Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2013., 16:19   #61
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
A Hrvatska ne da je raj - nego bozanski perivoj rajskog vrta prema hladnoj skandinaviji.

I.
ma da
Posebno ljeti kad se kuhaš na +35 i komarci te polako žderu. Ili vlažna i maglovita zima
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 19:27   #62
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Jesi ti uopce vidio kako izgleda juzna Skandinavija?

Nije svugdje snijeg i led...
Ne nije,navodno imaju dobre i plaze...samo osim teskih alkoholicara,marsovaca i elijena..nitko drugi nije vidjen a sunce pici na kao na ekvatoru...

stari gore ti je u 4-5mj..snijeg i led,picka ti se mrzne na najjaceee...
ja bio ove godine u oslu(a bio sam i u svedskoj),u 4mj..kaze frend vidi more smrzno(iz aviona,a malo smo bili i pod gasom.)..ma reko nemoguce..kad mi dole..stvarno...
reko uf jbt sve....
kume,gore je stvarno HLADNO i lose vrijeme za popizdit a i trajeee!!!!
Ipak je razlika preko 2000km juznije,to se mora osjetit..

nemogu zamislit nekog dalmatinca gore...
jer znam ih hrpu koji kukaju kak im je u zagrebu u kurcu klima,ma reko stari..trebalo bi vas sve na "tecaj aklimatizacije" poslat u norvesku i svedsku na koji tijedan..pa da vidis kak bi zg bio super....i po zimi bi nosio ovdje japanke i kratke rukave..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 19:53   #63
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
"Isprobavat" malo mozes sa 20 godina kao sto ti imas vjerojatno (posto nisi zavrsio fakultet. Kad imas 32 godine kao ja i dijete pred skolu koje ce postati svedjanin ak odem gore - onda ne ides "malo vidjet" tamo. Ili ides graditi zivot negdje drugdje ili ne ides.

Price "za par godina vratim se u Hrvatsku" zaboravi. Za par godina si izgradio zivot tamo, dokazao se, imas iskustvo, veze i poznanstva itd. Sve ces to u smece bacit? Mos mislit.
Privremeni odlazak, znači ugovor na određeno vrijeme. U slučaju dobre izvedbe se uvijek otvara mogućnost za napredak i ljudi ti postanu dragi, ali ako ideš s unaprijed određenim ciljem si od samog početka svjestan da si tu "po zadatku". Razumijem da je situacija drugačija, nije jednostavno dijete preselit, ali da doma ne mogu naći posao kojim mogu osigurat obitelji dobar život- vjerojatno bi otišao.
I nije uopće bitno koji je to posao, ne vidim zašto bi nekome bilo ispod časti biti konobar ili čistačica. Svi žele biti manageri i poduzetnici, ali stvarnost je ipak malo drugačija.
Imam 24.


Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
ma da
Posebno ljeti kad se kuhaš na +35 i komarci te polako žderu. Ili vlažna i maglovita zima
Da, u pravu si jer 35 stupnjeva je stvarno pakleno. Mislim da ne postoje toplija mjesta. I naravno, naša prokleta vlažna i maglovita zima- Bogu hvala pa puno zemalja ima zabranu pristupa oblacima.
Mislio sam na raznolikost krajolika, općepoznato je da u ovako malom prostoru imamo sve živo. Samo ovisi na koji ćeš to način iskoristit i cijeniš li sve što ti je pred očima.
__________________
https://youtu.be/Nym5stAJAt8
UNAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 20:07   #64
Quote:
UNAM kaže: Pogledaj post



Da, u pravu si jer 35 stupnjeva je stvarno pakleno. Mislim da ne postoje toplija mjesta. I naravno, naša prokleta vlažna i maglovita zima- Bogu hvala pa puno zemalja ima zabranu pristupa oblacima.
Mislio sam na raznolikost krajolika, općepoznato je da u ovako malom prostoru imamo sve živo. Samo ovisi na koji ćeš to način iskoristit i cijeniš li sve što ti je pred očima.
Lijepog krajolika ima i van hrv, zapravo baš predivnog. Malo mi na živce ide to uzdizanje hrv prirode koja je lijepa. Ali bome nije jedina.
A što se tiče vremena, radije biram ljeto od 25 stupnjeva gdje mogu ležati na suncu kao čovjek i zima mi je puno bolja iskreno. Da malo je duža ali je suha i dosta sunčana.

Super da si spomenuo da se cijeni okoliš, posebno u hrv. Starih frižidera i guma puna jezera

Edit: comi, oprosti ali sad sam sigurna da nikad nisi bio u Švedskoj Zima je dulja da, i jedan kraći period je noć duža ali zima bome nije ništa hladnija nego u Zagrebu. Konkretno zadnje dvije zime su bile hladnije u zagrebu.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 20:19   #65
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Lijepog krajolika ima i van hrv, zapravo baš predivnog. Malo mi na živce ide to uzdizanje hrv prirode koja je lijepa. Ali bome nije jedina.
A što se tiče vremena, radije biram ljeto od 25 stupnjeva gdje mogu ležati na suncu kao čovjek i zima mi je puno bolja iskreno. Da malo je duža ali je suha i dosta sunčana.

Super da si spomenuo da se cijeni okoliš, posebno u hrv. Starih frižidera i guma puna jezera
Pa nije jedina lijepa, ali nismo ni jedina zemlja na svijetu gdje se ljudi znoje preko ljeta. Onak, fuj.
Ovo za cijenit okoliš se neću ni trudit objašnjavat.
__________________
https://youtu.be/Nym5stAJAt8
UNAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 20:25   #66
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Lijepog krajolika ima i van hrv, zapravo baš predivnog. Malo mi na živce ide to uzdizanje hrv prirode koja je lijepa. Ali bome nije jedina.
A što se tiče vremena, radije biram ljeto od 25 stupnjeva gdje mogu ležati na suncu kao čovjek i zima mi je puno bolja iskreno. Da malo je duža ali je suha i dosta sunčana.

Super da si spomenuo da se cijeni okoliš, posebno u hrv. Starih frižidera i guma puna jezera

Edit: comi, oprosti ali sad sam sigurna da nikad nisi bio u Švedskoj Zima je dulja da, i jedan kraći period je noć duža ali zima bome nije ništa hladnija nego u Zagrebu. Konkretno zadnje dvije zime su bile hladnije u zagrebu.


nekuzim sada,

pa covjek je naveo jednu OBJEKTIVNU i primarnu manu odlaska u sjeverne krajeve poput svedske...

a ti sada tu izvodis neke viceve i pokusavas relativizirat i spinovat,i neke kvazi "statistike" u pokusaju da nas uvjeris da je gore toplo a u zg hladno...

sto bi neki rekli,sve je prosto kao pasulj...u Svedskoj je vrijeme katastrofa!

hoces od trajanja,preko temperature,vjetra,pa do famoznih dana u beskonacnost...kada ti dojde da se propucas u bulju!
koga ti pokusavas uvjerit da je gore dobro vrijeme...sebe ili nas...

ok,ti pretpostavljam gore zivis,akimatizirala si se(sto je apolutno normalno,jer inace bi pukla),super ti je posao/ovo ono i to te drzi...
al to vrijeme meni kao nekom srednjeeuropljaninu/mediterancu/balkancu nikako nije dobro i prihvatljivo kao takovo.

to isto ce ti potvdit dobar dio balkanaca u stokholmskom eriksonu...ocito je ta "svedska" gdje si ti poprilicno izolirana od ostale svedske gdje sam ja bio i ostali balkanezi...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 20:28   #67
Da se mi vratimo na temu? O prirodi možete na nekom drugom podforumu.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 03:19   #68
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Lijepog krajolika ima i van hrv, zapravo baš predivnog. Malo mi na živce ide to uzdizanje hrv prirode koja je lijepa. Ali bome nije jedina.
A što se tiče vremena, radije biram ljeto od 25 stupnjeva gdje mogu ležati na suncu kao čovjek i zima mi je puno bolja iskreno. Da malo je duža ali je suha i dosta sunčana.

Super da si spomenuo da se cijeni okoliš, posebno u hrv. Starih frižidera i guma puna jezera

Edit: comi, oprosti ali sad sam sigurna da nikad nisi bio u Švedskoj Zima je dulja da, i jedan kraći period je noć duža ali zima bome nije ništa hladnija nego u Zagrebu. Konkretno zadnje dvije zime su bile hladnije u zagrebu.
Laprdaju nenormalno takvih ovdje nema svedska, da mi je kanadska placa tamo Lijepo bi bilo proputovati od svedske do svicarske.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 03:57   #69
Nisu baš plaće tako visoke,kad platiš stanovanje, i sve osnovno gore, recimo u Njem. ostaneš zgranut.Prodavačica u šopingcentrima ima 800 E, a radi skoro čitav dan, a toliko ti treba najmanje za platiti stan, bez hrane i ičeg drugog.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 08:53   #70
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Nisu baš plaće tako visoke,kad platiš stanovanje, i sve osnovno gore, recimo u Njem. ostaneš zgranut.Prodavačica u šopingcentrima ima 800 E, a radi skoro čitav dan, a toliko ti treba najmanje za platiti stan, bez hrane i ičeg drugog.
Eh da...njemci stenju pod nacističkom čižmom daj molim te!
Kod nas fantazija,baš ne vidim da njemačke blagajnice dolaze radit u HR.
Jebote kaj ima svega za pročitat.
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 09:25   #71
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Eh da...njemci stenju pod nacističkom čižmom daj molim te!
Kod nas fantazija,baš ne vidim da njemačke blagajnice dolaze radit u HR.
Jebote kaj ima svega za pročitat.
Nekuzis kolega,

pogledaj kada je upis...kolega ocito pise iz druge galaksije,bilo vremenske..bilo prostorne....

Inace bas sam vidio na razenom kolodvoru..vlakovima dovoze njemacke blagajnice i prerasporedjuju ih po Konzumovom kamionima sa raznim reg.tablicama reklo bi se da idu u DU,DA pa do OS sve ,nit jedna nece ostat u ZG,ili valjda nemaju kamion s ZG tablicama...
A pisalo je u novinama,da ih dio salju Ryanair-om na Siciliju,sto ce tamo,nitko nezna a dobar dio na Majorku isto Ryanair-om...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 00:17   #72
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Nisu baš plaće tako visoke,kad platiš stanovanje, i sve osnovno gore, recimo u Njem. ostaneš zgranut.Prodavačica u šopingcentrima ima 800 E, a radi skoro čitav dan, a toliko ti treba najmanje za platiti stan, bez hrane i ičeg drugog.
pa nebi bas rekao...

https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?...ntCategory=482

najgore sto sam pronasao je satnica od 6,80 eura x 204 sati = 1387 eura
a u prosjeku oko 7,5-8 eura
znaci dnevno radis 8 sati + subotama 5 sati a to je neko normalno radno vrijeme,barem u hrv.

e sad problem je kad se ljudima neda raditi...onda je istina da je placa 800 eura i radi od 8 do 18h sa 4-5 pauza od sat vremena (marenda)

800 eura za stan? pa ko ti kaze da moras uzeti 4-sobni? uzmi jednosobni i negda gdje ne zivi elita pa budes platio stan 200 eura sa rezijama,a ne 800e
m4r3k001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 00:51   #73
Situcija sa stanovima u Njemackoj je na nekim podrucjima sve alarmantnija - do toga da se moras "natjecat" s dvadesetak ljudi za stan, te se za npr. studente koji ne uspiju pronaci stan do pocetka predavanja organiziraju hale za spavanje (znam primjer iz Frankfurta).
U skupljim gradovima (uglavnom jug) je mali stancic po 500njak eura i to si presretan ako ga uspijes dobiti.
Naravno moze jeftinije u okolnim mjestima - no pitanje je koliko onda ode na commuting svaki dan...

Do nedavno su npr. frizeri zaradjivali 4 eura/sat.
Nisam pratila jesu li uveli minimalne place:
http://www.eurofound.europa.eu/eiro/...de1303019i.htm
http://www.iwkoeln.de/de/studien/iw-...srisiko-104565

Za VSS i razne majstore se jos uvijek isplati - ako nista drugo, moze se promijeniti posao lakse nego u HR.
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 03:38   #74
Radio sam zadnjih 10 godina u hrvatskoj podružnici jedne talijanske firme kao projektant. Posao je zahtijevao da mjesečno jednu sedmicu provodim u Italiji a ostatak u Hrvatskoj pa iz tog ugla mogu napraviti usporedbu.
Sjedište firme je pored Bolonje, to je bitno jer (i) tamo postoje razlike u cijenama, ne košta isto kava, ručak ili hotel u Trstu, Veneciji, Bolonji ili Bariju isto kao i kod nas.
Ukratko o zaradama - moja plaća (dipl ing sa iskustvom) u Hrvatskoj bila je 14000 kuna, nk radnica u Hrvatskoj imala je oko 4000. To su neto primanja sa svim plaćenim doprinosima, nije bilo uobičajeno 'minimalac plus cash na ruke'.
U matičnoj firmi u Italiji inžinjer je imao neto 4500 eura a nk radnica 1000 - 1100.
Božićnica kod nas bila je 2000 kuna, tamo je trinaesta plaća, znači minimum 1000 eura (za nk radnicu).
Na ovo treba uzeti u obzir da su plaće u hrvatskoj podružnici bile dosta veće od prosjeka a u matičnoj firmi u Italiji su prosječne za odgovarajuća zanimanja.
Što se troškova tiče tamo je stanovanje puno skuplje (dvosoban stan 800 eura mjesečno), alkohol i cigarete također a ostalo je toliko jeftinije da me je bilo sram. Pizza od 4 do 8 eura, solidan ručak u hotelskom restoranu 8 - 12, bahata večera za 4 osobe (2 x predjelo, glavno jelo, desert, par butelja vina) 160 (40 po osobi), solidna marenda u industrijskoj zoni 6 eura... Činjenica, na sva ta mjesta su nas vodili ili uputili domaći kolege talijani, da me je netko tamo bacio s neba ne vjerujem da bih ta mjesta pronašao ali ako bih tamo boravio za stalno vremenom bi se i to riješilo.
Kupovina u dućanu - moji kolege bi išli u nekakve velike tržne centre radi uštede. Meni se to nije dalo, ja sam svu kupovinu obavljao u lokalnom marketu, tamo bih pronašao sve što mi treba. Čak i u tom lokalnom supermarketu cijene su nemjerljivo niže nego kod nas.
Pod time 'niže cijene' mislim relativno u odnosu na primanja.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Plaće bez konkretnih troškova nisu nikakvo mjerilo. Ne možete reći plaća je 1000 eura a troškovi su manji nego kod nas. Koliko točno? evo pa probajte usporediti

@Gilda - probao sam usporediti cijene Pule i Bolonje na linku koji si dala - cijene na linku su netočne.

Zadnje uređivanje bodulas : 21.10.2013. at 03:53.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 07:35   #75
Kolko sam skuzio za Kanadu i Australiju ako se nema trazeni zanat ili jako dobre ocjene/strucno iskustvo kao VSS indijci, kinezi i ostali azijati obavljaju poslove za kikiriki. Tko god da ide neka stalno ima na pameti backup povratka ovdje jer je i poanta bila da se izgradi novi-stari egipat

Pametnije je tu traziti priblizno iste uvjete i place kao u ejuu samo sto bi to znacilo da 80% populacije izgubi ili nikad ne nadje posao

Zadnje uređivanje ninohr : 21.10.2013. at 07:41.
ninohr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 08:12   #76
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Eh da...njemci stenju pod nacističkom čižmom daj molim te!
Kod nas fantazija,baš ne vidim da njemačke blagajnice dolaze radit u HR.
Jebote kaj ima svega za pročitat.

Njemačka definitivno ima najjadnije plaće od većine zemalja u koje bi mi najradije otišli.

Naročito medicinari.
Doktorske plaće su smiješne u odnosu na ostale "normalne" zemlje.

Jebate, veću plaću ima šljaker u BMW-u nego kardiokirurg.(ovo nije punch line nego istina iz prve ruke)
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 08:19   #77
Zato jer se BMW razvio do te mjere da na globalnom znači kao božanstvo pogotovo Bavarskoj, a njegovi vrhunski stručnjaci koje upošljava na razvoju i šljakeraju se cijene jer NJemačkoj privredi donose milijune i milijune € i logično je da imaju veće plaće od kardiokirurga unatoč tome što ovaj spašava živote, ali džaba mu kad danas život nije baš na cijeni, pa niti taj njegov rad...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 09:44   #78
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Zato jer se BMW razvio do te mjere da na globalnom znači kao božanstvo pogotovo Bavarskoj, a njegovi vrhunski stručnjaci koje upošljava na razvoju i šljakeraju se cijene jer NJemačkoj privredi donose milijune i milijune € i logično je da imaju veće plaće od kardiokirurga unatoč tome što ovaj spašava živote, ali džaba mu kad danas život nije baš na cijeni, pa niti taj njegov rad...
koji dio je bozanstveni u limu i malo elektrike ? Napuhana je vrijednost kako bi se obezvrjedila cijena hrane i usluga, nista vise i manje od toga
ninohr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 10:01   #79

Jel' nevidite kako izgledaju razni auto-saloni?
Kad hocu bit malo bezobrazna zovem ih "svetista", jer bas tako i djeluju: kao svetista za sveti lim...
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 10:08   #80
Quote:
ninohr kaže: Pogledaj post
koji dio je bozanstveni u limu i malo elektrike ? Napuhana je vrijednost kako bi se obezvrjedila cijena hrane i usluga, nista vise i manje od toga
Nismo na filozofiji nego na gospodarstvu. Nijedna firma nema tu moć da napuše vrijednost svojih proizvoda. Može reklamirati do besvijesti, ali ako ljudi ne žele dati novce koje firma traži onda cijene idu DOLE, a ne gore. Dakle ako je cijena auta visoka to nije do BMW-a nego do ljudi koji 1) imaju novaca i 2) žele ih dati za BMW. A ljudi sa svojim novcima mogu činiti što ih je volja. Ili ćemo se pokušati sa sovhozima i kolhozima?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.