Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2005., 23:57   #1
Menopauza

Daklem...
preživjela sam svekrvinu... a sad je na red došla i moja stara.
To je ljudi moji za iznorit... hvala ti Bože da ne živim s njom

Ne zbilja... kako vi doživljevate te promjene svojih majki/supruga... ili osobno - ako ste zašle u tih cca pet turbulentnih godina muke sa valunzima.. nerazumijevanjem okoline... shvatate da je prošlo vaše vrijeme za majčinstvo... pripremate se da lijepo i zdravo ostarite??

Velim... moja majka je tu naglu promjenu jako teško podnosi... još je 'sviježa' s operacije... ali ja vidim da se ona mijenja iz dana u dan.
Nikad još nije bilo toliko nervozna i 'hladna'... često se 'izgubi' pa mi jednu te istu priču ispriča i po tri puta - svaki put je upozorim, jer smatram da je još uvijek dovoljno 'mlada'... da se ne bi trebala prepustiti senilnosti.
K vragu... pa nije umrla... samo više nema mengu...

Valunge još uvijek nema... pitanje je vremena kada će je i to početi mučiti.
Olakotna je okolnost da ona i stari žive sami (sestra je na faxu, a ja živim s dečkom) pa je nema tko dodatno ljutiti

Ali ipak... u zadnje vrijeme se čujemo i po dva puta dnevno i ona je jedanput full nabrijana... a drugi put med i mlijeko...
ono, nemoš predvidjeti njene reakcije.

Ista stvar kad dođemo kod njih u posjet (jednom tjedno)... ona zna biti toliko živčana (bezveze) da to prenese i na nas prisutne.
I tu sam prije šutjela... jer u biti to je njeno vrijeme... ta menopauza... pa se opravdava da je svako-malo nabrušena,
ali čak joj ni to više ne toleriram, več joj kažem da se sredi barem dok smo mi tu - tih sat, dva.
I poslije je ok

Najgore tek dolazi... joj samo kad se sjetim svekrve - ta je bila 'bolesna' 365 dana u godini .. a zapravo mislim da u suštini nikad nije prihvatila svoju menopuzu kao grand finale jednog životnog ciklusa i start dugog, mnogo smirenijeg... vrijeme SAMO za nju
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2005., 23:59   #2
charobna formula...hormonalna nadomjesna terapija
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:02   #3
Ne znam kako ona djeluje u menopauzi... ali sječam se da je sveki pila, ali vjeruj mi - mi smo s njom SVE preživjeli i doživjeli... tako da... ne vidim neku veliku razliku između nje i moje stare
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:03   #4
Za početak, kaj je to valunge?

Uh, moja baka je popizdila u zadnjih 2 god ali mislim da to nije zbog menopauze

Danas mi je objašnjavala kak je bolje da je jelo malo jače slano jer moj tata tak voli. Nemre se njoj objasnit da bolje da stavi manje soli pa si od dosoli a ja si nemrem odsoliti... Crkla sam...

Ja mislim da ljudi poblesave kad ostare

ali mislim da sam offtopic
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:04   #5
I nek pripazi na kalcij...
 
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:06   #6
Quote:
Kristina19 kaže:

Ja mislim da ljudi poblesave kad ostare


a ja mislim da si ti vec blesava


jer ima zhena/djevojaka kojima zbog bolesti moraju naprimjer odstraniti jajnike i prije tridesete...i imaju sve probleme koje sa sobom nosi menopauza.

i one su poblesavile od starosti?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:08   #7
Quote:
Paw kaže:
Ne znam kako ona djeluje u menopauzi...

ne razumijem te?


a kad bi i kako trebala djelovati ako ne u menopauzi?


osim toga, pitanje je kako je ozbiljno tvojha svekrva pristupila tome...ima masa vrsta proizvoda...ako joj nije djelovao onaj koji joj je propisan, trebala je probati neshto drugo. no zhene obichno misle da menopauza jednostavno MORA tako izgledati.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:11   #8
Re: Menopauza

Quote:
Paw kaže:
Valunge još uvijek nema... pitanje je vremena kada će je i to početi mučiti.
a možda i neće. nemaju sve žene iste simptome, znaš.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:12   #9
Quote:
magic kaže:
a ja mislim da si ti vec blesava


jer ima zhena/djevojaka kojima zbog bolesti moraju naprimjer odstraniti jajnike i prije tridesete...i imaju sve probleme koje sa sobom nosi menopauza.

i one su poblesavile od starosti?

To imaš pravo... zato moja stara nije dala da joj odstrane jajnike skupa s maternicom, već ih je ostavila jer jedna njena koja je 'sve izvadila' isto nedavno, veli da je to takav šok za organizam, da je to za nevjerovat

A i liječnici su bili podijeljeni... jedni su rekli; sve van!! ...
dok su drugi bili jako oprečni i rekli da su jajnici ok i da ih svakako 'zadrži' jer bez njih da će joj cijelo tijelo 'podivljati'.
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:14   #10
Quote:
magic kaže:
ne razumijem te?


a kad bi i kako trebala djelovati ako ne u menopauzi?


osim toga, pitanje je kako je ozbiljno tvojha svekrva pristupila tome...ima masa vrsta proizvoda...ako joj nije djelovao onaj koji joj je propisan, trebala je probati neshto drugo. no zhene obichno misle da menopauza jednostavno MORA tako izgledati.

Neznam što je koristila... ali vjerujem da je koristila ono što je njoj 'najbolje' odgovaralo... ne bi ta sebe zahebala
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:21   #11
i zato mislish da isto mora proci i tvoja mama?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:23   #12
da li i muškarci imaju menopauzu i kako se manifestira?
Mislim da mi je tata u nečemu a ne znam u čemu
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:24   #13
Nego... pustimo sad moju staru... moju svekrvu itd... itd...
što je učinjeno - učinjeno je... što je prošlo - prošlo je.

Mene konkretno zanimaju Vaša iskustva/Vaše rekacije.
Kako su se ponašale, koliko je 'to' dugo trajalo... kako su 'to' prihvatile ili kako ste prihvatile itd.
Jeste li se učlanile u neku udrugu koja informira žene o menopauzi/zajednička druženja žena u menopauzi itd.

Odnosno... koliko se život u Vašim obiteljima izmjenio??

btw. ne znam da li ste gledali... ali bila je jedna Latinica na ovu temu... i ispostavilo se da su mnoge žene tijekom menopauze postali žešći hipohondriji... neke žene su se počele užasno 'brinuti' za svoju, sada već odraslu djecu od 25 i kusur godina... kontrolirale su ih konstantno...bile u brizi da im se što ne dogodi. Odnosno, u njima se naglo probudio jaki nagon, jaki majčinski instinkt tj. velika strah za potomstvo što se u prvom redu budi kod majki kada rode, uglavnom prvorotkinja.

U drugom planu... prikazali su majke koje su uz pomoć svojih obitelji menopazu prihvatile zdravo-za- gotovo... okrenule ploču i nastavile živjeti... al uz neke sitne promjene - zdrav način života/puno kretanja/boravak u prirodi/rekreacija svako jutro/zdrava ishrana itd.
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:24   #14
postoji muška ´´menopauza´´, ne znam zašto dolazi do toga i bla, al rješavala sam jednom upitnik i ispalo mi je da ću uskoro uć u to
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:26   #15
Quote:
Tija kaže:
da li i muškarci imaju menopauzu i kako se manifestira?
Mislim da mi je tata u nečemu a ne znam u čemu


Moja stara je ubijeđena da postoji muška menopauza

Što 'nije za bacit' ... jer je dobro poznato da muškarci u tim 'osjetljivim' godinama polude za mladim kokama.
Ima nešto u tome
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:27   #16
Quote:
magic kaže:
i zato mislish da isto mora proci i tvoja mama?


Prolazi... magic... ona već sada sve to prolazi,
no to sam već pisala u uvodnom postu
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:32   #17
uzima hormonalnu nadomjesnu terapiju i ona joj ne pomazhe?

nisam to vidjela u tvome postu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:36   #18
Ok magic... kako se ti pripremaš za menopazu

Kako ju je doživjela tvoja stara/prijateljica/susjeda... ??




Nemoj mi satrti ovaj topic
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:39   #19
ali ja jedina pishem iz osobnog i iz iskustva drugih

pishesh o problemima svoje majke, chini mi se da joj zhelish pomoci, a ochito ni sama ne vjerujesh da je to moguce.


ti zapravo trazhish savjet kako 'prezhivjeti' nechiju menopauzu i probleme.


zashto, kad se kvaliteta zhivota mozhe gotovo podjednako odrzhati.

U menopauzu se gotovo nikad ne stupa 'preko noci'. Zhena koja redovno posjecuje ginekologa poprichat ce s njime o promjenama u svome menstrualnom ciklusu ili nekim drugim simptomima ~ jer danas znamo da predmenopauza pochinje i deset godina prije prestanka menstruacije...a on ce s njom porazgovarti o tome shto bi mogla poduzeti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 00:40   #20
Moja majka je jako tesko prolazila kroz menopauzu, dok nismo shvatili o cemu se radi. Onda je pocela koristiti nadomjesnu hormonsku terapiju sve je postalo bolje. Nakon nekog vremena nije joj se dalo vise koristiti HRT, ali su i simptomi postali laksi. Sad koristi samo Fosamax, jer ima osteoporozu.

Najgore sto ju je mucilo su bili valunzi po noci i promjene raspolozenja. Od dobrog raspolozenja do svadja, suza, sve u jedno popodne... cim je pocela koristiti HRT, sve je bilo ok.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.