Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Treba li ukinuti fizički papirnati novac i prijeći na elektronički u potpunosti?
Da, što čim prije to bolje 25 33.78%
Da, ali ne u bližoj budućnosti 1 1.35%
Ne, možda tek u dalekoj budućnosti 12 16.22%
Ne, nikada jer volim kad šuška 36 48.65%
Glasovatelji: 74. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2015., 02:05   #1
Elektronički novac i treba li nam papirnati novac više uopće?



Pozdrav, tema je dosta kompleksna, ali krenimo od povijesti novca. U početku je razmjena dobara bila čisto fizička tzv. trampa (npr. 5 ovaca za jednu kravu i sl.). Naravno takva trgovina često je bila manje pravedna i naravno nisi uvijek mogao točno znati kvalitetu tj. vrijednost razmijene robe.

Naravno postojale su visoko vrijedne robe koje su se lako prenosile i bile vrijedne svima dakle univerzalno poput zlata, srebra, dragog kamenja i sl. One su postale prirodnim slijedom događaja najpopularniji predmet za zamjenu roba. Takav proto-novac još nije bio potpuno sličan današnjem dok se nisu u sustav uplele strukture vlasti koje su jamčile vrijednost te robe... tako je recimo carski ili kraljevski biljeg na zlatnicima i srebrnjacima jamčio njihovu stvarnu vrijednost. Takav novac se zvao vrijednosni novac, tj. cijenu mu je određivala vrijednost materijala od kojeg je izrađen. Dakle 1 novčić je uvijek vrijedio kao drugi takav novčić iste težine i materijala izrade... Sljedeći korak je bio današnji novac tzv. reprezentativni novac sačinjen od neplemenitih materijala kao što su jeftini metali i papir čija je vrijednost reprezentativna, a jamčile su je novčarske organizacije u nekom dijelu svijeta.

Danas međutim već imamo i elektronički novac tj. plaćanje putem raznih kartica (najbolji ekvivalent klasičnom novcu jesu maestro kartice s kojih se iznos momentalno prebacuje u trenu trgovine). Sustav je trenutno dvojan, ali imamo li više uopće potrebu za fizičkim reprezentativnim novcem? Logično nameće se pitanje budući da postoji tehnologija koja je sveprisutna i uvijek prisutna koliko nam uopće kao civilizaciji treba više treba takav reprezentativni novac u fizičkom obliku. Sama fizička stvarnost novca ne jamči njegovu vrijednost (budući da nije vrijednosan sam po sebi), a donosi gomilu neželjenih posljedica.

Samo neke od prednosti elektroničkog novca su: preciznija robna razmjena dakle u najmanju decimalu, lakoća i sigurnost prenošenja (zaštićen privatnom zaporkom), nemogućost fizičkih razbojstava koja nose visok rizik od životne ugroze (cyber kriminal postoji međutim potrebna su visoka znanja ili složene obmane za takve krađe i fizička ugroza za žrtve je nikakva,a postoje i efikasni načini prevencije te je u pravilu najveći rizik na novčarskoj organizaciji koja mora jamčiti sigurnost), nadalje obavljenje nelegalnih poslova i razmjene nelegalnih roba je uvelike smanjena, kao i mogućnosti utaje poreza i drugh sumnjivih radnji... Sigurno ih ima još podosta. Danas imamo i mobilne elektroničke uređaje kojiu mogu jamčiti dostupnost i prisutnsost takvog novca uvijek i svugdje bez obzira i na eventualni privremeni ispad električne mreže tako da sve tehnološke preduvjete imamo i mogli bi krenuti u potpuno prebacivanje ionako reprezentativnog novca u digitalnu sferu.

Jedini problem je po meni (ako je problem uopće) to što su sve takve transakcije do neke mjere javne tj. dostupne novčarskim kućama i vlastima (recimo ne želite da drugi znaju koje ste igračke kupili u sex shopu ili koliko ste piva sinoć popili i sl). Međutim lako rješenje jest postavlje neoznačenih pretplatnih kartica na koje bi se mogao prebaciti određeni iznos novca neke manje vrijednosti recimo do 1000-njak eura koje bi se mogle koristi za osobne transakcije koje su anonimne. Takve kartice mogle bi imati pin koji postavlja korisnik pri prvoj aktivaciji iste u novčarskoj kući tako da bi bile sigurnije od pairnatog novca, a opet čuvale bi anonimnost pojedinca pri transakciji. Naravno to bi bilo ograničeno do nekih manjih iznosa potrebnih za svakodnevne situacije, a koji nisu sumnjivi.

Što vi mislite? Vidite li još neke prednosti ili neke mane koje nisam spomenuo?
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 08:45   #2
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
[IMG]
Jedini problem je po meni (ako je problem uopće) to što su sve takve transakcije do neke mjere javne tj. dostupne novčarskim kućama i vlastima (recimo ne želite da drugi znaju koje ste igračke kupili u sex shopu ili koliko ste piva sinoć popili i sl). Međutim lako rješenje jest postavlje neoznačenih pretplatnih kartica na koje bi se mogao prebaciti određeni iznos novca neke manje vrijednosti recimo do 1000-njak eura koje bi se mogle koristi za osobne transakcije koje su anonimne. Takve kartice mogle bi imati pin koji postavlja korisnik pri prvoj aktivaciji iste u novčarskoj kući tako da bi bile sigurnije od pairnatog novca, a opet čuvale bi anonimnost pojedinca pri transakciji. Naravno to bi bilo ograničeno do nekih manjih iznosa potrebnih za svakodnevne situacije, a koji nisu sumnjivi.

Što vi mislite? Vidite li još neke prednosti ili neke mane koje nisam spomenuo?
Novčarska kuća ne vidi koju si igračku kupio nego vidi da si potrošio x novaca na prodajnom mjestu neka.firma d.o.o. Tako da takvih problema nema iako ne vidim gdje bi bio problem da netko u nekoj novčarskoj kući, koji me uopće ne pozna, znao koliko sam piva popio. Više bi me zabrinjavalo što bi me vidjela okolina.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 11:47   #3
Može koji (legalni) argument zašto je papirnati novac bolji od suprotne strane? Još jedan argument protiv iako manji je higijensko-sanitarna strana upotrebe papirnatog novca.

Evo i prilog o zemlji koja je blizu:

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...ss-Sweden.html

Zadnje uređivanje Mudskipper : 23.04.2015. at 11:57.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 11:52   #4
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Novčarska kuća ne vidi koju si igračku kupio nego vidi da si potrošio x novaca na prodajnom mjestu neka.firma d.o.o. Tako da takvih problema nema iako ne vidim gdje bi bio problem da netko u nekoj novčarskoj kući, koji me uopće ne pozna, znao koliko sam piva popio. Više bi me zabrinjavalo što bi me vidjela okolina.
Slažem se da nije problem. Također već i danas tvrtke poput telekoma ili institucije poput bolnica imaju moguće potpune podatke o nama vezana na spomenute djelatnosti međutim zakonom su zaštićeni podaci korisnika usluga tako da isto treba samo prenijeti u novčarski sektor što već uostalom i jest tako.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 21:16   #5
Ako ćemo navoditi samo legalne razloge protiv, onda vi meni navedite samo legalne razloge protiv toga da vam netko u glavu ugradi čip koji će eksplodirati čim prekršite neki zakon. Potpuno ista stvar Ako ne kršiš zakon ne smeta ti, jelda?


Inače, podržavam uvođenje elektroničkog novca, ali ne još, nego tek kad se uvedu uvjeti za to.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 22:36   #6
Znaci da kuna onda postaje elektricna kuna.....sad brzo iskace iz djepa,a tek kad bude elektricna pa onda poput munje iskoci iz djepa.....stoga najbolje da kuna bude izuzeta i da papirnatu zaminimo sa kamenom kunom


Powered by-North Atlantic Terrorist Organisation-
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 22:38   #7
Quote:
sebastijan72 kaže: Pogledaj post
Ako ćemo navoditi samo legalne razloge protiv, onda vi meni navedite samo legalne razloge protiv toga da vam netko u glavu ugradi čip koji će eksplodirati čim prekršite neki zakon. Potpuno ista stvar Ako ne kršiš zakon ne smeta ti, jelda?
Jednostavno: ugrađivanjem takvog čipa kazna nije proporcionalna prekršaju... Tako da nije ista stvar. Marginalno slično bi bilo ugrađivanju čipa koji će te sprečavati da uopće prekršiš zakon, što je u redu pod uvjetom da su zakoni dovoljno dobri i ostavljaju prostor slobodi (znači u liberalnim demokratskim ne totalitarnim konzervativnim društvima). Kad tehnlogoja dosegne taj stupanj ja sam recimo za ugrađivanje čipova kriminalcima ako ikad bude dozvoljeno...i danas i u nekim slučajevima filamo lijekovima kako bi kontrolirali nagon pr. kod pedofilije tako da već isto imamo. Ovo s elektronskim novcem je puno manje kontroverzno jer nikako izravno ne utječe na slobodnu volju ljudi.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 23:38   #8
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Znaci da kuna onda postaje elektricna kuna..-
Ma kakva kuna, euro će već biti odavno dok bude prva prilika za uvesti elektronički novac... po meni treba ići polako npr. davati popuste na elektroničke transakcije, a ne na keš kao sada. I tako polako privikavati mase.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 09:02   #9
Quote:
sebastijan72 kaže: Pogledaj post
Ako ćemo navoditi samo legalne razloge protiv, onda vi meni navedite samo legalne razloge protiv toga da vam netko u glavu ugradi čip koji će eksplodirati čim prekršite neki zakon. Potpuno ista stvar Ako ne kršiš zakon ne smeta ti, jelda?


Inače, podržavam uvođenje elektroničkog novca, ali ne još, nego tek kad se uvedu uvjeti za to.
A zašto bi tebi smetalo uvođenje elektroničkog novca kad navodiš takve bizarne primjere? I koje to uvjete treba uvesti?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 09:05   #10
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
Ma kakva kuna, euro će već biti odavno dok bude prva prilika za uvesti elektronički novac... po meni treba ići polako npr. davati popuste na elektroničke transakcije, a ne na keš kao sada. I tako polako privikavati mase.
Velike trgovine to već imaju, tamo nikad nema popusta za keš a ponekad imaju popuste na neke kartice.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 12:44   #11
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Velike trgovine to već imaju, tamo nikad nema popusta za keš a ponekad imaju popuste na neke kartice.
Da, ali slabo je to i nije sustavno uopće... puno češće imaš situaciju gdje je popust na keš.

Inače većina našeg novca je i danas virtualna, samim razvojem i sveprisutnošću pametnih telefona, kao i kartica gotovina će malo po malo biti skroz potisnuta. Za deset godina će sigurno preko 80% transakcija u trgovinama biti čisto elektronička.

Takvom sustavu najviše će se opirati oni koji rade na crno, peru novac preko legalnih poduzeća ili na druge načine rade utaje poreza (mislim biti će i tada načina za isto, ali puno teže će ići). Kada država i državni službenici sami ne bi zlorabili sustav i poslovali protivno zakonu onda bi što počeli priređivati teren za prijelaz na takav sustav jer uređenim državama isti više odgovara.

Zadnje uređivanje Mudskipper : 24.04.2015. at 13:08.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 14:34   #12
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
druge načine rade utaje poreza
Utaja poreza tek znači maskiranje zarađenog novca da ga država ne ukrade, pod prijetnjom otmice ili ubojstva, da može nesmetano uništavati gospodarstvo i naređivati ljudima kako da žive život.

Treba prijeći na elektronički novac, ali na kriptonovac, poput Bitcoina, tako da ga država ne može ukrasti.
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 21:58   #13
Quote:
Filicro kaže: Pogledaj post
Utaja poreza tek znači maskiranje zarađenog novca da ga država ne ukrade, pod prijetnjom otmice ili ubojstva, da može nesmetano uništavati gospodarstvo i naređivati ljudima kako da žive život..
Anarhističke gluposti.... po mom viđenju.

Iz mog iskustva ljudi sa ovakvim i sličnim stavovima obično su prvi u redu kad treba izmusti lovu od države u obliku poticaja ili raznih prava. Utaja nije maskiranje zarađenog već čista krađa od države odnosno posredno od svih ostalih koji plaćaju poreze redovno.

Da se mene pita ustrojio bi agenciju poput američkog IRS pa uz oduzimanje svih stečenih dobara oni koji se ovim bave dobili bi i desetogodišnji plaćeni odmor u jednoj rekreacijskih ustanova tipa lepoglava, remetinec ili valtura.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 22:44   #14
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
Anarhističke gluposti.... po mom viđenju.

Iz mog iskustva ljudi sa ovakvim i sličnim stavovima obično su prvi u redu kad treba izmusti lovu od države u obliku poticaja ili raznih prava. Utaja nije maskiranje zarađenog već čista krađa od države odnosno posredno od svih ostalih koji plaćaju poreze redovno.

Da se mene pita ustrojio bi agenciju poput američkog IRS pa uz oduzimanje svih stečenih dobara oni koji se ovim bave dobili bi i desetogodišnji plaćeni odmor u jednoj rekreacijskih ustanova tipa lepoglava, remetinec ili valtura.
Kolega kako bi bilo da se za početak založiš da sve basnoslovno bogate kompanije i pojedinci koje posluju preko off-shore zona i ne plaćaju stotine mrld eura/dolara poreza počnu napokon plaćati poreze u svojim zemljama........... umjesto što se trudiš uzeti i zadnji novčić sirotinji i srednjem sloju?

Što kažeš na to.......:klap:
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 23:59   #15
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Što kažeš na to.......:klap:
Kažem da ako oni rade protuzakonito ne znači da je imalo bolje ako isto radi netko od malih riba... Isto kao da ja kažem zato što država može ubijati ljude u ratovima kakav je problem ako ja nekoga ubijem ako meni osobno smeta. Po meni je oboje jednako krivo, ali znamo da u stvarnom svijetu uvijek veći i jači postavlja pravila igre.

Ja se zalažem da se sve koji ne poštuju zakon kazni naravno sukladno veličini zločina, a mogu krenuti i krećem od sebe time da ne kršim zakone na snazi. Možda jesam bedast zbog toga, ali meni su principi važniji od koje tisućice više na računu.

Što se tiče tipa valuta poput bitcoina što ako ja npr. kao trgovac nekom robom ili uslugom odlučim da po meni ne vrijedi ili važi manje nego vrijednost za koju je nabavljen. Možemo se ja i ti dogovoriti i da kao sredstvo plaćanja koristimo čepove s boca, ali tko nam jamči koliko takva valuta stvarno vrijedi i da će je ostali htjeti prihvatiti. Tko je taj tko će me natjerati ili nekog drugog da prihvati takvu valutu? Iza nje ne stoji država niti međunarodne banke tako da takav novac do sutra može vrijediti aposlutno ništa. AKo želimo sigurnost i jamnstvo valjanosti sredstva plaćanja trebamo i državu kao centralnu silu i banke.. Država i narodna banka je jamac stabilnosti i vrijednosti vašeg sredstva plaćanja, dakle korištenjem službenog novca, primanjem plaće u istom i plaćanjem usluga istim priznajete državu i njenu ingerenciju po tom pitanju, ali opet ne priznajš joj pravo da ti naplati porez pa ideš na utaju. Ne možeš biti i ****** i pošten rekli bi u narodu.

Uostalom ovo je sve off-topic i ne znam kakva uopće korist od debatiranja da li plaćati porez ili ne? Ja sam ozbiljno htio čuti da li postoje neke prednosti keša kao sredstva plaćanja pred elektronskim načinima plaćanja? Možda sam nešto previdio, ali meni se čini da za legalne transakcije i poslove prednosti jednostavno nema.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 00:24   #16
Evo baš vidio nove vijesti i čini se da se ipak kreće: http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...iot-Nessa.html

Inače znam slučajeve gdje obitelji s kućerdama u mramoru pred kojima se djeca u dvorištu igraju u armani prslucima primaju dječje dodatke i socijalnu pomoć... a tatice istovremeno voze bijesne mercedese i audije na posao. Sve zbog toga što lažno prijavljuju dohodak (tj. ne daju "državi" da im krade kako se netko ovdje izrazio) od kojeg većina dolazi iz sive ako ne i crne zone, a nitko to ne kontrolira. Iskreno neću previše plakati kad plavci takve odvedu s lisičinama na rukama, a sudovi im oduzmu nelegalno stečenu imovinu
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 08:44   #17
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
Takvom sustavu najviše će se opirati oni koji rade na crno, peru novac preko legalnih poduzeća ili na druge načine rade utaje poreza (mislim biti će i tada načina za isto, ali puno teže će ići). Kada država i državni službenici sami ne bi zlorabili sustav i poslovali protivno zakonu onda bi što počeli priređivati teren za prijelaz na takav sustav jer uređenim državama isti više odgovara.
Elektronički novac ne mora značiti da neće biti plaćanja na crno (tako da se ovi ne moraju bojati ) i sada možeš nekome uplatiti novac na tekući i nitko ne pita kako i zašto. Na kraju krajeva i onda bi mogao nečiji crni rad ako ne drugačije platiti robom kupljenom sa svojom karticom.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 11:08   #18
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Elektronički novac ne mora značiti da neće biti plaćanja na crno (tako da se ovi ne moraju bojati ).
Istina, ali imaš trag o transakciji i ako su redovite uvijek se može postaviti pitanje zašto i otkud dolaze iste... Da li bi elektronički novac u potpunosti zaustavilo plaćanje na crno - ne bi. Našlo bi se načina, u krajnjoj liniji robnom razmjenom kao što si primjetio međutim definitivno bi bilo poprilično otežano za sakriti i dosta bi se ljudi istog okanilo.
Mudskipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 12:26   #19
Papirnati novac postaje problem bankama u vremenu kad se polako ide prema negativnim kamatama. Ogroman broj ljudi bi automatski bez puno razmišljanja povukao novac iz banke kad bi kamata bila i -0.001%. Papir barem garantira kamatu od 0%.

Ako se jednog dana i zabrani, cijene metala idu u nebo.
zokster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 12:48   #20
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
Inače znam slučajeve gdje obitelji s kućerdama u mramoru pred kojima se djeca u dvorištu igraju u armani prslucima primaju dječje dodatke i socijalnu pomoć... a tatice istovremeno voze bijesne mercedese i audije na posao. Sve zbog toga što lažno prijavljuju dohodak (tj. ne daju "državi" da im krade kako se netko ovdje izrazio) od kojeg većina dolazi iz sive ako ne i crne zone, a nitko to ne kontrolira:
Ne vidim u cemu je problem.

Ako drzava nije u stanju preko OIB doci do podatka tko je korisnik sredstava drzavnog proracuna onda to nije moj problem i nema razloga da drzava nad menom provodi fasizam.

I ovako imamo sve vecu fasistoidnu ulogu drzave u nasim zivotima ( pored hrpe postojecih zakona donosi se jos hrpa novih zakona, a sve s ciljem svodenja ljudskih sloboda na minimum minimuma ).

I sad ti meni reci, iz kojeg razloga bi se ovoj drzavi trebalo placati jos vise poreza nego se danas placa?

Molim inteligentan odgovor.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.