991 12.2%
Srba u BiH je bilo godine 1948 je bilo 44.3% a godine 1991 ih je 31.4%

Hrvata u Hrvatskoj je bilo 1948 ukupno 78.7%, a godine 1991 78.1%
Hrvata u BiH je bilo 1948 ukupno 23.9%, a godine 1991 ukupno 17.3%

I o kakvoj vi stalno srpskoj najezdi i kolonizaciji Hrvatske pričate. Pojedini slučajevi općina u kojima su Srbi imali prevlast a Hrvati se iseljavali u druge sredine ili u inozemstvo, ne prikazuju ukupnu sliku.

A što se tiče nacionalne strukture upravljačkog sloja, od direktora pa do inspektora, dok mi neko ne predoči provjerene statističke podatke za cijelu Hrvatsku, svaki razgovor je bespredmetan i svodi se na lupetanje napamet.

Što se tiče iseljavanja volio bih vidjeti podatke o zavičajnom porijeklu hrvatskih iseljenika. Volio bih vidjeti koliko je iseljenika iz Dalm. ZAgore ili Like a koliko ih je bilo iz Međimurja, Zagorja, Istre, pa i Slavonije, mislim na procentualni sastav.
NAjveći razlog odlazaka u Njemačku i prekomorske zemlje je bio ekonomske prirode. A najveći procenat iseljenika je bio iz naslijeđeno zaostalih krajeva.

ZAto su iz BiH najviše odlazili Hercegovina pa i muslimani iz Cazinske krajine, a mnogo manje iz Posavine i Srednje Bosne. U BiH je postojao fenomen nacionalnoga grupiranja, pa su Srbi išli u Srbiju i Beograd, Hrvati u Zagreb, a muslimani se doseljavali iz Crne Gore i Srbije u Sarajevo i druge gradove u BiH.

A što se današnje situacije tiče, KAd bi Australija ili Kanada otvorile granice da se može slobodno ići vidio bi ti svoje statističke podatke o iseljavanju.

Što se tiče uporabe pisama u BiH, učila se i latinica i ćirilica. Ali u kasnijim godinama ćirilica je rapidnio nestajala i u tome srpski nacionalisti nalaze dokaze srpske potisnutosti.
a ja ti garantiran da ih je u danasnjim granicama bilo ispod 20% , da budem precizan izmedu 17 i 18% .o tome se vec pisalo s preciznim podacima na temi o demografiji .
za ostalo se vise manje slazen, iseljenici su uglavnom iz tkz zaostalih krajeva Hrvatske (Like,Imotska i Cetinska krajina) i Hercegovine jer je tadasnja vlast nije htjela uloziti u krajeve gdje je Hrvatstvo bilo dosta izrazeno.
frane2110 is offline  
Old 01.02.2012., 19:57   #327
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Uhvatio si se nekoliko većinski srpskih općina kao pijan plota a ja ti dajem ukupne podatke za Hrvatsku.
Po popisu 1910., na teritoriju Kraljevine Hrvatske i Slavonije živjelo je 644.955 Srba, koji su činili 24,5% stanovništva.

Godine 1910 ih je bilo 24.5%, dobro ovaj podatak treba uzeti sa rezervom jer se granice ne poklapaju, ali nije ih manje od 20% na teritoriju današnjen Hrvatske

Godine 1931 po popisu preračunatom za područje današnje Hrvatske, Hrvatska je imasla 3 430 000 stanovnika od toga Srba je bilo 633 000. To čini negdje oko 18.5% prema Žerjavićevoj studiji koja se koristila zvaničnim popisima stanovništva.

Dakle, 1931 ih je 18.45%
Godine 1948 ih je 14.5%.
Godine 1991 ih je 12.2%

http://hr.wikipedia.org/wiki/Stanovn...vo_Jugoslavije

Srba u Hrvatskoj godine 1948 je bilo 14.5%, a 1991 12.2%
Srba u BiH je bilo godine 1948 je bilo 44.3% a godine 1991 ih je 31.4%

Hrvata u Hrvatskoj je bilo 1948 ukupno 78.7%, a godine 1991 78.1%
Hrvata u BiH je bilo 1948 ukupno 23.9%, a godine 1991 ukupno 17.3%

I o kakvoj vi stalno srpskoj najezdi i kolonizaciji Hrvatske pričate. Pojedini slučajevi općina u kojima su Srbi imali prevlast a Hrvati se iseljavali u druge sredine ili u inozemstvo, ne prikazuju ukupnu sliku.

A što se tiče nacionalne strukture upravljačkog sloja, od direktora pa do inspektora, dok mi neko ne predoči provjerene statističke podatke za cijelu Hrvatsku, svaki razgovor je bespredmetan i svodi se na lupetanje napamet.

Što se tiče iseljavanja volio bih vidjeti podatke o zavičajnom porijeklu hrvatskih iseljenika. Volio bih vidjeti koliko je iseljenika iz Dalm. ZAgore ili Like a koliko ih je bilo iz Međimurja, Zagorja, Istre, pa i Slavonije, mislim na procentualni sastav.
NAjveći razlog odlazaka u Njemačku i prekomorske zemlje je bio ekonomske prirode. A najveći procenat iseljenika je bio iz naslijeđeno zaostalih krajeva.


ZAto su iz BiH najviše odlazili Hercegovina pa i muslimani iz Cazinske krajine, a mnogo manje iz Posavine i Srednje Bosne. U BiH je postojao fenomen nacionalnoga grupiranja, pa su Srbi išli u Srbiju i Beograd, Hrvati u Zagreb, a muslimani se doseljavali iz Crne Gore i Srbije u Sarajevo i druge gradove u BiH.

A što se današnje situacije tiče, KAd bi Australija ili Kanada otvorile granice da se može slobodno ići vidio bi ti svoje statističke podatke o iseljavanju.

Što se tiče uporabe pisama u BiH, učila se i latinica i ćirilica. Ali u kasnijim godinama ćirilica je rapidnio nestajala i u tome srpski nacionalisti nalaze dokaze srpske potisnutosti.
Zar ti mora svaka teza koju staviš biti pogrešna?

Većina radnika na privremenom radu u prvom valu odlazaka u inozemstvo (60-ih godina) je bila više stručne spreme u odnosu na prosjek radnika u SFRJ ,te dolazila iz većih gradova...

Kao šta možeš vidit na ovoj slici
http://s252.photobucket.com/albums/h...thnisch_gr.gif

Nekoliko stvari odma pada u oko:
- Od svih republika SRH ima ne samo najveci broj - u postocima prema stanovnicima u opcini - "privremenih" migranata, i to dosta ravnomjerno rasporedjeno po SRH s izuzecima područja sa velojim udjelom srpskog stanovništva
- Opcine sa velikim udiom albanaca na jugu makedonije kao i Ulcinj u CG ima velib broj takvih imigranata
- Jedine opcine u SRBiH koji imaju "privremenu" migraciju su opcine sa nadpolovicnom hrvatskom vecinom: Odzak, Livno, Tomislavgrad, Posusje, Ljubuski, Grude i Citluk

Hrvati u Bosni sacinjavali su svega 20.6% ukupnog stanovnistva, ali cinili su 42.2% svih radnika na privremenom radu, dok su u SR Hrvatskoj predstavljali 79.4% stanovnistva a tvorili 86.9% svih radnika na privremenom radu.

Od svih jugoslavenskih republika, Hrvatska je imala daleko najveci prosjek u postotku radnika na privremenom radu u inozemstvu. Ta republika sama je davala 33.4% svih jugoslavenskih radnika na privremenom radu. Cak su i u svojoj vlastitoj republici su Hrvati imali veci udio u migraciji.

Polozaj Hrvata u Bosni-Hercegovini bio je jos puno tezi. U toj Republici su Muslimani bili vecina sa 39.6% ukupnog stanovnistva (i 26% radnika na privremenom radu), zatim su slijedili Srbi sa 37.2% stanovnistva (i 29.8% radnika na privremenom radu) i Hrvati sa 20.6% stanovnistva (i 42.4% radnika na privremenom radu)

ps,Hrvatska nije u jednakim granicama 1931 i 1948 godine.Normalno da će pripojenjem Istre,Zadra...opast postotak srpskog stanovništva.

Zadnje uređivanje sidrun : 01.02.2012. at 20:11.
sidrun is offline  
Old 01.02.2012., 20:16   #328
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
a ja ti garantiran da ih je u danasnjim granicama bilo ispod 20% , da budem precizan izmedu 17 i 18% .o tome se vec pisalo s preciznim podacima na temi o demografiji .
za ostalo se vise manje slazen, iseljenici su uglavnom iz tkz zaostalih krajeva Hrvatske (Like,Imotska i Cetinska krajina) i Hercegovine jer je tadasnja vlast nije htjela uloziti u krajeve gdje je Hrvatstvo bilo dosta izrazeno.
Nisi u pravu.
Već je postojao na temi o SFRJ diplomski nrad kopiran sa filozofskog fakulteta u Zagrebu (ne znam iz kojeg su razloga sada nedostupni na internetu) u kojem studentica brani radnju na temu migracija stanovništva u SR Hrvatskoj 70-ih godina.
Uglavnom u svom radu piše kako su gastabajteri 60-ih godina veće stručne spreme od prosjeka školske spreme onig šta ostaju u jugovini.
Te potječu iz gradova što je i normalno,jer su granice otvorene zbog propasti poduzeća.
Tek je 70-ih godina i ruralno stanovništvo krenilo na "privremeni rad".
sidrun is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:16.