Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2010., 20:38   #21
Može li mi netko reći kako se Tarbuk zvao? I ako može netko stavit njegovu fotku tu, inače susjed mi se isto tako preziva i uvjeren sam da su nešto u rodu iako mi stara tvrdi da nisu. Znam da sam ga jednom vidio na TV i na prvi mah sam pomislio da mi je to taj susjed, bilo je davno i bio sam klinac pa sam ih možda povezao radi prezimena i uvjerio se da su slični.
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 20:56   #22
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći kako se Tarbuk zvao? I ako može netko stavit njegovu fotku tu, inače susjed mi se isto tako preziva i uvjeren sam da su nešto u rodu iako mi stara tvrdi da nisu. Znam da sam ga jednom vidio na TV i na prvi mah sam pomislio da mi je to taj susjed, bilo je davno i bio sam klinac pa sam ih možda povezao radi prezimena i uvjerio se da su slični.
Slobodan Tarbuk

http://hakave.org/index.php?option=c...828&Itemid=208

Usput provjeri jel tvom susjedu kakav rod i županica marina lovrić.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 02:04   #23
Ninja hvala na karti, nisam iz Petrinje pa neke stvari neznam. Onaj kvart mala srbija jel bilo s njima problema kao npr. u Vukovaru sa kvartom petrova gora? Ili su se srbi držali samo u vojarnama i u svojim selima?
Kad dolaze ovi tigrovi u grad http://www.youtube.com/watch?v=gEEXhHdsp2k ? Koji im je zadatak i gdje su raspoređeni?

Ako se nekome ko zna da, bilo bi super imati kartu petrinje sa ucrtanim punktovima mup, zng (ili nz) po samome gradu (okolna sela mislim da znam situaciju).
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 16:51   #24
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
U Petrinji je situacija 1990 bila kao i u većini gradova koji su bili miješanog stanovništa, bez apsolutne dominacije Srba ili Hrvata. u Petrinji je po popisu bilo ok 42% Hrvata i 37-38% Srba.
po popisu 1991 u Petrinji su Srbi činili relativnu većinu
Srbi Hrvati Jugoslaveni ostali
1991. 18.706 8.445 (45,15%) 7.662 (40,96%) 1.329 (7,10%) 1.270 (6,79%)
rafael_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 18:49   #25
Da popis iz 1991 je takav, a zanimljiv je utjecaj politike na stanovništvo Petrinje. Popis iz 1948. govori da je u gradu bilo 14% srba a hrvata 83% a gotovo indentično je izgledao popis 1910.

Slično se dogodilo sa samim mjestom Topusko, a mislim da je takva situacija bila i u Glini.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 19:15   #26
točno je da je 48 bilo tako. Samo Petrinja je onda imala oko 5000 stanovnika, a 91 oko 18000. odnosno u tom periodu Hrvati iz Petrinje išli su prema Zagrebu, a Srbi iz okolnih sela naseljavali su Petrinju S obzirom da su ti ljudi bili mahom djeca prvoboraca lakše su dolazili do stanova, povoljnih kredita i zaposlenja.Slično je bilo i sa Siskom. koji je '91 mislim imao oko 56% Hrvata, a 45 oko 90%.
rafael_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 21:37   #27
Quote:
rafael_sk kaže: Pogledaj post
po popisu 1991 u Petrinji su Srbi činili relativnu većinu
Srbi Hrvati Jugoslaveni ostali
1991. 18.706 8.445 (45,15%) 7.662 (40,96%) 1.329 (7,10%) 1.270 (6,79%)
Da, to se odnosi na sam grad Petrinju. Ako se uzme područje općine Petrinje situacija je bila samo malo bolja, gotovo podjednako Srba i Hrvata.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 21:45   #28
U Najmanovoj knjizi o osvajanju vojarni u Hrvatskoj, o osnivanju narodne zaštite u Petrinji kaže se sljedeće: Tijekom svibnja formirane su 4 satnije NZ. Prvu satniju NZ činili su pripadnici sela Nebojana, Glinske Poljane, Farkašića, Dumače, Slane i Vratečkog.
Od prijavljenih iz naselja Nova Drenčina, Češko Selo i Mošćenica stvaramo 2 satniju NZ
Treću satniju formiramo od dragovoljaca iz sela Gora, Strašnik, Sibić, Graberje, Cepeliš, Križ Hrastovački i Župić.
Četvrta satnija bila je gradska jedinica NZ iz Petrinje i biže okolice.
(...)
Tako ustrojene NZ čuvale su objekte kategorije Doma zdravlja, općinskih, upravnih i sudbenih zgrada, banaka, trgovina i punktova u onim dijelovima općine pod nadzorom republičkih institucija.
Od oko 1100 pripadnika NZ koliko ih je bilo u vremeno od svibnja do rujna 1991 njih oko 300 je bilo naoružano.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 17:40   #29
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
[IMG][/IMG]

Lijevo Šafarić, snimljeno u vrijeme Oluje negdje pred Petinjom
Na pomenutoj slici Šafarića nema, to nisu čak niti pripadnici njegove bojne, već 3. pb, snimka je nastala u pauzi obuke koja se provodila u Petruševcu, 1994. godine (tadašnjoj njihovoj bazi).

Što se tiče filmova i upita oko naših postrojbi, ima tu dosta ljudi koji nisu bili tadašnji pripadnici Tigrova iz Rakitja, bilo je tamo i pripadnika 2. A brigade (kako se tada zvala 2. gbr "Gromovi"), bilo je i domaćih ljudi koji su bili raspoređivani po vodovima/desetinama kao vodiči (imate to objašnjeno u ovdje navedenom dokumentarcu o Šafariću), nešto ljudi iz Gline i iz okolnih sela, jedan manja grupa iz Siska, a i jasno se vidi Siniša Stracaboško tada popularni Rambo sa svojom opakom ekipom pod fantomkama (koji su BTW, prvi napustili Petrinju, kada su se pojavili tenkovi).
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 18:53   #30
Znači to nisu sve tigrovi? Ja sam i mislio da su imali par lokalnih vodiča ali da su ostali iz 1. gbr.

jel možeš napraviti neku kartu petrinje sa punktovima, i ako možeš označiti di su bili domaći iz nz (kasnije zng) , gdje mup, gdje 1 gbr, gdje 2.gbr jesu li srbi imali svoja uporišta u gradu osim o one dve vojarne?

pričamo o ovoj snimci http://www.youtube.com/watch?v=gEEXh...eature=related ?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 25.11.2010. at 16:37. Reason: spajanje
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 21:22   #31
Snimak iz Petrinje 01.08.1991
http://www.domovinskirat.hr/images/s...be_u_gradu.wmv

Nakon topničkog napada na Petrinju 02.08.1991
http://www.domovinskirat.hr/images/s...be_u_gradu.wmv

Topnički i tenkovski napad na Petrinju 04.08.1991
http://www.domovinskirat.hr/images/s...be_u_gradu.wmv

Radi se o prvom većem napadu na Petrinju, kad su izašli tenkovi iz vojarne i krenuli u osvajanje Petrinje, no u samom centru naišli su na otpor branitelja i nakon nekoliko sati razmjenjivanja vatre i bliskih borbi u okolnim ulicama, povukli su se nazad u vojarnu i nastavili sa granatiranjem grada iz okrilja vojarne...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 02:07   #32
Cicka napadi na Petrinju u kolovozu?

Zar nije Petrinja napadnuta prvi puta 2. 9 . 1991 ?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 20:17   #33
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Cicka napadi na Petrinju u kolovozu?

Zar nije Petrinja napadnuta prvi puta 2. 9 . 1991 ?
Da. Zato sam i stavila ovo ovdje. Osoba koja je uređivala i digitalizirala te snimke ih je datirala ovako. Meni je logično da se radi o 9 mjesecu, ali ni branitelji koji su sudjelovali u obrani Petrinje a ni itko drugi nije sasvim siguran u datume. Očekujem dobiti knjigu o Petrinji u DR, pa možda dobijemo neke odgovore od tamo.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 23:42   #34
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Da. Zato sam i stavila ovo ovdje. Osoba koja je uređivala i digitalizirala te snimke ih je datirala ovako. Meni je logično da se radi o 9 mjesecu, ali ni branitelji koji su sudjelovali u obrani Petrinje a ni itko drugi nije sasvim siguran u datume. Očekujem dobiti knjigu o Petrinji u DR, pa možda dobijemo neke odgovore od tamo.
OMG, pa barem to nije teško pronaći, npr. ovdje.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 23:53   #35
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
OMG, pa barem to nije teško pronaći, npr. ovdje.
Kaj je to OMG? I što točno nije teško pronaći?
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 18:24   #36
Svako malo naletim na podatak da su u Petrinji bila 3 vojna objekta. Ja znam za šamaricu i vasilja gačeša šta je treće? I gdje je bilo smješteno?

Još nešto, kada čitam o onom spomen domu na šamarici u kojoj se smjestili četnici u ljeto 91', onda se spominje i neki vojni obijekat na šamarici. O čemu je riječ? Neko skladište ili? Mislim da se na google earth vidi taj objekt, relativno blizu spomen domu.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 18:52   #37
Petrinja nije trebala, niti smjela pati.


U ratu je bilo malo primjera neki NEGATIVNIH pojava u našim snagama (ne želim ništa konkretno reći; tko želi saznati, neka pročita Bobetkovu knjigu...).

Dalje neću pričati.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 21:30   #38
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Svako malo naletim na podatak da su u Petrinji bila 3 vojna objekta. Ja znam za šamaricu i vasilja gačeša šta je treće? I gdje je bilo smješteno?

Još nešto, kada čitam o onom spomen domu na šamarici u kojoj se smjestili četnici u ljeto 91', onda se spominje i neki vojni obijekat na šamarici. O čemu je riječ? Neko skladište ili? Mislim da se na google earth vidi taj objekt, relativno blizu spomen domu.
Uz bivšu vojarnu u gradu koju zoveš Šamaricom (po naški vojarna "Zrin"), nalazi se i objekt "Malinova", odmah preko ulice na istočnoj strani "Zrina", znači između ulica Ivana Mažuranića i Ive Maline. To su nekadašnje konjušnice, a potom je to bio auto-park i nešto skladišnih prostora. To je sada predano gradu.

Možda si čuo i za jednu "novu" zgradu koja je JNA izgradila za potrebe njihove prve potpune ženske postrojbe, koje se nalazi tu odmah do vojarne "Zrin" zapravo u njenom krugu, odmah iza bivšeg doma JNA.

O onom objektu na Zrinskoj gori (Šamarica) nebih obzirom da nisam ovlašten davati takve informacije.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 21:32   #39
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Svako malo naletim na podatak da su u Petrinji bila 3 vojna objekta. Ja znam za šamaricu i vasilja gačeša šta je treće? I gdje je bilo smješteno?

Još nešto, kada čitam o onom spomen domu na šamarici u kojoj se smjestili četnici u ljeto 91', onda se spominje i neki vojni obijekat na šamarici. O čemu je riječ? Neko skladište ili? Mislim da se na google earth vidi taj objekt, relativno blizu spomen domu.
To je bilo radio- relejno čvorište, uglavnom neki centar veze....
__________________
Dodo, 14.07.2007.
Mali žabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 08:47   #40
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Uz bivšu vojarnu u gradu koju zoveš Šamaricom (po naški vojarna "Zrin"), nalazi se i objekt "Malinova", odmah preko ulice na istočnoj strani "Zrina", znači između ulica Ivana Mažuranića i Ive Maline. To su nekadašnje konjušnice, a potom je to bio auto-park i nešto skladišnih prostora. To je sada predano gradu.
Eh ma što ja znam, u ratu je zovu šamarica, otkud ti ja znam kak se to danas zove, evo i onu drugu zovem "Gačeša" možda i ona ima drugo ime sad, a našu u novom zg. svi i dalje zovu "maršalka". Rekao sam prije da nisam iz Petrinje, al površno poznam grad, neke srednjoškolske kolege su mi išli na fax kod vas a i prošao sam stotinu puta (tako sad znam di je taj treći objekt jer je bus uvijek prije prolazio cestom između mup-a i vojarne a vidio sam i blizu tog okretišta za bus neke vojne objekte. To je valjda to.)

cicka je stavila linkove (koje ja nemrem otvorit) o napadima na Petrinju u kolovozu, koliko je to istinito? Meni se isto čini da sam neki dan čitao o pucnjavi na policijsku postaju u Petrinji oko 25. 8. ...a uvijek vele da je napad počeo 2. 9.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:51.