Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2014., 08:24   #21
Lik koji je nagovorio Pulu da za dva milijuna kuna osvijetli dizalice tvrdi da je Sunce najveći izvor svjetlosnog zagađenja.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 17:16   #22
pogledajte kako je preuređena Mesnička ulica u Zagrebu, jedna od najljepših u cijelom gradu. Molim vas za komentare, bilo ovdje ili na videu. Hvala!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 01:46   #23
Svakako sve vise bitno pitanje u danasnje vrijeme, tko je imalo cuo o tome sigurno je svjestan koliko je bitno posvetiti bar malo paznje ovome. Do prije par mjeseci prakticki nisam niti ja imao pojima o cemu se radi, onda sam bio na jednom predavanju bas na temu ovoga pa sam uvidio koliko je vazno voditi brigu o svjetlosnim oneciscenjima. Prosli tjedan sam bio na jos jednom predavanju koje je imalo veze sa svjetosnim oneciscenjima pa sam dobio jos malo veci dojam o cijeloj stvari, u najmanju ruku potice na razmisljanje i budi svijest. Sigurno da bi se ljudi trebali informirati, koliko su vazna sva ostala oneciscenja, toliko postaje sve bitnije i ovo. Cesto puta kad promatram grad sjetim se svjetlosnog oneciscenja i posljedica koje ono nosi. Naravno nisu jos u pitanju katastrofalni razmjeri, no vrijedi se na vrijeme educirati.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 12:52   #24
Živim u Jastrebarskom i nisam imao pojma o ovome dok nisam pročitao ovu temu prije par tjedana. I onda sam razmišljao i stvarno da, kad sam bio mali ležali bi na balkonu i sve zvijezde bi se vidjele. A sad je cijelo nebo žuto. A da ne pričam o tome kad snijeg padne, vani kao da je dan. Definitivno treba promijenit uličnu rasvjetu.
Brundlefly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 13:24   #25
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
pogledajte kako je preuređena Mesnička ulica u Zagrebu, jedna od najljepših u cijelom gradu. Molim vas za komentare, bilo ovdje ili na videu. Hvala!
Ne mogu vjerovati ovo...ovo je prestrasno.
Vladavina psihopata.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 14:30   #26
Imamo kuću u jednom selu u Zagorju.
malo seoce,200tinjak stanovnika,uska cestica kroz selo, jedva prođe školski bus.
Lani se nadobudno mijenjala rasvjeta kroz selo.
A rasvjeta kao na Piccadilly Circusu.
I ta ulična lampa nam piči ravno u dnevnu sobu koja ima cijeli zid u staklu,prestrašno nešto.
Stoji na putu kojim dnevno prođe 10 ljudi i osvjetljava njivu,šumu,rastjeruje životinje...
U Komunalnom su nas ismijali kad smo prigovorili za smještaj tog kandelabra od tone betona.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 13:24   #27
@Astrobobo
predivna je slika...svidjelo bi mi se vidjeti Mliječnu stazu, opet!
klona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 14:17   #28
ah, nama je bandekić lepo skockal park, a prije neg je otišel na odmor, aaa :klap::klap:
djuro buha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 07:19   #29
U problematici svjetlosnog onečišćenja vrlo je važan pritisak javnosti, odnosno VAS na lokalne vlasti tako da dobiju uvid u nezadovoljstvo građana postavljenom rasvjetom. Vi MORATE reagirati jer u protivnom nitko neće znati da vas nešto smeta - a pretjerana rasvjeta u vašim stanovima znači zdravstenu opasnost. U protivnom, lokalni šerifi će misliti da je sve ok i uvijek im je zgodno postaviti nove lampice pred izbore jer se tako prosvjetljuju birači o "brizi" za njima.

Što se toga tiče, na otvaranju Mesničke ulice sam prosvjedovao zajedno sa još nekolicinom stanara. Nakon mnogih članaka u medijima, ovih dana su lampice prestale treperiti, a prekjučer su ucrtane zebre i linije na cesti. Ostaje i dalje apsurd uzalud bačenih novaca na dotične katadioptere i pretjerani intenzitet u Streljačkoj, no jedino javnim pokazivanjem nezadovoljstva mogu se spriječiti sljedeći ovakvi pokušaji.

Hrvatska je i dalje u dubokoj krizi, a nova javna rasvjeta odličan je izvor zarade pod krinkom "sigurnosti" i "kvalitete života". Tu rasvjetu svi mi plaćamo iz svojih džepova!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 13:52   #30
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Imamo kuću u jednom selu u Zagorju.
malo seoce,200tinjak stanovnika,uska cestica kroz selo, jedva prođe školski bus.
Lani se nadobudno mijenjala rasvjeta kroz selo.
A rasvjeta kao na Piccadilly Circusu.
I ta ulična lampa nam piči ravno u dnevnu sobu koja ima cijeli zid u staklu,prestrašno nešto.
Stoji na putu kojim dnevno prođe 10 ljudi i osvjetljava njivu,šumu,rastjeruje životinje...
U Komunalnom su nas ismijali kad smo prigovorili za smještaj tog kandelabra od tone betona.
Ja sam huligan i te pizdarije rjesavam floberticom....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 17:04   #31
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
U problematici svjetlosnog onečišćenja vrlo je važan pritisak javnosti, odnosno VAS na lokalne vlasti tako da dobiju uvid u nezadovoljstvo građana postavljenom rasvjetom. Vi MORATE reagirati jer u protivnom nitko neće znati da vas nešto smeta - a pretjerana rasvjeta u vašim stanovima znači zdravstenu opasnost. U protivnom, lokalni šerifi će misliti da je sve ok i uvijek im je zgodno postaviti nove lampice pred izbore jer se tako prosvjetljuju birači o "brizi" za njima.

Što se toga tiče, na otvaranju Mesničke ulice sam prosvjedovao zajedno sa još nekolicinom stanara. Nakon mnogih članaka u medijima, ovih dana su lampice prestale treperiti, a prekjučer su ucrtane zebre i linije na cesti. Ostaje i dalje apsurd uzalud bačenih novaca na dotične katadioptere i pretjerani intenzitet u Streljačkoj, no jedino javnim pokazivanjem nezadovoljstva mogu se spriječiti sljedeći ovakvi pokušaji.

Hrvatska je i dalje u dubokoj krizi, a nova javna rasvjeta odličan je izvor zarade pod krinkom "sigurnosti" i "kvalitete života". Tu rasvjetu svi mi plaćamo iz svojih džepova!
svaka cast na trudu.
LJudi ne znaju, treba osvjestiti ljude, obrazovati ih. Pa npr. pola njih nikad culo za melatonin i njegov utjecaj.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 19:21   #32
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ja sam huligan i te pizdarije rjesavam floberticom....
A to znači dodatne troškove za sve građane Hrvatske plus još dokaz da se zbog huligana mora postaviti dodatna rasvjeta zbog "sigurnosti".

Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
svaka cast na trudu.
LJudi ne znaju, treba osvjestiti ljude, obrazovati ih. Pa npr. pola njih nikad culo za melatonin i njegov utjecaj.
Upravo tako. Evo sada je popularno stavljati LED rasvjetu za koju se tvrdi da je "ekološka" iako zbog plavičaste svjetlosti ima 5x negativniji utjecaj na smanjenje melatonina od obične natrijeve rasvjete. Zašto je popularno? Zato jer je takva rasvjeta dvostruko skuplja od postojeće. Prije 10 godina nije bilo novaca za postavljanje full cut off natrijevih lampi koje bi trošile 50% manje energije, a sada nakon toliko godina krize pronalaze se novci za dvostruko skuplje lampe!

Usput, evo kratkog osvrta (uz fotografije i mjerenja luxmetrom) na trenutno stanje u Mesničkoj ulici u Zagrebu: http://www.ekorasvjeta.net/javna-ras...lice-zg-osvrt/
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 10:11   #33
Na webu Ekorasvjeta je članak o opasnostima plavog svjetla (koje emitiraju moderne LED sijalice).

Također je postavljen tekst o tome kako možete prijaviti svjetlosno onečišćenje. Tekst će se nadopunjavati jer već imamo jedan problem u Ravnoj Gori gdje je ekološka lampa postavljena na dva metra od privatne kuće i svijetli direktno kroz prozor, slično slučaju obitelji Pintar iz Ustrina.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 18:58   #34
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
A to znači dodatne troškove za sve građane Hrvatske plus još dokaz da se zbog huligana mora postaviti dodatna rasvjeta zbog "sigurnosti".
Bez brige zabrinuti gradjanine, ne promijene lampu godinama ...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 17:39   #35
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Bez brige zabrinuti gradjanine, ne promijene lampu godinama ...

Možemo se zajebavati, ali to nije način rješavanja problema.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:46   #36
ma jeli, vi bi zivili u gradovima i uzivali svim blagodatima koje urbana sredina donosi, a da se navecer pogasu sva svitla. ne ide vam to tako

meni su tek nedavno postavili javnu rasvjetu (falim te Boze vise, liti turisti po mraku sa baterijama morali ic po cesti...), a ako mi smeta svitlo, problem risavam jednostavno:

traktor123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 10:03   #37
Quote:
traktor123 kaže: Pogledaj post
ma jeli, vi bi zivili u gradovima i uzivali svim blagodatima koje urbana sredina donosi, a da se navecer pogasu sva svitla. ne ide vam to tako
Nema ni govora o gašenju svjetla već o preosvljetljavanju i rasipanju svjetla u nebo gdje nije potrebno. Pri 10 luxa se normalno može čitati - Trg Bana Jelačića u ZG osvijetljen je sa 80 luxa, u Streljačkoj ulici mjerio sam više od 120!



A sve to plaćamo mi iz vlastitih džepova! Od toga blagodati imaju jedino proizvođači i prodavači struje i rasvjete (da ne spominjemo političare koji sa tri nove lampice kupuju glasove na izborima) jer su vas uvjerili kako ste "sigurni" uz što više rasvjete

Quote:
meni su tek nedavno postavili javnu rasvjetu (falim te Boze vise, liti turisti po mraku sa baterijama morali ic po cesti...),
Turisti su oduvijek bili oduševljeni zvjezdanim nebom jer ga kod sebe nemaju. Sada su svi lungomare preosvjetljeni i nemoguće je napraviti romantičnu šetnju pod zvijezdama. Vjerujem da i natalitet pati jer ljudi se više vole ljubiti u mraku nego pod reflektorima.

Quote:
a ako mi smeta svitlo, problem risavam jednostavno:
Tako je, zabijmo glavu u pijesak. Ptice, kornjače, kukci nemaju luksuz roleta, a svjetlosno onečišćenje vidljivo je u krugu od 300 kilometara. Razvijene zemlje imaju programe gašenja rasvjete tijekom migracije ptica koje ugibaju u tisućama jer se zabijaju u nebodere.



A mi ćemo se zabarikadirati ispod roleta i pustiti da nam novci odlaze u nebo jer je to "za naše dobro".
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 12:46   #38
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Možemo se zajebavati, ali to nije način rješavanja problema.
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nema ni govora o gašenju svjetla već o preosvljetljavanju i rasipanju svjetla u nebo gdje nije potrebno. Pri 10 luxa se normalno može čitati - Trg Bana Jelačića u ZG osvijetljen je sa 80 luxa, u Streljačkoj ulici mjerio sam više od 120!



A sve to plaćamo mi iz vlastitih džepova! Od toga blagodati imaju jedino proizvođači i prodavači struje i rasvjete (da ne spominjemo političare koji sa tri nove lampice kupuju glasove na izborima) jer su vas uvjerili kako ste "sigurni" uz što više rasvjete



Turisti su oduvijek bili oduševljeni zvjezdanim nebom jer ga kod sebe nemaju. Sada su svi lungomare preosvjetljeni i nemoguće je napraviti romantičnu šetnju pod zvijezdama. Vjerujem da i natalitet pati jer ljudi se više vole ljubiti u mraku nego pod reflektorima.



Tako je, zabijmo glavu u pijesak. Ptice, kornjače, kukci nemaju luksuz roleta, a svjetlosno onečišćenje vidljivo je u krugu od 300 kilometara. Razvijene zemlje imaju programe gašenja rasvjete tijekom migracije ptica koje ugibaju u tisućama jer se zabijaju u nebodere.



A mi ćemo se zabarikadirati ispod roleta i pustiti da nam novci odlaze u nebo jer je to "za naše dobro".
Ne uocavas li sinergiju mog i tvog nacina? Niti jedan sam po sebi nece donijeti ozbiljne rezultate
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 07:16   #39
U ponedjeljak u 20h u PUO Velika Gorica će biti tribina o svjetlosnom onečišćenju. Predavač je Korado Korlević iz Višnjana, a nakon rasprave u parku dr. Franje Tuđmana biti će postavljen teleskop za promatranje noćnog neba.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 07:33   #40
Ekološka katastrofa u Daruvaru - postavljena "moderna" LED rasvjeta, pretjeranog intenziteta, koja usput osvjetljava polja i spavaće sobe stanovnika: pogledajte fotografije na ekorasvjeta.net.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.