Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2012., 15:56   #81
ne znam ni sama je li ovo ta tema il to spada negdje drugdje, ali....

na mikrorazini (ne makrorazini o kojoj govori Oko moje, na kojoj bi i sami ljudi prvo trebali prestati biti roba)
imam potrebu objasniti što mene ljuti.
mene ljuti ta distinkcija - čistokrvni i mješanci.
znači, ima veze s ovime jer se prodaju i kupuju samo 'čistokrvni' psi, mačke...

Riječ sama sugerira da im je krv 'čista'. Daklem, mojim životinjama krv nije 'čista', nečista je. Prljava.
Time su oni automatski lošiji. nečisti. Prljavi iznutra.

Zašto su prljavi? Jer im nije svaka grančica u genetskom stablu bila pod 'čistom' ljudskom kontrolom.
Manje su vrijedni, jer čovjek - koliko god on dobronamjeran bio - nije bio taj koji je upravljao dvajspetim koljenom genetske linije psa
nego su se drski psi parili kako je njima - a ne njemu - pasalo.
Dobronamjerni Veliki brat nije odlučivao kad će se i tko seksati i pritom nije pobrao naknadu za taj seks.

Ima tu i drugi element, manje racionalan, sasvim osoban.
Ja sam dijete 'miješanog' braka, i meni je krv nečista, a genetsko mi je stablo i meni samoj sasvim nepoznato.
I bilo je režima u kojima mi je bilo jasno da sam 'nečista' i manje vrijedna, pa smo se dogovorili da je to glupo (više-manje, jel).
Tom se logikom trznem kad netko pokuša naglasiti da je ok htjeti 'znati što ćeš dobiti'.
Jer, nikad ne znaš, u stvari. Osim ako želiš baš plave oči i ništa drugo nije toliko bitno.

A to me brine, jer onda će biti ok živjeti u svijetu u kojem ćemo moći izabrati
kako će nam djeca izgledati, koliki će im biti IQ (makoliko to mjerilo bilo arbitrarno i glupo),
odlučiti da oni koji nisu 'po planu' ne vrijede... etc... K'o u onom zgodnom filmu Gattaca sa Ethanom Hawkom i Umom Thurman.

Mislite li da to ima veze jedno s drugim?

Jer, znam dosta divnih ljudi koji imaju 'rasne' pse,
i vjerujem da sami nisu nacionalisti, mrzitelji/-ce drugog i drugačijeg, ili pobornici eugenike...
Možemo li spojiti točkice na nekoj razini i na ovaj način?
Chavela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 16:30   #82
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ja govorim o ljudskom prosjeku, a ti poput malog djeteta misliš da je cijeli svijet napravljen na tvoju sliku.
Buhu, sad si me uvrijedio. Kako ja to mislim kad sam u postu navela da se ljudi razlikuju - mi koji udomljavamo i ne kupujemo i - ostali. Kampanja za udomljavanje i jeste tu da promjeni misljenje vecine ljudi koji kupuju tj. da izmjeni taj prosjek o kome ti govoris. A za to treba razumijeti zivotinju kao bice, a ne stvar cija se vrijednost broji u novcu. Ja, licno nemam snage da mijenjam svijet na tom nivou jer sama ne vjerujem da se ljudi mogu mijenjati na mnogo bolje. Pesimista sam uopceno kada je ljudski rod u pitanju, i to se ne odnosi samo na odnose prema zivotinjama kao bicima vrijednim postovanja.
metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 22:10   #83
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Prvo, kupljena životinja je sigurno željena, udomljavanje često produkt emocionalne ucjene ili grižnje savijesti, što povećava šansu da ista bude opet - izbačena.
Drugo, kad se životinju plati, onda se i dobije osjećaj da ona vrijedi, za razliku od besplatnih stvari koje nitko ne cijeni. Opet, to smanjuje šanse da ona bude izbačena na cestu.
Treće, poznato je da ljudi češće izbacuju na cestu udomljene životinje nego kupljene.

Dakle, najbolji je izbor kupiti životinju, iako vam možda razna propaganda kazuje drukčije, uvjeravajući vas da ste puno bolja osoba ako udomite životinju.
malo previše si siguran u riječ - sigurno
al ajmo redom....
ti smatraš,dakle,da je kupljena životinja više željena od udomljene samo zato jer - gle čuda - za nju su dati novci ? mislim,ako ti ne cijeniš nešto što dobiješ ili to cijeniš manje nego nešto što kupiš onda možeš taj primjer posvetiti samom sebi a ne govoriti o tome kao o nekom pravilu plus,dalo bi se raspravljati i o tome koliko ljudski rod cijeni nešto kupljeno
ne misliš li da je moguće da se netko zaljubi u životinju koja mu se nudi besplatno ? ili misliš,zaista,da je taj osjećaj toliko rijedak da ga potisnu stvari koje spominješ ( emocionalne ucjene,grižnja savjesti,itd itd ).....
kupljena životinja ima jednaku šansu biti nevoljena i neželjena kao i ona koja se udomi....razlika je u tome što ćeš kupljenu ( čistokrvnu ) životinju lakše proslijediti u druge ruke pa ona vjerojatno neće biti na cesti,ali biti će odbačena ipak....udomljenog mješanca ćeš teže proslijediti u neke druge ruke,pa je zato rješenje koje se ukazuje - ulica ili azil......i kupljena životinja može biti neželjena,ne odmah ali malo kasnije kad prođu oni prvobitni osjećaji povezani sa ushitom i sl......i kupljena životinja može biti zanemarivana nakon nekog vremena,kao što može biti i zlostavljana.....to što je netko dao novac za nju ne znači da je taj novac automatski izašao iz srca zato što čistokrvne ili kupljene životinje ne vidiš na cesti možeš pripisati tome,dakle,što je takve životinje lakše preudomiti nego nekog mješanca......a odbačene mogu biti jednako kao što mogu biti i one koje su udomljenje......
kupnja životinje je najbolji izbor za tebe ne laskaj si da je tvoj izbor pravilo.....to je jednostavno tvoj izbor,na koji imaš pravo.....bolja je osoba ona koja se brine o svojoj životinji,bila ona kupljena ili udomljena,a kupnja ili udomljavanje samo po sebi je ne čini takvom pusti propagandu.....
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 11:36   #84
ma da, mene zanima na tragu chavelinog posta
jesu li dragi, topli ljudi koji kupuju "čistokrvne" pse i mace, ili nedajbog "uzgajaju" iste
samo neosviješteni o dubokim (a)moralnim konotacijama svojih "hobija" i biznisa, ili si zaista možemo opravdati neku stvar u potpunosti jer nam nosi novac?
jer nam zadovoljava neku potrebu za pripadanjem i sigurnošću?

i ja znam puno divnih ljudi koji su kupili pse, i mene zanima ustvari: jesu li to učinili jer nisu razmislili o svemu, ili zato što je kontrolfrikovski dio njih bio jači i htjeli su "znati" što će dobiti (makar vizualno) više od bilo čega drugog?! ili su htjeli pripadati grupi ljudi koji imaju, štajaznam, tu i tu pasminu, pa su dio neke kao grupacije? ili ići na izložbe da bi bili dio nečega, nekog oblika zabave i trgovine istovremeno? jer, jednostavno mi se ne slaže računica divna osoba-kupljeni pas.

pucaju li na propagandu da je kupljeni pas baš takav i takav, a "mješanac" je mačak u vreći? jel to - to?

zbilja ne kužim, znam da nije isto za svakog, al me zanima.
jer, ako si samo neosvješten "vlasnik" nekog rasnog pasa, onda mogu razgovarati s tobom, rade se kampanje, etc....
ali, ako je stvar kulture i karaktera (pripadanje grupi "kinologa" i kontrolfrikovstvo) - tu se malo toga može postići. mnijem.

grozim se zamisli da moje životinje potpuno sliče milijunima drugih. da su fizički iste kao i svi ostali pripadnici neke pasmine. sve filozofije nastranu...
Ima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 12:01   #85
Na primjer, želim njemačku dogu. Može li mi netko reći gdje je mogu nabaviti? U nekom azilu? Teško. Jako teško. Takvi psi se na ostavljaju na cesti i vrlo rijetko se, ili gotovo nikako ne udomljuju. Znači, moram je kupiti od uzgajivača.
Udomljavanje pasa zaista je humano, topla ljudska gesta da se pomogne napuštenoj životinji. No postoje i oni ljudi, budući vlasnici koji iz nekog razloga žele upravo određenu pasminu-vrstu psa. Zar su oni zbog te svoje želje "pomaknuti", "bolesni", "zločesti" ili kakvi već?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 12:48   #86
čini mi se, biljko, da nisi pročitala postove. ZAŠTO želiš BAŠ njemačku dogu? misliš li da ćeš je više voljeti zato jer izgleda kao sve ostale njemačke doge? kako je moguće da psa više voliš jer ti tako izgleda, a ne onako? ili želiš da ti pas ugine sa 7-8 godina i pojede baš enormnu količinu hrane dnevno i zato ćeš ga više voljeti od nekog krupnog mješanca iz šinteraja kojemu možeš spasiti život, a besplatno? ili voliš razgovarati i družiti se s ljudima koji imaju njemačke doge? zašto baš s njima? zašto ne s vlasnicima mješanaca? to ne kužim.

nisam rekla bolesno ili pomaknuto. nagađala sam da je kontrolfrikovski i neosviješteno, al nisam sigurna, ustvari.
Ima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 13:03   #87
Razlog zašto baš njemačka doga je manje bitan.
Kako misliš dali ću više voljeti psa jer izgleda kao sve ostale njemačke doge? Ne nabavljam psa samo zbog izgleda. Prije svega radi se o karakteru psa.
Naravno da nitko nije sretan kada mu pas ugine, a to što veliki psi žive relativno kratko nisu ljudi krivi. Priroda je tako posložila stvari. Pa se onda kao vlasnik njemačke doge psihički pripremiš za njezin odlazak. Osim toga, tko kaže da doge pojedu enormne količine hrane? Takve zaključke donose ljudi koji nemaju puno veze sa psima.
Krupni mješanci ni izgledom ni ponašanjem nisu nalik njemačkim dogama pa me jednostavno ne zanimaju.
Razgovaram i družim se sa svim vlasnicima pasa, bez obzira na vrstu.
I daj molim te, objasni značenje riječi kontrolfrikovski.
Hvala.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 13:21   #88
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Na primjer, želim njemačku dogu. Može li mi netko reći gdje je mogu nabaviti? U nekom azilu? Teško. Jako teško. Takvi psi se na ostavljaju na cesti i vrlo rijetko se, ili gotovo nikako ne udomljuju. Znači, moram je kupiti od uzgajivača.
Udomljavanje pasa zaista je humano, topla ljudska gesta da se pomogne napuštenoj životinji. No postoje i oni ljudi, budući vlasnici koji iz nekog razloga žele upravo određenu pasminu-vrstu psa. Zar su oni zbog te svoje želje "pomaknuti", "bolesni", "zločesti" ili kakvi već?
Iako podrzavam udomljavanje zivotinja, isto tako smatram kupovinu zivotinje normalnom.

ALI, samo ako se kupuje u prijavljenim uzgajivacnicama, ne stancerima koji na tome zaradjuju i doslovno zive od toga. Prave uzgajivacnice ulazu svoje vrijeme i ljubav prema odredjenoj pasmini da bi sto bolja bila, dok je stancere briga kakav ce pas kasnije bit, njima je vazno da kao stene izgleda "originalno", i da zarade.

Ujedno, prave uzgajivacnice spasavaju pasmine od izumiranja, jer da njih nema, naravno da bi pasmine izumrle. Kod stancera to nije slucaj, jer se kod njihovih pasa sve vise i vise pojavljuju kojekakve bolesti, sto fizicke sto psihicke po psu, pa do genetskih bolesti kod pasmine.

Mislim da to ama bas nijedan ljubitelj zivotinja ne zeli. Niti da pasmine izumiru, niti bolesti kod njih.

@Ima- ovdje sam ujedno odgovorio i tebi.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 15:53   #89
kupovina definitivno. u azilu cu teško naći psa koji ima položenu b,c utakmicu.a takav će mi trebat za lov. a ako mi bude trebao pas za kucu opet cu kupit štene. što sad tu ne valja? molim da osjećaje isključite iz objašnjenja.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 16:32   #90
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
kupovina definitivno. u azilu cu teško naći psa koji ima položenu b,c utakmicu.a takav će mi trebat za lov. a ako mi bude trebao pas za kucu opet cu kupit štene. što sad tu ne valja? molim da osjećaje isključite iz objašnjenja.
Pravi ljubitelj zivotinja i predstavnik ljudske rase
metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:14   #91
Quote:
metropolitan kaže: Pogledaj post
Pravi ljubitelj zivotinja i predstavnik ljudske rase
velim, sto ne valja??? volim životinje do određene granice. ako mi je životinja teret nikad je neću imati. i da mi upravljaju životom ,ne hvala... htjeli vi to il ne, životinje su samo broj isto kao i ljudi....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:15   #92
Bravo! Znači svi vi koji podržavate udomljavanje životinja spadate u kategoriju pravih ljubitelja istih a mi koji ih kupujemo smo snobovi. Neće ići.
Nemam ništa protiv udomljavanja ali isto tako je besmisleno i glupo bilo kome osporavati kupovinu psa kakvog želi. Ne možete nekome uskraćivati mogućnost izbora.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:38   #93
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
kupovina definitivno. u azilu cu teško naći psa koji ima položenu b,c utakmicu.a takav će mi trebat za lov. a ako mi bude trebao pas za kucu opet cu kupit štene. što sad tu ne valja? molim da osjećaje isključite iz objašnjenja.
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Bravo! Znači svi vi koji podržavate udomljavanje životinja spadate u kategoriju pravih ljubitelja istih a mi koji ih kupujemo smo snobovi. Neće ići.
Nemam ništa protiv udomljavanja ali isto tako je besmisleno i glupo bilo kome osporavati kupovinu psa kakvog želi. Ne možete nekome uskraćivati mogućnost izbora.
na post od maky3685 neću se previše osvrnuti jer je napisan stilom koji podsjeća na udicu koja samo čeka da se netko na nju ulovi.....ja neću samo ga stavljam da se vidi ....
Biljka112,odgovor je napisan na udicu od makyja pa ga tako možeš i shvatiti.....ne,nisu oni koji kupuju životinje snobovi.....odgovor kratak i jasan
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:44   #94
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Prvo, kupljena životinja je sigurno željena, udomljavanje često produkt emocionalne ucjene ili grižnje savijesti, što povećava šansu da ista bude opet - izbačena.
Drugo, kad se životinju plati, onda se i dobije osjećaj da ona vrijedi, za razliku od besplatnih stvari koje nitko ne cijeni. Opet, to smanjuje šanse da ona bude izbačena na cestu.
Treće, poznato je da ljudi češće izbacuju na cestu udomljene životinje nego kupljene.
Gluposti! Ovdje kod mene najveci broj izbacenih tj. odbacenih zivotinja se na cesti nadje nakon bozicnih praznika kad se ekipa koja je klincima pokupovala pese i mace za Bozic mora vratiti na posao pa skuze da se ne mogu ili ne zele o zivotinji brinuti.
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 19:00   #95
Quote:
LazyFox kaže: Pogledaj post
Gluposti! Ovdje kod mene najveci broj izbacenih tj. odbacenih zivotinja se na cesti nadje nakon bozicnih praznika kad se ekipa koja je klincima pokupovala pese i mace za Bozic mora vratiti na posao pa skuze da se ne mogu ili ne zele o zivotinji brinuti.
baš tako: http://www.youtube.com/watch?v=XmFsduHK2bk&sns=fb

kratak video koji to ilustrira. životinja nije stvar koju ugasiš kad ti se ne da više brinuti o njoj
Oko Moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 19:21   #96
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Bravo! Znači svi vi koji podržavate udomljavanje životinja spadate u kategoriju pravih ljubitelja istih a mi koji ih kupujemo smo snobovi. Neće ići.
Nemam ništa protiv udomljavanja ali isto tako je besmisleno i glupo bilo kome osporavati kupovinu psa kakvog želi. Ne možete nekome uskraćivati mogućnost izbora.
osim psima, naravno!

ne smatram se ljubiteljem pasa i ne smatram se ljubiteljem crnaca i ne smatram se ljubiteljem žena itd. smatram da na njima ne treba biti cijena i da se njima ne bi trebalo trgovati!

kao što rekoh, životinje gledamo kao stvari, a ne ono što one jesu - osobe.
zato i postoji ovaj stav "molim da osjećaje isključite iz objašnjenja"
ipak se radi o potrošnim i zamjenjivim predmetima....


inače, ja bih si baš htjela jednog kvalitetnog crnca da mi crnči. tako da....kupovina definitivno! u azilu cu teško naći crnca koji ima položenu b,c utakmicu.a takav će mi trebat za lov. a ako mi bude trebao crnac za kucu opet cu kupit dijete. što sad tu ne valja? molim da osjećaje isključite iz objašnjenja.


ispričavam se ako je ovo nekome uvredljivo, ali kupnja psa je također uvredljiva. mislim da ne možeš staviti cijenu na neko biće i reći kako ga uistinu poštuješ za ono što to biće jest...

ali to je već filozofija. definitivno treba udomljavati i to zato jer životinje trebaju dom, a ne zato jer ljudi "trebaju" psa...
.....pa si kupe baš tog nekog psa "jer taj mi se baš sviđa i oduvijek si ga želim i cijeli svijet se vrti oko mene, a uskoro će i taj pas prilagođen mojim estetskim kriterijima i prilagođen mojim životnim potrebama i mojem karakteru....taj proizvod"

pa ne postoje te životinjske osobe da bi se nama sviđale...
Oko Moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 20:06   #97
Quote:
Oko Moje kaže: Pogledaj post
kao što rekoh, životinje gledamo kao stvari, a ne ono što one jesu - osobe.
.
de nemoj me ...... u zdrav mozak. o kojim ti to osobama pričaš? wtf? ne možeš izjednačavat pse i ljude. svi smo životinje,al ipak smo malo iznad njih. meni pas treba za određene stvari i to radi. dva su u dvorištu, jedan je za lov , drugi hvata štakore. i nitko ih ne maltretira, imaju jesti i piti i nikad neće biti napušteni. i što ja s njima jos moram raditi ? imati grižnju savjesti što nisu iz azila već što su kupljeni za novac??? dajte oladite....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 00:54   #98
negdje sam vidjela da se ponavlja argumentacija stila: kako se s jedne strane štite vrste kao čovječja ribica, a onda se propagira izumiranje pasmina, a držanje mješanaca, nečistokrvnih pasa, blabla… zgodno, moram priznati, jer na prvu djeluje kao da je osoba koja to tvrdi zabrinuta za neku opću ravnotežu, ne samo svoje „preferencije“. ono, skoro ekološki zvuči.

a ustvari, ako mopsići (na primjer) prestanu postojati u obliku u kojem žive sada i razviju se u živine s malo dužim njuškicama kroz koje ekšli mogu i disati bez operacije, mislim da bi samim psima bilo drago. držim da je psu sasvim svejedno ima li mu potomak smeđe ili žute oči, točnotakve šare, spušta li mu se čelo na njušku oštro ili ne… dakle, nikakva šteta po same pse, jedino možda korist za nekoliko generacija pasa koji crkavaju po šinterajima.
nikakva šteta za ekosustav, to je samo po sebi jasno. psi koji rade za ljude ionako sve više žive u urbanim sredinama i pokazalo se da tzv. mješanci bivaju uspješni na raznim pozicijama za koje se smatralo da ih „mogu“ odrađivati samo određene pasmine… daklem, neće psi odumrijeti ako ih ne „uzgajamo“ pasminski, i to im neće čak ni naštetiti kao vrsti.

jedina je „šteta“ je moguća za skupinu ljudi koji su si zapikirali da vižla mora izgledati baštakoitako i zvati se vižla i koštati 5000 kn… nastavite niz, slobodno…

al, ono, guba pokušaj da sve dobije fol „viši cilj“…

Zadnje uređivanje Ima : 17.01.2012. at 01:20.
Ima is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 01:03   #99
@biljka:
sklepanica "kontrolfrikovski" meni znači osoba koja ima pretjeranu potrebu stvarati iluziju da stvari oko sebe baš ona drži pod kontrolom.
primjerom toga smatram ideju (možda?) da ćeš kupovinom šteneta doge dobiti baš karakter koji si ti zamislila da doge imaju.
dobit ćeš izgled doge, a karakter tu ovisi o nizu stvari dok je pasmina tek teoretska predispozicija (a rekla bih i marketinški trik uzgajivača) - kao i temperament u ljudi, važnije je što se zbiva nakon što kreneš živjeti sa živim bićem, pa to znaš i sama.

mene zbilja zanima zašto ljudi kupuju psa, zato sam pitala zašto BAŠ doga. kako to da bi baš nju voljela više od mješanca?
jer, ja vjerujem da voliš pse, za razliku od onog nekog trola koji priča o lovu i ispitima (samo moj dojam ),
i zato mi nije jasno.
Ima is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 01:09   #100
pade mi napamet drag čovjek koji ima rasnog psa.
on je kao dječačić negdje vidio fotku te pasmine i bi mu sladak, i roditelji su mu tu pasminu kupili.
naravno, zaljubio se u svog psa, bio je tužan kad je pas umro,
i kako bi ublažio tu bol kupio je istu tu pasminu.

mislim da je on primjer neosvještenosti, jer skroz razumijem njegove razloge.
da mu roditelji nisu kupili prvog psa koji mu je bio sladak već da su ga odveli u šinteraj da tamo nekog izabere ne bi on ni sada kupovao.

daklem, osvještavanje u ovom slučaju i rad s djecom mi se čini jasnim odgovorom. tu sve razumijem, ne mislim da je taj čovjek loš ili da je snob ili da ne voli životinje, pse, ljude... zato pitam zašto kupujete? kako? što znate o tome? kako razmišljate o tome?
al bezveze, nije da ću tu provest anketu....


i iako se čini da sam miljama daleko od nekih stvari koje Oko moje priča, nisam, ja samo lakše operiram na manjoj skali

Zadnje uređivanje Ima : 17.01.2012. at 01:10. Reason: ne tog psa, te pasmine, tipf
Ima is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.