Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2015., 17:07   #21
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
pa upravo o tome i pričam, da sudac zakon može tumačiti ovako i onako i da će ako to želi presuditi ovako ili onako.
koji zakon na primjer?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 18:45   #22
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Nije, nego si napisao "mimo zakona", što je nešto drugo
Očito je ciljao na zaobilaženje intencije zakonodavca koja se krije iza same zakonske norme...

Naravno da bi za procjenu konkretnog slučaja trebalo vidjeti obrazloženje presude, ali načelno je u pravu jer suci često razvlače pravne norme preko moralno prihvatljivih granica.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 18:56   #23
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Zapravo nije baš tako. Čak i kada uzmemo da će se očito odsuditi u nečiju korist, sudac će se uvijek potruditi da to upakira na način da mu se presuda ne može pravno srušiti na slijedećoj instanci. Znači nije poanta u tome da će on odsuditi mimo zakona, nego baš u tome da će odsuditi po zakonu ali pri tome rastegnuti njega do maksimalne razine, pa oslanjajući se pri tome i na izmišljene iskaze (medicinske ili druge vrste).

Nije ni sudac lud da zbog bilo koga riskira i svoje mjesto i posao.

Zato kažem, volio bih vidjeti presudu, a ne tumačenje po novinama. Čini mi se da je ovdje rastegnuo na medicinskom tumačenju, jer iskazi svjedoka i samog Horvatinčića su se mijenjali nekoliko puta (što je inače, isto jedan od nonsensa našeg pravosuđa)
Je,u Hrvatskoj je jako puno sudaca razriješeno dužnosti.
Suci su u Hrvatskoj doslovce nedodirljivi i pretvoreni su u" svete krave".
A naše sudstvo je toliko renomirano da je najgore u EU.
milanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:42   #24
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
Je,u Hrvatskoj je jako puno sudaca razriješeno dužnosti.
Suci su u Hrvatskoj doslovce nedodirljivi i pretvoreni su u" svete krave".
A naše sudstvo je toliko renomirano da je najgore u EU.
Pa slažem se ja sa Vama u načelu. Samo želim reći da će se ipak svaki sudac potruditi da napiše presudu u kojoj će maksimalno rastegnuti pojmove zakona, intencije i pravde te da neće napisati presudu koja doslovno kaže "potkupili su me" . Nijedan nije toliko lud.

Druga stvar je što onda ne funkcionira sustav praćenja sudaca, njihove kontrole i na kraju kažnjavanja i razrješenja.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 00:04   #25
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
suci često razvlače pravne norme preko moralno prihvatljivih granica.
Da li to znači da su (neke)pravne norme u suprotnosti s moralno prihvatljivim
granicama ?
__________________
reminder
tonijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 01:03   #26
Quote:
tonijel kaže: Pogledaj post
Da li to znači da su (neke)pravne norme u suprotnosti s moralno prihvatljivim
granicama ?
Ne, nego da su neka tumačenja nekih normi takva.

Iako, našlo bi se sigurno i takvih normi, samo neusporedivo manje.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 01:04   #27
Quote:
tonijel kaže: Pogledaj post
Da li to znači da su (neke)pravne norme u suprotnosti s moralno prihvatljivim
granicama ?
Ne, nego da su neka tumačenja nekih normi takva.

Iako, našlo bi se sigurno i takvih normi, samo neusporedivo manje.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 01:54   #28
Quote:
gromukoprive kaže: Pogledaj post

Ne mogu s sjetiti kako je završio onaj kamiondžija koji je uletio u tunel s mobitelom u ruci i pokosio sve živo ....?
7g i 10mj.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...0/Default.aspx

i to je bila strašna nesreća, da. ovdje su se njime zaštitili neki koji su ga gonili na rad, dečko je bio premoren za volanom.

živa kamikaza na cesti

ne, ne branim ga, ali vidi se uz ove primjere ovdje spomenute da on nije iz "fine familije"
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 02:37   #29
http://www.vecernji.hr/crna-kronika/...gedije-1038265

Prilikom izricanja kazne u obzir su uzete olakotne okolnosti žaljenja, spremnosti na isplatu odštete, činjenica da prethodno nije osuđivan i da ima zdravstvene probleme. Kazneno djelo sutkinja je prekvalificirala iz neizravne namjere u nehat, odnosno, uzela blaži oblik djela za koje je kazna predviđena u trajanju od 6 mjeseci do pet godina zatvora. U zatvor ide ako u roku od tri godine ponovi kazneno djelo, no nije mu zabranjeno upravljanje brodom.

Ovaj dio mi je posebno zanimljiv. To smeće, šljam, gnjus, odvratno govno, je već ubilo dvoje ljudi, 1980. Mandu Vučković i 1989. Nadu Petrović.

I tadašnje Općinsko javno tužilaštvo je obustavilo postupak protiv njega, a smeće se tada branio svojim bijegom sa nesreće - jer se boji krvi, za čega je dao i vještačenje psihijatra.

Dakle dragi moji forumaši, pričamo o smeću koje je nekažnjeno ( da, nekažnjeno, jer uvjetna kazna u ovom slučaju je retardirana ) prošlo sa ubojstvom 4 ( slovima: četvero ) ljudi.

Mene zanima kako mi ijedan pravnik može ovo opravdati i kakve su to olakotne okolnosti ( valjda zato što nije osuđen tada, ali nema veze što je ubio dvoje ljudi? )?

Ovo je eklatantni primjer korumpiranosti sudstva i nejednakosti pred sustavom. Bitno da hvataju klince koji puše travu i trpaju ih u zatvore, a ovo govno, smeće najodvratnije slobodno šeće, kao četverostruki ubojica. Bonus, može nastaviti drkariti sa svojom jahtom.

Nadam se da će mu slučajno presjeći put Jadrolinijin trajekt, dok ga bude prala sinkopa.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 02:42   #30
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/crna-kronika/...gedije-1038265

Prilikom izricanja kazne u obzir su uzete olakotne okolnosti žaljenja, spremnosti na isplatu odštete, činjenica da prethodno nije osuđivan i da ima zdravstvene probleme. Kazneno djelo sutkinja je prekvalificirala iz neizravne namjere u nehat, odnosno, uzela blaži oblik djela za koje je kazna predviđena u trajanju od 6 mjeseci do pet godina zatvora. U zatvor ide ako u roku od tri godine ponovi kazneno djelo, no nije mu zabranjeno upravljanje brodom.

Ovaj dio mi je posebno zanimljiv. To smeće, šljam, gnjus, odvratno govno, je već ubilo dvoje ljudi, 1980. Mandu Vučković i 1989. Nadu Petrović.

I tadašnje Općinsko javno tužilaštvo je obustavilo postupak protiv njega, a smeće se tada branio svojim bijegom sa nesreće - jer se boji krvi, za čega je dao i vještačenje psihijatra.

Dakle dragi moji forumaši, pričamo o smeću koje je nekažnjeno ( da, nekažnjeno, jer uvjetna kazna u ovom slučaju je retardirana ) prošlo sa ubojstvom 4 ( slovima: četvero ) ljudi.

Mene zanima kako mi ijedan pravnik može ovo opravdati i kakve su to olakotne okolnosti ( valjda zato što nije osuđen tada, ali nema veze što je ubio dvoje ljudi? )?

Ovo je eklatantni primjer korumpiranosti sudstva i nejednakosti pred sustavom. Bitno da hvataju klince koji puše travu i trpaju ih u zatvore, a ovo govno, smeće najodvratnije slobodno šeće, kao četverostruki ubojica. Bonus, može nastaviti drkariti sa svojom jahtom.

Nadam se da će mu slučajno presjeći put Jadrolinijin trajekt, dok ga bude prala sinkopa.
zaboravio si napomenuti da je sljam trazio odstetu za stete na jahti od talijana("Ne treba zaboraviti niti činjenicu da je Horvatinčić tužio obitelj Talijana koje je ubio jer je jahtu vrijednu 400 tisuća eura morao prodati za 185 tisuća."), koliko moras neljudskosti imati za tako nesto, kako taj covjek mirno moze spavati nakon toliko ubojstava....

dok god ovom drzavom vladaju lopovi i ubojice i dok nam je sudstvo puno uhljeba koji jedva cekaju da im das mito nece nam bit bolje

http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...za/856776.aspx

zasto me ne cudi da je blizak s hdzom, cini se da svatko u ovoj drzavi ko je nesto ukrao i napravio neko zlo je povezan s tom strankom

evo i dobar komentar s indexa:" Čini mi se da svi ti nekadašnji taksisti, šoferi, sljakeri koji se docepaju nekog upitnog bogatstva postanu financijeri HDZ-a. Čovjek se zapita..."
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 03:51   #31
Sudi se po onoj narodnoj da se malim lopovima skida glava a velikima..kapa.
Robert Mugabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 06:56   #32
Quote:
žoan kaže: Pogledaj post
horvatinčić ubije dvoje ljudi i dobije tri godine zatvora uvjetno, ali dajte vi nama još priča o ustašama i komunjarama, to je ono što treba biti prioritet u ovoj državi
20 mjeseci...

Koja je to uhljebnička bagra.

Da sam ja to kojim slučajem napravio (a nisam mogao, jer nemam jahte i nitko mi ne puši dok vozim) dobio bih 8 godina zatvora, za neko sasvim drugačije klasificirano kazneno djelo.

Kad bolje promislim, MOST-ovci su potpuno u pravu.

Treba u potpunosti rasturiti ovo leglo nerada i nepotizma koje se zove hrvatsko sudstvo.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 12:17   #33
opet pričate napamet jer niste pročitali presudu i obrazloženje, izvedene dokaze.....i da ako je netko odslužio kaznu bilo bilo redovnu bilo uvjetnu i nastupila rehabilitacija smatra se kao da nikad nije ni osuđivan
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 15:30   #34
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post

Ovaj dio mi je posebno zanimljiv. To smeće, šljam, gnjus, odvratno govno, je već ubilo dvoje ljudi, 1980. Mandu Vučković i 1989. Nadu Petrović.

I tadašnje Općinsko javno tužilaštvo je obustavilo postupak protiv njega, a smeće se tada branio svojim bijegom sa nesreće - jer se boji krvi, za čega je dao i vještačenje psihijatra.

Dakle dragi moji forumaši, pričamo o smeću koje je nekažnjeno ( da, nekažnjeno, jer uvjetna kazna u ovom slučaju je retardirana ) prošlo sa ubojstvom 4 ( slovima: četvero ) ljudi.

Mene zanima kako mi ijedan pravnik može ovo opravdati i kakve su to olakotne okolnosti ( valjda zato što nije osuđen tada, ali nema veze što je ubio dvoje ljudi? )?
Kod kaznenih djela protiv sigurnosti prometa veliku težinu imaju vještaci (prometni, toksikološki i medicinski), a vrsni odvjetnici znaju iskonstruirati verziju događaja koja odgovara tragovima na mjestu nesreće i iskazima očevidaca. Još ako su dovoljno plaćeni i nemoralni, njihova međusobna suradnja može dovesti i do potpunog oslobađanja od optužbe, ako ne zbog jačih razloga, onda po načelu in dubio pro reo (u dvojbi u korist okrivljenika) jer su sucu i državnom odvjetniku u tom slučaju praktično zavezane ruke.

Naravno, za takvu rabotu treba imati želudac, ali mnogi su za novac spremni prijeći preko istine i morala. Savjest umiruju time da je žrtva tako i tako već mrtva, pa ako je klijent još spreman na velikodušnu naknadu štete njenoj obitelji, pravda je, po njima, koliko-toliko zadovoljena.

Ne kaže se bez razloga da novac kvari ljude. Kao i da prilika čini lopova, a vrsni odvjetnici su često izloženi takvoj kušnji jer su stalno u kontaktu sa ljudskim šljamom dubokih džepova.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 16:41   #35
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Trebalo bi prvo vidjeti koje su kazne predviđene zakonom za takva djela, te onda temeljem toga odrediti da lli je problem generalno u zakonima (neusklađenosti propisanih kazni za pojedina djela i njihova nesuvislost) ili pak je ovdje na stvari izmišljanje olaktnih okolnosti. Meni više vuče na ovo drugo. Jer, kao olakotnu okolnost uzeti mogućnost da se neko može bilo kad i u bilo kojem trenutku onesvijestiti i biti neuračunljiv baš u trenutku kada si nešto zabirao, vjerovatno može pokriti 80 i više posto ubojstva iz nehaja, nemarnosti, a možda čak i neka teža kaznena djela sa smrtnim posljedicama. Zamislimo samo da ovo kao presedan uđe u sudsku praksu, mislim, katastrofa....

Voziš stotku na cesti gdje je 40 propisano, zgaziš nekoga. A ništa, evo nestalo svijesti na 10 sekundi taman, eto dogodilo se. Paff, uvjetno godinu i pol.
Ti ili zezas ili je s tebom neki ozbiljniji problem. Sta se tu treba vidjeti. Znas u kakvim i kojim drzavam sudstvo tako ponasa, samo u drzavama di vladaju kriminalci. Kod nas od 90-te god. vladaju kriminalci i oni i kroje zakone.Mnogi od vas hrvatsku smatraju uredjenom pravnom drzavom, mos misliti. To je prestrasno ako vi nemozete shvatiti u kakvoj drzavi zivite i jos izlazite na izbore i vjecno glasate za istu glupost.Neznam koji vam je....
emojpobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 17:46   #36
Quote:
emojpobro kaže: Pogledaj post
Ti ili zezas ili je s tebom neki ozbiljniji problem. Sta se tu treba vidjeti. Znas u kakvim i kojim drzavam sudstvo tako ponasa, samo u drzavama di vladaju kriminalci. Kod nas od 90-te god. vladaju kriminalci i oni i kroje zakone.Mnogi od vas hrvatsku smatraju uredjenom pravnom drzavom, mos misliti. To je prestrasno ako vi nemozete shvatiti u kakvoj drzavi zivite i jos izlazite na izbore i vjecno glasate za istu glupost.Neznam koji vam je....
Ti očito imaš problema u čitanju sa razumijevanjem. Mnogo vježbe će riješiti taj problem, pa ćeš onda, u jednom trenutku u budućnosti, biti sposoban i shvatiti da je moj tekst kritika sustava.

No, možda, tek sa mnogo vježbe
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 17:50   #37
Teško je uopće bilo što komentirati prema natpisima iz medija. No ono što je meni apsurdno je to da je sutkinja pod olakotnu okolnost cijenila to što se on (iskreno) ispričao i htio nadoknaditi štetu, a državni odvjetnik je tijekom suđenja dokazao da Horvatinčić nasljednike tih talijana tuži za naknadu štete.

Ispada da mu je maksimalno išla na ruku da bi kazna bila što blaža. Ali vidjet ćemo što će na kraju biti s time, moguće je da ta presuda bude ukinuta pa će se ponovno provoditi postupak.

Isto tako je nedavno u novinama bio sudac (koji sudi onom Čolaku) koji je počinitelja oslobodio jer navodno optužnica nije bila dobro sastavljena. Ono što mi je zapelo za oko je to da je on otvoreno izjavio da je slagao priču u korist tužiteljstva maksimalno koliko je mogao, u nadi da će moći obrazložiti osuđujuću presudu.

Dakle prvi primjer je sudac koji maksimalno ide na ruku okrivljeniku, drugi ide tužiteljstvu. A njihov posao nije da biraju stranu nego da objektivno provedu postupak. Kako se uglavnom radi o medijski eksponiranim slučajevima, onda se stvara slika da su svi suci takvi.

Koliko mi je poznato, suce se ocjenjuje svake godine no ta ocjena nema utjecaj na njih, osim ako se ne požele kandidirati na viši sud. Tek onda ih se detaljnije pregledava. S druge strane, dodijela predmeta je automatska pa se može dogoditi da složen predmet dođe nekom tko je po učinku i kvaliteti na dnu suda, a jednostavan predmet nekom tko je vrhunski u svom poslu. I tu onda nastaju problemi.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 18:11   #38
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
S druge strane, dodijela predmeta je automatska pa se može dogoditi da složen predmet dođe nekom tko je po učinku i kvaliteti na dnu suda, a jednostavan predmet nekom tko je vrhunski u svom poslu. I tu onda nastaju problemi.
Jesi siguran? Nisam upoznata sa novijim pravilima igre, ali s obzirom da "glavonjama" obično sude najrazvikaniji suci, mislim da to nije tako. Da je automatizam pravilo, ali da predsjednik suda može odlučiti drukčije. Bilo bi nelogično i sasvim pogrešno zapriječiti takvu mogućnost jer je općepoznato da mladi i neiskusni suci nisu dorasli najsloženijim predmetima.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 19:04   #39
Članak 26 sudskog poslovnika govori o tome.
Na sudovima koji imaju informacijski sustav za dodjelu predmeta, predmeti se dodijeljuju nasumično. Kad se predmet nakon ukinuća vraća na ponovni postupak onda u pravilu ide istom sucu, osim ako je određeno da sudi netko drugi. A predsjednik suda ima ulogu u smislu da može odrediti ponovnu automatsku (nasumičnu) podijelu ako je došlo do izuzeća suca, radna opterećenost nije ravnomjerno raspodijeljena ili će neki sudac zbog bolesti itd. duže izbivati.

To naravno ne znači da i tu nema muljaža (npr. kroz godišnji raspored poslova), ali je vjerojatno otežano.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 19:17   #40
Nema se tu o cemu raspravljati, ako imas para uzet ces najboljeg advokata u muljanju plus jos ako ima veze s sucima letis iz zatvora van dok velis keks !

Znam za jedan slucaj koji nije izasao u javnost kod nas. Punoljetni ucenik je u srednjoj skoli zaprijetio bombom i naravno zavrsio je u zatvoru i pred sudom kao punoljetna osoba. I nista roditelji slucajno odabrali malo boljeg advokata jer nisu imucni niti su u tim vodama da znaju birati advokata. Tada im je advokat rekao gospodo, ako mi sutra donesete 10 000 maraka covijek ide van iz zatvora !
I nista ovi su imali ustedevinu za kupnju auta pa su taj novac ostavili advokatu i klinac je zbilja izletio iz zatvora van bez da je sudac odredio zatvorsku kaznu. Samo je dobio uvijetnu kao Horvatincic, ali na godinu dana !

Novac kupuje sve, a tek dobre veze koje ima advokat s sucima, nema bolje kombinacije. Mozete biti i teorista svejedno budete izletijeli van iz zatvora pod uvijetom da morate ici redovito na lijecenje kod psihijatra i rijesen problem.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.