Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2003., 11:14   #21
Quote:
Znanost, ako gledamo u globalu, nesmetano napreduje.
Mislim da je suvišna riječ nesmetano . A, onda je rečenica točna.
Čini mi se da se u globalu slažete da postoje "unutrašnji" otpori unutar znanosti, glede novih otkrića i spoznaja. I da će otpora uvijek biti i to je jasno. Ima li netko ideju kako smanjiti ili zaobići te otpore? Jer, očito da osim na svoj rad znanstvenik mora trošiti i energiju na valorizaciju svoga rada. Kako povećati omjer u korist znastvenog rada, nasuprot valorizaciji?
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2003., 11:20   #22
Quote:
Kosac kaže:
Ima li netko ideju kako smanjiti ili zaobići te otpore? Jer, očito da osim na svoj rad znanstvenik mora trošiti i energiju na valorizaciju svoga rada. Kako povećati omjer u korist znastvenog rada, nasuprot valorizaciji?
jedino sto mozes napraviti je da ako vjerujes da si dobro obavio posao, da ga pokusas objaviti sto bolje: i u casopisima i na kongresima. sto vise ljudi cuje, to vise ljudi misli. a sto ih vise misli, to ih vise moze ideju koristiti, razvijati i siriti. i tako se posao valorizira.
ne znam koji omjer treba trositi na samo istrazivanje a koji omjer na valoriziranje. sefovi uglavnom ne rade istrazivanja nego "propovjedaju"... dok si mlad i sposoban raditi, bolje je napraviti posao svojim rukama (jer prvo treba stvari znati da bi o njima mogao pricati kako treba) a "propovjedati" samo povremeno (za trening)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2003., 11:27   #23
Ako usporedite otpor na razvoj znanost sada i prije 200 godina, ovo je smooth sailing...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2003., 12:16   #24
Quote:
Ako usporedite otpor na razvoj znanost sada i prije 200 godina, ovo je smooth sailing...
Ovo baš i nije neka borba za znanstvenu misao, a bormeš mi ne izgleda niti kao znanstveni stav.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 09:21   #25
Quote:
luca kaže:
zasto ti rijetko kazes nesto pametno? nemam posebno dojam da si glupa, pa se pitam zasto se trudis prikazati takva....
meni forum nije mjesto za liječenje kompleksa. kaj si se ti uskokodakala, o biolzima nisam ništa rekla, makar je činjenica da im magistrski radovi znaju biti "mjerenje rasta glavice kupusa" pa mjesec dana čovjek mjeri kako raste kupus i na kraju postane magistar. ili napr. "ponašanje nerasta prije i poslije uzimanja sperme", netko možda misli da se šalim, ali to je živa istina
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 09:30   #26
Quote:
Kosac kaže:
Ovo baš i nije neka borba za znanstvenu misao, a bormeš mi ne izgleda niti kao znanstveni stav.
Šta, trebao bih se boriti za znanstvenu misao?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 10:43   #27
Quote:
soks kaže:
meni forum nije mjesto za liječenje kompleksa. kaj si se ti uskokodakala, o biolzima nisam ništa rekla, makar je činjenica da im magistrski radovi znaju biti "mjerenje rasta glavice kupusa" pa mjesec dana čovjek mjeri kako raste kupus i na kraju postane magistar. ili napr. "ponašanje nerasta prije i poslije uzimanja sperme", netko možda misli da se šalim, ali to je živa istina
ne smatram da sam se uskokodakala, mislila sam da pisem na temu... ocito sam bila u krivu

nitko ne kaze da nema debilnih diplomskih, magistarskih i doktorskih tema u bilo kojem podrucju. u hrvatskoj sam ih vidjela puno, ali ni druga sveucilista nisu imuna na debilane...

ali daj opet procitaj sta si tamo napisala o kemiji. ne mozes me uvjeriti da to stvarno mislis.
sto se tice biologije, zahvalna sam ti sto si presutila da samo mi biolozi kreteni
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 11:21   #28
Quote:
Šta, trebao bih se boriti za znanstvenu misao?
Ne mislim to. Ja sam za to, da čovjek sve što čini i želi postigne sa što manje napora (zlobnici bi rekli lijenčina). Znastvenike sam "prozvao" stoga što držim da bi oni trebali biti mjesto najveće koncentracije znanja, te imaju misaone resurse da jednu ovakvu težnju najlakše realiziraju.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 11:24   #29
Ma kakvo kocenje znanosti ... Pa pogledajte koliko se CC literature objavljuje svaki tjedan. Svakakvo smece se danas moze objaviti, nema tu nikakvog kocenja znanosti. Neki clanci su toliko glupi da ih treba zakonom zabraniti. Postoji problem preslabog (a ne prejakog) kocenja glupana.
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 11:28   #30
Quote:
jedino sto mozes napraviti je da ako vjerujes da si dobro obavio posao, da ga pokusas objaviti sto bolje: i u casopisima i na kongresima. sto vise ljudi cuje, to vise ljudi misli. a sto ih vise misli, to ih vise moze ideju koristiti, razvijati i siriti. i tako se posao valorizira.
Ovo je jedan krasan romantičarski stav. Iz gornjega proizlazi da radiš više nego ti je valorizirano. Čestitam i ne mislim ništa loše. Ali, znastvenici su intelektualna elita i trebali bi se ponašati efikasno, ali bar k tome težiti. Isprika časnim iznimkama.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 11:34   #31
Quote:
Kosac kaže:
Ovo je jedan krasan romantičarski stav. Iz gornjega proizlazi da radiš više nego ti je valorizirano. Čestitam i ne mislim ništa loše. Ali, znastvenici su intelektualna elita i trebali bi se ponašati efikasno, ali bar k tome težiti. Isprika časnim iznimkama.
radim zato sto me veseli, moj posao je moja igra i jedan od mojih hobija romanticno bi bilo da mislim da su znanstvenici pametni i dobri ljudi koji misle na napredak znanja

deran, slazem se da ima clanaka koje bi trebalo zakonom zabraniti. neke clanke tog tipa (jos kad su u dobrom casopisu)upravo i objave najvece face jer "obicnim smrtnicima" to teze prolazi, prema njima je sustav rigorozniji (govorim za svoje podrucje).
voljela bih da je sustav strog prema svima. ali sustav cine ljudi. a ljudi su pokvarljiva roba
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 11:55   #32
Ja inače smatram da je znanost, kao i umjetnost, najveća svjetla točka čovječanstva. Kroz znanost smo toliko spoznali, i uvjeren sam da će nas voditi i dalje. Kad netko govori protiv znanosti tako da upućuje na stravične moguće posljedice, to je samo pitanje zloupotrebe znanosti, ne i same znanosti, a to je već druga priča.
Ista stvar je i sa spomenutim kočenjem znanstvenog razvoja.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 11:59   #33
Quote:
Jango Fett kaže:

1. Ja inače smatram da je znanost, kao i umjetnost, najveća svjetla točka čovječanstva. Kroz znanost smo toliko spoznali, i uvjeren sam da će nas voditi i dalje.
2. Kad netko govori protiv znanosti tako da upućuje na stravične moguće posljedice, to je samo pitanje zloupotrebe znanosti, ne i same znanosti, a to je već druga priča.
1. ovo je lijep pogled izvana nekoga tko se ne bavi znanoscu profesionalno. primjetila sam da smo svi (prijatelji koji su mi kolege) kao mladi skolarci/studenti bili romanticno vodjeni idejom o plemenitoj znanosti. onda udjes u sistem i sruse ti ideale tj. sam za sebe i dalje radis kako mislis da je najbolje, ali vidis da cjelokupna zajednica nije plemenita i dobra i ne misli na znanje i covjecanstvo i slicne romanticne stvari...
2. da, to je druga prica
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 12:16   #34
Re: Znanstvenici kao kočnica znanstvene misli

Quote:
Kosac kaže:
Čini mi se da znanstvenici sami koče/usporavaju razvoj novih ideja.
U svakom slucaju, mislim da je bolje da koce sami sebe nego da ih netko drugi koci.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 12:18   #35
Quote:
ali vidis da cjelokupna zajednica nije plemenita i dobra i ne misli na znanje i covjecanstvo i slicne romanticne stvari...
Ovo je bitna točka. I znanost kao dio te zajednice, je ista takva. Ali ne bi li netko trebao pokrenuti probijanje toga zatvorenog kruga. I znanstvenici, kao najveći znalci, bi prvo trebali srediti svoju "podzajednicu". Naročito treba imati da zajednica, kakva god loša bila, financira znanost tj. daje novce poreznih obveznika. Pa, barem u tom dijelu, proprcionalno državnim sredstvima bi trebala biti samosvjesnija.
Žao mi je što su ovdje većinom prirodnjaci, pa nema društvenih da mi pojasne.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 12:24   #36
Quote:
U svakom slucaju, mislim da je bolje da koce sami sebe nego da ih netko drugi koci.
Ovo govori da je zanonst slobodna i da ima prostora da popravi samu sebe. I moje pitanje je: zašto to znanstvenci ne prepoznaju i ne pokrenu takve procese. Prvo unutar svoje zajednice, a onda počnu mijenjati i svoju okolinu, tj. društvo. (Podrazumjevam da je znanstvena težnja uvijek pozitivna.)
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 12:50   #37
Znanost je dio ljudske djelatnosti koji se temelji na nečemu što nije uvjetovano ljudskim faktorom. Ovo što luca govori je veliki problem, itekako prisutan posvude, i sve prisutniji. Mogli bismo dosta raspravljati o svim motivima i okolnostima u znanstvenom radu. Činjenica je da znanost danas radi za vojsku, za marketing, za novac. Sve to može dovesti do gadnih posljedica.
Ipak, ono što je karakteristično za znanost, to je da se osniva na logici koja je ustanovljena kao model razmišljanja u kojem nema tog ljudskog faktora. Znanost sama po sebi, nije upitna. Upitne su okolnosti u kojoj se koristi. To je ta druga priča i tu je tema o kojoj ovdje diskutiramo, i ono što je Kosac htio reći.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 13:27   #38
Quote:
Jango Fett kaže:
Ja inače smatram da je znanost, kao i umjetnost, najveća svjetla točka čovječanstva...
E, s ovim se potpuno slažem. Štoviše, da toga nemamo, kakvi bismo uopće bili.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 14:14   #39
Znanstvene radove vrlo cesto ako ne i vecinom (bar u Hrvatskoj!) objavljuju ljudi koji nemaju veze sa statistikom (medicina, biokemija i slicne struke). I onda rade takve nebuloze da uspjevaju dokazati apsolutno sve. I onda se na takvim pokusima temelje novi radovi. Tako se stvara ogroman sum.

I sto je jos gore, "znanstvenici" nemaju dovoljno siroko gledanje na stvar i bez pogovora prihvataju takve radove i nastavljaju trendom koji cesto nikamo ne vodi.

Sto je reko chomsky u politici, a mogu to nadovezati i na ovu situaciju jest da se obrazovana elita vrlo cesto pretvara u propagandnu masineriju. Jer upijaju sve te (pogresne) informacije i tada im nije lako iskociti iz tog laznjaka i sagledat stvar na kvalitetniji nacin. Zrtve medija., jelte. U znanosti je to vrlo slicno, kuzite vec, ne?
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 15:27   #40
Re: Znanstvenici kao kočnica znanstvene misli

Quote:
Kosac kaže:
Čini mi se da znanstvenici sami koče/usporavaju razvoj novih ideja. I jasno mi je. Ja sam napisao knjigu, ja držim katedru, ja sam njegov student. Kaj bu meni neko solio pamet. Ja (mi) to znamo sve već sto godina. Ugrožavanje materijalnog položaja neću posebno spominjati.
Ili griješim?
O čemu ti bulazniš?
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.