Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2007., 14:26   #61
sta bi sa hvalovim molitvenikom,da li si se raspiatao,
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:33   #62
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
pa nekazem da nisu samo u bsoni,vec sirom balkana formirane su knezine,zupe,zato i pricamo ovako,a ne kao poljaci,da su srbi i hrvati,dosli u vecem broju,koje je to ime koje je iskljucivo hrvatsko,dalibor,darko,
Izvrsno. Bar smo se u tome dogovorili. Jasni su zapisi o onima u Istočnoj hercegovini. Zahumlje, Travunija, Neretljani. Ozbiljni povjesničar o tome govori s rezervom jer jednostavno je podataka vrlo malo, ali vrlo se ozbiljno vjeruje da su to kneževine formirane prije dolaska H. i S. Ima više argumenata koje to potvrđuju ali da ne duljimo. U Staroj Bosni je situacija po informacijama još lošija. Nema gotovo ništa iz tog vrlo ranog razdoblja. Ipak, niti je moguće da je bila nenaseljena, niti je moguće da se živjelo u čoporima. Prilično sigurno se može reći da je uoči dolaska Srba i Hrvata na Balkan i na području Bosne bila jedna ili nekoliko formiranih slavenskih kneževina. Da li se slažeš s tim ?
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:39   #63
pa naravno da se slazem,jer srbi i hrvati su ti koji zadnji dosli od slovenskih naroda,a sta je tu problem,ja ne zagovaram neki teoriju o milenijumskoj strosti,ali verujem da su se izmesali,sa romanima,mozda ne u pocetku,ali pod pritiskom turaka narod je odlazi u planine i mesao se romanskim zivljem,
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:49   #64
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
pa naravno da se slazem,jer srbi i hrvati su ti koji zadnji dosli od slovenskih naroda,a sta je tu problem,ja ne zagovaram neki teoriju o milenijumskoj strosti,ali verujem da su se izmesali,sa romanima,mozda ne u pocetku,ali pod pritiskom turaka narod je odlazi u planine i mesao se romanskim zivljem,
Da li ti primjećuješ kako opisuje Kotromaniće srpski povjesničar naveden gore. On navodi da su Kotromanići najvjerojatnije iz bosanske loze makar navodi i drugu teoriju da je stranac. Inače, bilo je rasprava o tim bosanskim prezimenima ( Kodžoman... )s nastavkom "man" koji stvarno navode na njemačko. On srpsko porijeklo ne navodi niti kao mogućnost. Onako ukratko, ne zna se originalno porijeklo Kotromanovića niti će se ikada znati ali najozbilnija i daleko najvjerojatnija pretpostavka je da potječe iz stare bosanske vladarske loze. Danas su Kotromanovići Hrvati. Daj ti meni sada pojasni na temelju čega ti tako srpski samouvjereno tvrdiš da je porijeklom Srbin. Na temelju dva tri zapisa od tisuća njih u kojima se uz nekog Kotromanovića spominje i "srpski". Bosna je oduvjek djelom gravitirala Srbiji jer joj je bila susjed, nekad jača nekad slabija, puno više je gravitirala Hrvatskoj i naravno da češ u tim starim bosanskim zapisima pronaći i ponešto srpsko. Ne određuje to odmah i njihova prava krvna zrnca, više politička. Politički utjecaj.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:52   #65
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
pa naravno da se slazem,jer srbi i hrvati su ti koji zadnji dosli od slovenskih naroda,a sta je tu problem,ja ne zagovaram neki teoriju o milenijumskoj strosti,ali verujem da su se izmesali,sa romanima,mozda ne u pocetku,ali pod pritiskom turaka narod je odlazi u planine i mesao se romanskim zivljem,
Moram napomenuti da si priznavši da preko Drine postoje organizirani slaveni i prije dolaska Srba bacio niz vodu da su to Srbi.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:57   #66
pa da,ali su nametnuli ime srbi,samim tim su poceli da se osecaju srbima,kako je na to uticalo da bas dva plemena budu najaca,srbi i hrvati,mozda je odgovor u tome,sto su bili bolje organizovani,jaci,nakraju zbog rata su i pozvani,ali gde se sloveni pa nisu utopili,primer madjara koliko je samo kod njih slovena,ali to nema cinjenicuda su oni madjari
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:04   #67
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
pa da,ali su nametnuli ime srbi,samim tim su poceli da se osecaju srbima,kako je na to uticalo da bas dva plemena budu najaca,srbi i hrvati,mozda je odgovor u tome,sto su bili bolje organizovani,jaci,nakraju zbog rata su i pozvani,ali gde se sloveni pa nisu utopili,primer madjara koliko je samo kod njih slovena,ali to nema cinjenicuda su oni madjari
Srbi i Hrvati su došavši na Balkan očito bili znatno moćniji od tih razbacanih kneževina koje su zatekli. Neke su pregazili a neke u sljedećim stoljećima polako zauzimali, asimilirali. Svi ti slaveni su s vremenom ili kroatiziorani ili posrbljeni. Bosna se najduže održala, vjerojatno zbog svoje reljefne izoliranosti a i sama je imala razdoblja vladavine nad Hrvatskom ili Srbijom. Ozbiljna povjest se ne upušta u kategorične tvrdnje o porjeklu Bosanaca jer je to nemoguće točno utvrditi već hipotetski navodi da su najvjerojatnije slaveni iz prvog vala. Zato koristi taj neutralan termin "političkog utjecaja" hrvatskih ili srpskih kneževina nad djelovima Bosne.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:09   #68
da je bosma bila posebna zadrzala bi primese jezika tih slovena,kao makedonci ili bugari,nebi predstavljal jezgro srpskog sirenja,
znas li sta su gromile,i zakoga se vezuju,i javlju se u periodu
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:14   #69
ne postoje dokazi o nekoj organizaciji koja je prezivela doseljavanje,pre toga bi ona morala da se ukljuci u kaganta avara,cak bi je vizantinci pominjali,jer su pominjali mnogo beznacajnija plemena,u odnosu na bosnjane,kako ih ti zamisljas,to je samo tvoja teorija,i pri tom je bez osnova,osim price,da je bilo slovena pre srba,jeste bilo,ali je istih slovena bilo do poleponeza,samim tim zar su oni posebni,
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:22   #70
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
da je bosma bila posebna zadrzala bi primese jezika tih slovena,kao makedonci ili bugari,nebi predstavljal jezgro srpskog sirenja,
znas li sta su gromile,i zakoga se vezuju,i javlju se u periodu
Ako ćemo ići u dokazivanje povjesni isječcima onda ste tu neusporedivo jači. Nemam pojma koliko je to Srba i koliko godina toliko pedantno prekapalo po povjesti ove regije.
Naime, vi, pretpostavljam amateri, u 10 minuta, u diskusiji zatrpate sa toliko detalja za koje bi vam trebalo da ih sami vadite, uz dobru školovanost, barem par mjeseci. Uvijek isto. Hrvati imaju što se tiče te pedantno složene arhive isječaka ni dvjestotinu koliko imate vi. Jednostavno, Hrvati se nikada nisu posebno trudili dokazivati svoje prisustvo u Bosni, Crnoj Gori ili Srbiji, makar bi mogli. Mi imamo knjige povjesti i to je to.
Vi Srbi, da ne povjeruješ. Uletite sa tolikom količinom podataka da je Kulen Vakuf ili Kotor Varoš oduvijek srpski da samo staneš i gledaš. Problem te vaše nacionalromantičarske megaarhive je što se temelji na isječcima a ne na cjelini i na kraju šalje u biti lažnu poruku.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:27   #71
nema mega arhiva ja imam fotokopiju fijnickog grbovnika,a da si citao znao bi o cemu ti govorim,ali da prepricavam,stim tvojim stavom,imas zelju da kazes da si profi,ali se drzisneke price o slovenima,koji su preziveli pod imenom bosnjana,a gde su u periodu od 5 veka,pa do 11 veka,kada ih pominje dai,mislis li da samo ti citas,da lsi citao nebi se povlacila prica o hvalovom zborniku,kao bogumilskom dokumentu
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 20:26   #72
Nikakav narod pod imenom Srbi se nije doselio na ove prostore ili na njima boravio prije seobe naroda. Srbima se naziva dio amorfne slavenske gomile koji je bio u službi Bizantinaca u solunskom Serviju i nakon prestanka službe dobio Rašku za naseljavanje. Kao bivši službujući-servi od Bizanta su nazvani Servi što je vremenom iskrivljeno u Srbi. Među njima je vjerojatno bilo i Hrvata, ali i danas zaboravljenih slavenskih rodova i plemena.

Kaže se da su Srbi došli nakon Hrvata, ali se zapravo radi o tome da su dobili svoje ime nakon dolaska Hrvata. Naravno, nevezano za dolazak Hrvata, niti su Hrvati išta imali sa imenovanjem dijela Slavena Srbima/Servima. Naziv je tek pukom slučajnosti sličan sa Lužičanima s kojim ništa nemaju, ni jezik, ni fizionomiju.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:19   #73
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
da je bosma bila posebna zadrzala bi primese jezika tih slovena,kao makedonci ili bugari,nebi predstavljal jezgro srpskog sirenja,
znas li sta su gromile,i zakoga se vezuju,i javlju se u periodu
Znam ja.

"Podizanje gromila (gomila) nad grobovima pokojnika Iliri su koristili već od kasnoga bakrenog doba te tijekom brončanog doba, a tijekom željeznog doba to je bio redovit premda ne i jedini način pokopavanja."

Da nisi čito možda Đorđa Jankovića? Zaboravio čovjek spomenut da vas pretekli Dalmati za cecea 3 iljade godina.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 09:31   #74
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Znam ja.

"Podizanje gromila (gomila) nad grobovima pokojnika Iliri su koristili već od kasnoga bakrenog doba te tijekom brončanog doba, a tijekom željeznog doba to je bio redovit premda ne i jedini način pokopavanja."

Da nisi čito možda Đorđa Jankovića? Zaboravio čovjek spomenut da vas pretekli Dalmati za cecea 3 iljade godina.
i onda su srbi nastavili tu tradiciju do duboko u xii vek,a pre toga je bila prekinuta,ma da,sada pogledaj ko ima obicaj sahranjivanja na raskrscima,koji se takodje vezuje za ilire,imaju srbi,naravno da imamo najvise indoevropskih obicaja nego ostali,jer imamo slabije centralizovanu crkvu,koja manje sankcionise obicaje,
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 09:33   #75
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nikakav narod pod imenom Srbi se nije doselio na ove prostore ili na njima boravio prije seobe naroda. Srbima se naziva dio amorfne slavenske gomile koji je bio u službi Bizantinaca u solunskom Serviju i nakon prestanka službe dobio Rašku za naseljavanje. Kao bivši službujući-servi od Bizanta su nazvani Servi što je vremenom iskrivljeno u Srbi. Među njima je vjerojatno bilo i Hrvata, ali i danas zaboravljenih slavenskih rodova i plemena.

Kaže se da su Srbi došli nakon Hrvata, ali se zapravo radi o tome da su dobili svoje ime nakon dolaska Hrvata. Naravno, nevezano za dolazak Hrvata, niti su Hrvati išta imali sa imenovanjem dijela Slavena Srbima/Servima. Naziv je tek pukom slučajnosti sličan sa Lužičanima s kojim ništa nemaju, ni jezik, ni fizionomiju.
u pravu si kexx,jebe vas 900 godin madjara,mi amorfna masa,tukli se sa istim madjarima,pa nisu nista konkretno uradili,vi padoste ko jabuka,svaka cast
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 09:38   #76
pa da imate samo delic istorije,koja je nas zadesila,vi bi na sva usta trtljali,imate neke legendarne kraljeve i u bivspj jugi nije se mogla naci dobra istorija gde niste ubacili vase megalomanske lagarije,luzicani jesu deo srba,deo nas,koji je pod uticajem poljaka promenio jezik,ali i dalje imaju nacionalni instrument gusle,imamo ista imena sela,prerovo tamo,prerovo ovde,uzice,tamo,i ovde,ljubomir,tamo,i u hercegovini,orlovac tamo i ovde,od toponima,da imena naselja,i to je tebi puka slucajnost,pa vi ste potezali bele hrvate,kao pijani,ima li nekih podataka o njima,nema kada si nestali,luzicani sada jesu poseban narod,ali pre doseljavanja smo bili isti narod
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 09:46   #77
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Ako ćemo ići u dokazivanje povjesni isječcima onda ste tu neusporedivo jači. Nemam pojma koliko je to Srba i koliko godina toliko pedantno prekapalo po povjesti ove regije.
Naime, vi, pretpostavljam amateri, u 10 minuta, u diskusiji zatrpate sa toliko detalja za koje bi vam trebalo da ih sami vadite, uz dobru školovanost, barem par mjeseci. Uvijek isto. Hrvati imaju što se tiče te pedantno složene arhive isječaka ni dvjestotinu koliko imate vi. Jednostavno, Hrvati se nikada nisu posebno trudili dokazivati svoje prisustvo u Bosni, Crnoj Gori ili Srbiji, makar bi mogli. Mi imamo knjige povjesti i to je to.
Vi Srbi, da ne povjeruješ. Uletite sa tolikom količinom podataka da je Kulen Vakuf ili Kotor Varoš oduvijek srpski da samo staneš i gledaš. Problem te vaše nacionalromantičarske megaarhive je što se temelji na isječcima a ne na cjelini i na kraju šalje u biti lažnu poruku.
ner brate,mi imamo podatek jer jednostavno arhive tudje i tudji povesnicari su to videli,nismo mi nametnuli piscu hronike ugarske, sta je video sa druge strane save,nije umetnuo garasnin reci papama rimski,ili franjevcima,ili dominikancima,ja tebe zatrpavam podacima,ali nelazem,jer nikad se nebih upusti u prici,sa laznim podmetacinama,ali ja tebe molim da mi das tvoje podatke odakle si izvukao pricu o bosnjanima,mislim da emate vise nikakvih dokaza,jednostavno nemozete izmisljai,kao racki,on je koristio anale franjevaca,segmentirano,onde gde su odgovarali oni su objavljivani,a tvorci nacije bosnjacke,i druge,jedva su docekali takve istoricare,i isto ponavljate pricu o genima,mali se osvestite.sve lazi proturate,sve moze da se obori,jednostavno,nemize neki pokatoliceni srbin iz like,da bude 30000 godina atriji od istog srbina njegovog rodjaka,ili ili.
i konacno reci mi koja je toeroija,podatke ne da me ti preispitujes,ja tebi odgovorim ti meni e sad sta je ovo,ja tebe jednostavno pitam NA CEMU BAZIRAS PRICU O AUTOHTONOSTI BOSNJANA,RECI VEC JEDNOM,ali sa dokazima ne bajku
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 09:51   #78
znam za dokze iz sluacja gde ja zivim,i to kao obrenovac je nastao kao mesto obra,a ne po dinastiji obrenovic 1865god,pre toga se zvao palez, e sa d neki ustas dominik mandic tvrdi da je obrenovac rec nastala od obra,ili ti avara,dok susedno selo se zove rvati,a rvati su nastali posle ii srpskog ustanka,sa nekoliko hrvatskih porodica koje su tu trgovale,izumrle su,neki su se vratili ,ali krcevina na kom su oni ziveli,nazvana je rvatima,ili arvatima,po seoskim babama,i to vicni dominik mandic uzima kao podatak,bez provere ili bar gvirenja u cinjenice,ako su tako kreirali povjest,kako su tek radili sa mestima koja im mnogo vise znace,tako da bez provere cinjenica nema nista
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 10:36   #79
* codex diplomaticus
* documenta
* acta bosnae
* monumenta serbica

eto, malo to proučite... mislim da ćete se neugodno iznenaditi kad vidite da se današnje političko malteretiranje kojem nas izlažete ne uklapa u srednjovjekovne matrice, o vi veeeeeliki hrvati/srbi/koji-već-jeste...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 10:43   #80
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
i onda su srbi nastavili tu tradiciju do duboko u xii vek,a pre toga je bila prekinuta,ma da,sada pogledaj ko ima obicaj sahranjivanja na raskrscima,koji se takodje vezuje za ilire,imaju srbi,naravno da imamo najvise indoevropskih obicaja nego ostali,jer imamo slabije centralizovanu crkvu,koja manje sankcionise obicaje,
To i je vaš problem, kao što ti rekoh. Vi bi bili sve odjednom. Iliri imaju gromile par tisuća godina prije vas, Veneti imaju gromile par tisuća godina prije vas, imaju ih i Rusi, ima ih i u srednjem Dnieparskom bazenu, odakle, po najnovijim istraživanjima, potiču pra-Slaveni.

Na ovim prostorima, i na prostorima di taj tvoj povijesničar nalazi "Srpske" gromile, žive i dan danas pretežno potomci Ilira i ostalih, kako god se zvali do 25k godina unazad. Al, ne, gromile u 7. stoljeću su Srpske. Ne jebe vas kaj pritom nema ni trunke logike.

Osim toga, taj priznati povjesničar mi je malo pao u očima kad dovršava svoj intervju o gromilama s "pravom na srpsko tlo". Preporučam da se malo više odlučite što ste. Ima autohtonih teorija, ima pra-Slavenskih, ima Iranskih, al, da ga jebeš, nemožete bit sve odjednom. Malo su ti preci Lužički Srbi, koji govore svime samo ne Srpskim, i imaju najveći postotak Slavenskog gena na svijetu (a vi imate najmanji od svih Slavenskih naroda). Al onda ste malo nositelji indoevropskih običaja, jer su Iliri valjda netragom nestali, makar i dan danas imaju najviše potomaka na tim područjima di se nalaze gromile. Pa Iransko pleme, pa ovo pa ono. U svemu tome (ko i za nas) može biti pomalo istine, no nitko nezna definitivne odgovore, a nova istraživanja su stvari dodatno zakomplicirala.

A kaj se tiče povjesničara, dokumenata ima na sve strane, i za jedne i za druge. Možemo se do besvijesti nabacivati. Pun kurac je politikantskih falsifikata, sa svih strana, vaše, naše, vatikanske, bizantske, madjarske, dubrovačke. Pun kurac priča iz pete ruke ,nastalih par stoljeća nakon dogadjaja. Pogledaj samo kako ti je Časlav krivotvorio djedov (Stojimirov) pečat, da bi ojačao svoje vladarske pozicije (kupiste ga nedavno na nekoj dražbi).

I daj se zato malo smiri i filtriraj informamacije. Ovo pozivanje na "tlo" nam je svima donijelo hrpu sranja i ne pomaže nikome, jer se ionako ništa neće promijeniti. A raspetljat povijest bi bilo zgodno, ima par novih dosta uzbudljivih radova na polju lingvistike, genetike, koji će neke stvari pojasnit. Malo strpljenja. SAmo prestanite više s megalomanijom. Vjerujem da nikom ne bi smetalo da su svi živi Srbi, kad bi to imalo neki pozitivan prizvuk. Koji ste sami uništili megalomanijom.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.