Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2017., 18:13   #1481
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Ako je i za tu namjenu, samo dva su premalo. A dva upisa iznad objašnjeno je i zašto na način koji sam čak i ja skužil.

Da ne zaboravim, ratatatiraj si ovu svoju doma, vele da od toga djeca bolje rastu.
Prva dva su samo za krpanje rupa, znaci, nekakav pocetak nakon kojega je moguce nabavljati dalje. Ali glavno je da se krene.

A ratatatiram I tebe ako zatreba...

Rata-ta-tira
Fila2mad is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 19:37   #1482
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 20:05   #1483
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Pa nije bitno jesu li išli sa 2 Chinooka, Black Hawka ili Stalliona.
Bitno je da ih je više od 2 ( slovima: DVA ) komada.

Od dva komada ti možeš imati ispravna i spremna- komada 1. Drugi će uvijek morati biti na kakvom popravku/obuci i sl. A budući je tu riječ o helikopterima za specijalne snage, oni moraju biti spremni 24/7/365. A to znači i toliko više mehaničara koji će se o njima brinuti ( nema tu pomalo, završilo radno vrijeme- pa što ne popravimo danas- budemo sutra i da kasni dostava nekog dijela i sl. fore koje su inače uobičajene ), toliko pilota koji će morati biti dežurni ( ista priča, nema tu zovi Marka s večere i Juru s posjeta s djecom Maksimiru da dođu brže-bolje, trebalo bi nešto prevest ) i tako dalje. A i u krajnjoj liniji, što si dobio sa sposobnošću transporta 12 ljudi u 1 helikopteru?
Da ne spominjemo, a šta ćeš ako tom jednom se desi neki kvar 10 min. nakon uzlijetanja? Pa mora sletjeti/vratiti se, a drugi nije spreman da ga zamijeni?
Nije mi poznato što će biti i kako će se organizirati, ali mi ima logike da uvijek bar jedan helikopter spreman za izvlačenje jednog pilota ili njegovog tijela u slučaju da bude oboren. Sjeti se samo što su radili s tijelom Perešina, i kako je cijela priča ružno završila. To je nova doktrina, ne ostaviti nijednu osobu, vratiti je živu ili neživu.

Rekla je Kolinda još prije godinu dvije, rekao je Damir da uzimamo Blackhawke, pa nek to odrađuju kako struka kaže. Ima više zemalja koje imaju samo dva Blackhawka, ili par parova po dva. A kad i koliko će drugih nabavit u budućnosti, neka vide stručnjaci. Eševi ostaju sigurno u vojsci, nije im ista namjena.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 21:28   #1484
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Nije mi poznato što će biti i kako će se organizirati, ali mi ima logike da uvijek bar jedan helikopter spreman za izvlačenje jednog pilota ili njegovog tijela u slučaju da bude oboren. Sjeti se samo što su radili s tijelom Perešina, i kako je cijela priča ružno završila. To je nova doktrina, ne ostaviti nijednu osobu, vratiti je živu ili neživu.

Rekla je Kolinda još prije godinu dvije, rekao je Damir da uzimamo Blackhawke, pa nek to odrađuju kako struka kaže. Ima više zemalja koje imaju samo dva Blackhawka, ili par parova po dva. A kad i koliko će drugih nabavit u budućnosti, neka vide stručnjaci. Eševi ostaju sigurno u vojsci, nije im ista namjena.
Dva komada su malo za bilo što, pa da je i Zvijezda smrti. 4 komada trebaju NAJMINIMALNIJE.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 23:50   #1485
@Black Point

Baš mi je zato i nelogično da su ti helikopteri, npr. imaju sposobnost air-refuelinga, a mi to isto nemamo čime napraviti...

Imaš li možda ideju za koju je inačicu najvjerojatnije da će doći?
usercas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 23:55   #1486
Quote:
usercas kaže: Pogledaj post
@Black Point

Baš mi je zato i nelogično da su ti helikopteri, npr. imaju sposobnost air-refuelinga, a mi to isto nemamo čime napraviti...

Imaš li možda ideju za koju je inačicu najvjerojatnije da će doći?
Ne, znam da dolaze i da če biti adekvatni za namjenu. To je ono što znam, ostalo je stvar struke.
__________________
Tuđman: "Ako izgubimo rat, svi idemo izginuti na prvu liniju. Ako nećemo imati Hrvatsku, imati ćemo nove Zrinske"
Black Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:07   #1487
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Dva komada su malo za bilo što, pa da je i Zvijezda smrti. 4 komada trebaju NAJMINIMALNIJE.
Najveća knedla za gutati je uvođenje u uporabu, pogotovo ono o čemu se ne priča a naše je najveće blago, kad se to proguta lako je (do) kupiti helića.

A uz 2 za špecijalce ionako navodno stiže porcija za HRZ ubrzo, tako da nema brige.

Nama je nakon 20 godina rasturačine sada lakše krpit tehniku nego kadrovske rupe(tine)..
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:07   #1488
Točno RUPETINE, uz njih je svaki zrakoplov fikus....
Krste za sada priča o fikusima & kopa još veće rupe nečinjenjem & ignorancijom.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 11:58   #1489
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Najveća knedla za gutati je uvođenje u uporabu, pogotovo ono o čemu se ne priča a naše je najveće blago, kad se to proguta lako je (do) kupiti helića.

A uz 2 za špecijalce ionako navodno stiže porcija za HRZ ubrzo, tako da nema brige.

Nama je nakon 20 godina rasturačine sada lakše krpit tehniku nego kadrovske rupe(tine)..
Dobro, to je svakako istina, ali ta 2 komada bi se u svijetu nazvala IOC, ako i to. Opet kažem, bez 4-6 komada nije to to.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 19:23   #1490
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Dva komada su malo za bilo što, pa da je i Zvijezda smrti. 4 komada trebaju NAJMINIMALNIJE.
Zar ne bi bilo jeftinije za potrebe ispitivanja prvo samo dva, a onda kasnije nadopuniti po potrebama? Bar su tako mnoge neke zemlje radile do sada.

I blackhawk i eševi imaju nosivost od 5t+, jel ima negdje na internetu neki dobar usporedni prikaz oba helikoptera?
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 19:34   #1491
Kad množiš s nulom rezultat je nula.
Sa dva je već......
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 20:12   #1492
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Pa nije bitno jesu li išli sa 2 Chinooka, Black Hawka ili Stalliona.
Bitno je da ih je više od 2 ( slovima: DVA ) komada.

Od dva komada ti možeš imati ispravna i spremna- komada 1. Drugi će uvijek morati biti na kakvom popravku/obuci i sl. A budući je tu riječ o helikopterima za specijalne snage, oni moraju biti spremni 24/7/365. A to znači i toliko više mehaničara koji će se o njima brinuti ( nema tu pomalo, završilo radno vrijeme- pa što ne popravimo danas- budemo sutra i da kasni dostava nekog dijela i sl. fore koje su inače uobičajene ), toliko pilota koji će morati biti dežurni ( ista priča, nema tu zovi Marka s večere i Juru s posjeta s djecom Maksimiru da dođu brže-bolje, trebalo bi nešto prevest ) i tako dalje. A i u krajnjoj liniji, što si dobio sa sposobnošću transporta 12 ljudi u 1 helikopteru?
Da ne spominjemo, a šta ćeš ako tom jednom se desi neki kvar 10 min. nakon uzlijetanja? Pa mora sletjeti/vratiti se, a drugi nije spreman da ga zamijeni?
naravno neslužbeno...već duže vremena kruže kojekakve pričice i šaputanja kako će te naše S.S. biti aktivirane za obavljanje nekakvih aktivnijih zadaća usko vezanih uz aktivnosti našeg "najljućeg" saveznika...a ne bi ni trebalo zaboravit na onu inicijativu oko okupljanja regionalnih multi nacionalnih specijalnih snaga di bi mi trebali bit kao neki nosioci u helikopterskom dijelu posla...koliko me pamćenje služi i ovako na brzinu..po tome pitanju je bila i predsjednica pustila par izjava...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 21:03   #1493
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Kad množiš s nulom rezultat je nula.
Sa dva je već......
Misio sam na usporednu cijenu koštanja. Sigurno je da nula helikoptera manje košta nego dva, ali mi smo dosad imali te ruske Mi-8/171 helikoptere koji imaju određene sate resursa. A ako se ne varam, Blackhawk helikopteri imaju veće resurse od ovih ruskih, a možda bi dobro bilo vidjeti hoće li dugoročno BH helikopteri biti isplativiji.

Zanimljiva je i ideja da se naši stari Mi-8 daju Ukrajini za 15 polovnih UH-60M iz SAD, bar je takav bio dogovor za vrijeme Kotromanovića. Na taj način bi paralelno imali i američke i ruske helikoptere, pa bi mogli dobro usporediti razliku u vezi cijene resursa, naleta i održavanja. Ne bi me čudilo ako bi se BH pokazali isplativiji.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 22:20   #1494
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
I blackhawk i eševi imaju nosivost od 5t+, jel ima negdje na internetu neki dobar usporedni prikaz oba helikoptera?
Ne znam na koji ih način želiš uspoređivati. Radi se o letjelicama različitih namjena.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 12:39   #1495
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Ne znam na koji ih način želiš uspoređivati. Radi se o letjelicama različitih namjena.
U smislu trokova i namjene kod nas. Na primjer, Mi-171 nije namjenjen za civilni HEMS, ali se kod nas svejedno obavlja.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 14:36   #1496
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
U smislu trokova i namjene kod nas. Na primjer, Mi-171 nije namjenjen za civilni HEMS, ali se kod nas svejedno obavlja.
Kužim.
Troškovi ruskih helikoptera trebaju se usporediti s troškovima helikoptera za koje još uvijek nije sigurno hoćemo li ih uzeti i koje bi zadaće trebali odrađivati.
Nisam dobro razmislio o tome i hvala ti na pomoći pri razumijevanju pitanja.


No, čak i da nekog vraga znam o KeliHopterima, ne bih znao precizno odgovoriti na takvo pitanje.
Čini mi se da nam je Blackhawk jeftiniji iz jednostavnog razloga što je ono što nemaš i ništa te nije koštalo, daleko jeftinije od onog što je skupo plaćeno i služi skupljanju prašine na stajanci.
Odokativno procjenjujem da nam je Blackhawk nekih 10.000,00% jeftiniji.
No lako je moguće da griješim u procjeni za nekoliko redova veličine.


Nadam se da sam bar malo pomogao.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 21:46   #1497
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 21:47   #1498
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 21:47   #1499
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 21:47   #1500
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Nego, zna li tkogod koliko košta takav sustav mamaca?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.