Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2015., 12:14   #9541
Molila bih pomoć oko uplate zeteznih kamata kod plaće.
Za Zateznu kamatu na MIO II znam da se radi JOPPD obrazac, ali kako da uplatim kamatu na ostale doprinose.
Napišem samo nalog za plaćanja na iznos koji vidim na poreznoj kartici ili treba još nešto?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 20:58   #9542
Wink Molim pomoć RPO

Moram popuniti rpo za obrt, paušalno, tek otvoren obrt za pružanje usluga popravka, dakle nosim rpo na poreznu, e sad pitanja:

1. točka 2. zaokružim 2.5?
2. točka 3. opunomoćenik - treba li biti koji, trebam li to ispuniti?
3. Prilog A - mbg - dal je to jmbg građana?
4. Prilog B - (vidim a se mene ne tiče) - ništa ne ispunjavam ili prekrižim?

i što još priložim uz to, please help
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 21:54   #9543
Quote:
GROZD23 kaže: Pogledaj post
Molila bih pomoć oko uplate zeteznih kamata kod plaće.
Za Zateznu kamatu na MIO II znam da se radi JOPPD obrazac, ali kako da uplatim kamatu na ostale doprinose.
Napišem samo nalog za plaćanja na iznos koji vidim na poreznoj kartici ili treba još nešto?
npr. za MIO 1:

model: HR68
pbo: 8168-OIB-15000

Znači ne radiš JOPPD ali za 2015.g. umjesto broja jopca stavljaš oznaku 15000.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 10:36   #9544
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ako rasčlanimo stvari vidjeti ćemo da nije darivanje - radi se o nagradnoj igri koju organizira druga pravna osoba, a oni (daruju) djele nagrade. Za protuuslugu će reklamirati prvu tvrtku putem svog medija.

Najčišće bi bilo kada bi išli računi pro i kontra.
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Sponzorstvo je, definitivno!
Međutim, u tekstu pitanja je navedeno da druga strana ne bi htjela da se izmjenjuju fakture.
Drugim riječima, u startu odbija sponzorstvo kao opciju. I u takvoj situaciji je rješenje da se daje roba, ali se obavezno mora obračunati PDV. Druga strana će potpisati primitak robe, ali se neće nigdje spominjati protuusluga.
Moja priča sa časopisom dobiva nastavak (samo da napomenem da nemam osobno veze sa knjgovodstvom,ali želim shvatiti poantu ove priče od Vas ovdje stručnih):

obzirom da sa stanja nekako moram skinutu 10 artikala u vrijednosti 2000.00kn (sa pdvom), časopis me traži da njima izdam fakturu sa 80% rabata, jer oni će mojih 10 artikala darovati svojim novim preplatnicima, a u tom slučaju ovih 2000.00 kn - PDV je 1600 kn, a oni tih 400 kn (odnosno moj PDV) ne mogu koristiti.

ili opcija dva:

da im izdam fakturu na puni iznos i još im uplatim tih 400 kn ...


znači ja sam i u jednoj i u drugoj varijanti u extra minusu....jel tako?...ne razumijem kakav bi to kompenzacija onda bila?...u prvom slučaju sa 80% rabata na 2000kn =400 kn, to je puno manje od nabavne cijene mojih artikala, a u drugom slučaju em što bi im dala 2000kn u robi, još bi extra trebala uplaćivati 400 kn.


Da li me razumijete?

htjela bi riješiti situaciju u obostranu korist i da i jedna i druga strana bude zadovoljna- ravnopravno.
Zbog ovih zavrzlama oko papira je i časopis na početku dogovaranja priče forsirao da se ne fakturira ništa, ali ja bez papira ne znam ni sama kako bi riješila stvar, a da mi sve štima.

Molim Vas za savjet...
postaricamlada is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 22:53   #9545
Postovani, da li ste do sada imali ovakav slucaj kod poduzeca koji su u sustavu obracuna prema naplacenim naknadama: knjizim izvod i placen je ulazni racun u 2-om mjesecu, medutim nemam racun za koji mogu vezan placanje po izvodu. Dakle, nemam osnovu za koristenje pretporeza. Racun mi je donesen u 3-em mjesecu nakon slanja pdv obrasca za veljacu. Kako koristiti pretporez u mom slucaju? Kako ste rijesili situaciju ako ste imali? Unaprijed hvala
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 23:15   #9546
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Postovani, da li ste do sada imali ovakav slucaj kod poduzeca koji su u sustavu obracuna prema naplacenim naknadama: knjizim izvod i placen je ulazni racun u 2-om mjesecu, medutim nemam racun za koji mogu vezan placanje po izvodu. Dakle, nemam osnovu za koristenje pretporeza. Racun mi je donesen u 3-em mjesecu nakon slanja pdv obrasca za veljacu. Kako koristiti pretporez u mom slucaju? Kako ste rijesili situaciju ako ste imali? Unaprijed hvala
Ja sam imala nešto slično kod jednog, pretpostavljam da radiš u Synesisu...i to s naplaćenim naknadama je loše rješeno....

Ja sam imala prijelaz od drugog knjigovođe a nisam imala početna stanja, i onda sam zatvorila nove račune, a u biti je bio plaćen dug iz prošle godine, i ako ideš naknadno mijenjat radiš kuršlus u programu, pa kad sam to skužila, onda sam vraćala backup od prethodnog dana...

Nemaš druge nego ručno ispraviti - poveži preko izvoda, a u PDV obracu ručno ispravi.

Baci kontrolu obavezno kad napraviš PDV, stavi u excelicu sve što si slala poreznoj + ovaj zadnji mjesec i napravi jedan novi za sva 3 mjeseca da vidiš jel ti se sve poklapa u zbroju...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 23:25   #9547
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ja sam imala nešto slično kod jednog, pretpostavljam da radiš u Synesisu...i to s naplaćenim naknadama je loše rješeno....

Ja sam imala prijelaz od drugog knjigovođe a nisam imala početna stanja, i onda sam zatvorila nove račune, a u biti je bio plaćen dug iz prošle godine, i ako ideš naknadno mijenjat radiš kuršlus u programu, pa kad sam to skužila, onda sam vraćala backup od prethodnog dana...

Nemaš druge nego ručno ispraviti - poveži preko izvoda, a u PDV obracu ručno ispravi.

Baci kontrolu obavezno kad napraviš PDV, stavi u excelicu sve što si slala poreznoj + ovaj zadnji mjesec i napravi jedan novi za sva 3 mjeseca da vidiš jel ti se sve poklapa u zbroju...
Da radim u Synesisu i bas je lose rijeseno, tj. uopce nemamo rjesenje, a cesto ce se dogadati sada. Mislila sam knjiziti izvod normalno kako je, a kada dobijem racun rucno na dno ure upisat kada je placeno, s tim da necu staviti pravi datum jer mi je rok prosao, vec novi datum u mjesecu u kojem cu koristiti pretporez. Na kraju dobijem na konto kartici stvarno stanje kada je racun placen, pretporez koristim kada dobijem racun i ura mi je zatvorena. Tada ne bih morala rucno ispravljati pdv obrazac, jer mi program sam povuce kada je racun zatvoren. Devil sto mislis, dal je to ok?
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 23:37   #9548
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Da radim u Synesisu i bas je lose rijeseno, tj. uopce nemamo rjesenje, a cesto ce se dogadati sada. Mislila sam knjiziti izvod normalno kako je, a kada dobijem racun rucno na dno ure upisat kada je placeno, s tim da necu staviti pravi datum jer mi je rok prosao, vec novi datum u mjesecu u kojem cu koristiti pretporez. Na kraju dobijem na konto kartici stvarno stanje kada je racun placen, pretporez koristim kada dobijem racun i ura mi je zatvorena. Tada ne bih morala rucno ispravljati pdv obrazac, jer mi program sam povuce kada je racun zatvoren. Devil sto mislis, dal je to ok?
Hmm, možda i nije loša ideja...znači kad knjižiš URU dole bi u plaćeno stavila datum npr. 01.03. (iako je plaćeno recimo 20.02. - izvod), dole u napomenu možeš staviti izvod 20.02. / PDV 03-2015.

Na taj način bi kartica štimala, a i PDV bi vukao jer on vuče po toj tablici plaćanja...a kad otvoriš tu URU dole u napomeni ti sve piše...

Mislim da bi moglo tako...ali voljela bi da Apis potvrdi da nam nije nešto promaklo, ona ipak radi godinama u Synesisu i poznaje ga u dušu,

APIS javi seeeee !
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 00:55   #9549
Ovdje je problem prekasno donesen račun pa je to u osnovi druga priča koja nema veze s tehnikom knjiženja.
Pretpostavljam da prema podacima napisanim na računu, račun spada u veljaču i da se trebao tada i naći u PDV obrascu.
Napravila bih ispravak predanog obrasca.
Vaša koncepcija je OK, ako iz nekog razloga nije "poželjno" obrazac ispravljati.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 08:40   #9550
Jednom dsvno lili p mii je napisala da pretporez koristim kada dobijem racun. Da se razumijem, ja sam dohodas, pa ne vodim pravo racunovodstvo. Ali ako su za odijanje pretporeza potrebni svi elementi racuna, bla, bla...ja bih takoder rucno upisala na rn datum kada sam gandobila i picila pretporez.

Ako se smijem umijesati.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 08:59   #9551
Evo i ja ću dati svoje gledište oko toga... pdv odbijam kad dobijem račun i zatvaram ga sa 01.u mjesecu za koji radim obračun. Jer to mi je ista stvar kao kod dklasičnog doo kod kojeg se pdv odbija odmah po ispostavljenom računu,a ne dobijemo ga. Ne idem onda svaki mjesec ispravljati pdv obrazac jer baš svi klijenti mi donesu pokoji račun iz prethodnog mjeseca nego stavim datum kad sam ga dobila i knjižim u novi mjesec. Tak i kod ovih po naplati. Izvode proknjižim,nemam kaj povući jer nema računa,ali kartica štima,a u datum naplate ručno ukucam 01. obračunskog mjeseca. Država nije oštećena jer se pretporez odbio čak kasnije nego je mogao,tak da pićim tako.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 11:04   #9552
Hvala svima na misljenjima. Trudit cu se da racune dobijem na vrijeme, a ako ne, onda cu u koristiti pretporez kada ih dobijem. Referentica uvijek nesto negoduje kad ispravljam obrazac, pa mi je zbog toga najvise problem. Isto mislim da nije greska koristiti pretporez u drugom obracunskom razdoblju, jer ko ce uc u trag svim racunima. Morala bih onda stalno strepiti oko toga, a malo je 20 dana da se sve dovede u savrsen red :-) hvala
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 12:48   #9553
Kako računate na PD obrascu broj zaposlenih na osnovu stvarni sata rada na kraju poreznog razdoblja?
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 14:36   #9554
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Evo i ja ću dati svoje gledište oko toga... pdv odbijam kad dobijem račun i zatvaram ga sa 01.u mjesecu za koji radim obračun. Jer to mi je ista stvar kao kod dklasičnog doo kod kojeg se pdv odbija odmah po ispostavljenom računu,a ne dobijemo ga. Ne idem onda svaki mjesec ispravljati pdv obrazac jer baš svi klijenti mi donesu pokoji račun iz prethodnog mjeseca nego stavim datum kad sam ga dobila i knjižim u novi mjesec. Tak i kod ovih po naplati. Izvode proknjižim,nemam kaj povući jer nema računa,ali kartica štima,a u datum naplate ručno ukucam 01. obračunskog mjeseca. Država nije oštećena jer se pretporez odbio čak kasnije nego je mogao,tak da pićim tako.
ja radim potpuno isto već godinama i nitko mi nije prigovarao u kontrolama..
samo još priklamam kovertu s datumom primitka jer mi je tad zaveden račun i u uruđbeni...
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 17:45   #9555
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Hvala svima na misljenjima. Trudit cu se da racune dobijem na vrijeme, a ako ne, onda cu u koristiti pretporez kada ih dobijem. Referentica uvijek nesto negoduje kad ispravljam obrazac, pa mi je zbog toga najvise problem. Isto mislim da nije greska koristiti pretporez u drugom obracunskom razdoblju, jer ko ce uc u trag svim racunima. Morala bih onda stalno strepiti oko toga, a malo je 20 dana da se sve dovede u savrsen red :-) hvala
Nije greška koristiti pretporez u drugom obračunskom razdoblju, a pogotovo kada se porez plaća po nastanku poslovnog događaja.
U ovom slučaju se porez plaća prema naplati (načelo blagajne) pa bi trebalo u kontrolnim evidencijama (usporedba plaćanja i PDV obrasca) imati zabilježeno da promet dobavljača (naplata) odstupa od obrasca.

@devilgirl, razmišljam o jednoj kontrolnoj evidenciji, ali nisam probala pa ću ostaviti za neku drugu priliku (samo gruba naznaka: htjela bih dodati i izvještaj tijek novca u kontrolu unesenih stavaka, ...).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 21:05   #9556
molim za pomoć kod deviznih izvoda

Molila bih za pomoć kada imam na izvodu da mi piše prijenos sredstava to je uplata iz jedne banke u drugu dali taj iznos stavljam odma na konto 1009 ili kako? molim vas za pomoć. I kada imam na izvodu prikaz da je podignut novac sa bankomata to se knjiži na konto obveze ali koji je to konto nemogu ga nać?
helenex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 00:05   #9557
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Nije greška koristiti pretporez u drugom obračunskom razdoblju, a pogotovo kada se porez plaća po nastanku poslovnog događaja.
U ovom slučaju se porez plaća prema naplati (načelo blagajne) pa bi trebalo u kontrolnim evidencijama (usporedba plaćanja i PDV obrasca) imati zabilježeno da promet dobavljača (naplata) odstupa od obrasca.

@devilgirl, razmišljam o jednoj kontrolnoj evidenciji, ali nisam probala pa ću ostaviti za neku drugu priliku (samo gruba naznaka: htjela bih dodati i izvještaj tijek novca u kontrolu unesenih stavaka, ...).
Pocetnica sam pa su mi jos sve upitnici, ali evo jedan banalan primjer. Ta ista firma je platila FINI 230 kn prosli mjesec za javnu objavu, i evo nama stigne jucer racun s datumom ovog mjeseca. Evo, kako u ovom slucaju postupiti?
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 01:00   #9558
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Pocetnica sam pa su mi jos sve upitnici, ali evo jedan banalan primjer. Ta ista firma je platila FINI 230 kn prosli mjesec za javnu objavu, i evo nama stigne jucer racun s datumom ovog mjeseca. Evo, kako u ovom slucaju postupiti?
Vrlo dobar primjer! U idućem mjesecu, nema druge.
Samo treba ustrojiti dobru evidenciju između novčanog toka i PDV-evidencija.

Bubamara me podsjetila da sam ranije, kod dohodaša knjižila plaćanja dobavlača bez računa na posebnu šfru troška, a kada bi došao račun, preko druge šifre troška (uvijek je bila sa minus knjiženjima) stornirala trošak i prenijela na zatvaranje računa. Minus i plus bi neutralizirali promet po žiro-računu (u slučaj virmanskog plaćanja), a uvijek sam mogla vidjeti (obzirom na vođenje dvije šifre troška, koja uplata još nije "prenjeta" na dobavljača i s takvim pregledom nad šiframa troška nisam ništa držala u "glavi".

Paralela tome bi kod dobitaša bila dva konta u aktivi (crni i svjesno crveni) za plaćanja bez računa (kada ne postoji račun za predujam), ako netko želi imati brzi uvid u "neriješene" doznake, kojih nema u PDV obrascu.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 01:07   #9559
Quote:
helenex kaže: Pogledaj post
Molila bih za pomoć kada imam na izvodu da mi piše prijenos sredstava to je uplata iz jedne banke u drugu dali taj iznos stavljam odma na konto 1009 ili kako? molim vas za pomoć. I kada imam na izvodu prikaz da je podignut novac sa bankomata to se knjiži na konto obveze ali koji je to konto nemogu ga nać?
I jedan i drugi slučaj idu preko prijelaznih konta.
Bankomat tek putem prijelaznog konta unesi u blaganu ili (novovalno knjiženje) zatvori dugovno obvezu za nabavke gotovinom.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 11:33   #9560
Imam slijedeće pitanje: S obzirom da se je promjenio uplatni račun za šume, a ujedno i poziv na broj kod njega da li se sada u obrascu OKFŠ pod rbr. 8 "uplaćeni iznos" ne upisuje ništa s obzirom da su prethodne uplate išle na drugi račun s drugim pozivom na broj? Također me zanima da li će od ove godine Porezna voditi računa o uplatama za šume i da li se njoj dostavlja OKFŠ obrazac.

Unaprijed zahvaljujem
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.