Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2003., 15:50   #21
Za istu količinu robe dobije se - ISTO NOVACA (dolara) kao i prije.. čak može i malo više tj. izvoznici u SAD mogu povisiti cijene(U DOLARIMA) i opet će biti konkurentni na svjetskom tržištu - jer je dolar slab. Naravno, pod predpostavkom da sve sirovine nabavljaju doma. Ovo je logičko razmišljanje, kako ovo dugoročno djeluje na ekonomiju SAD-a ne znam jer nisam stručnjak za ekonomiju.
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 16:44   #22
Quote:
Frankie kaže:
Za istu količinu robe dobije se - ISTO NOVACA (dolara) kao i prije.. čak može i malo više tj. izvoznici u SAD mogu povisiti cijene(U DOLARIMA) i opet će biti konkurentni na svjetskom tržištu - jer je dolar slab. Naravno, pod predpostavkom da sve sirovine nabavljaju doma. Ovo je logičko razmišljanje, kako ovo dugoročno djeluje na ekonomiju SAD-a ne znam jer nisam stručnjak za ekonomiju.
Prijatelju lupetas gluposti. Smanji ti tecaj kune pa ces vidjeti da ti izvoz nece porasti. To ti je zakon spojenih posuda. Ameri i napadaju Iraq zbog nafte radi toga da pojeftine proizvodnju. To ti je dokaz da nije samo dovoljno srusiti tecaj dolara.

Okani se corava posla kao sto rekoh. Tko ima puno kuna ima i puno dolara i bilo cega, ali samo imanje novaca ti neznaci nista ako ti za istu kolicinu novaca nenapravis vise nego netko drugi. Znaci otprilike ameri u jednom satu naprave posla kao sto ti napravis za 7 sati. To ti je tecaj (onako s neba pa u rebra). Ima tu jos i nekih makro i mikro ekonomskih zahvata da bi se nesto potaklo ili u suprotnom smanjilo ali samo do neke granice.

Budi siguran da ce se Amerika JAKO TESKO oporaviti od rata sa Iraqom, a ja se toplo nadam da neke face iz EU nece i nas uvuci u to sranje bez izlaza.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 10:36   #23
Pa sad baš.. tko lupeta gluposti, ti ili ja ...
Čuj, jasno mi je da slaba valuta zemlji i njezinim građanima dugoročno nemre donjeti niš dobrog.
Ja sam samo htio reći da će neki USA izvoznici dobro profitirati zbog slabog dolara jer im je roba na tržištu sad jeftinija nego roba iz npr. Evrope pa zato mogu i povisiti cijene.
Ako sada kupuješ iz USA-e nešto što vrijedi 100k $ za to ćeš platiti skoro 200k kuna manje nego prije godinu dana (kad je $ vrijedio skoro 2 kn više). Žišku ?
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 11:22   #24
Quote:
Frankie kaže:
Za istu količinu robe dobije se - ISTO NOVACA (dolara) kao i prije.. čak može i malo više tj. izvoznici u SAD mogu povisiti cijene(U DOLARIMA) i opet će biti konkurentni na svjetskom tržištu - jer je dolar slab. Naravno, pod predpostavkom da sve sirovine nabavljaju doma. Ovo je logičko razmišljanje, kako ovo dugoročno djeluje na ekonomiju SAD-a ne znam jer nisam stručnjak za ekonomiju.
Ameri su inače poznati po tome da koriste isključivo vlastite sirovine, a posebno energiju (naftu), tako da će s padom vrijednosti dolara sigurno profitirati.


Quote:
Frankie kaže:
Pa sad baš.. tko lupeta gluposti, ti ili ja ...
Čuj, jasno mi je da slaba valuta zemlji i njezinim građanima dugoročno nemre donjeti niš dobrog.
Ja sam samo htio reći da će neki USA izvoznici dobro profitirati zbog slabog dolara jer im je roba na tržištu sad jeftinija nego roba iz npr. Evrope pa zato mogu i povisiti cijene.
Ako sada kupuješ iz USA-e nešto što vrijedi 100k $ za to ćeš platiti skoro 200k kuna manje nego prije godinu dana (kad je $ vrijedio skoro 2 kn više). Žišku ?
Daj pročitaj što si napisao. Iz ovoga je vidljivo da profitirati može jedino uvoznik, a nikako USA izvoznik, očito je da on može biti samo na gubitku.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 19:52   #25
Pa kak ne kužiš da oni (amer. izvoznici) sad kad je $ slab mogu povecati cijene i dobiti vise $ za isti proizvod. Ili mogu cijenu zadrzati istu pa na tržištu biti konkurentniji neg prije - jer je $ slab. Na gubitku su uvoznici (moraju za nešto što uvoze dati više $ nego prije), americki turisti itd..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 18:04   #26
interesantan tekst...

Snažno jačanje eura uzbunilo njemačku industriju
12.2.2003.

Zbog oštrog jačanja eura zazvonila su zvona na uzbunu diljem njemačke industrije kako raste zabrinutost da bi najveće europsko gospodarstvo moglo iznova utonuti u recesiju.

Najnoviji podaci tamošnjeg statističkog ureda pokazali su da je trgovinski višak tog drugog po veličini svjetskog izvoznika u prosincu lani pao na najnižu razinu u posljednjih više od godinu dana, dosegavši 8,2 milijarde eura. Usporedbe radi, mjesec dana ranije iznosio je rekordnih 12 milijardi eura.

Razlog tomu leži u snažnom rastu vrijednosti eura koji je oštro pogodio njemački izvoz, glavni motor rasta najvećeg europskog gospodarstva. U zadnjem je mjesecu 2002. izvoz smanjen za 2,1 posto, dok je uvoz pao za 1,3 posto.

Snažno jačanje eura prema dolaru u posljednjih nekoliko tjedana narušava našu konkurentnost na svjetskim tržištima u ovoj nestabilnoj gospodarskoj situaciji, kazao je predsjednik udruženja njemačke elektroničke industrije ZVEI, Dietmar Harting.

Jedinstvena europska valuta skočila je u odnosu na dolar za oko 26 posto od njezina uvođenja početkom prošle godine, potaknuta prijetnjom iračkog rata. No, jučer je na europskim deviznim tržištima oslabila na 1,06 dolara kako su se javile naznake da bi rat s Irakom mogao biti odgođen.

Pa ipak, valutni ekonomisti očekuju da će euro ove godine pokazati puno snažniju izvedbu, zbog i dalje zabrinjavajuće opće geopolitičke situacije, kao i izgleda za slabim rastom američkog gospodarstva uključujući njegovu eksternu neravnotežu i učinak veće potrošnje za vojsku na proračunski manjak.
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 21:57   #27
vidim da bas ne kuzite makroekonomske stvari - nije da sam ni ja neki strucnjak ali zivim u americi pa me nekako uzelo ovo "big picture".. prvo odgovor bahatom manageru koji bi usporedjivao hr i usa privredu..stari ti si se napusio jako lose trave iz uvoza heheh. naravno da amerima odgovara nizak tecaj dolara jer im se povecava prodaja a neovisno o tecaju dolaru ovdje se cijene nisu promijenile..kuzis? ovdje se radi za dolare i ono sto je prije kostalo 1 dolar kostat ce i danas kad je euro porastao 20 posto osim naravno proizvoda iz eu-a..sto je naravno opet dobro za americku privredu jer umjesto da ljudi kupuju bmw-e i mercedese oni ce kupovat honde, GMC, buick-e i slicne gluposti..dakle otvaraju se nova radna mjesta u americi i sve ide naprijed. a europa sa precijenjenim eurom ne mre vise nista prodat u americi koja je htjeli mi to priznati ili ne najvece i najbogatije trziste..
eto to su moja dva centa..
vze2z3xb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 22:00   #28
ah da ..pitanje manageru? sto to hrvatska proizvodi i sto to ona izvozi? ( ne spominji turizam - koji je u totalnoj banani) zato sto covjek za jebenih 100 dolara ne dobije nista..potrosis ih u du dok si reko keks..reko bi covjek brze nego u NYC...
vze2z3xb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2003., 14:44   #29
Quote:
vze2z3xb kaže:
ah da ..pitanje manageru? sto to hrvatska proizvodi i sto to ona izvozi? ( ne spominji turizam - koji je u totalnoj banani) zato sto covjek za jebenih 100 dolara ne dobije nista..potrosis ih u du dok si reko keks..reko bi covjek brze nego u NYC...
Pazi prijatelju americanski, zar ti mislis da privreda jedne zemlje ovisi samo o uvozu i izvozu?
Moras shvatiti jednu osnovnu stvar, a to je da je pretjerani izvoz jednako opasan kao i pretjerani uvoz. Ako to nekontas onda se bolje nemoj upustati u raspravu. Ameri imaju samo jako puno rezervnih sredstava sa kojima mogu utjecati na to da stringovi budu u nekom okviru koji im odgovara.
A sto se tice hrvatskih proizvoda i sto to hrvatska proizvodi, istina je da je jako malo proizvoda koje hrvatska moze ponuditi svjetskom trzistu ali vjeruj da se jako puno radi na tome. Nista neide preko noci.
Turizam nesmijes staviti na stranu jer ti on NE ULAZI u uvozno/izvoznu bilancu jedne zemlje posto je to usluga.

Ja samo kazem da se treba okaniti visine tecaja jer je on rezultat aktivnosti gospodarstva i nemoze se samo sa njim kalkulirati da bi bilo bolje ili ne.

BITNO JE DA SA STO MANJE ULOZENIH NOVACA ZARADIS VISE NOVACA OD DRUGIH. TO JE ZAKON. A tecaj ostavite na miru on mora biti takav kakav je.

Quote:
Snažno jačanje eura prema dolaru u posljednjih nekoliko tjedana narušava našu konkurentnost na svjetskim tržištima u ovoj nestabilnoj gospodarskoj situaciji, kazao je predsjednik udruženja njemačke elektroničke industrije ZVEI, Dietmar Harting.
Frankie jako je interesantno, i to upravo potvrdjuje moju tezu da tecaj smeta samo izvoznicima i uvoznicima i to obrnuto proporcionalno jer bi LEBA BEZ MOTIKE.

Okanite se tecaja to je prekomplicirano za neke od Vas.

Sta ti vrijedi sto imas jedini VEGETU na svijetu i sto imas nizak tecaj, ajd mi objasni molim te?

Cim ti raste izvoz jaca ti i valuta kontas???

Nije to crno bijelo.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 22:49   #30
manager vam dobro kaze samo neki od vas nemaju sluha za to

a ti gore neo-amer, i ja sam ovdje ali nisam neo-amer, i hebes ti privredu, bitno je sta dobis za ono sta radis! sta ti znaci privreda ovakva onakva kad si prosjecan hrvat kupi 160gajbi minerale, a prosjecan amer SAMO!!! 66 ili ni toliko ili ni neznaju za mineralnu u gorem slucaju...

a sto se tog hebenog kursa tice, ameru kupuju aluminij od svaba, od alcana i FORD i General Motors i sad ce dobit toliko aluminija manje koliko im je valuta pala. cuj na 100 miljona dolara je 8 ili vise miljona u minusu... ili svi oni ameri sta su odlazili u francusku sad ce za 1000 dolara dobit reicmo 920 eura e pa nebi ti bilo bas svejedno... nije ni meni ja sam vec brdo para ppopusio evo svaka hiljadarka 80 dolara manje!

sta ameru znac 2000 dolara na mjesec kad mu dodu racuni tipa striuja telefon, mob, ko kod nas kuna..

sta ameru znaci 2000 dolara na mjesec kad mjesecno plati registraciju za vozilo isto dolara ko mi kuna

sta ameru znaci 2000 dolara na mjesec kad 1 litra francuske/njemacke/taljanske mineralne vode dode 2 ili 3 dolara!

i sta ameru znaci 100dolara na dan kad je jedna pizza i po 15 i vise dolara

sta ameru znaci 2000 na mjesec kad za 5 moze da kupi jedva neki pisljivi sendvic...



a sad nasa prosjecna od 505eura! ili 530 dolara je nekih 3800 kuna, i kod nas je mineralna 2kuna litra, znaci prosjecan hrvat kupi za mjesecu placu 1900 litara mineralne, ili 158 sanduka...

a amer s 2000 dolara moze da kupi samo 800 litara, ili 66 sanduka


------------------------------------------------------------------
hrvatska 3800kuna, 1900 litara mineralne, 158 gajbi
amerika 2000dolara, 800 litara mineralne, 66 gajbi

ima tko sta reci? slicno i za vina
ma hebes i mineralnu ali popizdim dok netko drzi to lukzus a u hrvatskoj samo da se nisam prao s tim...
------------------------------------------------------------------
ili kruh
hrvatska 3800kn, 1 polubijeli 3.5kn, 1085 komada kruha
amerika 2000dolara ako!, 1 slicni kruh $4, 500 komada kruha

dakle
-------------------------------------------------------------------


hrvatska 3800kuna, dnevno 190kn, registracija 130kn na mjesec
amerika 2000 dolara, dnevno 100 dolara, cca 120 dolara na mjes.

kod nas za 1 radni dan (8 sati zaradis vise nego ti treba da citav mjesec imas registrian auto)

a u americi moras da radis dan i pol da bi si platio mjesec dana registraciju za auto!
-----------------------------------------------------------------

hrvatska 3800kn, 1 prava pizza 30kn
amerika 2000dolara,1prava pizza 15 il vise dolara!


1 dan rada u hr 190kn :30 kn po pizzi, 6 pizza

1 dan rada u americi 100 dolara, 15 ili vise po solidnoj pizzi
: jedva 6 pizza, znam di su i po $24 a gore od nasih za 24kune!
------------------------------------------------------------------

i u cemu vi onda vidite ameriku? ja sam trenutno tu pa kad cujem neka prepucavanja ispada citsta glupost

ja ne vidim ni jedan dobar razlog po cemu bit amer da radim mjesec dana i da si mogu kupi duplo vise mineralne u hrvatskoj, ili duplo boljeg kruha, samo primjer slicno je i za sve drugo, ako hocete robu iste kvalitete koja je kod nas onda one cjene u kunama samo prebijte u dolare ako je nesto tako 10kuna ovdje ce bit 10 dolara

1. dobije se manje hrane
2. dobije se odvratno losa hrana

i jos nesto, njima je mineralna voda lukzus i ako ju pije 1%

i jel vidis da hebes valutu! bitno je sta dobis za nju!
kod nas je tehnicka roba sluplja no amerima je jeftinija ali su im skuplje rezije
-------------------------------------------------------------------

ili recimo 1 cigla ak idemo gradit kucu je 4dolara (betonski blok) onaj najodvratniji koji navlace vlagu

i za $2000 kupis SAMO!!! 500 cigli!!! onih najgorih


a u hr s 3800kn kupis glinenu zapecenu opeku koja je bolja iz X razloga i to onaj najveci 20*25*28 i to za mislim 5kn, znaci 760 cigli

----------------------
isto je i za crijep-kolko kuna u hr tolko dolara tu, i za recimo parket, laminat je kod nas od 50 kuna nadalje, a ovdje je 70 dolara za 1m kvadratni!


i reci ti meni di ti placa vise valja? i manite se valute
manager je majstor i svaku koju je izrekao mu je tocna

znam ja ljude kod nas koji su rekli da idi na posao da se odmore, pa gdje toga ima, nigdje se toliko malo ne radi i dosta ima ko u hr
bio u austriji, njemackoj, sad amerci ali "nasi" su izuzetak oni idu na posao da se odmore?...molim te lijepo... pa ak si to neki misle nek si misle za sebe i nek drze to u sebi a ne da iznose na znanje drugima... i takav kao zasluzi 3000kuna neto, i moze za to kojecega da kupi... vise nego tu za 2000 dolara.. bullsh... mnogi ljudi misli da okolo pare padaju s neba i da su okolo svi toliko ljeni da im se neda ni sagnut da to pokupe...

manageru, ti kazes da te zanima kako ce bit s irakom, a ja cu samo pridodat koreju prema kojoj je iraq kak kise u cipeli...

a ono najbolje da im BinLaden utekose "devom"

Zadnje uređivanje Nikola Tesla : 27.02.2003. at 00:04.
 
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 02:41   #31
Quote:
manager kaže:
Pazi prijatelju americanski, zar ti mislis da privreda jedne zemlje ovisi samo o uvozu i izvozu?
Moras shvatiti jednu osnovnu stvar, a to je da je pretjerani izvoz jednako opasan kao i pretjerani uvoz.

sta znaci pretjeran izvoz? meni to izgleda kao nesto cisto ok.

btw, turizam spada u izvoz po nekom mom vidjenju. cisto zato sto prodajemo strancima.
 
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 03:22   #32
Tesla na pravom si putu. Evo upravo sam se vratio iz Austrije gdje sam obican bijeli kruh placao 2.5 eura. To znaci 16kn.
Jedna SMS poruka je skoro 1 euro, a toliko je i minuta razgovora na GSM mrezi. Pa ti sada budi pametan.
Sve u svemu svaka drzava namjesti troskove zivota tako da vecina ima taman za prezivjeti i to je to.
A mislim i kad malo bolje razmislis kada bi kod nas bilo vise para od place lakse bi podnio neke vece cijene koje bi i bile vece zato sto se imaju od koga uzeti. To su spojene posude i nemoguce je to jednostrano promatrati. Najbolje bi bilo kada bi zaradjivao negdje vani, recimo u americi, a trosio ovdje. Ali posto je to samo teorija nista od toga.

A ti beeli, pod pretjerani izvoz sam mislio na pricu o tecaju. Ako je izvoz veliki onda ti je jaka valuta zato sto da bi kod nas dobio kune zaradu od izvoza koja je u devizama moras prodati nekoj banci da bi dobio kune koje kod nas trosis. Ako je velika potraznja za kunama onda valuta jaca. Ako valuta jaca onda prestajes biti konkurentan sa cijenom tamo gdje izvozis. I tako u krug.
Obrnuto ti je sa uvozom. Ako uvozis onda trosis kune na devize i onda znaci da deviza posto je trazena jaca u odnosu na kunu.
Najbolje je kada je izvoz nesto malo veci od uvoza.
Ako ima neki strucnjak neka me slobodno ispravi.

A sto se tice turizma budi siguran da on nije uracunat u uvozno izvoznu bilancu jer se ta bilanca radi samo za ROBU, a ne za uslugu sto je turizam. A dokaz za to ti je sto primjecujes da je kuna stabilna sto znaci da se negdje pojavljuje razlika kojom se pokriva veci uvoz od izvoza, a po zakonu potraznje bi trebalo biti da kuna slabi. KONTAS?
Inace kod nas je kao sto znas, ako to pratis, velika uvozno izvozna razlika, ali o tome samo politicari petljaju jer nemaju blage veze o cemu pricaju i bitno im je samo da saplicu noge jedni drugima umjesto da rade u interesu svih.
To kazem radi toga sto je uvoz u prosloj godini puno veci od izvoza, ali ne zato sto je uvezeno puno robe za siroku potrosnju, nego je uvezeno i puno osnovnih stvari za poduzeca koja su, vjeruj mi, opasno krenula u poslovnu aktivnost. Ali naravno to se ne prikazuje posebno nego se to sve vodi kao uvoz. Nemislis valda da su recimo KINGCROSS, METRO i ostali lanci uzimali osnovna sredstva kod nas? I ako jesu recimo racunala moraju biti iz uvoza jer ih mi ne proizvodimo. Tako da ni taj pokazatelj uvozno izvozne bilance nemoj gledati crno bijelo.
Dok je nama jadrana mozemo slobodno biti mirni.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 22:46   #33
Quote:
manager kaže:
Tesla na pravom si putu. Evo upravo sam se vratio iz Austrije gdje sam obican bijeli kruh placao 2.5 eura. To znaci 16kn.
Jedna SMS poruka je skoro 1 euro, a toliko je i minuta razgovora na GSM mrezi. Pa ti sada budi pametan.
Vidis, vidis..da sam u Hrvatskoj i imam kapital otvorio bi ducan uz granicu u koji bi Austrijanci isli kupovat jeftinu hrvatsku robu...sve se vraca, sve se placa..
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 00:44   #34
neki dan je dolar probio 1.10 sto se inace tumacilo kao resitance level i sada je tu negdne, USD ce i dalje padati dok se na ovaj ili onaj nacin ne rijesti iraq.....a i snow stalno vice da podrzavaju strong dollar policy ali bez nekih konkretnih komentara pa ga vise nitko i ne slusa dok ne doda nekaj konkretnije
zauvijek svoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 08:51   #35
Quote:
zauvijek svoja kaže:
neki dan je dolar probio 1.10 sto se inace tumacilo kao resitance level i sada je tu negdne, USD ce i dalje padati dok se na ovaj ili onaj nacin ne rijesti iraq.....a i snow stalno vice da podrzavaju strong dollar policy ali bez nekih konkretnih komentara pa ga vise nitko i ne slusa dok ne doda nekaj konkretnije
Cega 1.10? Eura?

Zamisli situaciju da se arapi ujedine i u EU odluce jeftinije prodavati naftu. Odu Ameri u PM. Iako nisu daleko od toga.

Jednom nogom u grobu, a s drugom na kori od banane.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 23:20   #36
da eura....kaj to mislis svima osim englezima ha??? ha ha
zauvijek svoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 23:26   #37
Pa naravno. Ja bi to prvo napravio da sam na njihovom mjestu. Jedino me hebe to sto su jako razjedinjeni pa samo postoji teorija za to.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 23:31   #38
a kaj mislis da se i oni nebi zeljeli docepati iraqove nafte? naravno da svi zele svoje rucice metnuti na to blago....jebiga previse raznih interesa nema sanse da se dogovore
zauvijek svoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2003., 18:46   #39
Re: Kupuj !!!!!!!!!

PRISJETITE SE :

Quote:
Holandez kaže:
Njemacka je u Qurcu...Francuski budzet je nategnut...njih
dvoje cine ogromni postotak eurovog pokrica...
Prognoza :

Pocetak rata u Iraku 1$ = 0.9 E
Nesto poslije kraja rata pa do ljeta 1$ = 1.2-1.4
...
Holandez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 00:21   #40
Pa gdje je tu isplativost za zaradu???

Nebih se okladio da ce kraj rata tako brzo.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:14.