Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 17.06.2011., 00:31   #11
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
I nećemo. Ti si kajkavka. I ne pišeš na kajkavskom. I to su ti krivi čakavci.
Jer kaj nije raširen. A nije raširen jer se ne piše na kajkavskom. A ne piše se jer nije raširen. A čekaj, obuzela me vrtoglavica.
A gdje sam ja rekla da su mi krivi čakavci? Da mi je itko kriv? Mislim, štokavci su isto ikavci, i također govore bija, vidija, tija, uvatija...

Nitko meni nije ni za što kriv. Naprotiv, ja se osjećam kao poliglot, ja njih sve razumijem i prihvaćam. I znam, jer sam učila iz dijalektologije, da je njihova sposobnost prilagođavanja manja od kajkavske i da je često zaodijevaju lokalpatrotizmom. Pogledaj Bandića. On bi, jadan, htio. A ne može. To što oni mene ne prihvaćaju i ne razumiju prije je njihov nego moj problem. Ako želim biti razumljiva, rabit ću standard. Nemam krizu identiteta i ne mislim da sam ga pišući standardno izgubila ili izdala.

Ja uživam u Gibonniju, Gustafima, Tamari... To što mnogi nekajkavci misle da Klinček stoji pod oblakom i mene uvjeravaju da valjda oni znaju (doživjeh to), komično je. I nimalo me ne ljuti.

Samo sam se složila s Gugijem da je kajkavština potisnuta i nezastupljena u govoru i pisanoj riječi. Ne tražeći ni krivce ni razloge. Čemu taj tvoj ton?

Zadnje uređivanje Perzefona : 17.06.2011. at 00:47.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.