Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2007., 11:44   #41
jedno pitanje? Jel znate zapaliti vatru samo od nađenog matrijala u šumi i jedne špage? (bez ikakvih šibica i ostalih pomagala)
westq is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 11:54   #42
Eh da? Ako netko misli da su izviđači preživljavanje u prirodi gadno se prevario?
Radi se i to, ali izviđači su izvaninstitucionalna odgojna organizacija koja pokušava od djece napraviti bolje ljude?
U izviđačima se ne uće samo vezati čvorovi, dizat šator, paliti vatra već ućiš postati bolji čovijek. Budući da imaš mogućnost upoznati puno ljudi iz različitih kultura i okruženja samim time upounaješ i njihove obićaje, odosno imaš manje predrasuda.
Preko izviđača sam bio i na dosta seminara vani a i kod nas, učenje stranih jezika, marketing menadžment, team building.
Vani se cak takvi seminari i samo napredovanje u izviđačima upisuje i u radnu knjižicu. trenutno se i kod nas radi na tome.
Naravno da bi ja tu mogao pisati stranice i stranice što su izviđači.
Ako nekoga zanima kakve aktivnsti imamo, što se radi neka posjeti
www.scoutpark.net ili www.sih.hr
westq is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 13:48   #43
Quote:
westq kaže: Pogledaj post
jedno pitanje? Jel znate zapaliti vatru samo od nađenog matrijala u šumi i jedne špage? (bez ikakvih šibica i ostalih pomagala)
hm, ok, ja cu uzet svoju vezicu od cipela i odabrat jedno tvrdo (za svrdlo) i jedno meko drvo (za plocu), ali koja drva to ovisi o sumi sto nudi. neke gljive takodjer mogu posluzit mjesto mekog drva, a mjesto vezice uvijek se nadju vrbe cija unutarnja kora daje odlicno vezivo.

jedino sto taj postupak paljenja vatre nije bas lak kao sto bi se moglo cinit.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 13:54   #44
Quote:
westq kaže: Pogledaj post
U izviđačima se ne uće samo vezati čvorovi, dizat šator, paliti vatra već ućiš postati bolji čovijek. Budući da imaš mogućnost upoznati puno ljudi iz različitih kultura i okruženja samim time upounaješ i njihove obićaje, odosno imaš manje predrasuda.
tako bi i trebalo biti, zar ne?
srecom pa postoje ljudi koji sire takvo znanje (nadam se da cu i ja biti jedan od njih u skoroj buducnosti)
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 14:43   #45
Quote:
Annwyn_alg kaže: Pogledaj post
Inace javila sam se vec primorju i 3. maju..u primorju mi kazu da se starija ekipa nalazi odvojeno od mladje pa se nadam da i uce neke naprednije stvari od stavi iglu na list i evo ti kompas..Nego razmisljala sam da bi mozda bolje bilo pridruzit se planinarima..Znate li da li oni imaju u svom programu prezivljavanje u prirodi??
Planinari i prezivljavanje u Rijeci? Mislim da to ne ide skupa.

Za avanturizam i prezivljavanje u rijeckim izvidacima, mislim da ti je 3.maj ipak najbolji izbor i najblize tome.

E da, u zagrebu se ovom tematikom jos dosta bavi i Dubrava te jedan stari izvidac iz Jaruna.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 17:33   #46
18Delta jel bi se moglo znati od kuda si, napisao si da si iz slavonije, a po web stranici se vidi da si s faksa u Osijeku. Sto se tice paljenja vatre samo sam to htio cuti, Imao sam jednom zgodu na izviđačima naravno, išli smo na Banovu kosu (brdo u Baranji), trebali smo si skuhati jelo, ali naravno da mi je klinac nakvasio šibice, to mi je bio prvi i uspjesni pokusaj paljenja vatre drvo o drvo

Gospon iz Jaruna je maher, imamo i mi u Osijeku isto jednoga.
westq is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 11:36   #47
Quote:
westq kaže: Pogledaj post
18Delta jel bi se moglo znati od kuda si, napisao si da si iz slavonije, a po web stranici se vidi da si s faksa u Osijeku. Sto se tice paljenja vatre samo sam to htio cuti, Imao sam jednom zgodu na izviđačima naravno, išli smo na Banovu kosu (brdo u Baranji), trebali smo si skuhati jelo, ali naravno da mi je klinac nakvasio šibice, to mi je bio prvi i uspjesni pokusaj paljenja vatre drvo o drvo

Gospon iz Jaruna je maher, imamo i mi u Osijeku isto jednoga.
inace ne nosim sibice ili vrlo vrlo rijetko. u iglu-sportu sam si nakupovao onih tzv. metal match (kremen/čelik) za palit vatru, ne znam dal ih jos prodaju. neki otope vosak preko sibica tak da se ne mogu pokvasit.

znas kak je, nitko se ne zeli kompromitirati davanjem osobnih podataka na forumu koje netko moze iskorisit kasnije. pola godine sam u osijeku, drugu polovicu ni sam ne znam gdje

ne kuzim ono zadnje? jel ima netko u osijeku da se bavi primitivnim vjestinama?

jel se sjecas mozda koja drva si koristio za paljenje vatre?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 12:12   #48
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
inace ne nosim sibice ili vrlo vrlo rijetko. u iglu-sportu sam si nakupovao onih tzv. metal match (kremen/čelik) za palit vatru, ne znam dal ih jos prodaju. neki otope vosak preko sibica tak da se ne mogu pokvasit.
imamo i mi u odredu par stvarcica u zadnje vrijeme prezentiramo na raznim radionicama kod izviđača:
kremn i čelik (dali kod kovača da nam iskuje, kremen našli u goskom kotaru, istra, kod nas u baranji ispalo s nekog kamiona 10 komadičaka), firesteel (magnezij i iskra), špaga, tvrdo i meko drvo( uspjeli smo i s struganjem isto kombinacija meko podloga, tvrdo grana), baterija i žičica, lupa itd.

što se tiče čovijeka, malo je stariji i puno godina u izviđačima i spavanja po šatorima je uzelo danak (bubrezi), ne bavi se baš primitivnim naćinom života u prirrodi, ali zna dosta o prehrani. Inace su on i onaj iz Jaruna prošle godine na jednom otoku držali "tečaj preživljavanja" 2 dana za 16+ izviđače. Inace mi u izviđačima uz program koji radimo imamo i posebni program koji možeš svladavati po svom osobnom interesu, odnosno možeš a ako nečeš nemoraš. Pa su u sklopu smotre izviđača držali taj tečaj kao jednu radionicu, imali su 12 polaznika. prvo su na splavi (sami napravili) prešli s jednog otoka na drugi, ponjeli su samo par šatorskih krila, nešto malo vode za rezervu u svakom slučaju (koju nisu ni koristili), jedne šibice, nožiće, 3 najlonske vrečice, i još nešto sitno.
westq is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 12:34   #49
Quote:
westq kaže: Pogledaj post
imamo i mi u odredu par stvarcica u zadnje vrijeme prezentiramo na raznim radionicama kod izviđača:
kremn i čelik (dali kod kovača da nam iskuje, kremen našli u goskom kotaru, istra, kod nas u baranji ispalo s nekog kamiona 10 komadičaka), firesteel (magnezij i iskra), špaga, tvrdo i meko drvo( uspjeli smo i s struganjem isto kombinacija meko podloga, tvrdo grana), baterija i žičica, lupa itd.
pa sve ste obradili sto se tice metoda paljenja vatre (dobro neke ekstremene metode ne brojimo jel, npr. kalijev permanganat i glicerin), jedino jos mjesto mekog drveta da pokusate sa gljivom. vec sam x puta naisao na gromade gliva koje rastu na panjevma i opalim trupcima, al nisam se zaustavio da pokusam. tko zna dal bi bilo vruceg pepela.
eh sad sam si dao motivaciju, znam tocno gdje sam prosli tjedan vidio jednu gromadu, odem tamo ovih dana i uzet cu, stavit da se susi jedno vrijeme pa cemo vidjet. :evil:
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 14:34   #50
Pokusali smo s gljivom, inace mi ju zovemo guba i dobro osušena daje žar, a i upaljena može dosta dugo držati žar 5-6 sati (isprobano). Inace su ih koristili i za potpalu, ali onda treba malo priprema

Mozda ce se nekima ciniti malo ekstremno.
Naime treba je osušiti, potom je staviti u neki stari lonac i zaliti je urinom te na vatri kuhati da vrije nekih pola sata, potom osušiti i spremna je za potpalu i po kiši. Postoji i modernija metoda kuhanje u nekom spoju s amonijakom neznam sad s kojim.
westq is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 18:58   #51
znam koja j to gljiva, moze i do 12sati moji izvori kazu
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 19:58   #52
super, vjerujem jer je gljiva s kojom sam radio bila manja, kao dlan otprilike
westq is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 17:48   #53
bok ljudi..
novi sam na temi...
Tek sam se upisao na izvidace...
imam 12 god....
mozete li mi reci sta cu sve raditi??
nesto o ljetnim kampovima???
izleti???,natjecanja??.......



hvala

xXx
ivanVU is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 18:29   #54
Jel zna netko gdje se mogu kupiti izviđački šatori novi ili korišteni?
Nešto poput ovoga:
http://os-ludbreg.skole.hr/upload/os...age/satori.jpg
tomatoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 19:27   #55
Bosnasport iz BiH
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 20:35   #56
ili Iglusport (mislim da su iz Splita)
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 22:19   #57
Iglusport je Slovenska tvrtka koja se bavi prodajom.
Bosnasport se bavi proizvodnjom.

@tomatoe, zašto ti baš trebaju kućice, a ne iglui?
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 22:54   #58
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Iglusport je Slovenska tvrtka koja se bavi prodajom.
nisam znao
prije par godina sam htio nešto kupovati pa sam vidio da nude svašta (na kraju nisam kupio ništa).
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 23:40   #59
Odokativno bih rekao da su nešto skuplji, ali imaju dosta toga za planinarenje, pa im je to prednost.
Mada znaju imat i akcija. Kupio ranac od 65L za 400 novaca prije 2,5 godina
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 11:01   #60
Quote:
tomatoe kaže: Pogledaj post
Jel zna netko gdje se mogu kupiti izviđački šatori novi ili korišteni?
Nešto poput ovoga:
http://os-ludbreg.skole.hr/upload/os...age/satori.jpg
S obzirom da (na zalost) nisam vise aktivan nekoliko godina, ne znam kakva je situacija danas. No, mi smo prije vrlo jeftino do takvih satora dolazili iz Slovenije, preko njihovog nacionalnog saveza izvidaca (Zveza tabornikov Slovenije - http://www.zts.org/). Kontaktiraj njih, i sigurno ce ti pomoci vrlo povoljno doci do onakvih satora koji nisu standardna ponuda, vec ih proizvode samo rijetke firme za posebne 'slucajeve' poput izvidacke organizacije.

Inace, u bivsoj Jugi proizvodac takvih satora je bila Bosnasport koja i dan-danas takve satore proizvodi, i sigurno s njima imaju najvise iskustva.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:06.