Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2011., 16:28   #161
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
koliko u ukupnom portfelju?


edit:
da pojasnim pitanje, kod nas "old money wisdom" kaze da u pm treba imati 10% ukupnog portofolia, da je sve vise zbog (povijesne) volatilnosti preveliki rizik
ako gledam sadasnju situaciju cini se 10% pm malo
ili sam u krivom
Da, PM su volatilni za razliku od dionica ili nekretnina koji su beton od sigurnosti i gotovo i da nema rizika od pada cijene
Sve je rizik Marice Carice, ali s obzirom na trenutnu situaciju rekao bih da je samo 10% portfelja u PM premalo čak i za investitore s niskim apetitom za rizik (uvjetno govoreći rizik jer bi mogli sad naširoko raspravljati o tome što je veći rizik, PM ili gotovina ili obveznice ili dionice ili nekretnine).
Postotak ulaganja u pojedinu investiciju zavisi od tvojih očekivanja u budućnosti. Meni osobno je prihvatljivo i više od 50% u PM i dionice rudara, a mislim da je 25% nekakva donja granica s obzirom na situaciju i ako govorimo o dugoročnom horizontu od 5 godina
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:44   #162
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
koliko u ukupnom portfelju?


edit:
da pojasnim pitanje, kod nas "old money wisdom" kaze da u pm treba imati 10% ukupnog portofolia, da je sve vise zbog (povijesne) volatilnosti preveliki rizik
ako gledam sadasnju situaciju cini se 10% pm malo
ili sam u krivom
Pa evo da se pridružim Frostu po meni barem 50%.No to je odluka koju svaki pojedinac mora donijeti za sebe.10% je premalo,iako je bolje i to nego ništa.
Dio se mora imati u zlatu koje daje stabilnost,a dio u srebru gdje očekujem veliki porast u stvarnoj kupovnoj moći.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 23:49   #163
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Pa evo da se pridružim Frostu po meni barem 50%.No to je odluka koju svaki pojedinac mora donijeti za sebe.10% je premalo,iako je bolje i to nego ništa.
Dio se mora imati u zlatu koje daje stabilnost,a dio u srebru gdje očekujem veliki porast u stvarnoj kupovnoj moći.
nitko me ne moze uvjerit da nekretnina ili kesovina trenutacno ima veci rizik nego metal

ali jao jao razgovor je lose prosao
sto je najgore u potpunosti se slazem, ali ne mogu mu objasnit nikako

do sada smo se drzali drugih stvsari i jedva sam ga nagovorila da uopce krenemo
a sad bih jos i povecala
mislim da smo dosli do tocke: my money, your money
+ ako zaj* bigtime, popijem i razvod braka gratis
u tom slucaju necu biti samo broke, nego i raspustenica...

what the heck...
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 00:00   #164
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
nitko me ne moze uvjerit da nekretnina ili kesovina trenutacno ima veci rizik nego metal

ali jao jao razgovor je lose prosao
sto je najgore u potpunosti se slazem, ali ne mogu mu objasnit nikako

do sada smo se drzali drugih stvsari i jedva sam ga nagovorila da uopce krenemo
a sad bih jos i povecala
mislim da smo dosli do tocke: my money, your money
+ ako zaj* bigtime, popijem i razvod braka gratis
u tom slucaju necu biti samo broke, nego i raspustenica...

what the heck...
Pa vrijedi razmisliti o podatku da je inflacija hrane u Kini preko 10%.I dok njihov predsjednik govori da nema inflacije folara,niži službenik iste Vlade govori da ima inflacije u Kini koja ima valutu vezanu na dolar.Kako je moguće tu ne vidjeti rizik?Ili Sj.Afrika...
I ako gospodarstva i kupovna moć padaju kako je nekretnina dobra investicija?Ako se toliko vjeruje u cash dakle likvidnost,zašto ne biti djelomično likvidan s plemenitim metalima?Recimo ukupno 20% portfelja...Zlato će uvijek nešto vrijediti,a cash se može posve izgubiti u hiperinflaciji.Dakle zašto se ne hedgirati s 20%?Da se i korigira za 50%,a što je malo vjerovatno,to je ukupni gubitak od 10%.Mala cijena i rizik,za miran san...
S druge strane može se puno dobiti.
Ljudi su nekad neargumentirani u svojim objašnjenjima i idu više slijepo ponavljati neke mantre,a one odavno ne vrijede...
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 00:18   #165
Inače btw ne kužim problem,pa valjda i ti možeš povući neke poteze ne narušavajući ukupnu ravnotežu...zarađuješ.Nego trenutno srebro debelo preko 34 Usd i blizu 25 eura.Situacija se mijenja doslovno iz minute u minutu.Moglo bi se lako pokazati da su ovo trenuci kada ljudima polako klizi kupovna moć iz ruke,a da to ni ne znaju i da neće biti jače deflacije.Ne znam vidjet ćemo,ali ako se ovako nastavi u Sj.Africi i općenito muslimanskom svijetu...ide to bez ikakvih problema dalje.Evo konkretno nafta u jednom skočila 5 Usd po barelu.To je jako,jako puno.Ne znam kada je uopće bio takav skok.Dakle svakako nisu obični trenuci.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 00:31   #166
E ovo je stvarno spoznavanje pravog značenja riječi "parabolic"
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 00:41   #167
Quote:
Frost kaže: Pogledaj post
E ovo je stvarno spoznavanje pravog značenja riječi "parabolic"
E pa sad si stvarno pretjerao
Spustilo se na 33,85 Usd...velika volatilnost i još dosta karata treba baciti.
Može tu biti i dubokih korekcija,neka niko ne misli da ne može.
Osobno osjećam se komforno,prosječna cijena mi je oko 17 eura i prilično mirno spavam i po pitanju cijene i po pitanju sigurnosti koju daju plemeniti metali.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 01:08   #168
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Pa vrijedi razmisliti o podatku da je inflacija hrane u Kini preko 10%.I dok njihov predsjednik govori da nema inflacije folara,niži službenik iste Vlade govori da ima inflacije u Kini koja ima valutu vezanu na dolar.Kako je moguće tu ne vidjeti rizik?Ili Sj.Afrika...
I ako gospodarstva i kupovna moć padaju kako je nekretnina dobra investicija?Ako se toliko vjeruje u cash dakle likvidnost,zašto ne biti djelomično likvidan s plemenitim metalima?Recimo ukupno 20% portfelja...Zlato će uvijek nešto vrijediti,a cash se može posve izgubiti u hiperinflaciji.Dakle zašto se ne hedgirati s 20%?Da se i korigira za 50%,a što je malo vjerovatno,to je ukupni gubitak od 10%.Mala cijena i rizik,za miran san...
S druge strane može se puno dobiti.
Ljudi su nekad neargumentirani u svojim objašnjenjima i idu više slijepo ponavljati neke mantre,a one odavno ne vrijede...
dzaba ja ponavljam, razne stvari: i da nije to samo tako da kina kupuje eu obveznice odnosno zlato, i hrana i gorivo ma ne znam sto mu vec sve nisam rekla...
inace mu i interes i struka (beta) leze drugdje, a linkove kojima ga bombardiram vec bar godinu dana ni ne gleda.

ima tu sad vise razloga zasto osvijescivanje trenutacne situacije nema efekta:
- percepcija krize mu je iskrivljena jer firma nikad nije radila veci obrtaj nego ove godine i po njemu smo on the way up iz recesije, ista ne postoji, problem "gone, dissapeared" i sve se vraca u normalu.
- osim toga medju ljudima s kojima se poslovno druzi je dosta starijih osoba, koji se jos sjecaju dna srebra iz 91. i 70 i neke (da ne trazim sad, to stalno ponavlja kao papagaj), volatilnosti, rizika itd. Tj. konzervativni su. A ne vide rizik u nicemu drugome. i slijepo vjeruju u euro.
moja uvjeravanja da su sada okolnosti skroz drugacije i da nije za usporedbu totalno bagatelizira, jer oni imaju vece zivotno iskustvo.
- zatim, nepojmljivo mu je trgovanje zivog metala na dnevnoj bazi, sto ce postati svakodnevica u trenutku kada valute odu k vragu (ko sto su se nekad dilale marke skoro na svakom cosku). Medjutim on, za razliku od nas bivsih yugica, iskustvo hiperinflacije kao i strah od iste nema. i to je srz. ne kuzi uopce cega se bojim.

sto smo do sada uopce i kupili pristao je valjda samo da me se rijesi i vjerujuci da cu mu se skinuti s grbace
to i jos plus sto je putovao na neki simpozij u svicarsku, pa kad je skuzio koliko je tamo sve poskupilo u odnosu na godinu ranije mu je konacno sinulo da baba (tj ja) ne njurga samo tako. i da nam se imovina iz svicarske perspektive uistinu smanjila. inace sve tece tako "bezbolno"daljudi ni ne kuze kako im se smanjuje kupovna moc (tko se tim ne bavi, jel)

inace sad krece vrijeme dividendi i mene pomalo hvata panika tj radije bih da ni ne isplati i ulozi svoj dio nazadu posao, nego da kesira i ostavi u valuti

i tako, sve navedeno s ukupnim rezultatom da se svaki put povucem i onda zderem kad ponovno skoci, ili kod promjene u valuti.
i s ovom zadnjom korekcijom opet propustena sansa osim ako odlucim rizik metala preuzeti potpuno sama.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 22.02.2011. at 01:18.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 01:15   #169
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Inače btw ne kužim problem,pa valjda i ti možeš povući neke poteze ne narušavajući ukupnu ravnotežu...zarađuješ.
to je vec drugi par carapa
da je baba musko zvala bi se dusko

hvala na malo zdravog razuma
znam sto mi je dalje
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 01:42   #170
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
napravio sam računicu trenutne cijene unce srebra u obliku kovanice (dukata) u svima nam poznatoj prodavonici pl. metala u sloveniji i meni se ta cijena čini previsoka.
najpovoljniji u ponudi je srebreni dunavski filharmonik (1 unca) u paketu od 20kom =593eur ==> 1kom = 29.65 eur ==> 1kom = 40$.
tadašnja cjena po unci na svjetskom tržištu je bila 29$ ,dodajmo porez od 20% ==> 35$,šta znači da plaćamo 5$ marže po unci tj 14.3% veću od tržišne u sloveniji,a ako računamo ovu svjetsku cjenu plaćamo 11$ više(po unci) od tržišne tj 38% više.
nekako mi se ne čini fer da ameri kovanice iste težine kupuju za 2-3 dolara više od tržišne dok mi plaćamo 5 ili 11$ kako već računamo
Osobno sam nekako dosao do zakljucka da je kvalitetna strategija sto se tice srebra za nas Europljane ulaganje u SLW. Puno profitabilnije i jednostavnije nego kupovanje fizickog srebra. A onda ako srebro padne ispod 20:1 ratio, kao sto je povijesno uvijek i bilo, zaradu pretociti u fizicko zlato...
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:29   #171
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
E pa sad si stvarno pretjerao
Spustilo se na 33,85 Usd...velika volatilnost i još dosta karata treba baciti.
Može tu biti i dubokih korekcija,neka niko ne misli da ne može.
Osobno osjećam se komforno,prosječna cijena mi je oko 17 eura i prilično mirno spavam i po pitanju cijene i po pitanju sigurnosti koju daju plemeniti metali.
Nisam pretjerao, nisi čekao otvaranje Sydneyske burze ko ja Bio je okomiti proboj na 34,30 čini mi se u prvim sekundama. No i bez toga ovo je jako nagli rast u zadnjih tjedan dana i posve je prirodno i normalno da će biti korekcija cijene
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 23:22   #172
Ljudi, jel netko razmisljao o kupnji srebrnih kovanica sa E-baya? Vidim da se kovanice od 1oz prodaju po aktualnim cijenama, ovo izgleda puno isplativije nego kupnja bilo gdje u Sloveniji.

Mene samo brinu 2 stvari:

1) ako se nakrcam srebrom, kako se toga rijesiti tu kod nas? Kolko mi je poznato, tu jedva dobijes trecinu novca na prodaji. Pretpostavljam da ostaje opcija odlaska u susjedne zemlje.

2) ako narucujem srebrne kovanice jednu po jednu sa ebaya, kolika je sansa da mi nasa carina na to lupi onih 50% ili koliko vec ide na "luksuzne proizvode". Moglo bi proci nedetektirano, ali nisam siguran.

Veca mi je briga ovo prvo pitanje, bojim se ogromne nelikvidnosti koju plemeniti metali kod nas nose.
Quicksilver Surfer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 23:35   #173
Ako će netko htjeti tvoje srebro kupit će ga,a ako ne neće.
Moja je procjena da će biti traženo,pogotovo što zlato neće biti dostupno svima.A ako zlato postane podloga za buduću kapitalizaciju i srebro bi trebalo igrati bez problema.No vidjet ćemo...slažem se potreban je oprez,iako mislim da će papir sve više slabiti.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 00:37   #174
Kolika je cijena u srebrenarnicama na otkup srebra i gdje je najbolje ici prodati?
Poštarelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 03:47   #175
Quote:
postar_000 kaže: Pogledaj post
Kolika je cijena u srebrenarnicama na otkup srebra i gdje je najbolje ici prodati?
O kojoj kolicini i vrsti srebra govorimo?
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 08:57   #176
Quote:
Quicksilver Surfer kaže: Pogledaj post
2) ako narucujem srebrne kovanice jednu po jednu sa ebaya, kolika je sansa da mi nasa carina na to lupi onih 50% ili koliko vec ide na "luksuzne proizvode". Moglo bi proci nedetektirano, ali nisam siguran.

Veca mi je briga ovo prvo pitanje, bojim se ogromne nelikvidnosti koju plemeniti metali kod nas nose.
?
a da narucis u postu u sloveniju

ako budes cekao moment da se trzi na svkom cosku i kod nas, onda ce vec biti daleko prekasno za ocuvanje vrijednosti sadasnje imovine, zaradu da i ne spominjem.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 24.02.2011. at 09:24.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:12   #177
Srebro i zlato nešto rastu,Dow pada,ali nafta ide gore strašno.Samo danas dosad dodatnih 5 Usd,ukupno skoro 20 Usd u par dana.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 10:03   #178
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
?
a da narucis u postu u sloveniju

ako budes cekao moment da se trzi na svkom cosku i kod nas, onda ce vec biti daleko prekasno za ocuvanje vrijednosti sadasnje imovine, zaradu da i ne spominjem.
vidiš dobra ideja,naručujem proteine u poštu u slo a tog se uopće nisam sjetio
ak će neko naručivat preko tog e bay nek mi se javi
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 13:02   #179
Bas gledam cijene na ebayu, poprilicno su vece od onih na marketu. Vec je sad vidljivo da je velik spread izmedju cijene fizickog metala i vrijednosnica temeljenih na metalu.

A i ne pomaze cinjenica da dosta ljudi tamo kupuje srebro iz numizmatickih a ne investitorskih pobuda, i to dodatno dize cijenu. Probat cu si naruciti jedan mali bar od 1oz doma, i ako prolazi bez da carina zapazi, onda cu krenuti sa vecim narudzbama.
Quicksilver Surfer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 13:33   #180
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
vidiš dobra ideja,naručujem proteine u poštu u slo a tog se uopće nisam sjetio
ak će neko naručivat preko tog e bay nek mi se javi
recimo dobava, vrlo zgodno i na ruku.
ima vlak sa glavnog i zapadnog kolodvora (dobava-sesvete) svakih 15 min do pola sata i zacas si tamo
pitaj za trezor tamo, znaju ti reci.
ne bih ti preporucila da nosis nazad u RH (mada ja za zivota carinika nisam vidjela za vrijeme dnevne komutacijske guzve)

sto se e-baya tice, ne znam koliko se usudite narucivati bez da vidite robu, to je vec pitanje za sebe
kako znate da nije neki scam?
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.