Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2008., 13:18   #1
Prijedlog pedagoškog standarda za predškolski odgoj

Na stranicama AZOOa ima prijedlog pedagoškog standarda za predškolski odgoj pa molim mame jaslicara i vrticaraca ako imaju vremena (u sitne sate kad djecica zaspu ) da ga bar letimicno prouce i napisu da li je bar nesto iz ovoga standarda ispostovano kod vas u vrticu.
Stari po kojem se sad radi je iz '83 i to je za ubit nekog! Isto tako molim da se ne krene s drvljem i kamenjem po tetama jer ih ima krasnih osoba i najlakse nam je njih opljuvat jer su prva linija u komunikaciji s cjelokupnim sustavom.

oni koji prate zbor vidli su koliko sam jucer pukla s ovim nasim privatnjakom i procitala od pocetka do kraja ovaj prijedlog i mogu rec da sam s njime zadovoljna, a sad krecem u osobni rat da se i prije saborske odluke pocne provoditi kod nas u vrticu

i molim link ako neko naide na onaj prijedlog prehrane u vrticima ili kako se vec zove
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 13:46   #2
za jako zauzete mame krenite od 17. str. jer se ovo prije samo hvale i laprdaju kako je bilo do sad

buduci da smo mi u mjesovitoj jaslickoj grupi do 3 g. zanima me kada su kod vas poceli posebni programi i koji (tipa strani jezik, ritmika, gimnastika, glazbene i likovne radionice i sl.)

takoder me zanima kolike su vam jaslicke grupe i s koliko teta (te kako su tete tokom dana rasporedene)
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 14:26   #3
Prvo što bi trebalo je zakonom obvezati građevinare da MORAJU izgraditi po jedan vrtić na svakih xxx izgrađenih stanova.
Znači,ako investitor izgradi četiri zgrade, jednu do druge, svaku sa 30-40-50 stanova,onda je obavezan izgraditi i manji vrtić. I to sistemom "ključ u ruke",a Grad nek se pobrine za namještaj i opremanje.
Maxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 22:20   #4
hm da, presiroko si ti krenula u problematiku. mi imamo/imali grdih problema u vrticu, pa sam zato postavila ovu temu i zanimaju me konkretne cinjenice o stanjima u ostalim vrticima bilo drzavnim, bilo privatnim
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 22:56   #5
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
za jako zauzete mame krenite od 17. str. jer se ovo prije samo hvale i laprdaju kako je bilo do sad

buduci da smo mi u mjesovitoj jaslickoj grupi do 3 g. zanima me kada su kod vas poceli posebni programi i koji (tipa strani jezik, ritmika, gimnastika, glazbene i likovne radionice i sl.)

takoder me zanima kolike su vam jaslicke grupe i s koliko teta (te kako su tete tokom dana rasporedene)
Mali (5 god) ide u državni vrtić.
Nema nikakvog stranog jezika, ritmika, gimnastika, glazbene i likovne radionice ...

Malo crtaju, bojaju i sl.

Teta ima navodno dvije.

Jedna je sama od ujutro od 7 do 11,15.

Druga teta dolazi u 11,15 i tada su njih dvije dok traje ručak i spremanje na spravanje tj. do 12,45 sati.

Tada prva teta ide kući, pa opet ostaje samo jedna teta do 17,00 sati.
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 23:57   #6
Ja jako zadovoljna, privatni vrtić ,plačam ga 650 kn grad financira sa još 800 kn jer je gradski prenatrpan, privatnik drži 7-8 takvih vrtića na području zagrebačke županije i jako mu se to isplati,vrtić je u malo večoj obiteljskoj kući sa vrtom i pješčanikom. Radno vrijeme je od 6-22 ali poslije 20 uglavnom nema djece i ako nikog nema teta ode doma a čistačica ostaje . Moj je jasličar sa još 23 u grupi ali neki idu popodne tako da ih je zimus ujutro bilo oko 12 u prosjeku na dvije tete sad ih je više ali su i tri tete. Cijeli vrtić ima oko 90 klinaca.Od 6 sati ujutro je 1 teta u jednom prostoru za sve i prima klince, u 8 dolaze druge i vode ih u svoje sobe, znaći ako nije njegova teta ona dolazi u 8. oko 8 u njegovoj grupi je oko 8-10 klinaca imaju doručak i u 8 30 crtanje, kolaž, miffy bager i ostalo uglavnomm poučno. oko deset je igra, dolazi druga teta i sad kad je lijepo idu van, do pola 12 jer onda je ručak (tu valjda uskaće treća teta)poslije toga stariji jasličari peru zube i kreću pripreme za spavanje,(odlazi jedna teta)spavaje obično od 12 30 do 14. slijedi užina pa igranje.(druga teta odlazi u 16 h) Uglavnom kasnije ostaje jako malo klinaca i spajaju se grupe i tete.
Moj mali obožava vrtić a i ja jer vidim da se stvarno trude. Inaće on ostaje ujutro od 7 do 12 i vjerovatno je to plus jer smatram da je strašno djetetu provest negdje 10 h svaki danpa bio to i gardaland
Imali smo kreativnu radionicu za Božić ALI DOŠLE SU SAMO TRI MAMETOLIKO O RODITELJIMA , roditeljski o adaptaciji i još jedan o pelenama gdje su nam složile i mali priručnik.
Znam jesam pretjerala sorrite
__________________
Non, rien de rien, non je ne regrette rien, Ni le bien qu’on m’a fait, ni le mal, tout ça m’est bien égal.
Non, rien de rien, non je ne regrette rien. C’est payé, balayé, oublié, je me fous de passé
gioa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 00:02   #7
PLUS nakon 4 godine ima ponuđeno engleski 2 puta tjedno i likovni ali se to nadoplačuje i popodne je u drugoj sobi. Mislim da organiziraju i malu školu za predškolarce ali nisam sigurna. koliko sam vidjela po zidovima najstariju grupu uče čitati i pisati
__________________
Non, rien de rien, non je ne regrette rien, Ni le bien qu’on m’a fait, ni le mal, tout ça m’est bien égal.
Non, rien de rien, non je ne regrette rien. C’est payé, balayé, oublié, je me fous de passé
gioa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 09:41   #8
Privatni vrtić, plaćamo 570 Kn, 2 tete na nekih 20-ak djece, nakon navršene 3. godine može učiti engleski, ići na sportske aktivnosti, imaju organiziranu likovnu i glazbenu radionicu, često im dolaze razne male kazališne grupe, organiziraju izlete, dolaze im razni liječnici i specijalisti (stomatolozi, fizijatri, stalna suradnja sa logopedom i sl.)... Ono što se doplaćuje je sasvim razumne cijene, nemamo nikakvih razloga za nezadovoljstvo... Primjenjuju se novi prehrambeni standardi, ali se ponekad (za rođendane npr.) malo progleda kroz prste, što je meni sasvim OK. Preko ljeta, kada su velike vrućine, postave se dva bazena, sasvim plitki i malo dublji, za malene i za veće, u radu s djecom primjećujem puno maštovitosti, puno se radi na poticanju kreativnosti, sva djeca imaju dosjee u koje se upisuju sklonosti, napredovanje, primjedbe, ulažu se dječiji crteži i sl...

Sve u svemu, jako smo zadovoljni...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 11:41   #9
Moj malac ide u državni vrtić u mješovitu grupu do 3 godine. 600,00 kn.Također nema stranih jezika, gimnastike....
Kao, dozvoljeno je u toj grupi najviše 12 djece, ali njih u grupi ima 17.
Tete su dvije,jedna ujutro, druga popodne.Povremeno ujutro bude još jedna teta uz ovu.Također u vrijeme ručka, spavanja i buđenja dođe uvijek jedna pomoći.
Što se tiče prostora za igru, odn sobe u kojoj borave, premala je na broj djece, a dnevni boravak je ustvari prolaz, ond prethodnik iz kojeg se ulazi u sve tri igraonice. U njemu je veliki tobogan, autići, tj guralice s kojima se vozaju tuda i još dosta didaktičkih igračaka i TV s DVD-om.
Vanjsko igralište je veliko i lijepo travnato s pijeskom za igru i ostalim vanjskim sadržajem (tobogan, ljuljačke itd).I u hladovini je zbog drveća.
Prehrana u sisačkim vrtićima je među najboljima u Hrvatskoj i među prvima primjenjuje pravilnik o ispravnoj prehrani vrtićke djece (tako kaže naša viša med. sestra).Jako sam zadovoljna prehranom-imaju 3 obroka dnevno, zastupljene su sve potrebne namirnice-mlijeko, riba, meso, voće, povrće, ručak je uvijek topli obrok, bilo varivo, rižota, paštašute, stvarno sve.Voća obavezno ima u u sobi kao međuobroke i užine(između ostalog i mi roditelji donosimo skoro jednom tjedno nekog voća, pa i malo slatkiša).Ujutro ih prije doručka dočeka u dnevnom boravku čaj i keksi. To je tek nedavno uvedeno i super ideja je. Jedino što mi smeta je što su ukinuli čaj kojega je uvijek bilo svježe skuhanog po sobama cijeli dan. Sada mi roditelji moramo donositi sokove, ledene čajeve, cedevite i sl.

Daklem, sve u svemu zadovoljna sam s vrtićem, tetama koje sve u svojim grupama imaju bar 5-6-7 djece više nego je dozvoljeno. Da bi moglo biti bolje, moglo bi. Vrtić baš niti izvana niti iznutra ne zadovoljava izgledom i sadržajem ovom gore navedenom prijedlogu.Ali najveći problem, kao i svuda po HR je manjak vrtića po broju djece.

Još nešto što mi se baš ne sviđa su ograda vrtića koja je premala i prelako se otvara. Do samih soba treba proći dvoja ulazna vrata koja se također lako otvaraju iznutra.Prije 2-3 mjeseca je uveden interfon, pa poslije 9-15. nemože nitko ući bez da pozvoni.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 12:08   #10
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
i molim link ako neko naide na onaj prijedlog prehrane u vrticima ili kako se vec zove
Nije prijedlog, ali ovako je uvedeno u naš vrtić.
http://www.dvss.hr/zdrava%20hrana.html

Ovo je Gagin vrtić-on je u skupini Zečići:

http://www.dvss.hr/bubamara.html
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 12:30   #11
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
hm da, presiroko si ti krenula u problematiku. mi imamo/imali grdih problema u vrticu, pa sam zato postavila ovu temu i zanimaju me konkretne cinjenice o stanjima u ostalim vrticima bilo drzavnim, bilo privatnim
Pa možda i jesam ali mislim da je to dobar način da se riješi velik dio problema u vrtićima.Na taj način bi bilo puno više vrtića, smanjile bi se gužve i liste čekanja (možda ih uopće nebi ni bilo); smanjila bi se nervoza upisa, smanjio bi se broj djece po grupi pa bi i tete bile opuštenije, rasterećenije, ne bi svoju nervozu prenosile ili iskaljivale na djeci; povećala bi se potražnja za mlađim tetama koje danas vrlo teško nalaze posao,a mlađa teta-više fleksibilnosti i živaca (bar iz mog iskustva); Gradovima bi bilo jednostavnije izdvajati par desetaka tisuća kuna za opremanje vrtića nego par milijuna za gradnju jer ako ćemo čekati da gradovi riješe nedostatak vrtića bojim se da će i naši unuci biti u istoj situaciji kao i naša djeca danas.

Za jaslice ne znam kako je jer mi mlađa tek na jesen kreće,ali starija od prošle godine ide u vrtić i zadovoljna sam tetama,prostor je uređen i iskorišten maksimalno koliko je mogao biti obzirom da je sve staro oko 30 godina.

Jedino me muči to što je prošle godine smještena u predškolsku grupi (onda je imala 3,4 godine) i od 28 djece,njih 25 će sada u školu što znači da na jesen ovih troje mijenja tete i grupu.Nova djeca,nova soba,ponovno privikavanje,upoznavanje s tetama... Mislim da su to mogli bolje posložiti jer ne radi se ovdje o pola grupe već o troje djece,mogli su naći mjesta u mlađoj vrtićkoj grupi. S druge strane,da ne ispadne da je sve loše, moja curica je u ovih 9 mjeseci,družeći se sa starijom djecom, puno napredovala.Kao što se kaže,u svakom zlu ima i nešto dobro.
Maxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 23:39   #12
Agata a zašto nikog nisi pitala sto je s tim prekoracenjem broja djece? Ili cak inspekciju pozvala, pa da bude crno na bijelo (izvinte me, ali ja u zadnje vrijeme samo dzonom po vrtcu )
Nije mi jasno zašto roditelji moraju donositi jednom tjedno voce i kako to da prihvacaju slatkise, ako postuju pravilnik o pravilnoj prehrani (bum tocno procitala kasnije kakav je vas ) I cemu pobogu caj i keksi prije dorucka I meni se osobno uopce ne svida ideja caja cijeli dan ili to da roditelji donose sokove i cedevitu, pa sta ce jaslicarima cedevita. Sta fali dobroj staroj vodi?
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 23:43   #13
maxica nisam ja rekla da je tvoj prijedlog los, nego da ides u sirinu jer nisam mislila da na ovoj temi raspravljamo o problemu nepostojanja dovoljnog broja vrtica Imamo za to 2 druge teme, mene ovdje konkretno zanimaju uvjeti po vrticima i da li vasi vrtici rade po pedagoskom standardu iz '83 ili ipak pokusavaju ispostovati ovaj koji ce tek biti usvojen?
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 23:47   #14
takoder me jedna sramezljiva mama pmala i pitala za pravni savjet za koji nemam odgovora, pa prosim pravnice pomoc
naime, mama je u privatnom vrticu, mislim dijete je u vrticu i u ljeto si je vrtic zel 2 tjedna fraj za GO. dakle, nece raditi uopce, a moraju platiti 100% Jel oni to smiju?

isto je i kod nas, ali kako moj malac 7. i 8. mj. nece ici uopce nisam se zanimala za temu, pa molim pametnije i iskusnije da pomognu. Hvala vam!
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 00:03   #15
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
I cemu pobogu caj i keksi prije dorucka
Pa za male gladnuse poput Kice, sto ti mislis da bi on do dorucka izdrzao

A za vodu se slazem - nema bolje od vode.
Al stogod vidim mama tu po svom kvartu - 90 posto ih klince sa sokicima i ledenim cajevima poji
Evo danas vidjela kako mali od 3 god dobiva Bananka za uzinu.

Edit: A za pravni savjet ne znam pomoc. Po iskustvu bih rekla da oni mogu sto hoce.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 07:22   #16
kakvo je stanje sa konzumiranjem mlijeka...piju li djeca mlijeko u vrticima...redovno, svaki dan?

i kada sluze doruchak? nakon koliko vremena po dolasku djece u vrtic?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 10:35   #17
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
A za vodu se slazem - nema bolje od vode.

Dodajem.

Kod moga u vrtiću se pije isključivo voda svaki dan.

Jedino kad je nekom rođendan, onda bude i ledeni čaj taj dan dok to "slave"
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 09:14   #18
happygoose kod nas je mlijeko svaki dan za dorucak u nekom obliku, nekad piju, nekad je s cornflakesom, mislim da nekad za uzinu imaju jogurt (mada ovaj tjedan nisam vidjela na meniju )

dorucak je kao u 8h, ali ako ima puno klinaca na jutarnjem dezurstvu znaju im dat i ranije, pa onda ovima kaj dolaze kasnije daju kasnije
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 09:15   #19
i zabravih ti reci da za alergicare mi se cini da mame donose same, pa ne znam da li je to s obzirom na cijenu ili da stavim ovaj smajlic jer ti je onda bar pod kontrolom od kojeg proizvodaca ce jesti
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 09:18   #20
izgleda sam krivo postavila temu Ajde nek se jave mame koje su full zadovoljne sa svojim vrticima jer vidim da nitko nema bas nekih "opasnih" problema.

kaj sam ja jedina "frikuša"?
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.