Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2014., 21:10   #1
Exclamation Otrovne biljke u našim domovima i vrtovima

Ponukana raspravom na temi 'Uređenje vrta' o otrovnosti glicinije, otvaram temu na kojoj možemo pisati o otrovnim biljkama u našim domovima u vrtovima.

Našla sam jedan tekst s popisom 10 najotvonijih vrtnih biljaka:


1. Glicinija / Wisteria

2. Naprstak ili pustikara / Digitalis

3. Hortenzija

4. Đurđica

5. Flamingov cvijet / Anturium

6. Krizantema

7. Oleandar

8. Fikus

9. Azaleja

10. Narcis


Moram priznati da sam ostala iznenađena vidjevši ih ovako, na jednom mjestu jer mnoge viđam gotovo u svakom vrtu. Ovdje kod nas, primjerice, hortenzije. Na mediteranu mislim da i nema vrta bez olenadera. Ako nije u vrtu, onda je u 'pitaru' na balkonu, ispred ulaza u kuću ili ukrašava kafiće.

S ovog popisa u svom wannabe vrtiću imam naprstak, dvije hortenzije i dvije krizanteme, a u domu sam godinama imala fikuse i anturiume, a s proljeća često i đurđice.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 09:24   #2
11. "Solanum karstenii" ili "Solanum microcarpum" tj znano kao Jerusalem cherry, winter cherry iliti zimske rajcice jer najcesce plod koji je kao cherry rajcica daje zimi - otrovan plod

12. Lovor višnja (Prunus laurocerasus)

13. Hedera helix (bršljan) - otrovna cijela biljka

14. Ilex aquifolium (božikovina) - otrovan plod

15. Cotoneaster sp. (dunjarica) - otrovna ali u vecoj kolicini (prije ce se neka zivotinja otrovan nego covjek)

16.Ligustrum sp. (kalina) - otrovna cijela biljka

17. Taxus communis, Taxus sp. (tisa) - otrovna je cijela biljka osim one crvene ovojnice oko crne sjemenke

18. Buxus sempervirens, Buxus sp. (šimšir) - cijela biljka je otrovna

19. Aconitum napellus (jedić ili ljutić) - otrovna cijela biljka

20. Evonymus europaea (kurika) - otrovna cijela biljka

21. Colchicum autumnale L. (mrazovac) - otrovna cijela biljka

22. Sambucus racemosa (Crvena bazga ) - sjemenke su otrovne

23. Galanthus (Visibaba) - otrovna cijela biljka

24. Cyclamen sp. (ciklama) - otrovna cijela biljka


uf nemrem vise pisati a i ne pada mi na pamet jer mi je prerano jos
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 13:13   #3
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
11. "Solanum karstenii" ili "Solanum microcarpum" tj znano kao Jerusalem cherry, winter cherry iliti zimske rajcice jer najcesce plod koji je kao cherry rajcica daje zimi - otrovan plod

12. Lovor višnja (Prunus laurocerasus)

13. Hedera helix (bršljan) - otrovna cijela biljka

14. Ilex aquifolium (božikovina) - otrovan plod

15. Cotoneaster sp. (dunjarica) - otrovna ali u vecoj kolicini (prije ce se neka zivotinja otrovan nego covjek)

16.Ligustrum sp. (kalina) - otrovna cijela biljka

17. Taxus communis, Taxus sp. (tisa) - otrovna je cijela biljka osim one crvene ovojnice oko crne sjemenke

18. Buxus sempervirens, Buxus sp. (šimšir) - cijela biljka je otrovna

19. Aconitum napellus (jedić ili ljutić) - otrovna cijela biljka

20. Evonymus europaea (kurika) - otrovna cijela biljka

21. Colchicum autumnale L. (mrazovac) - otrovna cijela biljka

22. Sambucus racemosa (Crvena bazga ) - sjemenke su otrovne

23. Galanthus (Visibaba) - otrovna cijela biljka

24. Cyclamen sp. (ciklama) - otrovna cijela biljka


uf nemrem vise pisati a i ne pada mi na pamet jer mi je prerano jos
I još tzv. adam.

I sve ostalo što nije jestivo. , stoga lakše bi bilo nabrojiti jestive biljke ili možda prvo odrediti kriterije nabrajanja otrovnih, npr. samo one koje su opasne po život i u malim količinama.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 09:34   #4
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
I još tzv. adam.

I sve ostalo što nije jestivo. , stoga lakše bi bilo nabrojiti jestive biljke ili možda prvo odrediti kriterije nabrajanja otrovnih, npr. samo one koje su opasne po život i u malim količinama.
je al opet soji i cinjenica da nesto sto nece bit opasno po zivot za odraslog covjeka moze bit za dijete
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 15:23   #5
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
je al opet soji i cinjenica da nesto sto nece bit opasno po zivot za odraslog covjeka moze bit za dijete
Ispravak prijedloga: sve biljke koje su opasne po život svih ljudi, počevši od onih koji se mogu sami kretati prostorom (pužući ili hodajući) i "kušati" (lizati, cuclati, žvakati, gristi, gutati) ponuđenu živu i neživu predmetnu stvarnost.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 22:06   #6
Moj vrt je sav otrovan, moram zbog psa ograditi taj dio i za njega posebno napraviti jestivi dio dvorišta.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 12:15   #7
Mislim da je svaka od ovih otrovnih barem u nekom razdoblju bila u mojoj kući/vrtu, a za par njih nisam imao ni pojma da su otrovne

Trenutno u vrtu imam (od ovih otrovnih, i to samo iz prvog posta) đurđice, narcise, hortenziju, krizantemu i oleander. A u kući anturium i fikus
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 00:15   #8
Antrijum ili flemingov cvijet može izazvati pobleme, ali su ga stavili na spisak bezopasnih za kućne ljubimce.

http://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants/f?&field_non_toxicity_value[01]=01

http://www.aspca.org/pet-care/animal...flamingo-plant
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 01:54   #9
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Ponukana raspravom na temi 'Uređenje vrta' o otrovnosti glicinije, otvaram temu na kojoj možemo pisati o otrovnim biljkama u našim domovima u vrtovima.

Našla sam jedan tekst s popisom 10 najotvonijih vrtnih biljaka:


1. Glicinija / Wisteria

2. Naprstak ili pustikara / Digitalis

3. Hortenzija

4. Đurđica

5. Flamingov cvijet / Anturium

6. Krizantema

7. Oleandar

8. Fikus

9. Azaleja

10. Narcis


Moram priznati da sam ostala iznenađena vidjevši ih ovako, na jednom mjestu jer mnoge viđam gotovo u svakom vrtu. Ovdje kod nas, primjerice, hortenzije. Na mediteranu mislim da i nema vrta bez olenadera. Ako nije u vrtu, onda je u 'pitaru' na balkonu, ispred ulaza u kuću ili ukrašava kafiće.

S ovog popisa u svom wannabe vrtiću imam naprstak, dvije hortenzije i dvije krizanteme, a u domu sam godinama imala fikuse i anturiume, a s proljeća često i đurđice.
A koja ukrasna biljka nije otrovna, to je bolje pitanje.
Većina ih je otrovna, čak 99% njih. Neke su smrtno otrovne. Zato se i ne koriste za jelo, već za ukras.

Što se tiče Fikusa. Fikusi su smokve. Smokva koju koristimo za jelo se stručno zove ''Ficus carica''.
I nisu smrtno opasni, već njihov sok, uključujući i onaj od smokve koju koristimo za jelo, nadražuje kožu, čak može i opeći osjetljiviju kožu. Zato neki gule plodove smokve prije jela.
__________________
Gracielita, la rosa mas bella de la Casa Grande.....
Sumrak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 05:30   #10
mrazovac je također otrovan a miješaju ga s medvjeđim lukom

lovor je npr. otrovan za konje
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.